dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Černooké Zuzany Černooké Zuzany Julia Heaberlin

Výborná netradiční detektivka s prvky psychologického dramatu. Oceňuji originalitu příběhu i postupně budované napětí, které člověka nutí pochybovat prakticky o všech zúčastněných.

28.07.2019 5 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Zatím pro mne možná nejlepší díl cyklu, napínavý, s mnoha zvraty i překvapivým závěrem.

28.07.2019 5 z 5

Posmrtný přístav Posmrtný přístav Patricia Cornwell

První desítka knih z této série byla skvělá, další už podle mne trochu pokulhávají. V tomto díle oceňuji návrat k vyprávění z pohledu Kay, příběh sám mi ale přijde dost překombinovaný a irituje mne (jako už i v předchozích dílech) chování Bentona i Lucy. Takové to podivné mlžení a tajnůstkaření bych pochopila ve vztahu k podezřelým nebo nezúčastněným osobám, ale ve vztahu ke Kay, která s nimi už pracovala na tolika případech, je to vyloženě kontraproduktivní i ohrožující, navíc při četbě už i dost nudné...

28.07.2019 3 z 5

Jsme jako oni Jsme jako oni Martin Šimečka

Velice zajímavý rozhovor. Člověk si uvědomí, že události 90. let ze slovenského pohledu vlastně příliš nezná. Velmi zajímavé je srovnání českých a slovenských specifik a odlišností, ale také generační srovnání názorů pana Šimečky a obou studentů.

29.06.2019 4 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Další výborná kniha tohoto autora, osobně se mi asi líbila z "jihočeské trilogie" nejvíce. Velmi čtivě psaná, opravdu čtenáře vtáhne do děje. Sugestivně propojené popisy krajiny, vzpomínky z dětství dokreslené řadou detailů, postavy, které nejsou černobílé... Hájíčkovy romány mají vždy své osobité kouzlo.

17.06.2019 5 z 5

Čekání na kocoura Čekání na kocoura Michaela Klevisová

Takové nenáročné, dovolenkové čtení, psané jednoduchým stylem, nicméně příběhy jsou milé a potěší. Typická oddechovka.

27.05.2019 3 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Napínavá, čtivá kniha, se sympatickou hlavní hrdinkou. Jsou zde dramatické a strašidelné momenty, ale příběh jako celek vyznívá nakonec docela pozitivně. Příjemné, spíše oddechové čtení s napínavým pátráním po minulosti jedné rodiny. Také obálka knihy je velmi pěkná.

21.05.2019 4 z 5

Kniha mrtvých Kniha mrtvých Patricia Cornwell

Příběh samotný byl čtivý a napínavý, trochu problém mám s vývojem postav. Marina je mi líto, vždy to byla moje oblíbená postava, jeho chování v tomto díle mi připadá podivně extrémní a nepříliš logické, i když vezmeme v úvahu, že byl nepřáteli manipulován a ovlivněn drogami... Benton je mi od jeho "návratu" stále méně sympatický a byla bych spokojenější, kdyby se k němu Kay již nevracela.

19.05.2019 3 z 5

Predátor Predátor Patricia Cornwell

Lepší než předchozí díly,opět více doktorky Scarpettové, vysvětlilo se i Lucyino podivné chování, které mi v předchozích částech vadilo. Samotný příběh mi, hlavně v závěru, přišel nepříliš věrohodný a rozuzlení trochu hektické a málo vysvětlené.

08.05.2019 4 z 5

Stopa Stopa Patricia Cornwell

Lepší než předchozí díl, přesto mi stále vadí změna stylu psaní oproti dílům 1-11. Více se mi líbilo sledovat případy očima Kay. V posledních dílech mi také čím dál více vadí vývoj postavy Lucy, z které se stává poměrně nesnesitelná a nezodpovědná "primadona". Návrat Bentona mi také příliš nesednul, to, jak se ke Kay zachoval, mi připadá velmi nefér a že by se po tom všem k němu chtěla vrátit? Navíc, pokud je Vlkodlak stále na svobodě, nechápu, proč by najednou důvody Bentonova skrývání pominuly? Jinak samotný detektivní příběh byl napínavý a zaujal mne.

25.04.2019 3 z 5

Krajina snů Krajina snů Neil Gaiman

Čtyři velmi rozmanité povídky o Sandmanovi a jako bonusová zajímavost scénář jedné z nich, který pomáhá pochopit, jak vlastně takový komiks vzniká. Kniha mne zaujala stejně jako předchozí díl, určitě pomáhá pochopit Sandmanův svět.

18.04.2019 5 z 5

Můj tučňák Můj tučňák Vítězslav Nezval

Pozoruhodný výběr málo známých a často netypických Nezvalových básní doplněných podobně "podivnými" ilustracemi. Určitě mohu doporučit každému, kdo má rád Nezvalovy verše, k zamyšlení a rozšíření obzorů. Kniha má také velmi pěkně řešený přebal.

13.04.2019 5 z 5

Moucha Moucha Patricia Cornwell

Tento díl vnímám jako zatím jednoznačně nejslabší z tohoto cyklu. Přechod z ich-formy na er-formu na mne působil rušivě a obtížně jsem si na něj zvykala. Vadilo mi, že je tu Kay spíše okrajovou postavou, chyběla mi ona i její pohled na věc. Události kolem Bentona, tak jak jsou v tomto díle podány, neodpovídají chování Marina, Lucy ani senátora Lorda v předchozích dílech. Závěr byl velmi uspěchaný a překotný. Měla jsem neodbytný pocit, jako by tuto knihu psal nějaký jiný autor než ty předcházející.

13.04.2019 2 z 5

Chlapec a hvězdy Chlapec a hvězdy Jaroslav Seifert

Nádherné verše evokující vzpomínky na dětství, nostalgii, krásné obrázky Josefa Lady... Laskavá a vlídná knížka, ke které se ráda vracím.

24.03.2019 5 z 5

Domeček pro panenky Domeček pro panenky Neil Gaiman

Vynikající, komplikovaný a spletitý příběh, líbil se mi ještě více než první díl. Těším se na další Sandmanovy příběhy.

21.03.2019 5 z 5

Hříšnice Hříšnice Petra Hammesfahr

Napínavý psychologický příběh, velmi čtivý. Místy nebylo snadné se v zákrutech mysli hlavní hrdinky vyznat a z mnoha lží, přeludů a omylů poskládat skutečný průběh minulých událostí. Líbilo se mi, že přes temný obsah ponechává závěr knihy naději do budoucna.

11.03.2019 4 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Nepříliš obsáhlý román, čte se rychle a dobře. Milostným příběhem bych ho určitě nenazvala, ze strany Gatsbyho se mi ten vztah jevil jako jakási podivná, umíněná posedlost a lehkomyslná Daisy evidentně pouze chtěla po svém boku muže, který by ji zabezpečil, přičemž jí příliš nezáleželo na tom, kdo to bude. Takže láskou bych tento vztah nenazvala, a upřímně řečeno ani postavy příběhu, snad kromě vypravěče, ve mně nebudily sympatie. Je mi tedy trochu záhadou, proč je vlastně tento příběh tak slavný. Snad jako portrét ztracenosti, marnosti a plytkosti života mladých zbohatlíků v Americe dvacátých let. Co ale musím ocenit je krásná podoba nového vydání od Ledy, jak obálka, tak ilustrace se velice povedly.

24.02.2019 3 z 5

Jiný T.G.M Jiný T.G.M Pavel Kosatík

Výborná a čtivá biografie, možná ani ne tak provokativní jak se podle názvu a anotací zdálo, ale velmi dobře zpracovaná, oživená několika vtipnými kresbami. Vyzdvihuje i některé méně známé stránky Masarykovy osobnosti, mne osobně asi nejvíce zaujal kontrast mezi jeho neoblíbeností v Čechách před 1. světovou válkou a pozdějším téměř kultem, a dále význam, který v jeho životě měla náboženská víra, což je vzhledem k jeho rozporuplnému vztahu k církvím trochu méně známá skutečnost. Trochu chybí odkazy a poznámkový aparát, naopak velmi pozitivně hodnotím seznam masarykovské literatury na konci knihy i se stručnou poznámkou ke každému dílu, může to být výborná inspirace pro další četbu.

20.02.2019 5 z 5

Literární kronika první republiky Literární kronika první republiky Pavel Janáček

Vynikající, obsáhlá publikace pro každého zájemce o literární historii i o dějiny první republiky. Myslela jsem, že půjde spíše o encyklopedickou příručku k vyhledávání nebo prohlížení, ale nakonec jsem ji přečetla s chutí od první do poslední stránky. Oceňuji opravdu komplexní pohled na prvorepublikové literární dění napříč žánry i národnostmi, právě menšinové literatury jsou méně známé, takže v tomto směru je to opravdu průkopnické dílo. Velmi se mi líbí věcný, nezaujatý styl knihy seznamující s fakty aniž by sklouzával do dnešními postoji ovlivněného hodnocení. I struktura knihy - rozdělení podle let a v každém roce kronika událostí, fotografie, nejvýznamnější vydané knihy, podrobnější rozbor vybrané knihy a esej na některé dobově aktuální téma - je velmi vydařená. Počin hodný stého výročí republiky!

26.01.2019 5 z 5

Poslední neandertálská žena Poslední neandertálská žena Claire Cameron

V knize se prolínají dvě dějové linie, z nichž mne zaujal především příběh neandertálské dívky a její rodiny. Vhled do podobného a přece odlišného myšlení neandertálců mi sice připadal věrohodnější v Goldingově knize "Dědicové", ale tento příběh byl také velmi působivý a líčení způsobu života neandertálců bylo velice zajímavé, hlavně prvek statičnosti a cykličnosti jejich způsobu života. Prolínání s příběhem současné archeoložky dodávalo příběhu Dívky nový rozměr, nicméně tato linie vyprávění byla už trochu méně zajímavá. Líbil se mi ale její zápal pro výzkum.

26.12.2018 4 z 5