eliska8983 eliska8983 komentáře u knih

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale toto je jedna z nejpopulárnějších knih na bookstagramech a tik toku?
- Hlavní postavy... Toto jsou dospělí lidé? Vzdělaní? Chovají se jak malé děti. Ale totálně.
- Přiblblé výrazy a sprostá slova nejsou důkazem humoru, opravdu ne.
- Erotická scéna... Asi ji nechám být, radši.
- Zápletka byla... Kde přesně? To že si se svými kamarády neumíte normálně promluvit a musíte bez souhlasu nekoho líbat? Aniž byste si všimli kdo to je? A předstírat že s ním chodíte? Wtf. Vždyť to nedává absolutně smysl. A hned první promluvy postav... "Vy jste mě právě polibila?" "Ne." "Vážně?" "No tak možná, ale není to tak, jak to vypadá." "A jak to je?" "Poslyste, nechci být nezdvorila, ale do toho vám vážně nic neni..." Dělá si srandu? Doslova ho políbí a mu do toho nic není? A podobných nesmyslů je plná kniha.
...

12.03.2023 2 z 5

Pěšec Pěšec Skye Warren

Inu. Přečetla jsem celou trilogii v angličtině, tak se moje hodnocení bude odrážet tak nějak z výsledného celkového dojmu.
Za celou dobu jsem úplně nepochopila, v jakém že století se nacházíme? Nebo respektive v jakém městě jsou ženy považovány takto za póvl?
Oslovování protagonistky... Eh. Popisy milostných scén... Druhé eh.
Charaktery? Naprosto nerozvinuté a nekonzistentni.
Zápletky a postavy, vztahy mezi nimi, okolnosti dějů? No tak zde to vázne na plné čáře. Na konci série budete mít v hlavě spoustu otazníků, teda za předpokladu, že se nad tím aspoň zamyslíte. Autorka si vůbec nedala práci s tím, aby cokoli vysvětlila, oduvodnila, popsala postavy a jejich osud, vysvětlila příčiny a důsledky jejich jednání, aby aspoň smysluplně navazovala na to, co psala dříve, aby vysvětlila, když už se teda vrhla do popisu jakéhosi mafianskeho prostředí, co se vlastně děje... Postavy opravdu velmi neprokreslené, vztahy mezi nimi nedávají smysl.
No, série se tvářila lákavě... Tvářila.

31.07.2022 1 z 5

Madly Madly Ava Reed (p)

Aneb "chci ho, ale nemůžu, tak mu budu furt nadávat a posílat ho do háje a budu na něj naštvaná konstatně" a "chci ho, chybí mi, nemůžu s ním ale mluvit bo mi chybí komunikační schopnosti" bez žádného většího děje s neustálými repetivními myšlenkami a dialogy. Ach jo, ztráta času.

10.07.2022 1 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Laura Kneidl

Ach jo, Lauro, proč to děláš. Zmenšit obsah dvou knih do jedné a dala bych tomu průměrné tři hvězdičky. Možná. Ale tento díl byl tak extrémně nezazivny, repetitivni, ubijejici, Sage byla naprosto na facku v tolika aspektech, pomalé sbližování, zase to věčné "chci ho, ale nemůžu s ním mluvit", pořád nemá peníze, ale utrácí za blbiny, slovo komunikace jí nic neříká ... Dočetla jsem, ale kdybych si knihu nekoupila, odložím ji po prvních pár stránkách.

27.05.2022 1 z 5

Nedotýkej se mě Nedotýkej se mě Laura Kneidl

(SPOILER) Kniha ve mně zanechala takový smíšený dojem.
Čtivé? Rozhodně.
Vykreslení psychických problémů? Většinu knihy relativně věrohodné, oceňuji zakompování "odborné" pomocí.
Děj pomalý, ovšem knihy tohoto žánru prostě takové bývají. Rozhodně mi mnohem víc vyhovuje tempo Laury Kneidl, než neustálé "jo, ne, miluju tě, nechci tě" Mony Kasten. V knize se nutné nemusí pořád něco dít, aby byla zajímavá.

Problém jsem měla s pár body. Například s přílišným opakováním vnitřních pocitů Sage - nechápejte mě špatně, je samozřejmě dobře, když známé pohnutky a víme o chování postavy. Ale zde bylo opravdu na každé stránce popisované, jaké má Sage strachy, obavy, neustále se vracela k osobě ze své minulosti... A kniha by mohla být o tolik pasáží kratší. A rozhodně by se oba díly mohly spojit do jednoho.

Můj nejméně oblíbený trope - nekomunikování hlavních postav. Ach, jak já to nesnáším. Sage prostě nechce nic a nic Lucovi říct a na konci knihy je jejich roztržka tak nesmyslně vyhrocená, že jsem chtěla knihou hodit. Stačilo by PROMLUVIT. Ale to by autorka neměla o čem psát, že.

Jak už zde někdo zmínil, Sage je na mizine, ale peníze na utrácení za dovoz jídel, dárky, věci na Halloween a další věci má? Aha aha. To dává smysl. A nesmyslných pasáží tam bylo víc, ale nechci zde psát úplně vše.

Co na to říct. Zatím dvě hvězdičky, než se nad hodnocením pořádně zamyslím.

07.04.2022 2 z 5

Truly Truly Ava Reed (p)

Tak toto bylo velké zklamání.
Jedna postava protivnější než druhá, naprosto nepochopitelné chování protagonistů, pořád dokola sledujeme myšlenkové pochody postav, které se ale opakuji a opakuji a opakují, chemie mezi nimi není absolutně žádná, celý jejich vztah se vyvine prostě úplně z ničeho, děj nijaký, prostě přešlap.

05.03.2022 odpad!

Vláda módy: Cena rychlé módy a budoucnost oblečení Vláda módy: Cena rychlé módy a budoucnost oblečení Dana Thomas

Kniha nabitá informacemi, spoustou a spoustou citaci, rozhovorů, odkazů na články a texty, spoustou dát, údajů, čísel a pojmů. Pokud se chcete něco o módním průmyslu opravdu dozvědět, určitě si knihu přečtěte. Nebude to na jedno posezení a budete vstřebávat kapitoly déle, protože se na vás budou informace prostě valit, ale stojí to za to.

15.02.2022 5 z 5

Rudá galerie Rudá galerie Tiffany Reisz

Vyhnu se hodnocení hvězdičkami, tedy jako vždy když čtu knihu mimo "mé" žánry.

Především, anotace a propagace knihy jsou žalostné. Erotický román??? Ani zdaleka. Nemá to děj, určitě to neobsahuje ani záblesk romantiky, je to naprosto čistokrevné, surové, ničím neobohacené porno. Prostě pornografie zpracovaná do knihy. Takže k tomu přistupuje jako k pornu a vyhněte se zklamání z knihy.

Další věc... Postavy. Tak ty byly obě dvě opravdu... "Propracované", "inteligentní" a "zajímavé". Jejich dialogy, ty postrádaly jakoukoli smysluplnost. Ale vzhledem k zaměření knihy to asi odpovídalo.

Zápletka byla opravdu neotřelá, pokud se to vůbec nazvat zápletkou dá. A nevím, zda v pozitivním smyslu.

Spousta popisů se v rámci knihy opakuje.

Z porna se zde promítá xxx různých druhů a nebude se to líbit všem. Což nutně nemusí být špatně, aspoň vás kniha něčím šokuje a vyvede z komfortní zóny.

Nachází se zde spousta "wtf" věcí. Počet orgasmů u nich obou, nymfomanka protagonistka či neomezená výdrž protagonisty, fyzicky neproveditelné věci... Takže k tomu přistupujte jako k pornu s notnou dávkou fantasy.

13.02.2022 odpad!

Vertigo Vertigo Patrik Girgle

Já se zde asi vyvaruji jakéhokoli hodnocení hvězdičkami, protože já tuto knihu prostě absolutně nechápu. Dočetla jsem ji s velkým sebezapřením, neboť příliš mnoho vulgarismů, nejasné značení přímé řeči ve smyslu kdo co říká a útržkovité, jednoduché až heslovité věty mi prostě vadily. Čtivost za mě nulová. A vůbec nevadí, že je to krátké, to nutné neznamená čtivé.
Ale opravdu nechápu smysl této knihy - poukázat na deziluze puberťáků a vykreslit jejich život pomocí všech možných negativ, nastínit to, že puberta = chlast, drogy, alkohol, děvky? Vážně?
Nebo autor chce prostě vykreslit nějakou psychologii postav (která zcela zřejmé chybí)? Nebo jde jen o pouhý popis života mladých... Myšlenku nad bezútěšností etap života... Nebo neco jiného? Plytčího? Hlubšího?
Kniha se mi nelíbila, nerozumím jí a víckrát si ji určitě nepřečtou. Očividně nejsem cílová skupina (kdo je tedy cílová skupina?), proto bez hodnocení.

11.02.2022

Hořím pro tebe Hořím pro tebe J. T. Geissinger

(SPOILER) Tak toto bylo velmi, velmi chabé. Ty přílišné metafory, metonymie, přirovnání... To mělo být asi vtipné. Aha. Souhlasím s jedním komentářem zde, který vytýká autorce naprosto šíleně množství rádoby vtipných pasáží, které jsou jak pěst na oko a vlastně vůbec vtipné nejsou.
Rodiče mají se synem neshody, ale vyřeší se vše po jednom jediném rozhovoru a ukáže se, že všechno vlastně bylo úplně jinak?
Boháč, který ve svých letech nepracoval a žije z bohatství rodičů, a ještě si stěžuje, že má podmínky pro zdědění peněz? A protagonistce přijde polotováníhodné, že by chudák jinak skončil jak bezdomovec? No to je romantické. A na začátku se chová jak arogantní blbec... Úplně bezdůvodně.
Po všech těch pozitivních recenzích zklamání.

10.02.2022 2 z 5

Výpověď Výpověď Whitney G. (p)

1,5 hvězdičky za to, že a) mě kniha nutila číst dál a dál a že b) se objevovala notná dávka sarkasmu. Jinak teda klišé, což se ale u tohoto žánru očekává, uspěchaný děj, otřesně popsané sexuální scény a nadmíra užívání slov, která v kontextu působí fakt cringe, splácaný děj, nepochopitelné věci jako že kradla a hned ji zaměstnal s takovými penězi, nebo že 2 roky zůstala v práci a k ničemu mezi nimi nedošlo, i když údajně měli mezi sebou tak silnou chemii.
No prostě jako velmi odpočinkové čtení ok, ale má to opravdu hodně "ale".

08.02.2022 2 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Novela nabízející pohled do života lidí jedné malé vesničky Želary, ale především do osobního vývoje a proměny Elišky - Hany z velkoměstské lékařky na vesnickou Jozovu Hanuli. Kniha plná emocí a citu se odehrává na pozadí druhé světové války, ovšem téma bojů slouží pouze jako kulisa pro příběh Jozy a Hany, v němž oba zjišťují, že život ve dvou může být krásný a šťastný nezávisle na tom, jaká kritéria štěstí jsou určovány ostatními lidmi.
Úžasný příběh plný sebeuvědomění, vykreslení dílčích motivů, pohnuté osudy postav.
Vyprávěno z pohledu Elišky. Spousta jemných náznaku, jednoduchých vět a "výkřiků do tmy", které navozují atmosféru a předurčují vývoj příběhu.

06.02.2022 5 z 5

Někdo nový Někdo nový Laura Kneidl

(SPOILER) Zcela upřímně - vůbec nevím, co si o knize myslet. Pod krásnou obálkou se skrývá čtivě psaný příběh, který vám doslova utíká pod rukama a knihu jsem zhltla za den jako nic.
Bohužel jsem si nechtěně už předem vyspoilerovala děj, a tak jsem byla naštvaná, protože jsem neměla ten "wow" moment překvapení, nicméně i před spoilerem mě napadlo, že by se mohl dej točit kolem podobného tématu nebo zápletky.
Ale.
Hlavní "ale" - upřímně nevím, jestli se autorka v knize popasovala s tématem dobře. Obě dvě rodiny homofóbní, resp. antiLGBT+, protagonistka naopak, která prakticky ani nemrkla okem nad tím, že její přítel je tím, čím je, víceméně se téma vyřešilo na posledních pár stránkách jako nic. Takzvané se to spláchlo pod růžový konec knihy. A celé to na mě působí hrozně vyumělkovaně. Potenciál knihy super, ale celé se to nejdřív pomalu a pěkně rozjizdelo, následovně se jejich vztah vyvíjel až nedúvěryhodně, dej se začal táhnout, postavám jsem nevěřila ani emoce, ani chemii, prostě nic mezi nimi nebylo, a potom se to začalo ubírat tak divně... A na konci protagonistce vlastně vůbec nic nevadí, vše přijme v klidu, neřeší nic a je vysmátá. Nikdo by nezareagoval tak klidně, každý by byl aspoň překvapený nebo v šoku. Což neznamená nutně v negativním slova smyslu, ale toto? To bylo naprosto zabité. Fakt ne.
Knize dám za nějakou dobu novou šanci, protože momentálně jsou mé názory tak 50 na 50, spíš slabší. Proto 3 hvězdičky.

05.02.2022 3 z 5

Snít znovu Snít znovu Mona Kasten

Posledni dil, ktery se mi dostal do rukou, byl pro mě stejně slabý jako všechny ostatní (vyjma třetího). Preskakovala jsem nejenom řádky, ale i celé odstavce, neboť se děj neskutečně táhl a opakoval. Ani nevím, co víc napsat - časem zkusím dát celé sérii ještě jednu šanci, ale prozatím nedokážu nad knihami Mony Kasten projevit nadšení.

02.02.2022 1 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Po několika letech jsem se odhodlala si knihu přečíst, neboť mě odrazovala spousta negativních hodnocení, a nestačím zírat - kniha předčila má očekávání, byla napsaná skvěle, bavilo mě střídání v čase a střídání vypravěčů, člověk si zpětně chtěl pročítat nějaké stránky, aby mu celý příběh zapadl do škatulky.

Všechny postavy byly nesympatické, ale to je právě dělalo zajímavými, člověk do poslední chvíle neví, jak přesně se děj vyvine a jak to celé dopadne, psychologie postav je vykreslená věrohodně.

Čtivý a svižný příběh s originálním nápadem, dobrým zpracováním a zápletkou, na kterou si čtenář přichází pomalu a postupně. Jo, todle bylo hodně povedené.

A ještě poznamka: Stěžování si na hlavní postavu, že je nesympatická, že je otravná a ufňukaná, že se do ní nejde vcítit - kdyby autorka vytvořila sympatickou obdivuhodnou postavu, nebyl by tento příběh takový. Takže je trochu mimo mísu ji za to kritizovat.

30.01.2022 5 z 5

Doufat znovu Doufat znovu Mona Kasten

A opět totéž klišé, resp. totéž schéma, jako u všech předešlých knih. Minulostní tajemství obou postav, sobecka hlavní hrdinka, nekonzistentní chování protagonistu, neschopnost normální komunikace, bla bla. U této knihy se akorát jako bonus přidává nuda a táhlý děj, protože autorka opakuje zas a znova jedno a totéž. Pořád dokola.
Oceňuji, že téma učitel - student nebylo uchopena nijak trapně.

29.01.2022 1 z 5

Cítit znovu Cítit znovu Mona Kasten

Ačkoli Začít znovu i Věřit znovu byly pro mě "velký špatný", v této knize se autorka aspoň trochu polepšila, námět nebyl tak ubíjející a příběh byl o trochu sviznejsi. Pořád se držíme zajeteho klišé, postavy mají své temné minulosti a mají problém s komunikací, spousta situaci je vyhrocená a zbytečně vyeskalovaná. Ale zrovna u tohoto dílu to nebylo tak na sílu tlacene, jako u předešlých dvou. Celý závěr autorka pokazila tím, jak se najednou snažila do pár stránek nacpat co nejvíce dramat a působilo to přehnaně. Celkově ale čtivý styl.

29.01.2022 3 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Já si nemůžu pomoct, ale mě to prostě bavilo. Navzdory mnoha negativním recenzím mně prostě kniha sedla. Nutilo mě to číst dál a dál, culit se a prožívat emoce s hlavními postavami. Příběh utíkal, postavy byly super, milé i vtipné pasáže se střídaly v dialozich face to face, v mailových korespondencích, v telefonátech a chatech, chemie mezi protagonisty byla uvěřitelná, prostě pohodová četba. Četla jsem tedy v originále, kterým jsem se musela nejdřív trochu prokousat, protože angličtina byla trochu náročnější, než jsem čekala, ovšem český překlad knize prostě trochu ubere.

Co se týče mých osobních výtek, tak to jsou: Přílišná koncentrace gay/bi/různých ras na jednom místě (až to občas působí "na sílu tlačené"), vedlejší postavy, k nimž jsem si nějak nemohla vytvořit vztah, velké vyhrocení dobrý x špatný v rámci politických stran, a místy pár nesrovnalostí v rámci děje. Hodne krát bylo v knize zmiňované, že se protagonisté někde opíjí, a hodněkrát spolu souložili, což tvořilo až trochu nepříjemný kontrast k jejich až vznešeným e-mailům a počáteční téměř zdrženlivosti. Bylo to prostě nevyvážené.

Celkově hodnotím jako milé čtení, ke kterému se určitě někdy vrátím, už jen proto, abych si pořádně urovnala názor na knihu. Bylo to hodně sladké, ale správně a adekvátně sladké.

Prozatím tedy 4 hvězdičky.

29.01.2022 4 z 5

Sestřička Carrie Sestřička Carrie Theodore Dreiser

Společenský román, v němž je detailně popsán vzestup i pád lidí, cesta za americkým snem, americká společnost ve dvacátých letech minulého století a poměry v ní, materialismus a konzumní společnost, její hodnoty, velkoměstský život, pozlátko života, o kterém každý sní, ale který není vždy tak krásný, jak se zdá.
Úžasná kniha, která v člověku rezonuje dlouho poté.

24.01.2022 5 z 5

Věřit znovu Věřit znovu Mona Kasten

Druhá kniha od Mony Kasten, a jestliže jsem po první knize byla skeptická, po této už jsem definitivně rozhodnutá, že kolem knih od ní je jen velká nafouknutá bublina a z absolutně nepochopitelného důvodu se knize dostává vysokého hodnocení.

Čím začít. Kniha je zbytečně roztahaná do několika stovek stran, na nichž se pořád dokola opakuje totéž.

Protagonisté: Dawn naprosto na facku, jak někdo zde již popsal, učiněná drama queen, její chování je naprosto nepochopitelné a ani to, co prožila, ji neopravňuje k takovému chování. Hysterická, nevyrovnaná, ufňukaná holka, která si myslí, že se vše točí kolem ní a která odmítá vidět realitu jinak než svým drama-zkreslujícím-pohledem.
Spencer - proč proboha dělá tolik tajností kolem svého života, to, co se stalo, není v podstatě ani jeho vina, jen je to zase v knize prezentované jako jeho osobní životní tragédie.

Oba hrdinové opět, stejně jako v předchozí knize, nemají žádné komunikační schopnosti a musí pořád vymýšlet, utíkat, a prostě dělat ze sebe pitomce místo toho, aby si normálně promluvili. Ale chápu, bez těchto vyhrocených situaci by autorka neměla o čem psát.

Dawnina kniha, resp. příběhy, které píše? Ano, erotických románu je spousta a to, že se málem zhroutí z recenze, v níž je ji vytykano, že je její kniha brak... No, ono totiž to bude tím, že to, co píše, opravdu brak je, a neustálé opěvování její tvorby je opravdu vtipné. :D

A abych nezapomněla zminit dej, tak v momentě, kdy se hrdinové nehadaji, nebreci nebo neutapi v sebelitosti, tak je na xxx stránkách popisováno, jak spolu souloží.

Autorka má čtivý jazyk, to jediné můžu na této knize pochválit.
Ale ani zdaleka si kniha nezaslouží tak vysoké hodnocení.

23.01.2022 1 z 5