dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Perfektní nebožtík Perfektní nebožtík Alan Green

Humorná oddechovka, takové čtení na dovolenou. Detektivní příběh je pozadím pro vtipné zápletky a zmatky, postavy jsou povětšinou hodně absurdní a příběh připomíná chvílemi grotesku. Autor píše ironicky, vtipně. Není to žádné veledílo, ale fajn nenáročná zábava.

07.02.2023 4 z 5

Krysí ostrov a jiné povídky Krysí ostrov a jiné povídky Jo Nesbø

Dystopické příběhy nejsou obvykle můj šálek kávy, ale Nesbo prostě umí zaujmout snad v každém žánru. Povídky mají zajímavé, rozmanité a originální náměty, spíše než na vnější hrůzu a krvavé scény se soustředí na psychologická a morální dilemata postav, jsou velmi napínavé a mají často obtížně předvídatelné závěry. Čtou se opravdu jedním dechem.

07.02.2023 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Přes svou proslulost pro mne tato kniha nepředstavuje nejlepší autorčino dílo, ačkoliv je nesporně čtivá a pokud člověk nezná rozuzlení, je napjatý do poslední chvíle. Asi mám raději, když je v knize postava detektiva, a dále mám trochu problém s "vinou" jednotlivých postav, kteří na mne většinou nepůsobí jako adepti nejvyššího trestu, často spíše jako určité oběti okolností. Nevidím tu ani postavy jednoznačně kladné, ale ani nějaké zavrženíhodné zločince a celkové řešení ve mně zanechává spíše určitou pachuť.

30.01.2023 4 z 5

Barvy loučení Barvy loučení Bernhard Schlink

Krásné, působivé povídky. Ačkoliv by se podle tématu mohlo zdát, že budou smutné či melancholické, ve skutečnosti mi nepřipadaly depresivní, naopak byly velmi rozmanité, psychologicky propracované a zanechaly ve mně spíše pocit příjemné nostalgie. Autor umí velmi dobře proniknout do různých nuancí lidské povahy.

30.01.2023 5 z 5

Příbytky hudby Příbytky hudby Bodo Plachta

Krásná kniha vizuálně i obsahem, je zajímavé dozvědět se něco ze soukromí velkých hudebních skladatelů a zároveň se podívat, jak ty z jejich příbytků, které se dochovaly, vypadají dnes, případně jak prostředí, v němž tvořili, ovlivňovalo jejich tvorbu. Publikace, která určitě obohatí knihovnu každého hudebního nadšence a zaujme i neodborníky.

22.01.2023 5 z 5

Třetí dívka Třetí dívka Agatha Christie

Podle mne jeden z nejlepších příběhů s Poirotem, navíc mám ráda Ariadne Oliverovou.

18.01.2023 5 z 5

Velká kniha vánočních detektivek a záhad Velká kniha vánočních detektivek a záhad Otto Penzler

Povídky se mi velmi líbily, samozřejmě některé více a jiné méně, ale žádná mne nezklamala. I když se většina odehrává ve vánočním období nebo má k vánocům nějakou vazbu, nedá se říci, že by to bylo vyloženě vánoční čtení, spíše takové čtení na dlouhé zimní večery. Za velký přínos považuji, že jsem se takto seznámila s celou řadou autorů, které jsem doposud neznala, a že ke každé povídce je přiřazen medailónek příslušného spisovatele. Určitou nevýhodou jsou větší rozměry a velká hmotnost knihy, nějak jsem nevěděla, jak se s ní "uvelebit"... Každopádně mohu doporučit každému milovníku klasické detektivky.

09.01.2023 4 z 5

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

Podle mne jeden z nejhezčích románů s Poirotem, líčení dávných událostí z různých úhlů pohledu jednotlivých aktérů je velmi zajímavý motiv.

29.12.2022 5 z 5

Hortensie de Beauharnais Hortensie de Beauharnais Izabela Michlian Straková

Velmi pěkně a čtivě psaný román, když uvážíme, že se jedná o autorčinu prvotinu. Stylem mi často připomínal "Désirée" od Annemarie Selinko. Ačkoliv se jedná o román, většina faktů zhruba odpovídá historické realitě, změny jsou pouze menší a méně podstatné. Pouze ve dvou případech bych řekla, že se jedná o chyby, a sice jednak přezdívka "Orlík" pro Napoleonova syna se objevuje poprvé až na přelomu 19. a 20. století na základě stejnojmenné Rostandovy divadelní hry a není tedy dobová, a potom poslední kapitola, v níž se Hortensie dozvídá o Napoleonově smrti, by měla být datována nejdříve do července 1821, kdy se první zmínky o této události dostaly do Evropy (zprávy ze Svaté Heleny se dostávaly do Evropy nejdříve po 2 měsících). To jsou ale celkem detaily, celkově jsem si román užila a určitě je to pěkná pocta zajímavé a obdivuhodné historické osobnosti, kterou Hortensie byla.

29.12.2022 4 z 5

Napoleonovo egyptské tajemství Napoleonovo egyptské tajemství Javier Sierra

Kniha mi žánrově připomíná takového trochu méně mainstreamového Dana Browna. Je to docela čtivý dobrodružný příběh odehrávající se na pozadí Napoleonova egyptského tažení, rámcově se drží historické reality a ozvláštňuje si ji existencí tajných bratrstev spojujících staroegyptské, muslimské a ranně křesťanské kulty.

13.12.2022 3 z 5

Nekonečná noc Nekonečná noc Agatha Christie

V mých očích určitě slabší než příběhy s Poirotem nebo slečnou Marplovou. Připadá mi, že čtenář je tak trošku klamán, když sleduje události z pohledu Michaela a přitom před ním jeho skutečné pohnutky a úvahy zůstávají skryty.

05.12.2022 3 z 5

Vražedná mysl Vražedná mysl Angela Marsons

Napínavé, čtivé, i když prostředí sekt není mé oblíbené, bylo to napínavé čtení a závěr poměrně nečekaný.

30.11.2022 4 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Kniha výborná jako vše z tohoto cyklu, přes její obsáhlost jsem se vůbec nenudila a už se těším na další díl i na filmové zpracování tohoto.

30.11.2022 5 z 5

Záhada sedmi ciferníků Záhada sedmi ciferníků Agatha Christie

Velmi dobrá detektivka, postavy částečně obdobné jako u Tajemství Chimneys. Bavilo mne, ačkoliv tam není Poirot ani slečna Marplová.

14.10.2022 5 z 5

Napoleon - díl I. - Generál Bonaparte (1769–1804) Napoleon - díl I. - Generál Bonaparte (1769–1804) Jiří Kovařík

Z napoleonských knih, které vyšly v češtině, představují Kovaříkova díla rozhodně špičku. Obsáhlý, přehledně zpracovaný, podrobný životopis, stejně jako ostatní Kovaříkovy knihy zaměřený ovšem spíše na vojenskou než politickou stránku napoleonské doby. Hodně ilustrací a plánků, kratší vložené kapitoly o jednotlivých armádách či osobnostech. Tato dvoudílná biografie je určitě vhodná i pro nové zájemce jako úvod do problematiky. Jakožto zájemce dlouholetý a už trochu vybíravý bych vytkla nedostatečný poznámkový aparát, věty typu "jak řekl jeden ze současníků..." by měly být určitě ozdrojované. Pro hlubší zájemce schopné číst ve francouzštině bych doporučila knihy Thierryho Lentze, zaměřené spíše historicko-politicky a představující asi vrchol současného napoleonského bádání.

Učebnicový případ Učebnicový případ Jeffery Deaver

Příjemná povídka v klasickém Deaverově stylu. Pro čtenáře, který sleduje celou sérii, už je trochu zbytečné, jak jsou všechny postavy v každém díle vždy znovu představovány, ale chápu, že kdo by nečetl popořadě, takto se alespoň může zorientovat.

27.07.2022 5 z 5

Kdo seje vítr Kdo seje vítr Hans Rosenfeldt (p)

Výborný díl s několika velkými překvapeními v samém závěru, takže jsem opravdu zvědavá, jak se bude Sebastianův příběh vyvíjet dál. Dvojice mladých pachatelů byla tak sympatická a jejich oběti většinou naopak tak nesympatické, že jsem jim fandila, aby "seznam" dokončili, než je chytí. Rozhodně velmi čtivá série.

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Zajímavý, napínavý příběh. Prostředí rodičů, nemilosrdně využívajících svých nadaných dětí, je dost děsivé. Nedivím se, že by to na dětech zanechalo vážné psychické následky. Paralelní linie s Pennem je také napínavá a má překvapivé rozuzlení. Nová posila týmu by mohla zůstat natrvalo, příjemně knížku oživuje. Přijde mi až legrační, jak jsou postavy nešťastné z toho, že nemohou sloužit přesčasy a nevědí si rady s volným časem. Dovedu si představit, že práce detektiva je velmi specifická a jistě umí pohltit, ale stejně...

27.07.2022 4 z 5

Aeneis Aeneis Publius Vergilius Maro

Homérovo podání se mi líbilo více, nicméně pokud si Vergilia přečtete po Homérovi, příběhy jednotlivých postav se vám doplní a podíváte se na trojskou válku opět z jiného pohledu. Je zajímavé sledovat autorovu snahu provázat trojské dějiny s původem Římanů.

27.07.2022 4 z 5

Odysseia Odysseia Homér

Odysseia mne osobně zaujala trochu více než Ilias, má více děje, méně zdlouhavých výčtů jmen a hlavní hrdina působí většinou sympaticky. Klasický překlad Otmara Vaňorného mi vyhovuje a dobře se čte. Je to poutavý příběh.

01.07.2022 5 z 5