dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Jiný T.G.M Jiný T.G.M Pavel Kosatík

Výborná a čtivá biografie, možná ani ne tak provokativní jak se podle názvu a anotací zdálo, ale velmi dobře zpracovaná, oživená několika vtipnými kresbami. Vyzdvihuje i některé méně známé stránky Masarykovy osobnosti, mne osobně asi nejvíce zaujal kontrast mezi jeho neoblíbeností v Čechách před 1. světovou válkou a pozdějším téměř kultem, a dále význam, který v jeho životě měla náboženská víra, což je vzhledem k jeho rozporuplnému vztahu k církvím trochu méně známá skutečnost. Trochu chybí odkazy a poznámkový aparát, naopak velmi pozitivně hodnotím seznam masarykovské literatury na konci knihy i se stručnou poznámkou ke každému dílu, může to být výborná inspirace pro další četbu.

20.02.2019 5 z 5

Literární kronika první republiky Literární kronika první republiky Pavel Janáček

Vynikající, obsáhlá publikace pro každého zájemce o literární historii i o dějiny první republiky. Myslela jsem, že půjde spíše o encyklopedickou příručku k vyhledávání nebo prohlížení, ale nakonec jsem ji přečetla s chutí od první do poslední stránky. Oceňuji opravdu komplexní pohled na prvorepublikové literární dění napříč žánry i národnostmi, právě menšinové literatury jsou méně známé, takže v tomto směru je to opravdu průkopnické dílo. Velmi se mi líbí věcný, nezaujatý styl knihy seznamující s fakty aniž by sklouzával do dnešními postoji ovlivněného hodnocení. I struktura knihy - rozdělení podle let a v každém roce kronika událostí, fotografie, nejvýznamnější vydané knihy, podrobnější rozbor vybrané knihy a esej na některé dobově aktuální téma - je velmi vydařená. Počin hodný stého výročí republiky!

26.01.2019 5 z 5

Poslední neandertálská žena Poslední neandertálská žena Claire Cameron

V knize se prolínají dvě dějové linie, z nichž mne zaujal především příběh neandertálské dívky a její rodiny. Vhled do podobného a přece odlišného myšlení neandertálců mi sice připadal věrohodnější v Goldingově knize "Dědicové", ale tento příběh byl také velmi působivý a líčení způsobu života neandertálců bylo velice zajímavé, hlavně prvek statičnosti a cykličnosti jejich způsobu života. Prolínání s příběhem současné archeoložky dodávalo příběhu Dívky nový rozměr, nicméně tato linie vyprávění byla už trochu méně zajímavá. Líbil se mi ale její zápal pro výzkum.

26.12.2018 4 z 5

Předmět doličný Předmět doličný Patricia Cornwell

Ještě lepší než první díl, opět drsný příběh, ale velmi napínavý a líbí se mi, jak se postupně seznamujeme s hlavními postavami i jak se rozvíjí dynamika mezi Marinem a Kay.

26.12.2018 5 z 5

Postmortem Postmortem Patricia Cornwell

Slibný začátek cyklu, čtivá detektivka. Drsný případ, ale sympatické postavy. Trochu mne překvapuje aktivní zapojení soudní lékařky do vyšetřování, ale možná tomu tak v Americe je... Zmínky o disketách a obecně počítačích působí hodně retro, přitom kniha není zas až tak stará, je vidět, jak rychle se tahle technika vyvíjí...

26.12.2018 4 z 5

Vitka Vitka Kateřina Tučková

Působivá hra o velmi zajímavé osobnosti. Postavy působí živě a hra přes svůj krátký rozsah umožňuje dobře pochopit jejich vzájemné vztahy. Dialogy jsou čtivé, uvítala jsem i fotografickou přílohu a obsáhlý vysvětlující úvod. Trochu rušivě na mne působila občasná moderní slova zakomponovaná do dialogů, to myslím nebylo potřeba, moderní a neortodoxní Vitčino myšlení a chování je patrné i bez nich a některé výrazy se prostě v té době ještě nepoužívaly...

11.12.2018 5 z 5

Vina Vina Ferdinand Von Schirach

Krátké povídky psané působivě úsporným, jakoby odosobněným stylem, zachycují neobvyklé nebo lidsky obzvlášť dramatické případy z autorovy advokátní praxe. Pro mne příjemný čtenářský zážitek, kniha není příliš obsáhlá a poskytuje řadu námětů k zamyšlení.

09.12.2018 4 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Pro mne zatím nejslabší díl ze série. Styl jako vždy skvělý, autoři jako už tradičně umí budovat napětí, vtáhnout čtenáře do akčních scén a udržet jeho pozornost. Problém jsem měla s příběhem. Téma Jurka Waltera bylo pro mne už vyčerpané, těšila jsem se na nové postavy a zápletku. Místo toho se autoři rozhodli znovu recyklovat jeho příběh a nesmrtelnost a nezničitelnost této postavy už dovádějí ad absurdum, příběh mi prostě nepřipadal vůbec věrohodný, je snad ten člověk kyborg nebo superhrdina? Škoda, protože autoři psát opravdu umí, chtělo by to ale nové, neotřelé nápady.

08.12.2018 2 z 5

Nejlepší britské krimipovídky Nejlepší britské krimipovídky * antologie

Povídky jsou rozmanité, jak stylem, tak dobou, kdy se odehrávají, některé jsou klasicky detektivní, jiné bych zařadila spíše mezi psychologické nebo noir. Jak už to u takovýchto souborů bývá, několik povídek bylo slabších (třeba hned ta první od Lee Childa mi připadala dost banální), ale naprostá většina se mi velmi líbila.

01.12.2018 5 z 5

Zkouška neviny Zkouška neviny Agatha Christie

Detektivka bez Poirota i slečny Marpleové, typický příběh hledání pachatele v úzkém okruhu obyvatel jednoho domu.

23.11.2018 4 z 5

Temné říční proudy Temné říční proudy Sharon J. Bolton

Průměrná detektivka. Nejzajímavější bylo neobvyklé prostředí londýnských kanálů, stok a okolí Temže včetně lidí žijících na řece a v jejím okolí. Naopak k postavám se mi nepodařilo si vytvořit vztah a také motivace pachatele mi nepřišla příliš věrohodná.

12.11.2018 3 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Výborné, vtipné, psáno v Pratchettově typickém stylu. Podle mého názoru předčí i minimálně některé díly Zeměplochy. Možná jen místo některých scén s Adamem a jeho partou bych uvítala více scén s Crowleym a Azirafalem, ti byli prostě nejlepší.

05.11.2018 5 z 5

Vina Vina Arnaldur Indriðason

V rámci tohoto cyklu spíše průměrná kniha. Nejprve jsem se nemohla zorientovat v tom, že se tentokrát vracíme do Erlendurova mládí, na začátku by měla být nějaká datace. Příběh sám byl zajímavý a napínavý, ale Erlendurova urputnost až bezohlednost ve vztahu např. ke svědkům, kdy je mu celkem jedno, co komu způsobí, pokud rozlouskne svůj starý případ, mi byla docela protivná.

18.10.2018 3 z 5

Neobvyklý typ Neobvyklý typ Tom Hanks

Rozhodně zajímavý počin, povídky jsou velmi rozmanité jak tématy (od vztahových přes komediální po sci-fi) tak stylem (novinový článek, klasická povídka, scénář). Nejvíce se mi líbila povídka "Minulost je pro nás důležitá", pěkné byly i ty "nostalgické" a vzpomínkové. Naopak "články" a povídky ze série o dobrodružstvích 4 přátel (let na Měsíc) mi připadaly dost banální. Celkově i literární kvalita jednotlivých textů je poměrně rozdílná, některé se čtou jedním dechem, jiné působí dost amatérsky. Oceňuji nicméně snahu zabrousit do jiné oblasti umění, autorovu patrnou lásku ke starým časům i věcem (psací stroje), originalitu některých námětů... Kniha sice působí místy neuměle, ale celkem sympaticky a upřímně. Nejsem si ale jista, že by našla vydavatele, pokud by se její autor nejmenoval Tom Hanks...

18.10.2018 4 z 5

Hledání dějin Hledání dějin Karel Hvížďala

Výborné čtení, zajímavé úvahy spíše ve stylu kratších esejí na téma některých uzlových momentů českých dějin. Mnoho námětů k zamyšlení. Perfektní četba k výročí republiky...

12.10.2018 5 z 5

Vodní andělé Vodní andělé Mons Kallentoft

V kontextu celé série mi tento díl připadal slabší, Malinin alkoholismus je už trochu "za hranou" a ani téma vietnamských dětí mne nezaujalo tolik jako předchozí příběhy.

12.10.2018 3 z 5

Páté roční období Páté roční období Mons Kallentoft

Hodně drsný díl, nicméně jsem ráda, že se autor vrátil k případu Marie Murvallové z prvního dílu. I když vyústění jejího příběhu nebylo takové, jak jsem doufala.

24.09.2018 4 z 5

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Rozsahem spíše krátká, ale obsahově hluboká psychologická próza. Velmi působivé je střídání úhlu pohledu čtyř hlavních postav. Příběh je psaný úsporným stylem, ale obsahuje mnoho velmi zajímavých myšlenek. Skutečná čtenářská lahůdka.

04.09.2018 5 z 5

Letní lži Letní lži Bernhard Schlink

Opravdová lahůdka, povídky se výborně čtou, jsou rozmanité, působivé a vybízejí k zamyšlení. Určitě zapátrám po dalších autorových dílech.

01.09.2018 5 z 5

Podzimní vražda Podzimní vražda Mons Kallentoft

Opět velmi dobrý díl, podzimní atmosféra dotvářela příběh jako tomu bylo u zimy i léta. Detektivní příběh nemá chybu. Trochu méně už mne bavily Malininy problémy s alkoholem a její chování k dceři...

28.08.2018 4 z 5