dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Velmi originální kniha, ač ze současnosti, připadá mi prostředí Dědiny coby městskému člověku jako jiný svět, který se přes atributy moderní doby stále mentálně pohybuje v jakémsi historickém bezčasí. Zásluhou použití nářečí působily příběhy velmi autenticky a vůbec se mi nečetly hůře, naopak jsem si i tu jejich jazykovou stránku vychutnávala. Také střídání vypravěčů umožňuje nahlédnout postavy z různých úhlů pohledu. Velmi čtivá kniha, místy vtipná, místy dojemná...

03.11.2019 4 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Zatím nejlepší díl série, děj v podstatě zahrnuje necelý týden a přitom tolik napětí a zajímavého vhledu do povah jednotlivých postav.

03.11.2019 5 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Útlá knížka, ale silný a působivý příběh. Autorka se opravdu dokáže ponořit do lidských pocitů a velmi sugestivně podat příběhy postav nejrůznějšího věku. Tento příběh byl smutnější než jiné autorčiny knihy, ale psaný velmi citlivě a s velkým pochopením.

21.10.2019 4 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Určitě lepší než první díl. Napínavý příběh, o postavě Kim se dozvídáme mnoho nového, obě dějové linie, ale zvláště sociopatka Alex a paralely mezi její a Kiminou povahou jsou opravdu zajímavé. Líbí se mi i dynamika ve vyšetřovacím týmu.

21.10.2019 5 z 5

Legenda Suchý Legenda Suchý Karel Hvížďala

Zajímavé příhody a vzpomínky, líbí se mi, že se pan Suchý snaží na události i lidi ze své minulosti dívat střízlivě a s pochopením, nikoho a priori neodsuzuje, ale spíše se snaží pochopit jeho motivace. Některé vzpomínky jsou zábavné, jiné dojemné, mnohé moudré. Útlá knížka, která určitě stojí za přečtení.

Krajina podivných skutečností Krajina podivných skutečností Jiří Suchý

Poměrně rozmanité verše, tematicky i stylově, přesto v nich poznáváme typickou autorovu poetiku. Nepříliš obsáhlá, milá knížka.

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Moje první kniha této autorky a opravdu mne bavila. Četla se dobře, líbilo se mi prolínání dvou časových linií i autenticky působící líčení různých období naší novodobé historie. Postavy nejsou černobílé a do poslední chvíle jsem byla napjatá, jak příběh dopadne.

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Slibný začátek série, zajímavá hlavní hrdinka, kniha se mi četla dobře.

18.10.2019 3 z 5

Mapa Anny Mapa Anny Marek Šindelka

Povídky psané zvláštním poetickým stylem, autor nezapře básníka. Některé jsou navzájem propojené postavami v různých etapách jejich životů a občas jsem se musela při čtení vracet, abych poskládala celý labyrint. Je to každopádně zajímavý literární experiment, i když místy mi ta snaha o obraznost a originalitu připadala trochu křečovitá a "umělá". Kniha je ale útlá a za přečtení stojí. Nejvíce se mi líbila povídka o architektovi a studentovi.

29.09.2019 4 z 5

Ostrý řez Ostrý řez Jeffery Deaver

Typický Lincoln Rhyme. Kniha se výborně čte, postavy jsou sympatické a příběh je velmi napínavý. Na druhou stranu zde najdeme i typické slabiny tohoto cyklu - stále stejnou strukturu příběhu a určitou překombinovanost hraničící s nevěrohodností. Přesto pozitiva pro mne stále převažují a už kvůli starým známým postavám se na každý další díl cyklu stále těším.

29.09.2019 4 z 5

Výborné povídky. Hájíček umí jako vždy skvěle vykreslit atmosféru i postavy, člověk se do příběhů opravdu vžije. Zdánlivě "obyčejné" příběhy, které člověku připomenou jeho vlastní dětství a mládí. Krásné...

20.09.2019 5 z 5

Entomologův odkaz Entomologův odkaz Peter May

Tento díl mne z cyklu o Enzovi bavil zatím nejvíce. Prostředí ostrova s jeho uzavřenou komunitou bylo působivé a příběh byl velmi napínavý.

15.09.2019 5 z 5

Poslední vlak do Helsingøru Poslední vlak do Helsingøru Heidi Amsinck

Rozmanité, krátké, ale napínavé i tajuplné povídky, většina se mi velmi líbila a i přes nevelký formát jsem se do příběhů rychle a snadno dokázala ponořit. Kniha padne svým formátem tak akorát do ruky a také obálka se velmi povedla.

01.09.2019 4 z 5

Jediný príbeh Jediný príbeh Julian Barnes

Zajímavě psaná nostalgicko-vzpomínková kniha, zvláštní je změna stylu vyprávění v každé ze tří částí a určitá nesouvislost nebo útržkovitost vyprávění, jako by vypravěč vzpomínky zaznamenával tak, jak mu přišly na mysl. Trocha smutku, trocha nostalgie a pocitu pomíjivosti, hodně námětů k zamyšlení...

31.08.2019 4 z 5

Zeměbouře Zeměbouře Mons Kallentoft

Dobrá detektivka, čtivá a napínavá, psaná specifickým "poetickým" stylem typickým pro tohoto autora. Trochu mi vadila ta extrémní snaha o politickou korektnost a nešvar ( častý u současných švédských autorů) označovat každou druhou postavu za rasistu.

24.08.2019 4 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Zpočátku bylo vyprávění takové pomalejší, ale postupně si mne kniha získala a závěrečná část kolem okupace a odjezdu konvoje byla opravdu napínavá. Trochu rozpačitý pocit mám z otevřeného konce. Oceňuji autorovy znalosti našich reálií, kniha ani nepůsobí, jako by ji psal cizinec.

24.08.2019 4 z 5

Teorie podivnosti Teorie podivnosti Pavla Horáková

Originální, vtipně psaná kniha, která v sobě skrývá řadu zajímavých myšlenek, je lehce praštěná celkem příjemným způsobem a velmi dobře se čte. I prostředí Prahy je zde pěkně zakomponováno do děje. Pouze samotné vysvětlení Kasparova zmizení ke konci knihy mi přišlo už tak nějak "moc" a zanechalo ve mně rozpačitý dojem, jinak jsem uvažovala i o pěti hvězdičkách. Při četbě sci-fi nebo fantasy jsem ochotna přistoupit na ledacos, u společenského románu ne tak úplně...

17.08.2019 4 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Námět i styl se podobají "Manželům odvedle", nicméně tento příběh mi přišel trochu slabší. Byl sice napínavý a četl se dobře, ale byl jaksi předvídatelnější a také závěr se mi moc nezamlouval. Řekla bych, že chování hlavní postavy nebylo příliš konzistentní, čekala jsem také nějaké překvapivé odhalení, které se nedostavilo.

14.08.2019 3 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Nebýt posledních cca dvou stránek, dala bych plný počet. Ten konec to docela pokazil a navíc tam byl podle mne úplně zbytečný. Jinak napínavý příběh, řada zvratů, nejednoznačné postavy, psáno takovým "reportážním" stylem, ale většinou jsem se nemohla odtrhnout.

03.08.2019 4 z 5

Serotonin Serotonin Michel Houellebecq

Autor mne ani tentokrát nezklamal, příběh byl velmi čtivý, místy cynický a provokativní, ale místy vlastně i hodně emotivní, jak už to u Houellebecqa bývá. Přitom se mi ale četl velmi příjemně a depresivně na mne nepůsobil. Myslím, že část působivosti je i v té podrobně popisované každodennosti hlavní postavy. Velmi přesvědčivě popsaná je jeho nezúčastněnost a vyčleněnost ze společnosti.

28.07.2019 5 z 5