Přemyslovci - budování českého státu

Dosud nejucelenější pohled na vznik a působení knížecí a královské dynastie Přemyslovců v českých zemích od 9. století po její konec na počátku 14. století včetně historických okolností, které předznamenaly vznik českého státu. Kniha dále obsahuje podrobnou a mnoha oborovou analýzu rozvoje českého státu i jeho pokračování bezprostředně po zániku zakladatelské dynastie. Zaznamenává rovněž symbolický význam Přemyslovců pro interpretaci českých dějin jako celku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36194/big_premyslovci-budovani-ceskeho-statu-vYl-36194.jpg 4.630

Kniha Přemyslovci - budování českého státu

ondra2

Kniha je to svým rozsahem úctyhodná a je vidět, že si s ní autoři dali hodně práce, ale není tak čtivá jako Lucemburkové. V poznámkách by to asi chtělo i překlady celých tam uvedených latinských úryvků z použitých pramenů, které jsou takto jen pro fajnšmekry, kteří nejspíše ale takovou knihu číst nepotřebují, protože již danou materii znají.

dalia1769

Kniha je v podstatě sborníkem příspěvků na přemyslovské téma z pera předních historiků. Velmi komplexní a obsáhlá, s množstvím fotografií a zajímavými přílohami. Některé příspěvky jsou čtivější než jiné, ale oceňuji, že nahlížejí danou dobu z různých úhlů pohledu. Na druhou stranu to u mne vedlo k pocitu určité nejednotnosti knihy. Je to takové shrnutí soudobého stavu poznání této problematiky a v obsáhlém poznámkovém aparátu lze najít tipy na publikace, které jednotlivé oblasti rozvíjí víc do hloubky. Určitě užitečná pomůcka ke studiu dané doby.

Holmann
02.05.2019

Důstojná publikace k tématu, snad v některých místech až moc chudá na data a informace. Ovšem nová grafika hradů a hmotových rekonstrukcí se mi líbila.

Mourasek
21.02.2018

Hotový poklad v domácí knihovničce. Velice informativní na tak tak úrovni (nic vyloženě akademického), která prohloubí zájem o toto období, a s bezkonkurenčním obrazovým doprovodem veliké kvality.

SlávaL
17.12.2017

Jako historik amatér nemám připomínek.

Damato
20.09.2017

Luxusní ,ucelený přehled,který mi konečně trochu pomohl ujasnit si svoje historické otazníky...Kdo, kde,s kým, proč. Škoda,že ji musím vrátit,patřila by k perlám naší knihovny.

berau
04.04.2016

Je to úctyhodná kniha nejen velikostí ale i obsahem. Jen poznámkový aparát a soupis použité literatury má 170 stran. Ke knize je třeba ovšem přistupovat jako k antologii či rozcestníku, který vás pošle správným směrem, pokud si budete chtít o daném tématu přečíst více. Co je třeba vyzdvihnout je grafická úprava knihy a obrazový materiál v ní obsažen, ten je vskutku monumentální.
Též soupis členů dynastie včetně vedlejších linií je propracovaný na výbornou.
Zaujmou také úvodní příspěvky od našich sousedů a jejich v tuzemsku neotřelý pohled na věc. Celkově se dá hodnotit toto dílo jako velmi komplexní a lze říci, že by ho měl mít ve své knihovně každý, komu není historie vlastního národa lhostejna.

12kája34
02.08.2015

Kniha je prvním uceleným pohledem Slovany na našem území a podrobně popisuje historii Přemyslovců.Výborné slovem i obrazově