dana_vrana dana_vrana komentáře u knih

Ženy zločinu Ženy zločinu Lucie Bechynková

Zajímavý nápad. Šest příběhů ženských vražedkyň ve stylu předchozích knih Opravdových zločinů. Možná o něco málo stručnější. Proložené pěti rozhovory s ženami, které mají na svých různých pracovních pozicích co do činění se zločinem. Některé byly propracovanější a bavily mě více, některé méně. Každopádně to pro mě byl zajímavý náhled do fungování vězeňství u nás.

21.01.2024 3 z 5

Kriminální případy z Orlických hor 2 Kriminální případy z Orlických hor 2 Jiří Mach

Druhý díl Kriminálních případů z Orlických hor mě překvapil tím, že kromě 3 případů jsem tedy o většině neměla vůbec žádné ponětí. Jinak jsou to celkem jednoduše převyprávěné zločiny, které mohou zaujmout především ty, kteří Rychnovsko znají.

18.01.2024 3 z 5

Kroniky prachu: Pár stránek navíc... Kroniky prachu: Pár stránek navíc... Lin Rina

Pár stránek navíc ke krásnému románu. O tom, jaký byl Thomasův pohled na rodící se vztah mezi ním a Animant. O tom, co prožíval během jejich odloučení a co ho přimělo jej ukončit. Dozvíme se více o Ráchel a jejím seznámení s Henrym. O životě Elisy a o tom, jak se dostala ke studiu. A v neposlední řadě také o rodině Reedových a o tom, zda se podaří obnovit jejich vztahy. To celé doplněné o komentáře autorky k jednotlivým postavám, tvorbě příběhu nebo inspiracích a faktech, která se v románu objevují.
Líbilo se mi též grafické zpracování této knihy a dopisy, které některé skutečnosti stručně dovysvětlily. Jen ty ilustrace mi moc k příběhu neseděly, ale to je nejspíš tím, že si zkrátka jednotlivé postavy představuji jinak.

17.01.2024 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Tohle je tak milá knížka! Atmosféra viktoránské Anglie, knihovny, sympaticky nesympatické postavy, něžná "hate to love" romantika. Je to holčičí čtení, víceméně je jasné, kam se bude děj ubírat. Ale i když mi už chvíli není 19, prožívala jsem to celé s Animant, se kterou toho máme tolik společného. A ráda se budu ke knížce vracet! Ach, kde jen jsi, můj Thomasy Reede...

17.01.2024 5 z 5

První kniha v novém roce a naprosto skvělá volba. Skvěle vedený rozhovor, skvělé otázky. Máte pocit, že sedíte s panem Marešem na pivu a prostě si povídáte o práci a o životě. Mám ráda, když jsou věci popsány nezaobaleně "na plnou hubu". Kolikrát jsem si říkala, že jsem asi velký cynik, když mi přišly vtipně popsané věci, které samy o sobě samozřejmě vtipné nejsou. Pan Mareš je v knize velmi upřímný, zároveň ale pokorný, skromně uznává chyby i náhody... Působí na mě jako správný chlap, který byl (a je) ve správné době na správném místě.

Ačkoliv obvykle nevyhledávám knihy nebo autory, kteří jsou zrovna "top", tady udělám ráda výjimku a pustím se určitě do všech rozhovorů, které vyšly. Ta popularita je opravdu zasloužená!

10.01.2024 5 z 5

Bez citu Bez citu Neal Shusterman

Rok 2023 pro mě byl rokem Neala Shustermana. Měla jsem to štěstí a mohla jsem ho osobně potkat. Hlavně jsem ale přečetla všechny jeho knihy, které v ČR vyšly. Tato byla poslední z nich a byla jednoznačně skvělá. Děj sice malinko předvídatelný, ale napínavý, emotivní... Svět ve kterém bych určitě nechtěla žít. Snad u nás brzy vyjde další díl. Potřebujeme další díl!!!

06.01.2024 5 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Další kniha z pera mistra Shustermana, která vám nedá spát a prostě ji přečtěte "na jeden zátah". Velice zajímavý námět, každá kapitola končí tak, že prostě chcete vědět, co je dál. Postavy prochází zajímavým vývojem. A část, kde je popsáno rozpojení... Uf, ta ve mně bude rezonovat ještě dlouho.

29.12.2023 5 z 5

Šťastné a hrůzostrašnější: Druhá antologie štědrovečerních hororů Šťastné a hrůzostrašnější: Druhá antologie štědrovečerních hororů * antologie

Mám radost, že kvalita povídek této trilogie má vzestupnou tendenci. Tohle bylo jednoznačně skvělé! Romanticky tajuplná atmosféra, napětí, mile hrůzostrašné...

27.12.2023 5 z 5

Šťastné a hrůzostrašné: Antologie štědrovečerních hororů Šťastné a hrůzostrašné: Antologie štědrovečerních hororů * antologie

Mile děsivé čtení z dob viktoriánské Anglie. Z útlé knížečky nestříhají hektolitry krve, nepadají usekané končetiny ani z ní nevylézají děsivá monstra, jak jsme zvyklí v dnešní době. Za to se ponoříme do ponuré atmosféry anglických měst i venkova, do tajemných panských sídel a zahrad, salonů s dřevěným obložením a praskajícím ohněm v krbech. Gentlemani jsou více či méně čestní, dámy útlocitné a často omdlévající. A to vše v čase vánočním, kdy se hranice mezi světy ztenčuje a přibližuje

24.12.2023 4 z 5

Petr Vok z Rožmberka Petr Vok z Rožmberka Anežka Svobodová (p)

Poutavá kniha o životě jednoho z nejvlivnějších mužů své doby. Doplněná o celkový a dosti detailní popis historicko politické situace v naší zemi i v Evropě. Petr Vok v mnohém svou dobu předběhl, nemohl být zcela pochopen, protože všechny důsledky (ne)dodržování jeho politiky dokážeme ocenit až o několik století později... Až mi v závěru knihy bylo smutno, kolik snahy, dobra a geniality s posledním Rožmberkem odešlo. A jak se vlastně charaktery těch, kteří vládnou, napříč historií téměř nemění.

23.12.2023 4 z 5

Blednoucí vzpomínky Blednoucí vzpomínky Bartosz Sztybor

Trápení. Geraltovo i čtenářovo. Tohle se úplně nepovedlo. Pozitivně hodnotím snad jen kresbu, která nás zase vrací do té velmi temné atmosféry, podobně jako u prvního dílu.

16.12.2023 2 z 5

Z masa a ohně Z masa a ohně Aleksandra Motyka

Dobrodružství Geralta a Marigolda mě bavilo moc. Taková trochu detektivka. Ano, bylo tam pár skoků v ději nebo událostí, které mohly být více rozvedeny, ale čtivosti to neubralo. I po grafické stránce za mě jeden z lepších dílů série.

16.12.2023 4 z 5

Prokletí vran Prokletí vran Paul Tobin

Máme tu společné dobrodružství Geralta, Ciri a Yennefer. Navíc tento příběh vychází z knižního příběhu o Foltestovi, Addě a strize. Zpočátku mi to celé přišlo mírně zmatené, ale nakonec má vše celkem překvapivé vyústění. Za mě zatím nejpovedenější díl.

03.12.2023 4 z 5

Liščí děti Liščí děti Paul Tobin

Tento díl mi po výtvarné stránce přišel trochu slabší, chyběla mi ta ponurá atmosféra. Ale příběh špatný není, i když nepatří k nejnapínavějším a nepřekypuje bojovými scénami. A krátký rozhovor s tvůrci i herní plakáty na konci potěšily.

30.11.2023 3 z 5

Skleněný dům Skleněný dům Paul Tobin

Můj první přečtený grafický román. Zajímavé zpestření světa Zaklínače. Líbí se mi jak je temný, možná až hororový. Ale nechybí ani typický Geraltův humor. Jo, bavilo mě to.

29.11.2023 4 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Přečteno (nebo spíše dočteno) hlavně díky výzvě. Tohle není prostě žánr pro mě. Nicméně když se na knížku dívám skrze kontext doby autorčina života nebo květnatost jazyka, musím uznat, že se román řadí právem mezi klasiku světové literatury.

27.11.2023 4 z 5

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Středověk, loupežníci, drancování, boje... ale taky láska, vášeň, nenávist. Balada napsaná překrásnou češtinou, která syrový příběh o to víc umocňuje.
Jenomže....
Přestože je jazyk krásný, je pro (mnohého) dnešního čtenáře nesmírně náročný. I při poslechu audioknihy jsem musela dávat dobrý pozor, případně se ve vypravování vracet. Je to velmi specifické dílo. Není třeba se toho bát, jen je dobré s tím počítat.

15.11.2023 3 z 5

Smyčka Smyčka Kodži Suzuki

Velmi zajímavé zakončení série. Po přečtení (nebo shlédnutí) jedničky by vás určitě nenapadlo, v co všechno může Kruh přerůst. Hororem bych knihy každopádně nenazvala. Bohužel, zhruba od půlky knížky se dalo přesně odhadnout, jakým směrem se děj bude ubírat i to, jak Kaoru skončí. A to nemám podobné žánry vůbec načtené. Nicméně mě kniha celkem bavila a oceňuji i její mírně filozofický přesah.

12.11.2023 3 z 5

Spirála Spirála Kodži Suzuki

Pokračování, které nám znovu původní příběh rekapituluje a přidává do něj "vědecké" vysvětlení. Propojení paranormálních jevů s genetikou a virologií mi přišlo velmi zajímavé. Knížka se čte dobře, rozplétání šifer a detektivní práce hlavních hrdinů mě, stejně jako v předchozím díle, bavila. Závěr ve mně nevyvolal žádný wow efekt. Klidně by to mohl být úplný konec. Jsem proto zvědavá, kam nás zavede třetí kniha.

30.10.2023 3 z 5

Kruh Kruh Kodži Suzuki

Chtěla jsem zkusit nový žánr a tak jsem dostala doporučení na tuto trilogii. Vůbec jsem nevěděla, že kultovní horor Kruh má literární předlohu! A to velmi zdařilou. I když mi Japonská kultura není nijak blízká a jména i místopis mi dělal trochu obtíž, bylo to příjemné čtení. Nic strašidelného - trochu napínavé a trochu detektivní. Jsem zvědavá na další díl.

16.10.2023 4 z 5