dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Nejsilnější vášeň Nejsilnější vášeň Jan Vrba

Román ze života několika generací pytláků žijících a působících na Šumavě v okolí Kvildy. Odehrává se v dobách, kdy se pytláci a myslivci sice jaksi přirozeně vzájemně nenáviděli, ale zároveň k sobě chovali respekt a často se mezi nimi po letech rozvinulo jakési specifické kamarádství. Pytláci dbali na určitou rodovou čest a lovili v podstatě podle stejných principů jako myslivci, chránili a milovali přírodu. Kniha obsahuje krásné popisy lesa.

11.08.2020 4 z 5

Madlenka z Pece Madlenka z Pece Jan Vrba

Krásná kniha, velmi dobře se čte, obsahuje krásné popisy přírody v průběhu celého roku, ale líbila se mi i samostatnost a cílevědomost hlavní hrdinky. Milá, oddechová četba.

04.08.2020 5 z 5

Prima sezóna Prima sezóna Josef Škvorecký

Zpočátku jsem se nemohla moc začíst, měla jsem problém si oblíbit hlavního hrdinu a také autorův styl s dlouhými, někdy trochu šroubovanými souvětími a nepravidelným používáním hovorového jazyka i mimo přímou řeč mi trochu četbu ztěžoval. Na druhou stranu se mi líbila atmosféra knihy, kdy válečné události do děje pronikají jen nepřímo a občas, samotné prostředí Náchoda, který znám a mohla jsem si tak jednotlivá místa lépe představovat, i ty opakované jazzové motivy. Jednotlivé historky jsou navíc docela úsměvné, třeba příběh s dvojčaty nebo s překladem písňových textů do němčiny. Musím ale přiznat, že Danny je mi tou svou povrchností a věčnou nadržeností dost protivný, jinak bych dala o hvězdičku víc.

03.08.2020 3 z 5

Napoleonská epocha / L'époque Napoléonienne Napoleonská epocha / L'époque Napoléonienne Martin Rája

Za velmi příznivou cenu necelých 300,-- Kč krásná, výpravná publikace v pevné vazbě na křídovém papíře, představující rozsáhlou sbírku napoleonských pohlednic. Zásluhou doprovodného textu je to ale i přehledná kniha o dané době, osobnostech, ale i autorech výtvarných děl, které pohlednice reprodukují. Kniha plně splnila, ba i předčila má očekávání.

31.07.2020 5 z 5

Neviditelný císař: Napoleon na Elbě Neviditelný císař: Napoleon na Elbě Mark Braude

Velmi dobrá kniha mapující méně známé období Napoleonova života. Kniha je čtivě psaná, takže věřím, že může zaujmout i náhodné čtenáře, ale je dostatečně podrobná, takže uspokojí i hlubší zájemce o danou problematiku. Oceňuji využití primárních zdrojů, autor v tomto směru čerpá hlavně z pamětí britského komisaře Campbella, což může vést k určité jednostrannosti, protože Campbell se zde pochopitelně snažil obhájit především vlastní postoje a chování, nicméně rozhodně je to zajímavé svědectví.

31.07.2020 4 z 5

Skleněný les Skleněný les Cynthia Swanson

Zpočátku bylo trochu matoucí střídání úhlů pohledu, přičemž jeden byl v ich formě a ostatní nikoliv, ale když jsem se zorientovala, byl to napínavý a čtivý příběh. Jednání Ruby by bylo sice vzhledem k jejímu věku možná až příliš promyšlené a rafinované, vyhnout se po řadu měsíců podezření, ale nakonec vše skončilo celkem spravedlivě.

27.07.2020 4 z 5

Poslední místo, kam se podíváš Poslední místo, kam se podíváš Kristen Lepionka

Autorku jsem neznala a kniha mne velmi příjemně překvapila. Čte se velmi dobře, nechybí trocha humoru a nadhledu, Roxana určitě není prvoplánově kladná postava, ale přesto jsem si ji poměrně rychle oblíbila. Román mi připomínal klasickou americkou detektivní školu, srovnání s Philem Marlowem není od věci. Vidím, že je označeno jako první díl série, takže se těším na další.

26.07.2020 5 z 5

Chůva Chůva Gilly Macmillan

Čtivá, napínavá kniha s trochou tajemna, chvílemi připomínala příběhy Daphne du Maurier.

26.07.2020 4 z 5

Skleník Skleník Karel Václav Rais

Vtipná a čtivá povídka, autor humornou formou kritizuje maloměšťáctví a závist mezi "honorací" malého města, podle ilustrací z mého vydání se předlohou zřejmě stala Sobotka. Aktuální v každé době.

03.07.2020 5 z 5

Špačci Špačci Karel Václav Rais

Pěkná, zpočátku vtipná, později dojemná povídka...

30.06.2020 5 z 5

O ztraceném ševci O ztraceném ševci Karel Václav Rais

Obsáhlý román z prostředí převážně německého městečka v Podkrkonoší, sledující životy jeho obyvatel od 60. let 19. století do počátku 20. století. Je zde pěkně zachyceno, jak se postupně měnilo zpočátku bezproblémové soužití české menšiny s německými spoluobčany od situace, kdy se nikdo příliš nezamýšlel nad tím, kde se kdo narodil, a člověk byl identifikován spíše svým povoláním než národností, až k vzepětí národnostních vášní v době přelomu století. Člověk zde vidí a chápe argumenty obou stran. Je vidět, že se vzrůstem vzdělání, národního uvědomění, politické agitace, snadnějším přístupem k tisku atd. se situace úplně změnila, a to i uvnitř smíšených rodin. Je to působivá kniha. Hlavního hrdiny Lojzla mi bylo líto, neměl zrovna radostný život, až na těch pár let s první ženou...

30.06.2020 5 z 5

Chata u jezera Chata u jezera Edwin Hill

Sama hlavní postava je zajímavě originální, ale příběh je tak nějak zmatený a rozháraný. První polovinu knihy jsem moc nechápala, co vlastně čtu, děj se trochu rozjel až od událostí na večírku. Celkově by ta myšlenka nebyla špatná, ale kniha je psána tak nějak nesouvisle, motivace postav je podivná a těžko pochopitelná, proč vlastně např. Gabe jedná na konci tak, jak jedná?? Celá domácnost Hester je podivně výstřední, a co vlastně nabízí svým klientům "navíc" oproti tomu, když by si pohřešovanou osobu sami vygooglili? Nepřipadá mi, že by měla přístup či schopnosti, které by jí umožňovaly něco víc, než co umí každý počítačově gramotný člověk. Jak to, že jí vyšetřovatelka důvěřuje? Chápu, že je to autorova prvotina, ale upřímně, nejvíc mne tam bavily scény se psem Waflí. To, že je hlavní hrdinka knihovnice, se také nijak nevyužilo, což je vlastně docela škoda... Mám velmi rozpačitý dojem...

25.06.2020 2 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Kniha je to čtivá a celkem napínavá, ale velmi neoriginální, inspirace Agathou Christie je tu velice nápadná. Navíc mi vadily různé nelogičnosti - hotel v takto opuštěné lokalitě pronásledované výkyvy počasí nemá nejen záložní generátor, ale ani obyčejnou baterku na baterie?? Nebo vysílačku? To, co lze pochopit v době Agathy Christie, už dnes budí rozpaky... Pokud jde o dílo Shari Lapeny, stále u mne vedou Manželé odvedle.

25.06.2020 3 z 5

Vyšší spravedlnost Vyšší spravedlnost Hans Rosenfeldt (p)

Tento díl mne opět velmi bavil a ten zvrat na konci slibuje ještě zajímavé pokračování v dalším díle. Psáno skvěle jako vždy, vztahy uvnitř týmu jsou u této série často zajímavější než samotné vyšetřování. Pouze ten zvrat v postavě Billyho, který byl až do předminulého dílu naprosto normálním a sympatickým členem týmu, mi připadá prostě nevěrohodný. Přesto je to pro mne stále jedna z nejlepších skandinávských krimisérií.

05.06.2020 5 z 5

Západ Západ Karel Václav Rais

Krásný, dojemný a laskavý příběh dlouhého a naplněného života. Několikrát jsem měla slzy v očích... Navíc nádherné popisy přírody a celého podhorského kraje, kde byl život tvrdý, ale všechny ty jejich starosti i radosti působí tak nějak opravdově, autenticky...

05.06.2020 5 z 5

Stehle Stehle Karel Václav Rais

Čtivý, poutavý, i když dosti smutný příběh. Hlavního hrdiny mi bylo opravdu líto. Je příkladem toho, že největší utrpení si často připravujeme sami, ve své hlavě. Jakékoliv řešení by asi bylo lepší, než se celá léta trápit. Je zde i mnoho dalších námětů k zamyšlení. V podstatě žádná z postav není tak úplně kladná nebo záporná, jsou to velmi realisticky vylíčení lidé se všemi svými rozpory. Přes určitou vnější idyličnost starých časů je tu dobře vystižena i permanentní obava o majetek, která se skrývá pod povrchem všedního života, a to nakonec prakticky u všech zúčastněných. Samotný závěr pak dobře ukazuje, jak je tato obava z dlouhodobého hlediska malicherná, tolik konfliktů a trápení kvůli dědictví, a k čemu vlastně? Nikdo si ho nakonec doopravdy neužil.

26.05.2020 5 z 5

Zapadlí vlastenci Zapadlí vlastenci Karel Václav Rais

K této knize se ráda občas vracím. Baví mne číst o životě za starých časů, dojímá mne vlastenecké nadšení našich předků, i to nahlédnutí do dobové Prahy je velice zajímavé. Navíc dějiště jsem před časem navštívila, takže si dovedu představit i tu malebnou krajinu. Příjemné počtení psané pěknou starou češtinou.

18.05.2020

Babička Babička Božena Němcová

Babička je moje zamilovaná kniha. Bavila mne i v dětství, ale teď vidím, že tehdy jsem si užívala vlastně jen jednu stránku knihy, a sice samotné příběhy hlavních postav. Teprve v dospělosti při opakovaném čtení oceňuji krásu jazyka, líčení zvyků a obyčejů venkovských obyvatel, průběhu jejich roku, vzájemné sounáležitosti mezi "obyčejnými" lidmi. Mám vztah i ke kraji, kde se příběh odehrává, dějiště jsem několikrát navštívila, takže o to více mne kniha vždy dojme a potěší.

05.05.2020 5 z 5

Krvavá mlha Krvavá mlha Patricia Cornwell

Napínavé, čte se dobře jako vždy, nicméně z postav mne už "baví" jen Kay a Marino. Lucy je taková "zpovykaná" sociopatka, chápu, že ji Kay má ráda jako dceru a mnohé jí odpustí, ale jak jí nakonec všechno vždy projde, je až k nevíře. Benton je od svého návratu taková neslaná-nemastná postava, která příběhům nic nepřináší a vlastně ani samotné Kay, jejich vztah jaksi ztratil veškerou přesvědčivost. Jamie je podivná postava, o které nevím, co si myslet. K této sérii se v podstatě vracím jen ze sentimentu, protože prvních cca 10 dílů mne opravdu bavilo.

05.05.2020 3 z 5

Ona, oni a já aneb Vychovatelem snadno a rychle Ona, oni a já aneb Vychovatelem snadno a rychle Miroslav Macek

Vlídná, pohodová humoristická kniha ve stylu pamětnických komedií, Woodehouse a Jirotky. Je pravda, že se autor těmito pány inspiruje opravdu hodně, ale vzhledem k tomu, že je v současné době asi jediným, kdo tento styl u nás píše, a že jsou knihy laskavé, čtivé a vtípky nejsou vulgární, ráda mu to odpustím. Je to prostě taková příjemná retro oddechovka.

27.04.2020 4 z 5