dana_vrana dana_vrana komentáře u knih

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

(SPOILER) Knížka mě mile překvapila. Námět byl super, ale asi by se z něj dalo vytěžit i víc. Líbila se mi myšlenka knihovny (videopůjčovny, restaurace...) Cestování s Norou mě bavilo, i když mě hrdinka trochu štvala svým neustálým kňouráním a nespokojeností se vším. A je pravda, že konec byl poměrně předvídatelný.
Sečteno podtrženo byla to příjemná oddechovka s pozitivním koncem obohacená o zajímavé filozofické myšlenky.

19.04.2023 4 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Z knihy mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsem byla ohromena tou krásou češtiny, a tím, že se přeci jedná o klasiku, tak to prostě musí být dobrá kniha. Bavily mě i zajímavé a pro mě nečekané romantické linky. Na druhou stranu, v ději jsem se trochu zamotávala, mnohdy nedokázala přesně rozpoznat, co je realita a co Prokopovo blouznění. Mnoha slovům a chemickým postupům jsem samozřejmě nerozuměla. A ač jsem, myslím, pochopila poselství a myšlenku knihy, vlastní konec knihy byl pro mě už úplně matoucí.

08.04.2023 2 z 5

Autobiografie nepatří k mnou vyhledávaným žánrům. Na tuhle knihu jsem se ale těšila. Jako zapálený Potterhead jsem dostala porci zákulisních informací a historek z natáčení kultovních filmů. K tomu spoustu fotek. Ale o tom tahle knížka není.
Je to příběh obyčejného kluka, který měl víc štěstí než rozumu. Který se dostal na místa a potkal se s osobnostmi, o kterých se ostatním jen zdá. A který to nakonec přes veškerou snahu neustál.
Velice mě překvapilo, jak je Tom Felton ve své knize upřímný, skromný, vtipný, sebekritický a především pokorný. Pokora je to slovo, které pro mě tuhle knihu vystihuje. Ať už vůči rodině, přátelům, hercům, známým i neznámým lidem na své cestě, tak i k sobě samému. Moc bych Tomovi přála, aby se mu v hledání sebe sama dařilo a byl bohatým člověkem.
Určitě se budu ke knížce a myšlenkám v ní v budoucnu ráda vracet.

30.03.2023 5 z 5

Historky z Tinderu Historky z Tinderu Lucie Macháčková

Asi jsem výjimka, ale autorku jsem dosud neznala. Její stand-upy jsem si vyhledala až po přečtení knížky. A vlastně mě překvapilo, že mě knížka bavila mnohem víc.
Je vtipná, popisuje spoustu hořkosladkých situací a "trapností", které bohužel (či bohudík) v nějaké formě zažil(a) asi každá(ý) z nás. Kapitoly jsou krátké, takže třeba ideální na kratší cestu do práce. Prostě příjemná nenáročná četba.

30.03.2023 3 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Zajímavý nápad, dva pohledy na stejné/podobné životní situace. Příběh je to vlastně zcela prostý. Každý chce být šťastný, alespoň na chvíli. Někdy nás to stojí hodně sil, někdy to přijde samo a jde jen o to to přijmout, zbytečně nepřemýšlet a nepokazit to. Začala jsem Jáchymem a asi to bylo dobře - přišel mi více propracovaný a zajímavější. Veronika pak mezery doplnila.

29.03.2023 3 z 5

Zakletá Zakletá Orson Scott Card

(SPOILER) Zajímavá moderní pohádka. Přečetla jsem si jí asi jen díky čtenářské výzvě, nevím, jestli se k ní ještě v budoucnu vrátím, ale zklamání to nebylo. Zvláštní mix pohádek, slovanské mytologie, náboženství, cestování časem... Bavil mě vývoj vztahů a vlastně všech postav. A happy end vlastně taky potěšil.

26.03.2023 3 z 5

Zkáza Ďáblova akru Zkáza Ďáblova akru Ransom Riggs

A jsme ve finále... Byla to jízda plná napětí, zvratů, dobrých i špatných konců. Tato kniha byla pěkným zakončením celé série. Četla se snad až moc rychle! Už teď vím, že do světa podivných se budu vždycky ráda vracet.

15.03.2023 5 z 5

Ptačí sněm Ptačí sněm Ransom Riggs

Napětí a akce od první stránky do poslední... Přesto knížce něco chybí. Nedá se říct, že by mě děj nebavil, ale všechno důležité dostanete naservírované na posledních 100 stranách. A to mi přišlo až moc rychlé, odfláknuté. Zvrat na samém konci ovšem opět svůj účel splní, prostě chcete číst i další díl...

05.03.2023 4 z 5

Mapa dní Mapa dní Ransom Riggs

Musím souhlasit s většinou předchozích recenzí... Tenhle díl mě moc nebavil. Z celkového počtu stránek byla zajímavá ani ne třetina. Číst dál budu, ale taky budu doufat, že po tomhle vycpávkovém díle přijde zase něco lepšího ...

24.02.2023 3 z 5

Povídky podivných Povídky podivných Ransom Riggs

Knížka, která se dá pohodlně přečíst během jednoho večera, mi příjemně doplnila čtení série o podivných dětech. Některé povídky známe ze čtení hlavního příběhu, jiné byly nové. Nevím, zda ve všech dokážu vidět ono ponaučení a přesah. Některé příběhy byly pro mě spíš jen pohádkou, nad kterou se mi nechce víc se zamýšlet. Pokud bych ale měla některou z povídek vyzdvihnout, tak jsou to pro mě jednoznačně Báječní kanibalové. Ti se do mě "zakousnuli" ve všech ohledech určitě nejvíc.

21.02.2023 5 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Předchozí díl se celou dobu vyvíjel dobře a nakonec bum... Katastrofa a beznaděj. Tady to bylo vlastně naopak - i v tom nejhorším místě na světe, i když všechno vypadá neřešitelné, můžeme najít jiskřičku naděje, že to snad i dopadne dobře. Nechyběla samozřejmě akce a napětí. Překvapil mě svým způsobem závěr- pro mě by tady mohla celá série skončit, vyřešeno, hotovo. Ale o to víc mě vlastně zajímá, jakým způsobem navážou další knihy.

24.01.2023 5 z 5

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

Žádná pohádka... Drsný svět, válka, zrada, nikomu se nedá věřit... Napínavé od začátku do konce. Konec knihy byl pro mě velmi nečekaný.

22.01.2023 5 z 5

Dlouho jsem se na sérii těšila a konečně na ni nastal čas. Rozjezd pomalejší, vzpomínala jsem při něm na film, který mám ráda a který mi sliboval, že to, co čekám, brzy přijde. A přišlo mnohonásobně víc! Na konci jsem se nemohla odtrhnout. Miluju to. Rychle na nový díl...

16.01.2023 5 z 5

Přízraky v Cotes de Nuits Přízraky v Cotes de Nuits Jean-Pierre Alaux

Knížku jsem našla na nádražní v knihovničce a vzala si ji do čtenářské výzvy. Je útlá, tak na dvě cesty vlakem akorát. Taková neurazí-nenadchne. Žádné velké napětí se nekoná, ale rozuzlení je celkem nečekané. Jen škoda ,
že až příliš rychle odbyté.

12.01.2023 2 z 5

Harry Potter – Sbírka hůlek Harry Potter – Sbírka hůlek Monique Peterson

Perfektní dárek pro každého milovníka světa HP. Krásná kniha a především úžasný smysl pro detail tvůrců filmových rekvizit.

12.01.2023 5 z 5

Od začátku do konce Od začátku do konce Robert Fulghum

Mám ráda myšlenky Roberta Fulghuma. Pro mě je to další kniha z jeho pera, která se pro mě objevila nečekaně a v naprosto správný čas.

10.01.2023 5 z 5

Na divokém venkově Na divokém venkově Eva Grestenbergerová

Knížka se čte poměrně rychle, ale že bych se u ní vyloženě bavila, to se říct nedá.
V knize je pro mě velké množství nedůležitých postav, postrádala jsem nějakou dějovou linku, která by zážitky jednotlivých dní propojovala. Vykreslení maloměšťáckého způsobu života a charakterů celkem seděl, byť některé věci mi přišly přitažené za vlasy až moc.
Malvína se jevila celkem sympatickou postavou, s některými názory a postřehy se umím ztotožnit. Ale celou dobu jsem se nemohla zbavit pocitu, že se pokládá za lepší než ostatní. A už jenom pro to tou lepší opravdu nebyla.

28.12.2022 2 z 5

Opravdové zločiny Opravdové zločiny Lucie Bechynková

Vybrané příběhy z podcastu, kdo poslouchá, ví, co má očekávat. Nijak na sebe nenavazují a tak mě baví je číst i opakovaně a na přeskáčku.

25.12.2022 4 z 5

Kriminální případy z Orlických hor Kriminální případy z Orlických hor Jiří Mach

Knížka přečtená za jedno odpoledne, je to literatura faktu, žádný román. Orlické hory a Podorlicko - moje doma. Některé případy mám tedy ještě "v živé paměti", jiné jsem vůbec neznala nebo mě překvapily detaily, které se nejspíš na veřejnost dřív úplně nedostaly.

25.12.2022 4 z 5

Lucifer a Markétka Lucifer a Markétka Kristýna Freiová

Tento poslední díl trilogie byl pro mě nejzajímavější, respektive měl asi nejvíc děje. Chvíli jsem dokonce cítila napětí. Pohled na postavu Lucifera mi místy připomínal stejnojmenný seriál (se kterým jinak samozřejmě dějově nemá nic společného). Jinak stejně jako u předchozích knih- pár zajímavých myšlenek o smyslu života, smrti a o něčem mezi tím. Ale sečteno podtrženo, nejspíš už knihy podruhé číst nebudu.

25.12.2022 3 z 5