dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Životopisy dvanácti císařů Životopisy dvanácti císařů Gaius Suetonius Tranquillus

Velmi čtivá kniha, psaná svěžím stylem. U každé osobnosti autor uvádí pozitiva i negativa, také spoustu drbů a zábavných historek, což ale podle mne není na škodu, protože ani sám Suetonius nepředstírá, že se jedná o seriózní fakta a uvádí je spíše pro úplnost a pro dokreslení toho, jak byl dotyčný vnímán a co se o něm říkalo. Stejně tak i znamení a věštby, které dnes mohou někomu připadat v podobném díle nepatřičné, byly tehdy vnímány mnohem vážněji a mnohdy jim byla přikládána značná důležitost. Myslím, že tato kniha je pro svou čtivost vhodná i jako jakýsi úvod do studia antiky.

13.04.2022 5 z 5

Pavel a Virginie / Indická chatrč / Suratská kavárna Pavel a Virginie / Indická chatrč / Suratská kavárna Jacques-Henri Bernardin de Saint-Pierre

Dílo je psáno v "rousseauovském" duchu, jsou zde krásné popisy přírody a na pozadí příběhu vyjadřuje autor i své osvícenské životní postoje, kritiku nedostatků soudobé společnosti a touhu po návratu k přirozenému životu.

30.03.2022 4 z 5

Zrcadlo moci: Pilíře moci Napoleona Bonaparta ve vizuálním umění Zrcadlo moci: Pilíře moci Napoleona Bonaparta ve vizuálním umění Marta Pavlíková

Pěkná, reprezentativní publikace s množstvím fotografií představuje jednak některá napoleonika z fondů našich hradů a zámků a jednak podává i širší teoretický výklad o roli a podpoře umění v napoleonské Francii. Předkládá i některé zajímavé úvahy s filosofickým přesahem. Oceňuji bohatý poznámkový aparát, v němž jsou uvedena i originální znění citací použitých v textu. Jednu hvězdičku strhávám za občas neobratné překlady z francouzštiny, které vyniknou právě při porovnání s originálním textem (příliš doslovné a těžkopádné překlady ustálených frází apod.), což bych u publikace takovéto úrovně neočekávala.

07.03.2022 4 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Další velmi dobrá, čtivá detektivka z této série. Opět o trochu více poznáváme i soukromí obou vyšetřovatelů. Osoba pachatele pro mne byla překvapením. Žádná z knih tohoto autora mne zatím nezklamala. Těším se na další díl.

28.02.2022 4 z 5

Memoriál ze Svaté Heleny Memoriál ze Svaté Heleny Napoleon I. Bonaparte

Velmi oceňuji, že konečně vyšlo české vydání Memoriálu, i když ve zkrácené podobě. Pěkné vydání s původními ilustracemi ze 40. let 19. století, obrazovou přílohou, částí Antomarchiho deníku z jara 1821, doplněné poznámkovým aparátem. Vydání zohledňuje i nově nalezený rukopis z British Library.

24.02.2022 5 z 5

Tetín svaté Ludmily Tetín svaté Ludmily Václav Cílek

Opravdu důstojný příspěvek ke svatoludmilskému výročí a zároveň příležitost poznat Tetín z nejrůznějších úhlů pohledu. Řada zajímavostí, bohatý poznámkový aparát, nádherné fotografie. Výborná inspirace pro výlet do těchto končin.

13.02.2022 5 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Velmi aktuální námět, nesmírně přesvědčivě zpracovaný. Postava Marion je opravdu znepokojivá, hlavně tím, že si vůbec nepřipouští, že by dělala něco špatně, naopak se považuje za perfektní matku a nevinnou oběť. Bylo by to vlastně poměrně odpudivé téma, ale autorka ho dokáže podat způsobem, že se člověk nemůže odtrhnout. Závěrečný pohled do budoucnosti vše působivě uzavírá, přitom je vlastně poměrně realistický.

18.01.2022 5 z 5

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Moc dobré povídky, rozmanité a zajímavé náměty, i na malém prostoru krátké povídky výborně vykreslená atmosféra. Velmi čtivé.

18.01.2022 5 z 5

Paní komisarka Paní komisarka Jindřich Šimon Baar

První část trilogie, jejíž zkrácenou verzí je "Na Chodsku od jara do zimy" a ještě více zkrácenou "Hanýžka a Martínek", která se soustředí na dětské postavy. Určitě stojí za to přečíst si celou trilogii. Tato část zahrnuje léta 1845-48 a krásně popisuje nejen každodenní život v Klenčí, zvyky, tradice, zemědělské práce, ale i počátky sporů mezi sedláky na jedné straně a řemeslníky a chalupníky (často německými) na straně druhé. Zajímavým ozvláštněním je epizodická přítomnost Boženy Němcové v době jejího pobytu s manželem v Domažlicích. Krásné čtení!

09.10.2021 5 z 5

Obětina Obětina Sharon J. Bolton

Velmi napínavý thriller, dějově zřejmě předchází sérii o Lacey. Překvapilo mne, že zde vystupuje Dana Tullochová ze série o Lacey, i když jinak se jedná o zcela samostatný příběh. Kniha se četla skvěle a prostředí Shetland je také působivé, i když samotný motiv "tajné společnosti" mi připadal přece jen až příliš fantastický, ale kdo ví...

08.09.2021 5 z 5

Nezvratné alibi Nezvratné alibi Peter May

Výborné ukončení celé série o Enzovi, velmi napínavé se spoustou zvratů. Po Enzovi se mi bude stýskat.

29.08.2021 5 z 5

Z českých mlýnů Z českých mlýnů Karel Tůma

Milé, vtipné povídky a vyprávění ze starých časů. Kdo má rád nostalgická vyprávění o tom, jak se dříve žilo na našem venkově, pro toho je tato kniha takové milé pohlazení.

29.08.2021 5 z 5

Genialita ptáků Genialita ptáků Jennifer Ackerman

Kniha obsahuje mnoho zajímavých informací o životě ptáků. Stylem, který je takový populárně žurnalistický, mi trochu připomínala různé televizní dokumenty o přírodě. Vzhledem k tomu, že je autorka Američanka, se většina informací týká mimoevropských, především tropických druhů ptáků, nicméně závěry o jejich chování lze určitě alespoň částečně aplikovat i na nám známé druhy.

29.08.2021 4 z 5

Zbytkový statek Zbytkový statek Jan Vrba

Klasický selský román z Chodska po roce 1918, kdy slábne dřívější vliv selského stavu na vesnici a zároveň i řada dlouholetých zvyků a pořádků. Kniha se čte velmi dobře, ačkoliv hlavní hrdina nebyl zpočátku příliš sympatický, nakonec jsem mu fandila a závěr knihy se mi proto velmi líbil.

07.08.2021 5 z 5

Nespokojená srdce Nespokojená srdce Jan Vrba

Dvě povídky z autorovy ranné tvorby. Nostalgické příběhy mladých lidí hledajících své místo v životě a prožívajících první lásky. Příjemné, spíše oddechové čtení.

03.08.2021 4 z 5

Prokop Veliký Prokop Veliký Jan Vrba

Čtivý a poutavý román z doby husitských válek, obzvlášť podrobné líčení průběhu basilejského koncilu mne velmi zaujalo, toto téma není příliš často literárně zpracováno. Líbil se mi i nezaujatý pohled na osobnost kardinála Cesariniho a jeho interakce s Prokopem Holým. Určitě doporučuji všem zájemcům o toto historické období.

27.07.2021 5 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Napínavý příběh s duchařskou tematikou, nepříliš rozsáhlá, čtivá a příjemná oddechovka. Bavilo mne více než Přízraky domu Carrowů, kde byl příběh sice komplikovanější a temnější, ale ke konci dost přitažený za vlasy. I ten happy end tu působil přirozeněji.

27.06.2021 4 z 5

Rané případy Hercula Poirota Rané případy Hercula Poirota Agatha Christie

Krátké povídky s Herculem Poirotem, které se staly předlohou první části seriálu. Myslím, že těmto příběhům rozvedení do podoby hodinové televizní epizody prospělo, viděla jsem je nedávno a tady v knize mne překvapilo, že jsou až příliš stručné a strohé.

27.06.2021 3 z 5

Chodské rebelie Chodské rebelie Jan Vrba

Obsáhlý román, velmi čtivý, zachycující celou sedmdesátiletou historii chodských rebelií od doby pobělohorské až po Kozinovu popravu. Mnohem podrobnější a řekla bych i realističtější a historicky objektivnější než Psohlavci (ač mám Jiráska ráda, upřednostňuji spíše jiná jeho díla). Zpočátku jsem celkem chápala obtížné postavení prvního Lamingena vůči nesmiřitelným, nábožensky zarytým Chodům, postupně hlavně v době Kozinově už mi bylo Chodů líto a více jsem sympatizovala s jejich odporem vůči často už spíše osobní mstě mladšího Lamingena. Obě strany se dostaly časem do pozice, kdy už smíření a ustoupení nebylo možné a obě strany to nakonec zničilo. Je vidět důkladná příprava autora a pečlivé studium pramenů. Doporučuji každému, kdo se o českou historii zajímá.

11.06.2021 4 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

Konečně opět klasická detektivka bez již okoukaného tématu nezničitelného Juliana Hartmanna. Líbilo se mi prolínání několika dějových linií a pohled do Servazovy minulosti a do jeho policejních počátků. Napínavé, čtivé, pouze závěr mne trochu zklamal, takže hvězdička dolů.

11.06.2021 4 z 5