Poslední neandertálská žena

Dvě ženy, jeden osud a tisíciletí, která je od sebe dělí. Před čtyřiceti tisíci lety zemi brázdí poslední rodina Neandertálců. Zdrcující zimu jich přežilo málo, ale Dívka, nejstarší dcera, právě dospívá a její rodina je rozhodnutá cestovat na shromaždiště a najít jí vhodného partnera. Netrvá však dlouho a nesmlouvavá země si vybírá svou daň a zanechává Dívku samotnou, aby se starala o nalezence Skrčka, a zároveň se vydala na pouť za zjištěním, co ještě zbylo z jejího druhu. Nebezpečná zima se rychle blíží a Dívka si uvědomuje, že má šanci svůj lid zachránit, i když to znamená obětovat kus sebe sama. V současnosti pracuje archeoložka Rosamunde Galeová až do pozdní fáze těhotenství ve snaze odkrýt nově nalezené ostatky neandertálské ženy předtím, než porodí. Oba příběhy spojené sdílenou zkušeností porodu a raného mateřství zkoumají často tabuizovaná témata života ženy....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/379465/posledni-neandertalska-zena-6bG-379465.jpg 3.821

The Last Neanderthal (2017)

Vydáno:, Jota

soma1
27. záříodpad!

Dočteno, - a pro mne zklamání. Příběh se mi zdál plochý, chybělo mu napětí, nějaká zápletka a ve finále i závěr. Děj zachraňoval snad jen příběh Dívky, ale hrdinka ze současné doby archeoložka Rose, byla nesympatická, sebestředná a arogantní. Stále se zajímala jen o "svoji" neandertálku, nečekané těhotenství jí vlastně bylo na obtíž... Na závěr jsem čekala vysvětlení, proč nalezené odlišné kostry ležely v určité pozici (víc nechci prozrazovat), ale kniha najednou skončila - a potenciál, který to mohl zachránit, nebyl využit, škoda. Dávám max. jednu * za časovou linii Dívky.

a.k

Příběh dvou žen, archeoložky Rose a neandertálské dospívající Dívky. Historická linka mě určitě bavila víc. Zajímavě podaný život neandertálců v jeho čisté podobě, formou zahrnující jejich zvířecí instinkty a v souladu se zavedenými rituály a ve spojení s přírodou.
Kniha se mi líbila.

jaspis

Příběh Dívky byl parádní. Autorka mě dostala přímo na místo do pravěku. Byla jsem zvědavá, jak vše dopadne a ke konci mi bylo do breku.
Příběh Rose, no... pro mě tam být nemusel. Ano, těhotenské hormony udělají své, ale nemyslím si, že když jsem byla těhotná já, že bych měla takové výkyvy. Vadilo mi, že byla na celé své okolí skoro pořád nepříjemná a pichlavá. Kdybych měla takového člověka ve svém okolí, obloukem bych se mu vyhýbala.

orinka3

Těžko hodnotit. Autorka měla snahu, ale u mě nezabodovala. Jsem odchovaná Štorchem, a na něho nemá nikdo. Možná ještě Axel Klinckovström a jeho Podivuhodné proměny.

NightShade

Řádky ubíhaly rychle. Těžko popsat, jaká kniha vlastně je. To si musíte přečíst a udělat názor sami. Někomu se to líbit bude a někomu zase ne. Mě se to ovšem líbilo a rozhodně nelituji, že jsem ji přečetla. Každou stránkou jsem prahla zvědavostí, co bude dál. Jak se bude příběh neandrtálky dál odvíjet. Mnohokrát mě kniha překvapila. Celou knihu jsem se těšila, až nám neandrtálka popíše, jak zemřela. No to se nedozvíme. Autorka totiž zapomněla dát do tisku posledních pár kousků papíru. Za to ubírám jednu hvězdu.

kusma

Kdyby byl příběh jen o Dívce, dala bych vyšší hodnocení. Byl tam ale bohužel i příběh ze součastnosti se značně nesympatickou až hysterickou vypravěčkou. Navíc lákat na stejný osud...opravdu nevím co je společného s bojem o přežití s nákupem v Ikei. Ani tedy u porodu jsem moc stejných prvků nenašla. Pro mne je kniha spíš zklamání.

inkatenysek

Tááák. A mám bohužel dočteno. ☹ Musím napsat, že se mi tato knížka velmi líbila.

Příběh je v ní rozdělen na dvě dějové linky, kdy jedna zavádí čtenáře na archeologické naleziště ve Francii, kde archeoložka Rose postupně odkrývá svůj životní nález, dvě kostry odlišných pravěkých jedinců a zároveň se připravuje na narození potomka. Ve druhé se pak odvíjí životní osud mladé neandertálské ženy Dívky, jež se musí vyrovnat nejen se ztrátou své rodiny, těhotenstvím, ale především se změnami zažitých pořádků, které si vyžádala doba...

Díky příběhům obou žen si čtenář může utvořit přibližný obraz úlohy ženy v rámci rodiny a širší společnosti, ale také o tom, jak může prožívat těhotenství, samotný porod a následnou péči o novorozence.

Mně osobně oslovily oba příběhy, i když se musím přiznat, že ten Dívčin o trochu víc. Zaujal mě svou propracovaností. Tím, jak v něm autorka popisovala život Dívky a její rodiny v souladu se zažitými zvyky, kdy se řídili hlavně cykly v přírodě, tahem zvěře, střídáním ročních období... Na Roseině příběhu se mi pak líbilo to, jak bylo ukázáno, že práce archeologa není jen jedno velké dobrodružství, ale je také o handrkování s byrokracií a shánění peněz.

Knihu doporučuji všem, kteří vyhledávají historické romány. Nevím ale, zda se bude líbit každému, protože až na některé pasáže není až tak napínavá, takže by se někomu mohla zdát zdlouhavá a nezáživná...

kneslova

Kniha je velice zajímavá, jsou v ní dvě dějové linie - příběh neandrtálské dívky a archeoložky, která vykopává její kosterní pozůstatky. Svět neandrtálců je sugestivně popsán, za mne 4-5 hvězdiček

Autor knihy

Claire Cameron