dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Kapsa plná žita Kapsa plná žita Agatha Christie

Velmi dobrá detektivka, napínavá, typická Agatha Christie.

04.06.2021 5 z 5

Hadohlavec Hadohlavec Peter May

Tento cyklus mi vždy připadal od Petera Maye (který je mým oblíbeným spisovatelem) nejslabší. Tento díl je podle mého názoru průměrný - dobře napsaný, nicméně postavy jsou trochu schematické, nedostanem se příliš do hloubky. Ani stále zdůrazňovaná láska mezi Margaret a Lim mi nepřipadá moc věrohodná (to mi nepřipadala ani v předchozích dílech, ale tady v americkém prostředí to ještě jakoby více vyniklo). Nejsympatičtější mi byl Steve a zajímavá a osvěžující byla postava agenta Hryczyka. Naopak čínská komunita zde působí velice nesympaticky. Závěr byl poměrně překvapivý a téma španělské chřipky v dnešní době působí dost znepokojivě.

26.04.2021 3 z 5

Bludiště I. Bludiště I. Jan Vrba

Čtivý román o dospívání a hledání místa v životě. Zároveň zajímavý vhled do života před první světovou válkou, kdy se jezdilo studovat do Vídně a žila tam silná česká komunita, i do dobového vysokoškolského života. Hlavní hrdina je na jednu stranu sympaticky cílevědomý a přemýšlivý, na druhou stranu občas až příliš hrdý a "fanfaronský", ale sledovat jeho osudy mne opravdu bavilo. Zajímalo by mne, jak by se osudy hlavních hrdinů vyvíjely dál v době první světové války.

21.04.2021 4 z 5

Noc Noc Bernard Minier

Po velmi slabém předchozím díle se tento rozjel opět o dost zajímavěji, nicméně celkový dojem je přesto rozpačitý. Potěšilo mne, že se autor vrátil k nedořešenému příběhu Hirtmanna a že je Martin opět hlavní postavou, jeho kolegové byli ale tentokrát bohužel dost upozaděni. Co mi v celé knize vadilo nejvíc (když pomineme Servazovu i Hirtmannovu fyzickou nezničitelnost, to, co v této knize Martin přežil, už je dost přes čáru uvěřitelnosti...), tedy co mi nejvíce vadilo je skutečnost, jak Martin znovu a znovu dovoluje Hirtmannovi, aby s ním manipuloval. Jedná na svou pěst, ke kolegům a nadřízeným není upřímný a přes všechny zkušenosti, které už s Hirtmannem má, mu tak vždycky znovu dovolí převzít kontrolu. Kniha se četla velmi dobře a byla opravdu napínavá, nicméně tyto věci mi tam dost vadily a na vyšší hodnocení to proto za mne není...

13.04.2021 3 z 5

Zubřany Zubřany Jan Vrba

Obsáhlý humoristický román z doby před a v době první světové války. Válečné události ale do děje zasahují jen okrajově. Příběh je čtivý a vtipný, trochu připomíná těmi městskými poměry Revizora nebo Kocourkov. Nejvíce jsem si oblíbila postavu hejtmana. Určitě doporučuji, mnohé postřehy z života na maloměstě jsou skutečně nadčasové.

08.04.2021 4 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Čtivá oddechovka, takové nenáročné čtení, ale napínavé, trochu strašidelné a s optimistickým celkovým vyzněním, podobně jako u Ducha domu Ashburnů. Tento díl mi připadal ještě trochu dramatičtější, asi i kvůli většímu množství postav. Duch domu Ashburnů byl zase vtipnější. Závěr by byl dost překvapivý, kdyby to byla první kniha, kterou bych od autorky četla, takto myslím, že je to tak trochu její styl. Skupina postav působila zpočátku dost nesourodě i poměrně výstředně, ale postupně jsem si je docela oblíbila. Časem si ráda přečtu i další díly cyklu.

15.03.2021 4 z 5

Přemyslovci - budování českého státu Přemyslovci - budování českého státu Dušan Třeštík

Kniha je v podstatě sborníkem příspěvků na přemyslovské téma z pera předních historiků. Velmi komplexní a obsáhlá, s množstvím fotografií a zajímavými přílohami. Některé příspěvky jsou čtivější než jiné, ale oceňuji, že nahlížejí danou dobu z různých úhlů pohledu. Na druhou stranu to u mne vedlo k pocitu určité nejednotnosti knihy. Je to takové shrnutí soudobého stavu poznání této problematiky a v obsáhlém poznámkovém aparátu lze najít tipy na publikace, které jednotlivé oblasti rozvíjí víc do hloubky. Určitě užitečná pomůcka ke studiu dané doby.

10.03.2021 4 z 5

Převrat Převrat Jan Vrba

Na jednu stranu čtivé a poutavé, na druhou stranu kniha odráží stav poznání dějin pravěku odpovídající době svého vzniku. Narozdíl od Vrbových knih o přírodě, které jsou celkem nadčasové, tedy tato působí poměrně archaicky. Události minimálně několika staletí jsou zde zhuštěny do rámce života jedné postavy. Přes čtivost a napínavost samotného příběhu je znát, že autor zde zabrousil do oblasti, která mu nebyla vlastní...

02.03.2021 3 z 5

Přítelkyně z mládí Přítelkyně z mládí Alice Munro

Opět krásný čtenářský zážitek jako všechny předchozí autorčiny knihy. Každá povídka i na omezeném prostoru vytváří komplexní vhled do života svých postav, vše je tak prosté a přitom věrohodné a živé.

02.03.2021 5 z 5

Poustevník Poustevník Jørn Lier Horst

Výborná detektivka, která je i předlohou velmi zdařilého seriálu. Napínavé a čtivé od začátku do konce.

26.02.2021 5 z 5

Bílý lesmistr Bílý lesmistr Jan Vrba

Působivý příběh o sérii přírodních pohrom počínající přívaly sněhu přes povodně a následně přemnožení škůdců v poškozeném lese. Příběh lesníků snažících se zabránit nejhoršímu se prolíná s osudy několika obyvatel přilehlé osady.

26.02.2021 4 z 5

Chromá liška a jiné příběhy Chromá liška a jiné příběhy Jan Vrba

Pěkný soubor povídek o zvířatech.

08.02.2021 4 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Opět výborný, čtivý a napínavý díl.

08.02.2021 5 z 5

Jan Martin Šanda Jan Martin Šanda Jan Vrba

Zajímavý psychologický román o soupeření pokrokového katolického kněze a utajeného evangelíka o malou vesnici a důvěru jejích obyvatel. Střetnutí dvou přemýšlivých, zbožných lidí, kteří k sobě jen obtížně hledají cestu. Řada námětů k přemýšlení.

01.02.2021 4 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Velmi příjemná kniha, dobře se čte, autor jako vždy dovede vtáhnout do děje, i když popisuje drobné a zdánlivě nevýznamné každodenní události. Jako pokaždé u Hájíčka mne velmi bavila to nostalgická rovina knihy, vzpomínky na minulost, popis drobností v chalupě rodičů, tato rovina příběhu vždy působí tak autenticky a nutí vzpomínat na vlastní dětství... Zajímavý je i kontrast v myšlení a prioritách městských a venkovských lidí.

28.01.2021 5 z 5

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Vynikající kniha, velice čtivá, přitom po odborné stránce velmi pečlivě a fundovaně zpracovaná. Důkladný a přitom poutavý rozbor celého období husitství. Postava samotného Žižky je pojata se snahou o maximální objektivitu, což není snadné a velmi to oceňuji. Opravdu není co vytknout, jsem nadšená!

28.01.2021 5 z 5

Vražda na faře Vražda na faře Agatha Christie

Pěkná, pohodová detektivka se slečnou Marplovou, která je zde ale spíše jednou z postav a ne tou hlavní, zřejmě proto, že je to první kniha s touto postavou.

08.01.2021 4 z 5

Napoleon a jeho první mamlúk Roustam Napoleon a jeho první mamlúk Roustam Michal Šurgot

Na jednu stranu velmi zajímavé čtení, jako vždy, když se jedná o překlady vzpomínek současníků. Kniha je vlastně chronologicky seřazenou kompilací úryvků z pamětí Roustama i dalších příslušníků Napoleonova dvora. Na druhou stranu mi kniha přijde tak nějak amatérská, o autorovi se mi nepodařilo nic moc dohledat, ale zdá se, že je to spíše vydavatel a nadšenec/fanoušek než spisovatel nebo dokonce historik? Chybí tiráž, citace, poznámkový aparát apod. Kdo je autorem překladů, sám pan Šurgot? Kdo je autorem ilustrací, které nejsou označeny nebo jsou označeny značkou JOB? Kniha by potřebovala udělat korektury, je zde množství překlepů a neobratných formulací. Co ta závěrečná věta? Opravdu je vhodné předkládat dnes už historiky celkem spolehlivě vyvrácenou konspirační teorii o Napoleonově zavraždění Montholonem jako fakt?

08.01.2021 3 z 5

Zapomenuté údolí Zapomenuté údolí Jan Vrba

Působivý román, čte se výborně a obsahuje krásné popisy přírody, které plynule prolínají dějem...

25.12.2020 4 z 5

Chodsko Chodsko Jan Vrba

Čtivé zpracování chodské historie i průvodce Chodskem v autorově době. Je vidět, že Vrba svůj kraj opravdu miloval.

25.12.2020 4 z 5