Z neznámého světa a další příběhy

Z neznámého světa a další příběhy obálka knihy
Mé hodnocení:

Komiksová adaptace povídek H. P. Lovecrafta. Sugestivní, atmosférické černobílé kresby nizozemského malíře Erika Krieka dokáží uchopit a nést temné poselství hororových příběhů klasika žánru H. P. Lovecrafta. Navodit hrůzu, strach a blízkost neznámé prázdnoty, ze které člověk nakrátko vystoupil a je si vědom, že se musí dříve nebo později ponořit zpět. Nejvlivnější hororový spisovatel 20. století se tak dočkal fascinujícího výtvarného ztvárnění svých temných vizí. Z neznámého světa a další příběhy holandského kreslíře Erika Krieka je komiks s jedním z nejdokonalejších vizuálních provedení, jakých se zatím král hororu H. P. dočkal. Původní chuť, ba nebojme se v tomto případě říci i pachuť, zůstává dokonale zachována, i když se autorovi daří vyhýbat se přílišné doslovnosti. V jeho černobílé kresbě zůstává čirá esence strachu nezměněna a stejně intenzivní. Adaptaci Erika Krieka docení všichni milovníci žánru hororu, ale i milovníci komiksů. Pro české vydání autor osobně připravuje novou variantu obálky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378569/z-neznameho-sveta-a-dalsi-povidky-kpZ-378569.jpg 4.4118
Horory, Komiksy, Povídky
Vydáno, Argo

Het onzienbare en andere verhalen, 2012

Kniha Z neznámého světa a další příběhy

lordchaos

Mám rád Lovecrafta a nyni už i Krieka*!
Nádherná pečlivá kresba. Komorní atmosféra s trochou tajemna i příjemného napětí. Škoda jen, že byla, ačkoli jsem ji ochutnával velice pozvolna a mazlil se s ní hodně pomalu, tak rychle přečtená.

*Dle informací z nakladatelství se (snad ještě letos) můžeme těšit na jeho další komiks.

Norri

Tuto knihu jsem si přečetl hned po přečtení Mooreova Neonomiconu. Zatímco Moore použil Lovecraftovo dílo jako stavební kámen k vytvoření nového příběhu, tak Erik Kriek se pustil do adaptace několika původních povídek. Stejně jako u hodnocení Neonomiconu, tak i tady musím zopakovat, že Lovecrafta nemám načteného. Zmiňuji to proto, že neumím úplně objektivně zhodnotit, jak moc je Lovecraftovo dílo adaptovatelné. Tuším ale, že to tak jednoduché nebude. Je to evidentně ten typ literatury, ve kterém není důležité, co je vyprávěno, ale jak je to vyprávěno. To je zřejmé z adaptace Dagona, což je zatím jediná povídka, kterou jsem četl. Zatímco v originální povídce vytváří ponurou atmosféru způsob skládání vět a zevrubný popis, v komiksové adaptaci se celá povídka odbude na pár stranách, aniž by vzbudila jakoukoliv silnější emoci. Naštěstí je adaptace Dagona v knize nejslabší. Ostatní adaptace dokážou více či méně vybudovat příjemnou, lehce děsivou atmosféru. Osobně jsem si nejvíce užil nejdelší příběh Stín nad Innsmouthem.
Co se týká Kriekovy kresby, tak ta nemusí sednout každému. Je černobílá a poměrně propracovaná, ale v některých rysech mi připomíná Richarda Corbena, což pro mě není dobře. Ale k Lovecraftovým příběhům to sedí.

ienda.spk

Nádherně zpracované Lovecraftovi povídky. Styl kresby je v černobílém hávu a tak to má být. Tomuto komiksu nemám co vytknout. Sic jsem se bál, že skrz ilustrace ztratí něco z příběhů své kouzlo - jsem rád, že jsem se mýlil. Klobouk dolů před tímto zpracováním

Kapis
06.10.2020

Nejsem žádný super znalec ani fanatik, ale Lovecrafta mám přečteného komplet v těch parádních sebraných spisech, které vyšly před pár lety. A musím teda říci, že tato adaptace je skvělá, ta kresba k té atmosféře dokonale sedí, moc se mi to líbilo. Jediná vada knihy je, že jsem si v batohu rozbil pivo a kniha to odnesla, i když to teda vlastně není úplně chyba té knihy. Takže jediná chyba vlastně je, že by mohla být delší.

Užívejme si tuto a podobné knihy, než poblázněná nová progresivní "levice", která vede celou západní civilizaci ke kolapsu a která není tou levicí, jak ji rozumím já, tohoto autora zakáže jako rasistického antieko šovinistu a jeho knihy budou zakázány a jak ta západní civilizace padne a převezme to islám, tak budou i páleny. Je třeba si takové poklady schovat.

DennisMoore
26.07.2020

Znáte to - měli jste velké plány, ale padly, nechcete o tom přemýšlet, ale přemýšlíte o tom, tak co uděláte? Ideální je být někde úplně jinde a dělat něco úplně jiného. No a svět H. P. Lovecrafta pro mě výrazy "někde úplně jinde" a "něco úplně jiného" vystihují dokonale. Navíc když v podání Erika Krieka je to tak prvotřídní svět. Krásná kresba, místy přímo "corbenovská" (ta úžasná mimika postav), a dokonalá atmosféra, kterou si určitě užije každý, kdo se s Lovecaftem někdy (v dobrém) setkal. Vybrané povídky jsou skoro "best of H. P.", ale raději bych jich na papíře viděl ještě více. Kéž by na nich Erik Kriek právě teď dělal.

KubaHanzelin
17.07.2020

Co na to říct, není to dokonalé, ale je to moc dobré, kresba vystihuje Lovecraftovskou tématiku, takže já jsem s touto jednohubkou spokojen

666Jitka
19.02.2020

Krásný komiks zpracovaný k poctě hrůzy nahánějícího děsivého světa H.P.Lovecrafta ...

Lenka.Vílka
29.11.2019

"Scavengers Of The Damned - Aiden"

Nebudu lhát, od Lovecrafta jsem nic nečetla. Chápejte, na věci se musí pomalu. Ale mám ráda komiksy a taky jsem viděla trailer adaptace Barvy z kosmu, a tady ta povídka je.

Jako vždy a logicky hodnocení povídek u povídek, tam i pár blábolů (čti můj názor).

Hodnocení knihy je průměr hodnocení povídek. Tak od oka, mě počítání nikdy moc nešlo ;)

Leč jednotlivé povídky a jejich zpracování bylo dobré, něco mi v knize ke spokojenosti chybělo. A možná jdem i byla ráda, že kousků není víc.

Bohužel jsem z toho jako celku neměla "ten pocit", který byl autorem zamýšlen v rámci spojení příběh, kresba. Kresba v každém příběhu vyhrála na plné čáře a byla nádherná.

Co mě mrzí na zpracování? U jedné povídky jsem nepochopila, že začala. Nejde jenom o absenci znalosti původní látky. Proč tomu tak bylo, u povídky. A taky stránkově se neshodující výpis obsahu na začátku knihy a obsahu knihy. Pokud to bylo schválně, aby i toto bylo tajemné jako zbytek obsahu knihy, tak "ha ha ha". Jinak bych předpokládala, že na tak málo stránkách není moc prostoru na chyby. No, je...

Ale i tak...škoda, že nevyšlo ve Velké řadě. Hodně kresbám by to slušelo ještě víc.