Letní lži

Bernhard Schlink, autor celosvětového bestselleru Předčítač, se v novém souboru povídek zamýšlí nad tématem lži; ta hraje často hlavní úlohu ve vztazích mileneckých, manželských, mezi rodiči a dětmi i ve vztahu k sobě samému. Sedm povídek o lidech různého věku čtenáře zavádí do období léta, kdy eskalují větší či menší nepravosti a podvody, které se kupí a přerůstají v katastrofy. Autor v propracovaných dialozích a retrospektivních pohledech otevírá dveře do soukromí několika protagonistů; líčí vztah dvou vzdělanců, dramatika a vysokoškolské učitelky, zatížený žárlivostí a vlastněním, život rodiny, kterou muž úmyslně odstřihne od civilizace a veškerého kontaktu s okolím, popisuje putování staré ženy za její první láskou nebo reakci příbuzných na rozhodnutí starého nemocného člověka dobrovolně odejít ze života. Schlink ve stylisticky čistém a psychologicky propracovaném vyprávění nechává vyplout na povrch celoživotní skrývané problémy hlavních hrdinů a dokáže brilantně zachytit jejich nejniternější emoce, které je sžírají stejně jako jejich pečlivě utajované lži....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/350405/letni-lzi-4Dp-350405.jpg 4.223
Originální název:

Sommerlügen (2010)

Žánr:
Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Prostor
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (10)

Přidat komentář
dalia1769
01. září

Opravdová lahůdka, povídky se výborně čtou, jsou rozmanité, působivé a vybízejí k zamyšlení. Určitě zapátrám po dalších autorových dílech.

poni
20. srpna

Jsem fakt nadšená! Všechny povídky jsou krásné... Vřele doporučuji.

SSTknihy
13. března

Příběhy prchavé jako letní odpoledne. Nenápadně si omotávají čtenáře jako ranní opar, který se rozplyne, sotva si toho člověk všimne, ale zanechají za sebou pocit něčeho zvláštně znepokojivého. Lži, které prostupují všechny povídky, jsou malé i velké, zdánlivě nevinné i osudové, vždy ale vstupují do života hlavních hrdinů, aby zasáhly, změnily, převrátily nebo ukázaly nový směr. Bernhard Schlink má neuvěřitelný cit pro vykreslení charakterů a chování svých hrdinů. Jde až na samou hranici osobního prostoru, jakoby je své hrdiny tajně sledoval škvírou mezi dveřmi. Všechny povídky dýchají podivně smutnou atmosférou, podobnou poloprázdnému hotelu a opuštěné pláži na konci sezony.

Bonnet
06. února

Schopnost napsat vše a zároveň zanechat příběh otevřený vyžaduje určitou virtuozitu. Famózní počtení pro mě hlavně poslední povídka.

Marcela52
14. ledna

Vynikající povídky, ve kterých se autorovi "Předčítače" podařilo vykreslit charaktery jednotlivých postav a jejich příběhů tak sugestivně, že budete litovat chvíle, kdy knihu dočtete. Každý z nás v životě prožil okamžiky, které jsou často tím, co nám hluboce změní osud. Podvody a sebeklamy, které hrají hlavní roli v těchto mistrných povídkách, jste možná neprožili, ale rozhodně vás donutí zamyslet se, jak je to se lží ve vašem vlastním životě.

Zzanka
30.12.2017

Velmi dobře napsané i vypointované povídky jsou důkazem, že i na malém prostoru se může odehrát velký příběh. Stejně jako zatím všechny knihy, které jsem od Schlinka četla, je i tato velmi zdařilá. Téma malých a velkých lží je evergreen, na který se ale autor dokázal podívat ze všech stran a často neotřelým způsobem

Jana_Hlus
04.12.2017

Tuto knihu řadím mezi jednu z nejlepších, které jsem četla. Skvěle "řemeslně" zpracované povídky, mistrovská psychologie všech postav, naprosto uvěřitelné chování, myšlení a co víc, mezi řádky jsem se dozvěděla hodně i sama o sobě, o tom, jak někdy člověk sám sebe obelhává, vytváří si obranné lži, kterým věří a má pocit, že je k sobě upřímný. Tuhle knihu budu mít ještě dlouho v hlavě... (5/5)

Iki1
23.11.2017

Povídky jsou spíše existenciálního rázu, zaměřené na pocity, sny a nálady vystupujících postav. Není tu tedy téměř žádný dějový posun. Čtou se tíž, je nutné soustředit pozornost, takže není to žádná odpočinková a relaxační četba před spaním.

petrarka72
04.11.2017

Někdy je lží iluze, víra v opravdovost věci či člověka, která nemá opodstatnění ; také zapomnění, nestálost paměti, touha, aby věci byly jiné než jsou... Schlink je mistr zkratky a umělec vnitřně dramatických situací. I banalita má podle něho v životě důležité místo. A pravda není neměnná, může odejít jako léto...

marvarid
17.10.2017

Jazyk je zvláštní, velmi strohý. Věty jsou jednoduché, sdělení bez poetických příkras. I dramatické momenty jsou podány úplně věcně a bez vykreslení emocí. Ty si musí čtenář domyslet, dodat. Co se obsahu týče, v knize najdeme 7 povídek. Všechny v podstatě pojednávají o narušení mezilidských vztahů. Na pozadí je vždy nějaká „malá lež“. Ale myslím, že to, co skutečně neumožní, aby vztahy fungovaly, není ani tak ona lež, ta je jen důsledkem. Důsledkem toho, že každá postava je uzavřena do svého světa - svých myšlenek a plánů a v podstatě není schopna opravdového vřelého vztahu k někomu jinému. Každou z postav (většinou jde o intelektuály, umělce, vědce) obklopuje chlad a to vlastně velmi dobře koresponduje s jazykem knihy.