Jiný T.G.M

Masaryk pro 20. 21. století Masarykův plastický obraz pojmenovává jeho imponující vlastnosti a polemicky se vyrovnává s jeho omyly. Líčí prezidenta Masaryka jako ideového rváče na cestě za vizemi, o jejichž mravní oprávněnosti je přesvědčen. Výsledkem zápasů je sporné pozitivní dílo: stát, o kterém snily generace předků. Zároveň zakladatel paradoxně zatížil stát břemeny, která se časem ukázala neúnosná. Jiný TGM je pro všechny, kdo přemýšlejí o české provinčnosti demokracii a o tom, jak ji udržet. Zároveň přináší víc života a pochybností než pomníků a svatých obrázků....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/387055/jiny-tgm-8L7-387055.jpg 4.765
Literatura česká, Historie
Vydáno · Paseka

Kniha Jiný T.G.M

yennda

Kniha Masarykova životopisu, okolností jeho života a jeho idejí. Kosatík zbytečně nebulvarizuje a zároveň se ani nevyhýbá problematickým částem Masarykova života nebo jeho méně šťastným rozhodnutím.

Jana283

Jednoznačně jedna z nejlepších knih historie faktu a pana Kosatíka též (i když všechny jeho knihy hodnotím vysoce). Celou dobu čtení mi běželo hlavou jakou komunisti prokázali „tatíčkovi“ službu, že ho zakazovali a tím nám dovolili, abychom si ho tak zidealizovali. A ono ho bylo taky dost. Ostatně jako každého politika a veřejně činného člověka. Chvílemi se mi zdálo, že byl spíše „bořitel“ než stavitel a sjednotitel. Co se týče soukromého života, tak je obdivuhodná postava jeho ženy Charloty, která ač z poměrně bohaté rodiny odchází v té době s naprostým „nýmandem“ (který si ještě řekne o bohaté věno) do zámoří a veškerý svůj život zcela podrobí Masarykovým ambicím (aniž by se z ní stala puťka domácí) a v jeho činnosti to bezvýhradně podporuje . Moc bych stála o její životopis stejně pravdivě zpracovaný!
Jsem z generace, která v mládí politiku jako takovou vlastně nepoznala, protože vláda jedné strany to znemožňovala. Možná i odtud plyne dnešní určité rozčarování z politiků, různých demokratických i nedemokratických „úletů“ a ne vždy morálních střetů. A hle – ono to zde bylo vždy – i v té opěvované první republice: ješitní hašteřiví a sebestřední chlapíci uzavírající přátelství (koalice) na život a na smrt a najednou očerňující se, rozcházející a „do smrti“ spolu nepromluvivší, přecházení od partaje k partaji, změny názorů, ideologií, boje o akademické banality…. Je to pro mne svým způsobem úlevné zjištění.
Kosatíkův pohled na Masaryka považuji za pravdivý a poctivý. A díky za to!

gladya

Tak má vypadat životopis. Ale on to tak docela není životopis. Je to knížka o Masarykovi, hlavně politikovi, trochu vědci, člověku, humanistovi, demokratovi. je toho hodně.

Masaryk byl člověk z masa a kostí. A lidé bývají rozporuplní, chybující, na málokoho stačí černobílé vidění světa. To asi o tak silných osobnostech, jako byl beze sporu TGM, platí ještě víc . Tenhhle pohled na člověka, který se někdy stává skoro modlou, na knížce oceňuji. A přitom autor Masarykovi nijak neubírá význam a velikost.

A potvrzuje se mi teze, že všichni politici mají asi opravdu něco společného, ne že "všeci kradnů", ale podobné osobnostní rysy. A týká se to těch, které máme rádi nebo je alespoň volíme i těch, které nesnášíme. Jde o to, zda se silná osobnost připojí ke světlé či temné straně síly. Problém je, že trochu temnoty máme v sobě všichni a ne vždycky dokážeme odlišit, co je skutečné zlo a co jen jiný názor. Masaryk obstál, přinejmenším velkou většinou svého "života a díla".
Posloucháno jako audiokniha.

TipsyChipsy

Fakt super čtení, jednak zajímavý pohled na naše dějiny, čtenář se skrze TGM přenese do těch dob, kdy bylo vše dost komplikované, byly tu různé národy, náboženství, politické zájmy, revoluce v Rusku a teď do toho legie. Při těch obtížných bojích, do kterých šel TGM sám od sebe, dobrovolně, byl tak neohrožený, statečný a troufalý, že to chvílemi mozek nebere. Jeho skutečná povaha byla tvrdá, neústupná, někdy záludná a nesnesitelná. Neuvěřitelnost osobnosti TGM dělá z knihy úžasný čtenářský zážitek.

Mijagi

Název knihy zní lehce bulvárně, ale ve skutečnosti jde o solidní a velmi čtivý životopis prvního českého prezidenta, kterému bych vytkl jen občasnou zkratkovitost, např. (a teď volně parafrázuji) tvrzení, že by Masaryk nad Benešovou politikou po konci 2. světové války kroutil hlavou, mi přijde velmi odvážné. Ano, Masaryk roku 1937 by se nad děním po válce a v kritickém roce 1948 hodně podivoval, ale co Masaryk, kterému by bylo dáno, aby všechny ty roky 1938 až 1948 prožil? Opravdu by to byl názorově pořád Masaryk roku 1937?

A propos
Nemohl jsem si při četbě nevzpomenout na Hvězdné hodiny lidstva, ve kterých Stefan Zweig ukazuje na životech významných osobností, jak člověk díky svým činům může zazářit jako hvězda, zapsat se navždy do dějin a tím přejít do nesmrtelnosti. Takový krok učinil i T. G. Masaryk a nutno dodat, stálo ho to hodně sil, hodně odříkání. Vlastně tomu podřídil převážnou část svého života a ukradl pro tento projekt sám sebe vlastní rodině. Ač měl rád místo ve středu společnosti, ve které se právě nacházel, nehnala jej na cestě popularita, ale touha vybudovat pro nás všechny samostatný stát, položit základy spravedlivějšímu systému. V dnešní době mnoho lidí touží být jako T. G. Masaryk a někteří politici se nebojí s ním přímo ztotožnit. Ale přiznejme si: Kdo z nás by chtěl toto podstoupit? Kdo z nás by chtěl zaplatit tak vysokou cenu za nesmrtelnost, za to, že jeho jméno tady zůstane navždy? Kdo z nás by se takto obětoval pro společné dobro? Není lepší prožít si své roky mimo společenský zájem a naplnit jej radostí v okruhu svých nejbližších? Na to si musí každý odpovědět sám.

cérka

U této knihy (ač nerada )jsem si musela přiznat, že na její dočtení mi momentálně chybí chuť, čas a síla. Odkládám ji tedy cca po 100 stranách a věřím, že se k ní (snad)časem vrátím. Nehodnotím, nekritizuji (po tak krátké době na to nemám ani nárok). Jen malá poznámka. Kniha mi přišla více filozofická než životopisná.

Tatopulos

Je to dobrá práce. Ale mám autorovi za zlé, že na konci této knihy se ptá, zda to velké riziko, které na sebe TGM vzal stálo zato, když se republika za 20 let po vzniku rozpadla. (Jelikož díky mírovým smlouvám nebyly pojistky proti tomu, aby Německo nemohlo znovu zbrojit, západ se nepostavil za ČSR aj.) Autor má zajisté klást provokativní otázky, ale dá se to taky od něj chápat jako facka 1. a 2. odboji a TGM samotnému, což je podivný paradox, jestliže je Masaryk velkým právě proto, že umožnil vznik Československa po 300 letech habsburské poroby. (Možná je to tím, že staré teokraticko-aristokratické Rakousko je dneska nekriticky uctívané, zvláště válečník "starý Procházka") Chtěl tím snad Kosatík říct, že mělo radši zůstat C. K. mocnářství a měli jsme se nechat poněmčit ? (Nelíbily se mi ilustrace, měly být satirické, ale připadaly mi dětinské, jednoduché a prostoduché. Kosatík měl raději přiložit nějaké fotografie TGM, třeba dosud nezveřejněné. Připomínaly ilustrace Josefa Čapka, ale na rozdíl od Čapka tyto jsou hloupoučké)

dalia1769

Výborná a čtivá biografie, možná ani ne tak provokativní jak se podle názvu a anotací zdálo, ale velmi dobře zpracovaná, oživená několika vtipnými kresbami. Vyzdvihuje i některé méně známé stránky Masarykovy osobnosti, mne osobně asi nejvíce zaujal kontrast mezi jeho neoblíbeností v Čechách před 1. světovou válkou a pozdějším téměř kultem, a dále význam, který v jeho životě měla náboženská víra, což je vzhledem k jeho rozporuplnému vztahu k církvím trochu méně známá skutečnost. Trochu chybí odkazy a poznámkový aparát, naopak velmi pozitivně hodnotím seznam masarykovské literatury na konci knihy i se stručnou poznámkou ke každému dílu, může to být výborná inspirace pro další četbu.