dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Preludia & nokturna Preludia & nokturna Neil Gaiman

Graficky i příběhem velmi pěkný komiks se sympatickým a komplikovaným hlavním hrdinou. Jednotlivé části jsou rozmanité s množstvím vedlejších postav. Nejvíce se mi líbila poslední část se Smrtí. Určitě budu v této sérii pokračovat.

22.08.2018 4 z 5

Z neznámého světa a další příběhy Z neznámého světa a další příběhy Erik Kriek

Krásně graficky provedená kniha, i obálka je malé umělecké dílo. I povídky se mi líbily, je to moje první setkání s Lovecraftem a splnilo moje očekávání.

19.08.2018 4 z 5

Letní smrt Letní smrt Mons Kallentoft

Ani další díl ze série nezklamal, originálně psané, napínavé, líbí se mi silná provázanost každého příběhu s daným ročním obdobím, které je vždy opravdovou součástí vyprávění. Zvláštním prvkem těchto knih jsou i pasáže psané jakoby z pozice obětí. Zajímavé, netradiční detektivky.

09.08.2018 5 z 5

Zimní oběť Zimní oběť Mons Kallentoft

Autor píše velmi specifickým způsobem, který ho výrazně odlišuje od ostatních severských detektivkářů. Řekla bych "umělečtější" styl psaní, se silnou atmosférou. Není to kniha, kterou by člověk zhltnul v tramvaji, na autorův styl je třeba se soustředit a zpočátku si na něj i zvyknout. Dovedu si představit, že nesedne každému. Na druhou stranu je originální a poté, co jsem se začetla, jsem si knihu opravdu užila.

29.07.2018 4 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Velmi dobrý začátek nové série, drsný příběh, ale velmi napínavý a se zajímavými hlavními postavami, které mají potenciál dalšího rozvoje a dobrou vzájemnou dynamiku. Líbilo se mi ještě více než některé díly s Tórou.

29.07.2018 5 z 5

Čarodějnice Čarodějnice Camilla Läckberg

Tento díl se mi líbil z celého cyklu nejméně. Samotný příběh zavražděných holčiček byl napínavý a ráda jsem se setkala i s postavami z předchozích dílů. Autorka píše čtivě a hlavní postavy postupně rozvíjí. Nejvíce mne zaujaly postavy Jessiky a Sama, těch mi bylo opravdu líto a vnímám je spíše jako oběti. Trochu mi vadila až přílišná překombinovanost výsledného řešení, jako už i u některých předchozích dílů mi připadaly některé události nereálné (když pomineme fakt, že samotné městečko Fjällbacka by počtem kriminálních činů lámalo světové rekordy). Co mi ale vadilo nejvíce byla autorčina urputná snaha nutit čtenáři své politické názory. Její líčení hodných a bezelstných migrantů versus zlých a sobeckých místních obyvatel už na mne bylo příliš. Vrcholem byla asi ostrakizace Mellberga vlastní rodinou poté, co se odvážil vůbec pomyslet na to, že by snad ve vyšetřovaných zločinech mohl mít prsty někdo z uprchlického tábora. Za takovouto "vymývárnu mozků" by se nemuseli stydět ani naši nejuvědomělejší autoři 50. let. Momentálně si nejsem jistá, zda v sérii budu pokračovat. A to se mi první díly s Erikou opravdu líbily...

29.06.2018 2 z 5

Ptačí tribunál Ptačí tribunál Agnes Ravatn

Je to hodně zvláštní knížka. Vizuálně velmi krásná obálka, strukturou i formátem velice příjemná do ruky. Čtivý styl vyprávění, i když na absenci uvozovek u přímé řeči jsem si musela zvyknout, nicméně chápu, že tento prvek tak nějak zvyšuje naléhavost vyprávění. Závěr byl trochu nečekaný, nad podobenstvími ze snu a ze severské legendy o Baldrovi se člověk musí zamyslet. Zpočátku mne vždy překvapily zmínky o autech či mobilech, protože postavy působily natolik "viktoriánsky", že jsem si musela připomínat, že se jedná o příběh ze současnosti.

31.05.2018 4 z 5

Běsni a zuř Běsni a zuř Becky Masterman

Výborná detektivka nebo možná spíše thriller. Líbí se mi autorčin odlehčený, vtipný a lehce cynický styl psaní i netradiční hlavní hrdinka. Určitě je to dobrý začátek případného cyklu.

27.05.2018 5 z 5

Na zimu zavřeno Na zimu zavřeno Jørn Lier Horst

Dobrá detektivka, nejvíce oceňuji vhled do každodenní činnosti vyšetřovatelů a podrobné popisy jejich práce, to bylo velmi zajímavé. Je poznat, že knihu psal bývalý vyšetřovatel. Příběh samotný se mi také celkem líbil, postavy mají potenciál dalšího rozvoje. Je pravda, že styl knihy je spíše "dokumentární" než emotivní, ale myslím, že to nebylo na škodu a kniha se tak alespoň odliší od ostatní severské krimi produkce. Další díl si ráda přečtu.

23.05.2018 4 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Opět tradičně výborná detektivka, napínavá, čtivá, postavy prochází dalším zajímavým vývojem. Nemám co vytknout.

13.05.2018 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Sova mne bavila trochu více než první díl, ale stále ji řadím spíše k průměru. Hlavním důvodem bude, že se mi narozdíl od většiny jiných krimisérií nepodařilo si vytvořit ten správný vztah k postavám. Příliš nechápu, jakým přínosem je pro vyšetřování Mia, neustále balancující na hraně sebevraždy. Soustavné opakování ostatních postav, jak je skvělá, prostě nestačí, příběh sám nám o tom moc důkazů nepřináší. Na větu "Pojď,Mio, pojď." začínám být alergická. Ani Holger si s ní v tomto díle moc nezadal a nebyl zrovna velkým přínosem pro vyšetřování... Těžko se četly i některé rozhovory, kde se postavy nemohly za celou stranu vyjádřit, spousta slovní vaty. U postav mi také chybí jakýkoliv vývoj nebo postupný hlubší vhled do jejich povah, minulosti atd. Myslím, že v této sérii pokračovat nebudu.

01.05.2018 3 z 5

Strážci Strážci Vlastislav Toman

Strážci jsou pro mne spojeni se spoustou nostalgie, ve starých ábíčkách jsem je měla velmi ráda stejně jako další komiksy Vlastislava Tomana. Jsou samozřejmě odrazem své doby, jejich hrdinové jsou občas až trochu moc velcí "vzorňáci", ale to byly Rychlé šípy také a vzhledem k době vzniku jsou mi příhody Strážců tak nějak bližší a upomínají mne na dobu mého dětství. Je skvělé, že vyšly všechny série takto pohromadě.

30.04.2018 5 z 5

Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světě Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světě Meik Wiking

Je zajímavé, jak lze studovat i štěstí a faktory, které ho ovlivňují, pomocí exaktních vědeckých metod. Tento díl je pro mne trochu méně čtivý než Hygge, takový více statistický, ale za přečtení a zamyšlení určitě stojí.

18.04.2018 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Kniha je napínavá a četla se mi celkem dobře, ale měla jsem trochu problém s postavami, které mi nepřipadaly příliš věrohodné. Obzvlášť Mia mi připadala příliš psychicky (a vlastně i fyzicky, alkohol, léky) rozvrácená na to, aby byla schopna týmu pomoci. Hodně postav, ale málo prostoru na to, abychom je mohli lépe poznat a vlastně i si je v některých případech zapamatovat. Dějová linka se sektou mi nakonec připadala vlastně zbytečná a sloužící spíše jen k odvedení pozornosti a většímu "zamotání" případu a způsob jejího ukončení budil dojem, že už se jí autor prostě potřebuje zbavit. Spíše průměrná detektivka.

16.04.2018 3 z 5

Neuzavřené případy Neuzavřené případy Kate Atkinson

Velmi dobrá detektivka v klasickém duchu, autorčin styl mi trochu připomíná R. Chandlera. Kniha odpovídá dějově první řadě seriálu "Case Histories", který je mimochodem také výborný. Možná že prolínání dějových linií současných a minulých a tří případů může působit na čtenáře nejprve matoucím dojmem, než se zorientuje v postavách. Tady mi pomohlo, že jsem viděla nejprve seriál. Škoda, že další díly této knižní série nebyly dosud přeloženy do češtiny.

05.04.2018 5 z 5

Plavba smrti Plavba smrti Yrsa Sigurðardóttir

Pro mne určitě jeden z nejnapínavějších dílů z cyklu, hlavně scény na lodi. Až téměř do konce bylo obtížné odhadnout, jak příběh dopadne a co se vlastně s lidmi na jachtě stalo.

29.03.2018 5 z 5

Nedozvíte se tu nic převratného a nečekaného, ale je to příjemné a uklidňující čtení o tom, jak si navodit pocit pohody a žít co nejvíce přítomností. Většinu těch věcí člověk ví či tuší, ale zde jsou shrnuty milým a vtipným způsobem, takže je to fajn čtení, řekla bych hlavně na dlouhé zimní večery. Najde se tu i pár užitečných tipů a několik typických dánských receptů. Kniha je velmi pěkně graficky zpracována a doplněna řadou obrázků a fotografií. Spoustu věcí může člověk začlenit do svého životního stylu, i když to třeba nebude zrovna ten krb, ale jsou tu tipy, které může využít každý. Trochu problém bych viděla v tom, že prostě ne všichni jsou obklopeni spoustou blízkých a přátel...

23.03.2018 4 z 5

Pérák Pérák Petr Stančík

Opět pro autora typická směs historických reálií, legendy a absurdně fantaskních prvků. Stavba knihy připomíná komiks a tato forma by jí také slušela. Podobnost s Mlýnem na mumie se nezapře, i když je zde méně erotiky a příběh je celkem krátký. Mlýn na mumie se mi celkově líbil o trochu více.

20.03.2018 4 z 5

Duhové fantazie Duhové fantazie Karel Čapek

Kompletní vydání ranných prací bratří Čapků, ve velmi pěkné grafické podobě s ilustracemi Josefa Čapka a s obsáhlým poznámkovým aparátem. Jedná se o kratší práce velmi rozmanitého stylu i obsahu, některé dávaly smysl především v dobovém kontextu, nicméně se zde už projevuje skvělá práce s jazykem a výrazové bohatství typické pro pozdější díla Karla Čapka. Nemělo by chybět v knihovničce žádného zájemce o Čapkovo dílo.

18.03.2018 5 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Samotný případ byl zajímavý, ačkoliv ani jedna ze stran nebudila zrovna velké sympatie. Dějová linie s Rose mi připadala trochu přitažená za vlasy, tato postava sice vždy působila výstředně, ale nebudila dojem takto kompletně psychicky narušené osoby. Kniha se četla dobře, ale Carl mi tentokrát připadal nějak nevýrazný a "měkký", chyběl mi jeho obvyklý cynismus a trefné hlášky. Jako by to ani nebyl on... Celkově průměrný díl.

14.03.2018 3 z 5