Jiný T.G.M

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Masaryk pro 20. 21. století Masarykův plastický obraz pojmenovává jeho imponující vlastnosti a polemicky se vyrovnává s jeho omyly. Líčí prezidenta Masaryka jako ideového rváče na cestě za vizemi, o jejichž mravní oprávněnosti je přesvědčen. Výsledkem zápasů je sporné pozitivní dílo: stát, o kterém snily generace předků. Zároveň zakladatel paradoxně zatížil stát břemeny, která se časem ukázala neúnosná. Jiný TGM je pro všechny, kdo přemýšlejí o české provinčnosti demokracii a o tom, jak ji udržet. Zároveň přináší víc života a pochybností než pomníků a svatých obrázků....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387055/jiny-tgm-8L7-387055.jpg 4.7104
Literatura česká, Historie
Vydáno, Paseka

Kniha Jiný T.G.M

Kristy78
27.09.2020

Čtivá kniha, kde se dozvíme jaký byl opravdu TGM, ne jen tatíček s bílým plnovousem ;) Jsem ráda, že jsem četla, jak vůbec nás stát vznikal ap.

Nifredil
23.09.2020

Neuvěřitelně obsáhlá a čtivá kniha. Zejména v druhé půlce. Pro mě osobně byla nejzajímavější poslední část, kde byla popisováno, jak Masaryk prosazoval Beneše. A moc oceňuji, že to není psáno bulvárním způsobem, ale ani se to nevyhýbá opravdu problematickým rozhodnutím a kontroverzním krokům a to i z morálního hlediska.

Afilada
03.09.2020

Kniha je důležitá, pochopíme, že TGM byl člověk z masa a kostí.

Hrnca
13.04.2020

Výborná kniha, druhá půlka skvělá. Kosatík popisuje, hodnocení často nechává na čtenáři. Trochu mi chyběl detailnější popis vztahu s Benešem.

-Pečivo-
07.02.2020

V mladí si TGM hojně dopřával: “člověče, já nepil, já chlastal.” pal jednou tatíček. Později však dosáhl osvícení a držel se od chlastu daleko, aby mohl vést národ z Rakousko-Uherské tmy. A tady je jasná paralela s jiným velikánem českých dějin - mnou. Já taky lil jak zjednanej, ale pak jsem to uklidnil. Takže jsem víc TGM, než Miloš! Tak si to prosim vás všichni někam zapište a 2023 si ten papírek vytáhněte! #pecivonahrad

Tak. Ale než tam budu, tak vám tu budu chvíli vyprávět o pánovi z pětilitra. Nedávno jsem totiž četl Rudýho Zemana od Kmenty a potom mi bylo tak smutno, že jsem si koupil todle. A je mi líp. Protože jsem měl včera dobrou pizzu a dobře se vyspal. Sice je to už přes 100 let, ale Téčko Géčko byl frajer a byl by frajer i dneska.

Dověděl jsem se spoušť zajímavých věcí, ale právě nesedím na záchodě, ale ve vlaku a musím vystupovat. Takže 8/10 a nezapomeňte - #pecivonahrad

amaenium
11.12.2019

O našem prvním prezidentovi jsem se zde dozvěděla velmi mnoho – od narození, dospívání až po exilovou “vládu” či prezidentování. Tento životopis čtenáři nabídne ucelený, přehledný a jasný životopis o TGM. Je pravda, že Masaryka mají lidé hodně zidealizovaného, avšak zde se můžeme dočíst i o jiné stránce jeho osobnosti, např. jeho schopnost nadělat si nepřátele, nebo by jiní mohli vyčíst jeho "nevěnování se" rodině. Určitě jedna z nejobsáhlejších ( a podle mě nejpovedenější z) životopisných knih – jsou jistě knihy stránkově bohatší, avšak zde se nenachází žádné historické klepy apod., kde autor neměl dostatek informací, dal to náležitě najevo a nepouštěl se do žádných spekulací. Knihu bych rozhodně doporučila k přečtení.

yennda
15.10.2019

Kniha Masarykova životopisu, okolností jeho života a jeho idejí. Kosatík zbytečně nebulvarizuje a zároveň se ani nevyhýbá problematickým částem Masarykova života nebo jeho méně šťastným rozhodnutím.

Jana283
15.07.2019

Jednoznačně jedna z nejlepších knih historie faktu a pana Kosatíka též (i když všechny jeho knihy hodnotím vysoce). Celou dobu čtení mi běželo hlavou jakou komunisti prokázali „tatíčkovi“ službu, že ho zakazovali a tím nám dovolili, abychom si ho tak zidealizovali. A ono ho bylo taky dost. Ostatně jako každého politika a veřejně činného člověka. Chvílemi se mi zdálo, že byl spíše „bořitel“ než stavitel a sjednotitel. Co se týče soukromého života, tak je obdivuhodná postava jeho ženy Charloty, která ač z poměrně bohaté rodiny odchází v té době s naprostým „nýmandem“ (který si ještě řekne o bohaté věno) do zámoří a veškerý svůj život zcela podrobí Masarykovým ambicím (aniž by se z ní stala puťka domácí) a v jeho činnosti to bezvýhradně podporuje . Moc bych stála o její životopis stejně pravdivě zpracovaný!
Jsem z generace, která v mládí politiku jako takovou vlastně nepoznala, protože vláda jedné strany to znemožňovala. Možná i odtud plyne dnešní určité rozčarování z politiků, různých demokratických i nedemokratických „úletů“ a ne vždy morálních střetů. A hle – ono to zde bylo vždy – i v té opěvované první republice: ješitní hašteřiví a sebestřední chlapíci uzavírající přátelství (koalice) na život a na smrt a najednou očerňující se, rozcházející a „do smrti“ spolu nepromluvivší, přecházení od partaje k partaji, změny názorů, ideologií, boje o akademické banality…. Je to pro mne svým způsobem úlevné zjištění.
Kosatíkův pohled na Masaryka považuji za pravdivý a poctivý. A díky za to!