Letní lži

Bernhard Schlink, autor celosvětového bestselleru Předčítač, se v novém souboru povídek zamýšlí nad tématem lži; ta hraje často hlavní úlohu ve vztazích mileneckých, manželských, mezi rodiči a dětmi i ve vztahu k sobě samému. Sedm povídek o lidech různého věku čtenáře zavádí do období léta, kdy eskalují větší či menší nepravosti a podvody, které se kupí a přerůstají v katastrofy. Autor v propracovaných dialozích a retrospektivních pohledech otevírá dveře do soukromí několika protagonistů; líčí vztah dvou vzdělanců, dramatika a vysokoškolské učitelky, zatížený žárlivostí a vlastněním, život rodiny, kterou muž úmyslně odstřihne od civilizace a veškerého kontaktu s okolím, popisuje putování staré ženy za její první láskou nebo reakci příbuzných na rozhodnutí starého nemocného člověka dobrovolně odejít ze života. Schlink ve stylisticky čistém a psychologicky propracovaném vyprávění nechává vyplout na povrch celoživotní skrývané problémy hlavních hrdinů a dokáže brilantně zachytit jejich nejniternější emoce, které je sžírají stejně jako jejich pečlivě utajované lži....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/350405/big_letni-lzi-4Dp-350405.jpg 4.162
Literatura světová, Povídky

Vydáno: , Prostor

Sommerlügen, 2010

Kniha Letní lži

CarolC
19. záříodpad!

Kniha se mi zdála na první pohled jako super. Nečtu povídky příliš často, ale jednou za čas se na ně ráda vrhnu. Tohle mi ale nějak vůbec nesedlo. Nic se tam nedělo, všechno se hrozně vleklo a kniha vůbec neubíhala. Knihu jsem dočetla jen z důvodu, že jsem chorobný dočítač a knihu prostě odložit neumím. Ani trošku mi však nepředala nic pozitivního, co by se mi na ní alespoň trošku líbilo. Postavy nesympatické a z mého pohledu jednaly ve většině případech naprosto nelogicky. Škoda. Viděla jsem v ní velký potenciál.

InaPražáková
19.10.2020

(+ SPOILER) První polovina sbírky mi přijde výrazně slabší než druhá, přitom jsou si povídky hodně podobné. Všechny stojí na dvojicích, které se spolu nedokážou sblížit, sdílet spolu život, byť se jedná o partnery nebo rodiče a děti. Případně se přes vzájemnou cizost sblíží, ale nemůžou si tak úplně věřit (Cizinec v noci). Ve většině povídek jsou v hlavní roli muži a všude jako byl jeden a tentýž, nevýrazný, neuchopitelný muž v různém věku a rodinné konstelaci. Podobají se i nedopovězené rozhovory, mlhavé konce a psychoanalytické popisy motivací, které mi přišly nadbytečné. Jako by se psychologická próza nemohla obejít bez kazuistiky.
Místy je dost hrubá i charakteristika postav, žena z Noci v Baden-Badenu je na hraně karikatury, Susan z Po sezoně za hranou. Na to, že Schlink ukazuje drobnosti a odstíny ve slovech, za slovy, v domněnkách, překvapivě často drhne i chování postav - nevěřím, že rodina, která se dozví, že otec plánuje sebevraždu, se na místě sbalí a odjede; manželka z Domu v lese se zajímá, proč nefunguje internet a telefon, ale pak se o tom několik dnů nebo týdnů nezmíní.
Jak mi ale první tři povídky přišly vykonstruované a neživotné, tak byly poslední dvě dobré a realistické. Soustředí se na staré, bilancující lidi, kteří se nakonec doberou něčeho nového, i kdyby to byla jen jedna chvilková emoce. Opravdu silná, zapamatovatelná povídka přišla až na závěr. Cesta na jih, ukazující záludnost nespolehlivé paměti, která se obešla bez traumat z dětství, ale v níž je hrdinka uchopitelná a pochopitelná i ve zdánlivě nesmyslné trucovitosti a obecné protivnosti povahy, je taky jediná, kde se autor dopustil tak lidské věci, jako je ironický humor.

hannina
06.02.2020

Melancholické povídky o zvláštních pošramocených nenaplněných vztazích mezi lidmi....

Disease
10.10.2019

Povídky o vztazích lidí, kteří by raději měli zůstat sami. Parádně zvládnutá psychologie. Těžko vyzdvihnout některou povídku, což ukazuje na konstantně dobrou kvalitu.

Martina410
19.08.2019

Hezke povidky, melancholicke. Cetly se dobre. Ma prvni kniha autora. Doporucuji k precteni.

Lifa
22.07.2019

Skvělý soubor povídek, doporučuji nejen k letnímu čtení :)

Hanka_Bohmova
30.06.2019

Uživatelka alef to popsala moc hezky. Ve většině povídek lze sledovat určité stereotypy, utíkající muže a až příliš soběstačné ženy. Nabízí se hádanka o slepici a vejci, v každém případě obojí chápu jako výsledek rozhodnutí dát na první místo sebe, nepočítat vážně s druhým. Pro mě je to zároveň společný motiv celé knihy. O tom lež obvykle je - nepočítat vážně s druhým, ne tak vážně, aby mu byl povolen přístup k realitě. Odstrčit ho z pozice partnera do pozice rekvizity.

Ne náhodou jsou hrdinové Letních lží dávno za prahem vykuleně lačné a otevřené rané dospělosti. Teprve když nasbíráme "dostatek" špatných zkušeností, vybudujeme si obranné hradby a rigidní představu o tom, co je bezpečné pustit dovnitř. Začínat v tom okamžiku vztahové experimenty - ať je to životní partnerství nebo obnova rodinných vztahů - je komplikované přesně tak, jak o tom Bernhard Schlink vypráví.

Šárka_D
29.05.2019

Velice kvalitní sbírka silných povídek, atmosférou mi to připomnělo Ishigurova Nokturna.