dasha0306 dasha0306 komentáře u knih

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

(SPOILER) Přečteno v kuse za jediné odpoledně. Škoda jen toho, že tomu nezůstal původní název Verity. Pravda nebo lež je takové ne zcela vystihující knihu a zároveň je to zavádějící spoiler ve smyslu, že očekáváte možná trochu něco jiného.
Verity je úspěšná autorka bestsellerové série. Lowen je naopak introvertní autorka nijak úspěšných knih a ve svém těžkém životním období je oslovena vydavatelstvím, aby dokončila sérii za Verity, která po těžké autonehodě nemůže psát a čtenáři čekají.
Lowen se tak ocitne v domě Verity, jejího manžela Jeremyho, aby se prohrabala v poznámkách, které Verity k očekávaným třem knihám série někde přeci musí mít... A objeví Veritin rukopis autobiografie, která je až šokující.
Předesílám jen to, že kniha vám vyrazí dech. Není to nic tak náročného, Colleen píše jednoduše, ale je to skvělý thriller, do kterého se rychle dostanete a na konci se zarazíte...
Měli byste asi vědět, že Colleen vydala speciální edici Verity, která je pouze v angličtině (zatím) a obsahuje dodatečnou kapitolu, která má cca 40 stran a holt se nedá nic dělat, ale kvůli tomu závěru si ji budu muset pořídit. Ne že by toto nemělo závěr, ale je takový ve stylu "to není možný, to ne"..tak jsem sama zvědavá, co je v dodatečném epilogu

07.03.2023 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Největší námořní tragédie, kde zemřelo okolo 9 000 lidí, z toho většina dětí... němci i utečenci před Rudou armádou. Ruta nabídne pohled z úhlu čtyř lidí - Polky, Litevky a dvou Němců. Chvíli jsem si musela zvykat na to, jak se kapitoly střídají právě ve vyprávění ústředních postav, ale jakmile to pominulo, už jsem jen jela. Velmi krátké kapitoly, opět se dostanete do nitra myšlení postav a ač bych možná uvítala větší pasáž o tragédii samotné - zkázy lodě Wilhelm Gustloff, nakonec nemůžu jinak než pět hvězd, když slabších než u Nesmím tě zradit.

07.03.2023 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Musím tě zradit bych zařadila mezi povinnou četbu, která je navíc čtivá i pro puberťáky.
Narodila jsem se za komunismu, ale čekala jsem příběh v Rumunsku podobný tomu, jak to probíhalo u nás. Bohužel, neprobíhalo... tohle je temnější, děsivější a revoluce rozhodně nebyla sametová, ale dost krvavá. Nikdy jsme se o tom neučili, nikdy mi o tom nikdo neřekl a já jsem Rutě vděčná, že se do toho pustila, roky práce a rozhovorů, aby tento fiktivní příběh zasazený do skutečných historických reálií si mohla přečíst širší veřejnost a vzdělat se. Čtivost je díky velmi krátkým kapitolám naprosto skvělá.

28.02.2023 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Shari Lapena píše krátké kapitoly a prakticky její knihy jsou na cca 3-4 hodiny čtení a to kvituji, když si chci odpočinout mezi náročnější četbou. Lapena nezklame, není to nijak extra napínavé či strašidelné, tentokrát jsem vraha odhalila dříve, než u jiných jejich knih a plus na závěr jedno překvápko, které tam pro mě bylo tak trochu navíc a přišlo mi to jako "snaha na závěr to udělat více dramatické". A psychothrillery tzv. ze sousedství už dnes moc nepřekvapí. "Jeden z nás" by mohl být název pro více podobných :-) Ale ano, nezklame, jen to není pro mě něco, co si zapamatuju a zanechá ve mě něco víc. Oddechovka na jeden večer :-)

27.02.2023 4 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Předčila už tak vysoké očekávání. Knihy většinou posílám dále, ale tuto si nechám a pořídím ještě v angličtině. Už po dočtení jsem litovala, že příběh končí. Po dlouhé době kniha, kterou bych za těch cca 5 hodin přečetla v kuse, ja jsem příběh hltala a zcela zapomněla, že čtu a nedívám se na realitu či film. Absolutně brilantně napsáno tak, že jsem se nenudila jedinou stránku, moje představivost na místa a lidi jela na plné obrátky a Evelyn Hugo ... je to trochu svině, ale protože chrání sebe a ty co miluje... O manžele to vlastně moc nejde, ale ty témata, které se v knize probírají, jsou silná. Dala bych i 6/5... Rozhodně nejlepší kniha za poslední rok, ale uvidíme, co přinese rok 2023.

27.02.2023 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Nikdy bych nevěřila, že si tak zamiluju mrzouta Oveho. Člověka, kterého nechcete mít za souseda, nebo snad nakonec ano?
On vlastně není zlý, jen má rád věci určitém řádu a pořádku a celý ten příběh nechci spojlerovat, aby nikdo z vás nepřišel o ten čau efekt.
Smála jsem se nahlas, pobrečela. V knize je několik vět, které si člověk rád připomene.

Kniha se dá přečíst za pár hodin - krátké kapitoly a neskutečně čtivá. DOPORUČUJI!

22.02.2023 5 z 5

Stačí mávnout křídly Stačí mávnout křídly Sára Topinková

Do příběhu jsem se začetla hned, vzpomněla jsem si na své pubertální období před 20 lety, ale wau. Nebudu nic spojlerovat, jen řeknu, že od věku cca 13 let je to velmi vhodné a možná i poučné, ale pozor, témata jsou opravdu těžká. A i my starší oceníme neskutečný talent psaní, který Sára Topinková dostala do vínku? Tohle je prvotina??!! Už se nemůžu dočkat na další knihu autorky.

14.02.2023 5 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

Wau wau wau... krátké svižné kapitoly, které se celou dobu střídají milenka a manželka.
Milenka je až moc typická naivní dvacítka, ale jinak styl psaní a autorčino vcítění se do obou... Ani se mi nechce věřit, že je to prvotina, ale je perfektní. Rozhodně doporučuji a už teď se těším na další počin.

10.02.2023 5 z 5

Prostě Tim Burton... tragikomické a přehnané, ale vzpomněla jsem si na Happy Tree Friends a hodně se i nahlas nasmála. 23 "básní" a pokud milujete Burtona, budete chtít mít tuto útlou sbírku doma.

10.02.2023 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Za mě ne... nemůžu si pomoct, ale nějaké části jsou i pro děti, některé pochopí spíš až dospěláci, ale absolutně mě to nevzalo ani jako dítě, ani jako dospělou. Můj favorit v podobném duchu je Chlapec, krtek, liška a kůň.

10.02.2023 2 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

První seznámení s Lars Kepler - pozdě, ale přece :-) Začínám sérii od prvního dílu a ano, je to napínavé. Trochu bych uvítala kratší kapitoly celou dobu, protože to mě udržuje více v napětí, ale skvělý příběh. Nedávám pět hvězd, protože to nebylo úplně dechberoucí a na to, jak šlo vše krůček po krůčku, tak závěr už byl v rychlejším tempu. Těším se na další díly v řadě. Hypnotizér byla rozhodně zajímavý námětem a opět ve mě budí nadšení pro severské krimi.

08.02.2023 4 z 5

Generál Pavel v rozhovorech s Jolanou Voldánovou Generál Pavel v rozhovorech s Jolanou Voldánovou Jolana Voldánová

Knihu jsem četla na poslední chvíli před druhým kolem prezidentské volby a jen mě utvrdila v mé volbě. Rozvíjí zde své vize a myšlenky, které v televizních debatách byly pouze naťuknuty a musely být řečeny v krátkém časovém okně. Jolana se ptá skvěle, pana Pavla z odpovědí, které mají hlavu a patu, zajisté poznáte. Stejně jako zde je kritický konkrétně i k aktuální vládě, což byl jeden z argumentů protistrany, že je provládní. V tomto rozhovoru se toho nebál a měl prostor vypíchnout jisté body. Rozhodně mám podobný náhled na řešení problémů, pokud se mu vůbec povede byť z 20% zastávat úřad tak, jak by si zde přál, tak je to úspěch. A pokud nevíte nic o vojenství a NATO, aspoň malou představu zde dostanete :-)

07.02.2023 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

První polovina knihy se mi táhla pro množství postav a žádná "akce", pak se to zlomilo a už to odsýpalo. Myslím, že kdo žije na malém městě/vesnici se umí více vcítit do komunity v Medvědíně, kde to žije jen a pouze hokejem a ti, kteří ho hrají jsou pro všechny jako malé "božstvo"...co se ale stane, když jeden z hokejistů uklouzne mimo led? Skvělá psychologická sonda, to ano, ale ten styl nebyl zcela 100%. Jinak se ale těším na další díl a jistě si ho po jisté pauze dám s radostí :-)

25.01.2023 4 z 5

Zahrada mrtvých duší Zahrada mrtvých duší Lukáš Boček

Čtivější začátek, perfektní start, ale to téma se mi četlo tak těžko, že jsem musela knihu odkládat a dávkovat si jí. Na mě byl text moc táhlý, ale chápu, že to mělo svůj smysl. Upřímně jsem přemýšlela, že dám i jen tři hvězdy, ale nakonec musím uctít autorovu schopnost velmi dobře a květnatě psát. Jen první polovinu knihy jsem zhltla, druhá byla náročná. Téma zneužívání, vykreslené z pohledu táty, syna i dcery, není žádná oddechovka, naopak.

10.01.2023 3 z 5

Přání Přání Nicholas Sparks

Spíše 4,5 hvězdičky, jelikož v knize byly pasáže, které na mě byly zbytečně dlouhé, ale jinak je to nádherný i smutný příběh ve dvou časových rovinách a rozhodně mě bavil. Jen ten konec jsem odhadla a přišla tak o AHA moment, ale jinak moje první zkušenost se Sparksem a myslím, že by si ten příběh zasloužil film. Dojetí přišlo jednou a kupodivu to nebylo na konci. Obecně se mi Sparks líbil více, než romantika o Julie Caplin, protože jde o více komplexní příběh.

09.01.2023 4 z 5

Historky z Tinderu Historky z Tinderu Lucie Macháčková

Několikrát jsem se smála nahlas. Krátké kapitoly, historky autorky i jejích kamarádek. Najde se v tom každý, netřeba být uživatel Tinderu. Buď si vzpomenete na své randění, nebo podobné story znáte od svých známých/přátel, ale tím, že je autorka stand-up komická, tak to pozvedla. Čekala jsem málo a nakonec je to jedna z mála knih, co mi zůstane v knihovně :-D

02.01.2023 5 z 5

Vztahy a mýty Vztahy a mýty Jan Vojtko

Nejznámější mýty, kteří dodnes budou i tak tradicionalisti bránit a k tomu vždy jeden až dva příběhy z terapeutovy včetně výsledku. Ne vždy je pozitivní řešení to, že pár spolu zůstane :-) A už to samo o sobě je pro spoustu lidí nepřekousnutelných, ale terapeut vám jen hledá ukotvení, pokládá správné otázky, abyste byli šťastni jako jednotlivci. Pro ty, co neví, že respekt a tolerance jsou různé věci a jedna z nich nemá ve vztahu co dělat a přitom se často zmiňuje. Viděla jsem v knize tolik párů okolo sebe. A jako single z vlastního rozhodnutí i sama sebe. Perfektní na jiný pohled na vztahy a základní trable.

02.01.2023 5 z 5

Kluk jménem Vánoce Kluk jménem Vánoce Matt Haig

Jedna z nejhezčích vánočních knížek o tom, jak se stal z chlapce Otec Vánoc/Santa Claus atd... Matt Haig ji napsal čtivě tak, že pohladila, ač se tam neodehrávaly jen hezké věci. Film je hezký také, ale kniha se mi líbila více. Rozhodně doporučuji. Má krátké kapitoly, takže se dá i předčítat dětem, ale zároveň potěší i dospělé.

26.12.2022 5 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Krásný zimní příběh odehrávající se od října do prosince a tentokrát je tu méně romantické linky, což kvituji a celý příběh mi přinesl dojem, že žít na hradě musí být hezké, ale strávit tam vánoce zcela kouzelné. Tuto ze série můžu rozhodně doporučit.

26.12.2022 5 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Já jsem absolutně nadšená a to jsem dospělá už docela dlouho. Nejdříve jsem knihu pořídila pro neteř, ale sama se do ní začetla a snědla ji jako malinu, takže novou pro ní mám... respektive to bude dárek pro celou rodinu, protože tohle si s chutí přečte jak dítě, tak dospělý. Jen na předčítání to bude na dlouho. Kapitoly jsou krátké, ale přeci jen má kniha 300 stran a žádná velká písmena.
Každopádně to, jak Rowlingová popíše svět, kam se dostanou předměty i vlastnosti, které se dostanou do míst pro "ztracené", kterému "kraluje" zlý Ztráta, je geniální tak, že dává smysl, navíc mi před očima běžel až animovaný film, jak mi běžela představivost.
A poselství knihy? Myslím že obzvlášť děti už se budou na své hračky dívat jinak... a nejen hračky :-)
Dvě místa mě dokonce i dojaly :-)

15.12.2022 5 z 5