Jaroushek Jaroushek komentáře u knih

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Moje pátá a doposud nejlepší Kingovka. Kniha nutí k přemýšlení o smrti a o vyrovnání se ztrátou blízkých. Obdivuji, jak autor dokáže změnit atmosféru a vybudovat napětí během pár řádků. Znám i film, ale předloha je mnohem zdařilejší.

31.10.2023 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Tuto knihu znám už dlouho a jak jsem zhruba věděl děj a na čtení se těšil, přiznám se, že jsem si ji trochu idealizoval a bál se toho, že budu zklamaný.
Nestalo se tak a já jsem po dočtení nadmíru spokojený. Poselství je jasné, nestárnoucí a tak úderně podané, že každý, kdo má alespoň trochu skepse ohledně toho, kam naše civilizace směřuje, si bude připadat přesně jako,, lidská schránka,, kdyby to náhodou jednou bylo potřeba.
Doslov od pana Františka Novotného byla třešnička na dortu.

23.08.2021 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

(SPOILER) Film patří k mým nejoblíbenějším hororům, tak jsem se bál, že už si knihu moc neužiju, když děj znám, ale musím říct, že kniha je ještě o chlup lepší. V mnoha detailech se liší a ony scény se zvířaty byly za mě úplně nejlepší (a tyto ve filmu trochu i pochopitelně nejsou). Potěšilo mě, že oproti filmu se kniha mnohem více zaměřuje na samotného Dannyho, i když největší drive měly Jackovy pohnutky a postupné pohlcování hotelem.

07.09.2023 5 z 5

Pryskyřice Pryskyřice Ane Riel

Krásná a zároveň smutná kniha především o pocitech a o křehkosti duše. Kolik traumat kdo unese je ve hvězdách a taky na okolí. Hlavní postavou není Livie, ale rozhodně Jens, jelikož vše další dění je výsledkem jeho zvláštností, které pramení ze specifického vztahu s otcem a navazujících událostí. Nechci nic prozrazovat, jelikož já dopředu o knize vůbec nic nevěděl a pro všechny čtenáře to bude nejlepší stejně tak.

Do určité míry podobně zvláštní rodiny jsou v každé zemi na světě a hranice příčetnosti je někdy velmi tenká. Stačí, aby okolí nebylo psychicky nemocnému člověku schopné nabídnout pomocnou ruku a namísto toho hrálo jeho hru.

Jedna z knih, nad kterou budu delší dobu přemýšlet.

12.03.2023 5 z 5

Plný počet bez sebemenších pochyb. Špičkové dílo zásadní pro všechny, komu není historie i naši země lhostejná a chce mít zase o něco lepší přehled. V průběhu čtení se ve mně mísila zlost, bezmoc, smutek a stránky opravdu nejde číst bez emocí. Nejsmutnější na tom je, že na území jedné z krvavých zemí - Ukrajině - se dnes prolévá krev znovu.

24.09.2023 5 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Přečteno takřka jedním dechem a opět naprostá spokojenost. Povídky jsou vyvážené, žádná není vyloženě špatná. Za mě naprosto nejlepší hned ta první, na druhém místě Velký řidič. Vyprávění nenechá člověka oddechnout, dokud není na konci povídky a opravdu mě mrzelo, když jsem si četl závěrečnou řeč a záviděl svému minulému já, že měl tuto sbírku teprve před sebou.

27.12.2020 5 z 5

Mlha Mlha Stephen King

Soubor velmi různorodých povídek. Většina je výborná, některé slabší, jiné i lehce nedotažené, což je dáno i tím, že každá vznikala pro jiný účel (i do časopisů apod.). Celkově je to skvělá sbírka, která baví. Dostaneme se od vesmíru přes nadpřirozeno až po čisté lidské zlo. Nejlepší povídky Zkratka paní Toddové a Jaunt.

05.05.2024 4 z 5

Pacient Pacient Juan Gómez-Jurado

Uf, 400 stránek a uteklo to jako nic. Skvělý thriller, který má vše, co bych si mohl přát. Sympatického hlavního hrdinu, inteligentního záporáka, originální námět, zajímavé nemocniční prostředí i silnou ženskou postavu.

26.03.2024 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Příjemné překvapení. Místo, kde se děj odehrává, je ideální, postavy sympatické, člověk se v nich poměrně rychle zorientuje. Není zde plno zvratů za každou cenu, což je v poslední době spíš výjimka a já byl za to rád. Za slabší považuji motiv vraha a celkově jeho chování. Kvůli tomu jedna dolů.

04.11.2021 4 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Úžasná a v mnoha ohledech nestárnoucí kniha. Poučná, oproštěná od citů a někdo by mohl říct až amorální, nicméně je nutné zohlednit, že je to psáno k onomu Vladaři jako rada, jak se udržet u moci. Za mě druhé největší pozitivní překvapení letošní čtenářské výzvy.

" Musí proto míti povahu schopnou obraceti se kam vítr, tam plášť, podle toho, jak mu to přikazuje vrtkavost osudu, a nemá se, jak již bylo řečeno, uchylovati od cesty ctnosti, pokud je to možné, jakmile však je to nutné, musí uměti kráčeti i po cestách zlých."

"Nemůže tedy prozíravý panovník – ani nesmí – plniti dané slovo,
když by mu to škodilo a když pominuly příčiny, pro něž se tím slibem zavázal. Kdyby všichni lidé byli dobří, toto pravidlo by nebylo dobré, protože však jsou zlí a neplnili by slib daný tobě, nesmíš ani ty plniti slovo dané jim. Panovník vždycky bude míti dosti vhodných záminek na přikrášlení toho, že neplní slovo."

28.12.2023 5 z 5

Milionová holka Milionová holka Stanislav Rudolf

Pohodová oddechová kniha o životě dospívající holky na venkově. Díky ní jsem si opět vzpomněl na spoustu věcí z mého dětství na vesnici a za to jsem byl moc rád. Sama kniha tak trochu začíná a i končí uprostřed ničeho, což je škoda. Dojde na kamarádky, lásky i hledání sama sebe a přesně o tom dospívání je. Já byl spokojen.

22.09.2023 4 z 5

Vlaštovky z Černobylu Vlaštovky z Černobylu Morgan Audic

(SPOILER) Výborná kniha. Nejlepší je prostředí Černobylské zóny, které to hodně táhne nahoru. Dej plynule ubíhá a i když kniha není vyloženě napínavá a plná zvratů, nemá hluchá místa. Velké mínus mi ale přišlo, že i když sledujeme dva vyšetřovatele, tak tito jsou si příliš podobní (vlastnostmi, postupy, chováním a vlastně i motivací k případu) a dá se říct, že kdyby se nezmiňovaly jména, člověk by pomalu ani nepoznal, kterého zrovna sledujeme.

Ps. líbilo se mi, že ona budova, kde visí první oběť lze najít i na streetview podle krásného popisu a onoho znaku

21.08.2023 4 z 5

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Velmi kvalitní zástupce hororu, kde sledujeme skupinku dětí. Vyšší počet stránek mi nevadil a plynulost přechodů mezi dětskými zážitky našich hrdinů a strašidelnými pasážemi je obdivuhodná. Pravdou je, že množství záhad a jevů je tak velké, že ne vše už je dále zmíněno nebo obstojně vysvětleno, ale mně vůbec nevadí, když si něco domyslím a nebo se nedozvím vše.

13.12.2023

Šelma Šelma Andrew Mayne

Hlavní postava s netradičním přístupem a uvažováním je velmi příjemná změna. Kniha není vyplněna žádnými hluchými místy a děj má svižné tempo. Bohužel, autorovi jde vykreslení logického uvažování hlavního hrdiny a budování atmosféry více, než akční závěr, který mi přišel slabší, i když jsem v něj doufal. Těším se na další díl.

23.06.2022 4 z 5

Smrt v zádech Smrt v zádech Harlan Coben

Musím souhlasit, že s hlavní hrdinkou je těžké sympatizovat. Příběh má spoustu děr a nelogických věcí a i pár postav, které se pravidelně objevují, ale vlastně žádný smysl nebo směr příběhu nedávají. Postupné rozplétání vazeb a minulosti spolu se závěrem to drží v nadprůměru, ale rozhodně jsem v tomto žánru četl daleko lepší kousky. Nenadchne a ani neurazí.

28.10.2021 3 z 5

Hvězdná pěchota Hvězdná pěchota Robert A. Heinlein

Mladík se upíše hvězdné pěchotě dá se říct skoro omylem, kdy plný ideálů postupně dozrává v plnohodnotného důstojníka a je vše jen ne dokonalý. Souhlasím, že je evidentní, že autor ventiluje některé své ideály skrze dialogy, ale to mi vůbec nevadilo. Já dostal přesně to, co jsem očekával. Chvíli mi trvalo, než jsem vytěsnil filmové zpracování, které mám taky rád, i když je zcela odlišné a mohl se plně soustředit na původní příběh.

16.10.2023 5 z 5

Na dostřel Na dostřel Taylor Adams

Kniha splnila očekávání. Bylo to místy napínavé, místy překvapivě i vtipné nenáročné čtení.

22.08.2022 4 z 5

Mrchožrout Mrchožrout Jack Heath

Příjemné překvapení. Svižné, originální, netlačí příliš na pilu. Hlavní hrdina se chová racionálně (v rámci mezí své závislosti). Balancuje na hraně sympatičnosti, tudíž čtenáři vesměs nevadí, když se mu děje i nějaké to příkoří. Těším se na další díl.

17.02.2022 4 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Z pozitiv musím zmínit, že postavy jsou sympatické, autorka umí budovat a udržet napětí, prostředí je přímo výborné a závěr knihy tomu také hodně pomáhá (bál jsem se, že to bude více překombinované). Bohužel se zde dočkáme typicky hloupé policie, poměrně častých nelogických rozhodnutí postav, děj je rozdělený na příliš malé kapitoly, kdy v momentě, kdy je člověk zabraný do jedné dějové linky, jdeme zase do jiné , což mně osobně trochu brzdilo v pořádném začtení. Nejvíce mi nicméně přišlo až úsměvné, jak na dvou stránkách naše turisty překvapí, že v lese je hmyz a další příhody, nad kterými si člověk, co byl alespoň jednou v lese, musí klepat na čelo (nechci vyzradit příliš). Celkově určitě dobrá kniha, dal bych silnější 3*.

10.01.2022 3 z 5

Neposvěcená půda Neposvěcená půda Mel Starr

Jedním slovem spokojenost. Výsledný dojem předčil má očekávání. Příběh se odvíjí logicky, nemá hluchá místa a hlavní hrdina má správný morální kompas, což musí dokázat hned od začátku tím, že se rozhodne pátrat po vrahovi někoho, jehož smrt si odůvodněně přálo více lidí. Jako bonus se člověk dozví nějaké ty historické zajímavosti. Mohu jen doporučit.

05.10.2021 5 z 5