dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Vůně ďábla Vůně ďábla Mons Kallentoft

Je pravda, že motiv detektiva alkoholika soustavně znovu a znovu podléhajícího své neřesti už je až trapně okoukaný. Pokud ale tento fakt pomineme, pak se mi kniha velmi líbila, byla napínavá, velmi čtivá a Mons Kallentoft umí opravdu přesvědčivě vystihnout atmosféru. Jeho knihy jsou vždy zajímavě a poeticky psané, což u detektivek není tak úplně obvyklé. Takže i přes výše zmíněné klišé jsem si četbu opravdu užila.

21.04.2020 4 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Tato kniha mi připadá slabší než "Prvok...". Je sice znát, že se autor trochu vypsal, styl vyprávění je už trochu plynulejší, ale chyběl mi humor, "Prvok..." byl určitě vtipnější. Navíc je tento román poměrně obsáhlý a už mne dost nudil, situace se hodně opakovaly a kniha není nijak zvlášť čtivá. V podstatě sledujeme v průběhu několika desetiletí osudy dvou rodin z vyšší střední třídy, jejichž členové mají permanentní sklony k nevěře (kterým nakonec pokaždé podlehnou). Nějak jsem se s těmi postavami nedokázala sžít. Myslím, že pro seznámení s tvorbou pana Hartla mi tyto dvě knihy stačily.

09.04.2020 2 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Z knihy mám smíšené pocity. Je zde řada úsměvných či vtipných situací, je to taková naprosto nenáročná oddechovka, s čímž ovšem podle mne dost (a zcela zbytečně) kontrastuje samotný závěr. Humor je čistě situační, nikoli slovní, kniha je psána opravdu jednoduše, až mne to u takto známého autora překvapilo (je to moje první kniha od Hartla). Asi nejsem tak úplně cílová skupina. Na druhou stranu kniha není obsáhlá a měla jsem ji přečtenou rychle. Zkusím od autora ještě něco jiného, abych viděla, zda se postupně trochu vypsal.

26.03.2020 3 z 5

Muž, který zprůhledněl Muž, který zprůhledněl Jana Trhlíková

Krátké povídky ze současnosti o obyčejných lidech a jejich vztazích. Autorku jsem dosud neznala a jsem příjemně překvapena, kniha se četla velmi dobře, povídky jsou rozmanité, postavy i na omezeném formátu dobře vykreslené, je tu i řada námětů k zamyšlení.

21.03.2020 4 z 5

Nejposlednější z nadějí Nejposlednější z nadějí Una McCormack

Oceňuji, že kniha vyšla v češtině tak rychle už v době vysílání seriálu. Je výborným doplňkem ke sledování seriálu, protože vyplňuje mezidobí mezi koncem Nové generace a počátkem Picarda. Psaná je čtivě a vysvětluje mnohé, co v seriálu Picard vidíme, sám kapitán Picard je navíc mou oblíbenou postavou. Co mi vadilo je fakt, jak okatě tento příběh ve fiktivním světě Star Treku řeší současnou uprchlickou krizi. Chvílemi mi příběh připadal až křečovitě "výchovný" v tomto směru. Samotný seriál Picard se mi líbí více, ale rozhodně nelituji, že jsem si knihu přečetla, už jen pro lepší pochopení souvislostí a postav ze seriálu. Jako samostatné dílo bez seriálu by ale tento příběh byl spíše průměrný...

16.03.2020 3 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Dočetla jsem a závěr byl napínavý, ale jinak už několik posledních dílů série mi připadá o dost slabších než bylo prvních 4-5 dílů. Málo Carlova sarkasmu a humoru, málo samotné detektivní práce a vyšetřování... V tomto díle bylo sice fajn, že jsme se dozvěděli více o Asadově minulosti, nicméně části s teroristy už mne dost nudily... Bylo to celé takové zdlouhavé a přehnaně patetické... Celkově mi připadá, že tato série má sestupnou tendenci.

16.03.2020 2 z 5

Kolem Jakuba Kolem Jakuba Michal Vrba

Velmi čtivé, napínavé povídky, originální nápad zachytit osudy obyčejných lidí spojených jedním místem v různých dobách... Líbí se mi ta drobná pojítka a zmínky, které vždy propojí následující příběh s předchozím... Autorovi se podařilo dobře zachytit dobové odlišnosti a zároveň i prvky v lidském myšlení a jednání, které zůstávají napříč dějinami stále stejné.

05.03.2020 5 z 5

Skryté karty Skryté karty Angela Marsons

Výborný díl, i když konec mne velmi překvapil, nečekala jsem to... Četlo se ale jedním dechem a těším se, až vyjde další díl série.

26.02.2020 5 z 5

Nesamozřejmý národ? Nesamozřejmý národ? Petr Hlaváček

Eseje, ač na stejné zadání, jsou velmi různorodé. Některé byly velice zajímavé a obsahovaly řadu inspirujících myšlenek, jiné byly trochu frázovité a pouze rozváděly současná oblíbená klišé. Nicméně jde rozhodně o dobrý počin k výročí roku 1989 a kniha stojí za přečtení. Mně osobně se nejvíce líbila esej profesora Druláka.

26.02.2020 3 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Opět skvělý díl, hodně jsme se dozvěděli o jednotlivých postavách a jejich minulosti, samotný příběh byl také velmi napínavý. Trochu nevěrohodné mi připadalo chování Dawsona, který zde občas reaguje až přehnaně, např. při konfrontaci s Flintem, takto by se policista chovat neměl. Také permanentní zděšení některých postav nad existencí rasismu působí až směšně. Líbila se mi naopak dynamika mezi Kim a Tomem, kteří jsou nuceni spolupracovat proti své vůli.

31.01.2020 4 z 5

Údobí mlh Údobí mlh Neil Gaiman

Výborné jako vždy, opět jsem se dozvěděla hodně o jednotlivých postavách Sandmanova světa.

31.01.2020 5 z 5

Krmíme ptáky - ale správně Krmíme ptáky - ale správně Peter Berthold

Výborná a velmi zajímavá kniha, kterou by si měl přečíst každý, kdo má rád ptáky a chtěl by jim alespoň trochu pomoci. Ačkoliv se kniha týká především Německa, popisovaná situace i druhy jsou vesměs u nás stejné. Z knihy je cítit, že autoři ptáčky opravdu milují a investují do nich nemálo času i peněz. Rozhodně doporučuji!

31.01.2020 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Jako vždy napínavé a čtivě psané, s několika překvapivými zvraty. Měla bych jen dvě připomínky, jednak Harry jako už i v předchozích dílech je až absurdně nezničitelný, nepůsobí to věrohodně, navíc u alkoholika, který se k pití s přestávkami stále znovu vrací... A pak Bjorn Holm, jeho chování v tomto díle vůbec neodpovídalo jeho charakteru, tak jak byl vykreslen v předchozích částech, nepřipadalo mi to konzistentní.

17.01.2020 4 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Hlavní dějová linie byla výborná, linie s Alex mne nebavila až do té míry, že jsem místy přeskakovala. Věřím, že podobní psychopati existují, ale přesto bych tuto dějovou linii už byla nechala uzavřenou. Celkově má ale tento cyklus jednoznačně potenciál a oproti prvním dílům je zde vzestupná tendence.

05.01.2020 4 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Opět výborný díl, velmi napínavý, i s vývojem postav jsem spokojena. Určitě jeden z nejlepších detektivních cyklů poslední doby. Velmi čtivě psáno, líbilo se mi, že autorka věnuje hodně prostoru i osobnímu životu postav. Přestože je kniha obsáhlá, vůbec jsem se nenudila.

16.12.2019 5 z 5

Karel Gott zůstal svůj Karel Gott zůstal svůj Michaela Remešová

Zpočátku mi vadil bulvární styl, kterým jsou psané propojující texty, nicméně postupně v knize začínají převládat vzpomínky a vyprávění samotného Gotta, jeho kolegů, spolupracovníků, přátel atd., a ty jsou již velmi zajímavé, stejně jako množství fotografií. Dozvěděla jsem se ledacos nového.

16.12.2019 3 z 5

Praha Václava Havla Praha Václava Havla Zdeněk Lukeš

Originální průvodce Prahou s mnoha fotografiemi a plánky zachycující místa spjatá s životem Václava Havla. U každého místa najdeme i stručný přehled jeho historie. Zajímavá inspirace pro vycházky jak pro milovníka Prahy, tak pro zájemce o život našeho prvního porevolučního prezidenta. Dozvěděla jsem se ledacos nového.

23.11.2019 4 z 5

Exilový orloj Exilový orloj Karel Hvížďala

Kniha vzpomínek na osobnosti, s kterými se autor setkal v exilu. Převážně vlídné a laskavé vyprávění, i když mi připadalo trochu útržkovité a nesouvislé, spíše jako soubor textů vzniklých v různých dobách, přičemž některé mají charakter vzpomínkového vyprávění, jiné spíše obecných úvah. Možná i proto se mi kniha nečetla úplně nejlépe, ačkoliv obsahuje řadu zajímavých postřehů. O exilové kultuře mám jen velmi obecné povědomí, předpokládám, že tuto knihu by si spíše užil někdo, kdo dané osobnosti zná lépe nebo má načtené jejich knihy. Můj osobní dojem z této knihy je, že se jednalo o dost specifickou skupinu lidí, kteří jako by žili v jakémsi jiném světě, a teď nemyslím konkrétně tu emigraci, ale spíše celkový postoj ke světu a životu....

14.11.2019 3 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Velmi originální kniha, ač ze současnosti, připadá mi prostředí Dědiny coby městskému člověku jako jiný svět, který se přes atributy moderní doby stále mentálně pohybuje v jakémsi historickém bezčasí. Zásluhou použití nářečí působily příběhy velmi autenticky a vůbec se mi nečetly hůře, naopak jsem si i tu jejich jazykovou stránku vychutnávala. Také střídání vypravěčů umožňuje nahlédnout postavy z různých úhlů pohledu. Velmi čtivá kniha, místy vtipná, místy dojemná...

03.11.2019 4 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Zatím nejlepší díl série, děj v podstatě zahrnuje necelý týden a přitom tolik napětí a zajímavého vhledu do povah jednotlivých postav.

03.11.2019 5 z 5