Jiný T.G.M

Masaryk pro 21. století Masarykův plastický obraz pojmenovává jeho imponující vlastnosti a polemicky se vyrovnává s jeho omyly. Líčí prezidenta Masaryka jako ideového rváče na cestě za vizemi, o jejichž mravní oprávněnosti je přesvědčen. Výsledkem zápasů je pozitivní dílo: stát, o kterém snily generace předků. Zároveň zakladatel paradoxně zatížil stát břemeny, která se časem ukázala neúnosná. Jiný TGM je pro všechny, kdo přemýšlejí o české demokracii a o tom, jak ji udržet. Zároveň přináší víc života a pochybností než pomníků a svatých obrázků....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387055/big_jiny-tgm-8L7-387055.jpg 4.6145

Kniha Jiný T.G.M

daniel3625

Ta knížka výborná, o tom žádná.

Je ovšem o to zajímavější po ní sáhnout dnes, kdy hledáme nástupce Miloše Zemana a nezřídka zaznívají patetická prohlášení o „hledání nového Masaryka“. Ten by měl vystřídat prezidenta, který
- rozděluje společnost,
- vnímá své pravomoci výrazně silnější, než jak jsou mu svěřeny ústavním pořádkem,
- napíná hranice ústavnosti,
- má tendence expandovat do pravomocí a činnosti Vlády a jednotlivých ministerstev,
- neabdikuje ve chvílích, kdy mu zdravotní stav neumožňuje vykonávat úřad a jeho pravomoci reálně vykonávají jeho spolupracovníci…

Zkrátka a dobře by náš „nový Masaryk“ měl přerušit ty nejlepší tradice masarykovského prezidentování…

EatYellowSnow
12.12.2022

Vyčerpávající a dostačující bilance fenoménu TGM do kapsy pro každého. Na Kosatíkových biografiích a historických antologiích mám rád, že dovede psát docela čtivě a srozumitelně, současně bez senzacechtivosti, a přitom je dostatečně intelektuálně a autorsky navýši, že dokáže v okamžiku potřeby polemizovat a oponovat. Stejně tak i Kosatíkův TGM neopomene nic zásadního v jeho životě, v kritických momentech vypíchne to podstatné, nepůsobí lokajsky a adorantsky, ani nevytváří žádné fantaskní konspirační konstrukce. Zároveň ale kniha nepřichází s žádným neotřelým faktem či novými pohledy. V tomto smyslu tedy nejde o "Jiného T.G.M.", ale spíše naopak o čtivý, poctivý a rozsahem dostatečný kompilát pro každého.

JanaTaJemná
20.12.2021

Ach jo, v knize jsou takové objevy jakože Masaryk měl v mládí antisemitské myšlenky a tak dále. No... tohle jsme se učili stěně jako další "netušené souvislosti" už na gymplu, kde jsme měli Hovory s TGM jako povinnou četbu. Vypadá to, jako kdy by si je pan Kosatík přečetl teprve při psaní knihy. Historik jak poleno tedy. Pardon.

gimli35
11.06.2021

Strhující a přitom střízlivá monografie. Kosatík je tu (a myslím, že i jinde) v perfektní rovnováze - vyrovnává se s Masarykovými omyly a chybami, ovšem nijak nesnižuje jeho význam a nepouští se do pokřiků komunistických ("Masaryk nechal střílet do dělníků!"), monarchistických ("Masaryk má na rukou krev Karla I.!") ani konspiračně-teoretických ("Skutečným otcem TGM je František Josef I.!"). Čtivé, hutné dílo.

puczmeloun
21.05.2021

Citace: „On chce být sám, tak ať je,“ stěžoval si Kaizl v dopise příteli. „S jeho mlhovinami nelze dělat politiku.“

Jak se nejznámější československý tvrdohlavec – a v předválečné době pro část Čechů i zrádce – stal manželem a feministou, akademikem, spisovatelem, poslancem, exulantem i zakladatelem státu, prezidentem a tatíčkem národa. Jaký byl T.G.M. neúnavný nekompromisní kritický bojovník za vlastní pravdu a politicko-společenské cíle, což ho opakovaně připravovalo o podporovatele i přátele. S důrazem na ono vlastní, i když se jeho pohledy ve většině případů překrývají s těmi dnes všeobecně přijímanými (což ale samozřejmě může být spojeno s cíleně budovaným obrazem prvního prezidenta samostatného státu). Jak T.G.M. nebyl jen prezidentem na koni, ale taky zákulisním politickým hráčem, mj. ve vztahu s Kramářem, Gajdou nebo při výběru svého korunního prince – Beneše. A k tomu zaměření i na to, co se člověk nedozví například z Hovorů s TGM – zajímavá je poslanecká část života T.G.M., kdy bojoval za Balkán/Srbsko. I rozšíření znalostí o jeho slovenských cestách a vztazích, nebo jeho spisovatelském a intelektuálním zaměření.

Mimochodem, kniha má nějakých 400+ stránek, přesto je dostatečně stručná na to, kolik "různých životů" T.G.M. žil. Pravda, já se úplně nedokázal začíst do rozboru Masarykových literárních děl, naopak se mi ale zdá, že autor v jiných částech knihy počítá s jistou znalostí čtenáře. Například ohledně ne/nápadného obcházení konspirační teorie o otcovství, nebo toho, co je vlastně realismus (a že se k němu Masaryk během svého života stavěl různě).

Citace: Ekonom Albín Bráf, donedávna jeden z nejbližších přátel, začal Masaryka obviňovat z hyperkritičnosti a autokratických sklonů. „Sotva kdo za celé století nadělal se tolika křivd jiným… Šířil také spíše ducha kritikaření než ducha kritického, pletl se do všech disciplín, byť v nich neměl sám jasného pojmu… Koloval vtip: Pán Bůh ví všechno, německý císař Vilém II. ví vše lépe. TGM ví všechno nejlépe.“

Ales.BD
21.04.2021

Skvělý životopis. Ničemu se nevyhýbá a umožňuje za legendou uvidět člověka. V podstatě snímá zakladatele našeho státu z podstavce, aby si ho tam čtenář sám a dobrovolně mohl zase vrátit.

Jako další četbu vřele doporučuji knihu Jan Masaryk – pravdivý příběh.

misantroop
26.03.2021

Výborně zpracovaný životopis.
Při četbě se mi celou dobu stále v hlavě ozývala myšlenka, jak by TMG hodnotila dnešní rádoby "vlastenecká" čast společnosti. Ve spoustu věcech totiž postoje zakladatele statu dokonale odporují tomu co tato hlasitá frakce pod rouškou vlastenectví hlásá. Ale to je jen podnět k zamyšlení. Kniha je výborná.

Vesmich
21.03.2021

Pozoruhodná procházka docela dlouhým úsekem našich dějin. Co všechno se dá stihnout za jeden lidský život, co všechno se už vedle toho stihnout nedá, jak vypadá úspěch, jakou cenu je za něj třeba zaplatit, jakou zaplatí ti kolem....No, jak známo i ze sportu - "s hodnýma to nevyhrajem"....výborné čtení!