Jiný T.G.M

kniha od:


KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Masaryk pro 20. 21. století Masarykův plastický obraz pojmenovává jeho imponující vlastnosti a polemicky se vyrovnává s jeho omyly. Líčí prezidenta Masaryka jako ideového rváče na cestě za vizemi, o jejichž mravní oprávněnosti je přesvědčen. Výsledkem zápasů je sporné pozitivní dílo: stát, o kterém snily generace předků. Zároveň zakladatel paradoxně zatížil stát břemeny, která se časem ukázala neúnosná. Jiný TGM je pro všechny, kdo přemýšlejí o české provinčnosti demokracii a o tom, jak ji udržet. Zároveň přináší víc života a pochybností než pomníků a svatých obrázků....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387055/jiny-tgm-8L7-387055.jpg 4.7104
Žánr
Literatura česká, Historie
Vydáno, Paseka
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (22)

Kniha Jiný T.G.M

Přidat komentář
Kristy78
27.09.2020

Čtivá kniha, kde se dozvíme jaký byl opravdu TGM, ne jen tatíček s bílým plnovousem ;) Jsem ráda, že jsem četla, jak vůbec nás stát vznikal ap.

Nifredil
23.09.2020

Neuvěřitelně obsáhlá a čtivá kniha. Zejména v druhé půlce. Pro mě osobně byla nejzajímavější poslední část, kde byla popisováno, jak Masaryk prosazoval Beneše. A moc oceňuji, že to není psáno bulvárním způsobem, ale ani se to nevyhýbá opravdu problematickým rozhodnutím a kontroverzním krokům a to i z morálního hlediska.


Afilada
03.09.2020

Kniha je důležitá, pochopíme, že TGM byl člověk z masa a kostí.

Hrnca
13.04.2020

Výborná kniha, druhá půlka skvělá. Kosatík popisuje, hodnocení často nechává na čtenáři. Trochu mi chyběl detailnější popis vztahu s Benešem.

-Pečivo-
07.02.2020

V mladí si TGM hojně dopřával: “člověče, já nepil, já chlastal.” pal jednou tatíček. Později však dosáhl osvícení a držel se od chlastu daleko, aby mohl vést národ z Rakousko-Uherské tmy. A tady je jasná paralela s jiným velikánem českých dějin - mnou. Já taky lil jak zjednanej, ale pak jsem to uklidnil. Takže jsem víc TGM, než Miloš! Tak si to prosim vás všichni někam zapište a 2023 si ten papírek vytáhněte! #pecivonahrad

Tak. Ale než tam budu, tak vám tu budu chvíli vyprávět o pánovi z pětilitra. Nedávno jsem totiž četl Rudýho Zemana od Kmenty a potom mi bylo tak smutno, že jsem si koupil todle. A je mi líp. Protože jsem měl včera dobrou pizzu a dobře se vyspal. Sice je to už přes 100 let, ale Téčko Géčko byl frajer a byl by frajer i dneska.

Dověděl jsem se spoušť zajímavých věcí, ale právě nesedím na záchodě, ale ve vlaku a musím vystupovat. Takže 8/10 a nezapomeňte - #pecivonahrad

amaenium
11.12.2019

O našem prvním prezidentovi jsem se zde dozvěděla velmi mnoho – od narození, dospívání až po exilovou “vládu” či prezidentování. Tento životopis čtenáři nabídne ucelený, přehledný a jasný životopis o TGM. Je pravda, že Masaryka mají lidé hodně zidealizovaného, avšak zde se můžeme dočíst i o jiné stránce jeho osobnosti, např. jeho schopnost nadělat si nepřátele, nebo by jiní mohli vyčíst jeho "nevěnování se" rodině. Určitě jedna z nejobsáhlejších ( a podle mě nejpovedenější z) životopisných knih – jsou jistě knihy stránkově bohatší, avšak zde se nenachází žádné historické klepy apod., kde autor neměl dostatek informací, dal to náležitě najevo a nepouštěl se do žádných spekulací. Knihu bych rozhodně doporučila k přečtení.

yennda
15.10.2019

Kniha Masarykova životopisu, okolností jeho života a jeho idejí. Kosatík zbytečně nebulvarizuje a zároveň se ani nevyhýbá problematickým částem Masarykova života nebo jeho méně šťastným rozhodnutím.

Jana283
15.07.2019

Jednoznačně jedna z nejlepších knih historie faktu a pana Kosatíka též (i když všechny jeho knihy hodnotím vysoce). Celou dobu čtení mi běželo hlavou jakou komunisti prokázali „tatíčkovi“ službu, že ho zakazovali a tím nám dovolili, abychom si ho tak zidealizovali. A ono ho bylo taky dost. Ostatně jako každého politika a veřejně činného člověka. Chvílemi se mi zdálo, že byl spíše „bořitel“ než stavitel a sjednotitel. Co se týče soukromého života, tak je obdivuhodná postava jeho ženy Charloty, která ač z poměrně bohaté rodiny odchází v té době s naprostým „nýmandem“ (který si ještě řekne o bohaté věno) do zámoří a veškerý svůj život zcela podrobí Masarykovým ambicím (aniž by se z ní stala puťka domácí) a v jeho činnosti to bezvýhradně podporuje . Moc bych stála o její životopis stejně pravdivě zpracovaný!
Jsem z generace, která v mládí politiku jako takovou vlastně nepoznala, protože vláda jedné strany to znemožňovala. Možná i odtud plyne dnešní určité rozčarování z politiků, různých demokratických i nedemokratických „úletů“ a ne vždy morálních střetů. A hle – ono to zde bylo vždy – i v té opěvované první republice: ješitní hašteřiví a sebestřední chlapíci uzavírající přátelství (koalice) na život a na smrt a najednou očerňující se, rozcházející a „do smrti“ spolu nepromluvivší, přecházení od partaje k partaji, změny názorů, ideologií, boje o akademické banality…. Je to pro mne svým způsobem úlevné zjištění.
Kosatíkův pohled na Masaryka považuji za pravdivý a poctivý. A díky za to!

1