Barvy loučení

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Loučení má mnoho tváří. Loučíme se s mrtvými – s rodiči, sourozenci, s milovanou ženou. Loučíme se s přáteli, známými, kolegy. Pomůže, je-li člověk přítomen umírání? Víme, že se s blízkým člověkem máme rozloučit. Ale tohle vědomí ještě samo o sobě není rozloučením. Rozloučení zařídí jen čas. Barvy loučení tvoří devět povídek, jejichž tématem jsou závažné události nebo momenty ve vztazích, které mají původ v minulosti, ale vyjdou na povrch až po letech. Teprve tehdy nastává rozloučení buď přímo s dotyčným člověkem, nebo s vlastní mylnou představou o něm… Někdy nás loučení hluboce zasáhne. A někdy nás osvobodí. Nový povídkový soubor Bernharda Schlinka je mistrovským dílem: klade zásadní otázky a neváhá na ně odpovídat....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460353/big_barvy-louceni-1DU-460353.jpg 3.987
Žánr:
Literatura světová, Povídky

Vydáno: , Odeon
Originální název:

Abschiedsfarben, 2020


více info...
Nahrávám...

Komentáře (26)

Kniha Barvy loučení

dalia1769
30. ledna

Krásné, působivé povídky. Ačkoliv by se podle tématu mohlo zdát, že budou smutné či melancholické, ve skutečnosti mi nepřipadaly depresivní, naopak byly velmi rozmanité, psychologicky propracované a zanechaly ve mně spíše pocit příjemné nostalgie. Autor umí velmi dobře proniknout do různých nuancí lidské povahy.

pepap
24. ledna

Na můj vkus příšerně melancholické a přecitlivělé. Těšil jsem se na nějaké postřehy o loučení, nečekaná vyústění. Buďto tam nejsou, nebo jsem přešel kolem a nevšiml jsem si jich. Kniha Olga se mi od něj moc líbila, tohle nebyl rozhodně můj šálek.


Iki1
11. ledna

Téma životního loučení a hodnocení zdařilých i nevhodných skutků se autorovi velmi zdařilo. Čeká nás to všechny. Hodně si cením autorova přístupu, kdy píše v několika vrstvách a příběhy nechává doznít v čtenářově hlavě. Jednotlivé povídky jsem si rozdělil po dnech a dobře jsem udělal, zůstaly mi v hlavě a rezonovaly podobně jako poslech dobré hudby. K tomu vyhřezlé pocity vzteku, smutku, nevratnosti osudu, špatné volby na křižovatkách života. A akcentaci důležitosti sebereflexe a přiznání vlastní chyby v kterémkoliv okamžiku života. Pan Schlink v povídkách ponechává otevřené konce, takže mi dopřál zapojení fantazie. A hlavně na mě nepřenesl žádnou depresi, ačkoliv by se tak mohlo zdát.

kalinkacz
27.12.2022

Bernhard Schlink je výborným spisovatelem. Jeho románům Olga a Předčítač nemám co vytknout. Jeho novinky Barvy loučení jsem se nejprve trošku bála, jelikož se jedná o povídkovou sbírku. V posledních měsících mě ale povídkové sbírky opravdu baví a téma loučení a všech jeho forem znělo skvěle. Bohužel ale musím říct, že na mě nějakým větším způsobem nezapůsobila ani jedna z povídek. Téma bylo zajímavé, ale asi mi něco unikalo...

esma
18.11.2022

V doslovu je krásně shrnuto, že každý se musí vypořádat s vlastní minulosti... že pojmenovávat pravdu je obtížné, ale také potřebné a leckdy úlevné...
Všem devíti povídkám je společná konfrontace : jednak s těmi, s kterými už nemáme šanci se potkat, s těmi, s kterými kontakt ještě máme, a pak vnitřní vhledy, kdy sami sobě nelžeme : hráli jsme s našim životem rovnou hru ? Jsou podbarvené smutkem, vztekem, ale i smířením a prozřením. Život jde dál.
( Mně se nejvíc líbila povídka Léto na ostrově, je pozitivní a laskavá ).

evelýny
02.10.2022

,,Možná se někdy člověk osvobodí jen tím, že zradí ty, kterým dluží věrnost."

Devět příběhů a každý jiný.
Současnost a minulost - retrográdní prolínání.
Co by, kdyby...? Vzpomínání...
Minulost se zeptala: ,,Jakou barvu má loučení?" Barvu zrady, smrti, lásky, bolesti či strachu?
Devět povídek bez zakončení, vše spočívá ve smíření.

Čtěte. Přijměte výzvu autora k nahlédnutí možná i do vlastního svědomí, nenaplněných tužeb, ztrát i nálezů, do vlastní barevné škály loučení.
Co se skrývá za vaší duhou? Kolik má barev? Čtěte pozorně, soustředěně, protože špatným úhlem dopadu, lomu a rychlosti světla ta vaše duha může barvy poztrácet.
V mojí duze se objevily barvy Medailonku, Pikniku s Annou, Umělé inteligence.
Přesto všudypřítomná naděje moji škálu o jednu barvu obohatila. Jaká že je to barva? Zelená :-).

,,Tak často se něco dobrého obrátí ve špatné. Tak proč by se nemohlo špatné obrátit v dobré."

Audiokniha: Miroslav Táborský čte jednobarevně , solidně, vážně. Hnědě.

ZÓNA
25.09.2022

Takové mají být povídky.
Mistr svého oboru pan Bernhard Schlink.
Nejsou dlouhé a nechávají čtenáře rozjímat. Mají atmosféru, kterou radostně přijímáte, i když je téma smutné.
V každé povídce je výčitka. Osobní, morální, citová. Autor na ní lehce pracuje a dává čtoucímu otázky. Někdy je zodpoví sám, jindy nechá příběh vyplynout.
K tomuto textu nelze mít výhrady. Moudrý muž píše o drobných, ale i zásadních tématech lidského soužití, melodramaticky a něžně, s jistotou, klidně, ale i vášnivě.
Povídky, které nejde odmítnout.
Nechci vyzdvihnout žádnou z nich, protože žádná se nevyvyšuje. Každá má svůj neměnný osud a význam.
Zamilujete si je. Protože je snadné je číst znovu. Je v nich láska a síla pokání...

IreneP
01.06.2022

Na povídky si zrovna nepotrpím, ale tentokrát jsem si je pustila do uší a byla mile překvapená. Nejvíc se mi líbila hned ta první, ale užila jsem si všechny, každou jinak. Schlink umí podat loučení/rozloučení/ztráty plasticky, zhmotňují se nejen postavy příběhů, ale i jejich pocity. Není vůbec patetický, ať už jde o konec prázdninové lásku nebo smrt bratra. A není ani depresivní, ačkoliv jde o témata, která k tomu svádí. Příjemné.

1