dana_vrana dana_vrana komentáře u knih

Kosení: Příběhy ze světa smrtek Kosení: Příběhy ze světa smrtek * antologie

Povídky ze světa Smrtky. Nelze je číst samostatně, musíte mít přečtenou původní trilogii. Tato knížka potom doplní některé události. Někdy zjistíme, co bylo ,,před", někdy nám osvětlí, co se stalo ,,po". O Citře, Rowanovi nebo Faradayovi se dozvíme už jen okrajově, jiným postavám je věnován větší prostor. A poznáme i mnoho nových smrtek. Samozřejmě, že některé povídky se Vám budou líbit víc, jiné budou slabší. Za mě je to ale skvělé doplnění. Kéž by jich vyšlo víc, tenhle svět je tak bohatý a zajímavý, že bude mít vždycky co vyprávět.

16.10.2023 5 z 5

Poslední bitva Poslední bitva C. S. Lewis (p)

Matně si vzpomínám, že mi v dětství knížky o Narnii někdo předčítal. Filmy mě nijak nezaujaly, takže mě celkem minuly. Dnes už jsem asi dost stará na to, abych začala pohádky číst znova... a tak jsem se do světa Narnie konečně odvážila vypravit sama...
Knížky jsem četla chronologicky, podle roků vydaní. Co se mi líbí je fakt, že pokud chceme, najdeme ve všech knihách přesah náboženský či filozofický. Pokud nechceme, ať jsou pouze příběhem dětí v kouzelné zemi.

Závěrečný díl série je opravdu velkolepý. Radostný i smutný zároveň. Plný velké odvahy i beznaděje. Velmi poučný. Tady už se opravdu nejedná "jen" o pohádku, ale více o filozofické dílo. Autor pracuje s myšlenkami Platóna, s představou ráje, posledního soudu. Setkáváme se všemi důležitými postavami ze všech předchozích dílů ( s výjimkou Zuzany, což mě velmi mrzelo). A i když je to konec ..."teprve teď začínali první kapitolu velkého příběhu, který na zemi nikdo nečetl, který trvá věčně a v němž každá kapitola je lepší než ta předchozí."

07.10.2023 5 z 5

Čarodějův synovec Čarodějův synovec C. S. Lewis (p)

Tohle je jakýsi prequel celé série. Dozvídáme se, jak Narnie se všemi svými krásami, mluvícími zvířaty a kouzelnými bytostmi vznikla. Kdo je to Jadis, odkud přišla a jak se do Narnie dostala. Kdo byli první král a královna. Zjistíme také, proč se dalo do Narnie projít kouzelnou skříní nebo odkud se vzala na planině lucerna.

07.10.2023 5 z 5

Kůň a jeho chlapec Kůň a jeho chlapec C. S. Lewis (p)

Toto vyprávění je zmíněno už v díle Stříbrná židle, kdy je na na hostině předneseno básníkem (ale není tam čas jej vyprávět). Tato kniha je tedy takovým "příběhem v příběhu". Nevypráví o Narnii, ale o chlapci, který se setká s mluvícím narnijským koněm a společně se rozhodnou utéct z Kalormenu. Jejich cesta se spojí s dívkou Aravis, která také na narnijském koni utíká před svým osudem.

07.10.2023 5 z 5

Stříbrná židle Stříbrná židle C. S. Lewis (p)

Eustace se vrací do Narnie a spolu s ním i kamarádka Jill. Obě postavy mě od začátku spíš štvou než vzbuzují sympatie. Vydávají se na záchrannou misi, na které zkazí, co můžou. I tak mě tento hodně pohádkový díl bavil. Země obrů, podzemní říše... koho jsem si však zamilovala nejvíc, je určitě bludička Čvachetka!

07.10.2023 5 z 5

Plavba Jitřního poutníka Plavba Jitřního poutníka C. S. Lewis (p)

Tenhle díl patří k mým nejoblíbenějším. Líbí se mi objevování ostrovů na nichž čeká pokaždé nové dobrodružství a jiná výzva. Z původní čtveřice hlavních postav nám zbývá už jen Lucinka s Edmundem, což mě velmi mrzelo, ale i na Eustace si holt člověk zvykne.

07.10.2023 5 z 5

Princ Kaspian Princ Kaspian C. S. Lewis (p)

Opět se setkáváme se čtveřicí hlavních postav. Ač se to pro ně zdá jako pouhá chvíle, v Narnii od jejich poslední návštěvy uplynulo mnoho vody a poměry se velmi změnily. A tak pomáhají získat trůn pravému králi a nastolit v zemi mír.

07.10.2023 5 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Tento díl je určitě nejznámější, objevujeme svět, jeho magické postavy, souboj dobra a zla. Pohádka se vším, co k ní patří.

07.10.2023 5 z 5

Lovec přízraků - Vraždy, které šokovaly republiku Lovec přízraků - Vraždy, které šokovaly republiku Viktorín Šulc

Must have kniha každého milovníka true crime! Knížka zpracovává případy, které byly zásadní nejen pro pana Markoviče, ale rezonovaly celým tehdejším Československem. Případy jsou popsány opravdu detailně, nechybí odborné posudky, přepisy výpovědí pachatelů nebo (opravdu naturalistické) fotografie z míst činů nebo z rekonstrukcí. Není to asi úplně odpočinkové čtení, i přesto je knížka napsaná čtivě a velmi lidsky. Lidé, jako pan Markovič, si zaslouží obrovský respekt za svojí práci.

25.08.2023 5 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Velmi zajímavé téma, čtivě napsané. Bavilo mě množství zvratů, kterým hlavní hrdinové na své cestě museli čelit. Proto mě trochu mrzel konec příběhu, který se mi zdál nedotažený.

10.08.2023 4 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Epické zakončení trilogie! Bylo to boží! Je pravda, že tahle knížka je obsáhlejší a na pochopení možná zpočátku složitější. Pohybujeme se najednou na několika různých místech, s různými postavami, v různých časech +- 3roky. Pak jsou tu zdánlivě nesmyslné iterace. Ale celé se to nakonec dokonale propojí, každý detail zapadne přesně na své místo, jako klíč do zámku. A samozřejmě napínavé je to až do poslední stránky. Za mě je tohle naprosto perfektní literární svět, do kterého se budu s chutí vracet. Hrozně se těším na další knihu!
No a nezbývá než se modlit, aby to filmové zpracování dopadlo a aby dopadlo dobře. Protože tohle má obrovský potenciál!
Btw nevíte, proč se mi stále zobrazují reklamy na terapeutické ladičky ??!!

01.08.2023 5 z 5

Milá knížka, krátké příběhy a zamyšlení. Tak akorát na rychlé přejezdy MHD nebo vyplnění pauzy v práci.

15.07.2023 5 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Tohle je knížka, kterou prostě neodložíte. Je tak napínavá, plná zvratů a emocí! Dostáváme se do víru intrik a politikaření. Touha po moci, zrada, pomsta versus přátelství, moudrost, sebeobětování. Velmi brzy zjistíme, že to, co se ve Smrtce zdárně vyřešilo, rozhodně vyřešené není. Všechno jde "beznadějně" ke dnu. A na všechno se tiše dívá Nimbus. Entita tak dokonalá, že sama musí zjistit, jak daleko od dokonalosti je...

14.07.2023 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Tak tohle je velká paráda. Skvěle promyšlený svět, zajímavý nápad, napínavé, čtivé. Některé situace jsou sice malinko předvídatelné, ale i mnoha nečekaných zvratů se dočkáme. Postavy nejsou ploché a zajímavě se vyvíjí. Pár věcí zatím úplně vysvětleno nebylo, tak snad v dalších dílech. Baví mě i krátké náhledy do deníků smrtek, které obohacují knížku a vedou k zamyšlení. Nejsem velký fanoušek sci-fi, ale za doporučení téhle série jsem opravdu ráda. A rozhodně budu doporučovat dál.

07.07.2023 5 z 5

Bláznovy zápisky Bláznovy zápisky Nikolaj Vasiljevič Gogol

Nádherná kniha psaná nádherným jazykem. Inteligentní humor, satira i nadsázka. Realistické příběhy, které střídají magické či pohádkové motivy. Mistrné popisy krás matičky Rusy a charakterů jejích obyvatel.

,,Člověku, který vyšel z domu v čistém svátečním šatu, stačí jediná skvrnka bláta, odlétnuvšího od kol vozu- a hned ho všichni obstoupí, ukazují si na něj prstem a spílají mu do špinavců. Tíž lidé si přitom nevšimnou množství daleko horších skvrn na všedních šatech jiných kolemjdoucích. Protože ty se snadno přehlédnou."

27.06.2023 5 z 5

Temné kouty Temné kouty Gillian Flynn

Já teda nevím, jestli jsem četla stejnou knihu, jako ostatní. Neshledávám na ní rozhodně nic temného, depresivního, nechutného a bohužel ani napínavého. Naopak - rozvleklé popisy úplně všeho, postavy, které člověka spíš štvou... Střídání časových linií děj za mě také neobohatilo. Zkrátka posledních 100 stran by mi k přečtení a pochopení úplně stačilo.

24.06.2023 2 z 5

Alan Karlsson - takový švédský Jára Cimrman. Všude byl, se všemi světovými vůdci se setkal a s každým popil, každému poradil, všechno nějak zařídil...
Knížka je zajímavě napsaná, místy opravdu i vtipná, historické reálie jsou na jednu stranu fajn, ale stejně jsem se s ní dost trápila. Dělalo mi problém se začíst, nevím, jestli mě víc nebavila linka historická nebo současná... Třetí hvězdičku přidávám díky posledním asi 150 stranám, kde mě to konečně začalo trochu bavit.
Od Jonassona mám další dvě knihy, takže mu dám ještě šanci. Ale staříka už nejspíš znovu číst nebudu.

02.06.2023 3 z 5

Kopírák Kopírák Sam Holland

Navzdory mnohým negativním recenzím, jsem si knížku sehnala a rozhodně toho nelituji! Vlastně mě zpětně překvapuje, že jsem tomuto žánru nedala šanci už dříve. Knížka je napínavá, čte se rychle, kapitoly jsou krátké. Potěšilo mě, že jsem pachatele odhalila celkem rychle, i když konec mě dost znejistil, nemýlila jsem se.
Asi bych knihu neoznačila jako "nejděsivější krimi" - na to jsem možná už moc utupělým zločinožroutem. Jako fanoušek BAU a NCAVC bych uvítala trochu víc prostoru na to proniknout do osobnosti pachatele, do jeho myšlenek, co ho vedlo k tomu napodobování, proč zrovna tito konkrétní sérioví vrazi... Zkrátka materiálu na druhý díl by se určitě našlo mnoho...

10.05.2023 4 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Tohle byla ale vážně zvláštní kniha! A především zvláštní a absolutně rozporuplný hlavní hrdina. V předchozích komentářích bylo už mnohé řečeno, a já se s tím plně ztotožňuji.
Ve mně navíc příběh zanechal spoustu otázek - Jak to bylo vlastně s první válkou? Jak Snow potom pokračoval v plnění svých ambicí? Co se stalo s Plinthovými a s Tigris? Vzpomněl si Snow někdy na Lucy Gray - obzvlášť ve spojitosti s Katniss?
Bude další díl? Potřebuju další díl!

23.04.2023 5 z 5

Do Panemu se vracím vždycky tak ráda! I když jsem viděla nesčetněkrát filmy, i když jsem knížky četla už asi čtyřikrát, pořád je to stejně napínavé a nemůžu se od čtení odtrhnout.
A tohle vydání všech tří dílů v jedné knize - je to bichle, ale tak nádherná! Tentokrát jsem se na rereading obzvlášť těšila, protože se pustím rovnou i do prequelu. Tohle je pro mě zkrátka jedna z nejlepších knižních sérií všech dob

22.04.2023 5 z 5