Genialita ptáků

Jak mohou ptáci vytušit, že se blíží bouře, o které my zatím nemáme sebemenší ponětí? Jak najdou cestu do tisíce kilometrů vzdálených míst, když tam nikdy nebyli? Jak dovedou přesně napodobit složité zpěvy desítek dalších druhů? Jak si po šesti měsících pamatují, kam si na ploše o velikosti stovek čtverečních kilometrů ukryli potravu? Možná je slovo genialita skutečně na místě. Dlouho jsme si mysleli, že ptáci řeší problémy křídly. Nyní se ukazuje, že používají mozek, který se svou výkonností rovná mozku primátů, a v některých ohledech dokonce i člověka. Výzkumy posledních let dokládají, že ačkoliv mají ptačí mozky odlišnou stavbu než mozky savců, ve své funkčnosti si s nimi nikterak nezadají. Ptáci si prostě našli vlastní cestu, jak používat hlavu. Jennifer Ackerman cestovala napříč světem, aby v pracovnách vědců i v terénu sesbírala nejnovější poznatky a vytvořila srozumitelný celek. Nezapomněla přidat svůj typický humor, čtivost a nadhled. Ať už jste kdokoli, sousloví ptačí mozeček budete po přečtení této knihy chápat zcela jinak....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/397980/genialita-ptaku-dRA-397980.jpg 4.121
Literatura naučná, Příroda, zvířata
Vydáno, Kazda

Genius of Birds, 2016

Kniha Genialita ptáků

knihovniceVS
18.07.2019

Čím dál častěji se ukazuje, že nejen lidé mají pocit uvědomění, soucit, logické myšlení... Čím dál častěji se ukazuje, že ve spoustě věcí nás jiné druhy převyšují. Čím dál častěji čtu názor, že stačí jeden vyhynulý druh a stabilita celé zeměkoule je ohrožena a následuje série dalších vyhynutí.
A už dlouho se nemůžu ubránit pocitu, že kdyby vyhynul člověk, přírodě by se ulevilo.
Kniha je úžasná, bavilo mě číst o duševních pochodech opeřenců, o tom, že umějí být jak vděční, tak i škodolibí, nemluvě o tom, co vše dokáží a dělají to vědomě.
Ovšem z části chápu udivené pohledy, když na otázku "co čteš", odpovídám "jak si ptáci staví hnízda a je to hrozně zajímavý"... :-DD

soukroma
25.06.2019

Ptáci mě fascinují čím dál víc díky novým obrazovým dokumentům a vlastnímu pozorování, takže na knihu jsem se proto náležitě těšila. Jenže mě zklamala. Není to čtivé, informativní, zábavné ani odborné, protože tomu chybí jakákoli systematičnost. Je to pouhý líbivý kaleidoskop: velmi barvitý obrázek složený z miliónů střípků, ve formě výtahů z mnoha studií o ptácích (a ostatních živých tvorech), ovšem zrovna ty obrázky tomu zpropadeně chybí. Autorka vlastně dle všeho navštívila pouze jediné specifické místo zkoumání jediného velmi specifického, byť mimořádně šikovného druhu - vrány kaledonské (malinký ostrov u protinožců - Nová Kaledonie), a ten jí tak učaroval, že o vráně se dočtete prakticky na každé stránce. Ostatní ptáci se takové pozornosti netěší, ostatně jejich malou plejádu zmíněnou v knize naznačuje i chudičký (po všech stránkách - tj. i málo použitelný) rejstřík. Závěrečné Poznámky jsou ve skutečnosti odkazy: autorka prostě suchopárně cituje z mnoha univerzitních studií, opakuje se, chybí jí nadhled a objektivita, ale hlavně systém v podávání informací (není to žádný Attenborough ani Durrell). Škoda.

IHT
17.05.2019

Velmi zajimava kniha naslapana poznatky ze soucasneho(!!) vyzkumu. Kniha se venuje anatomii mozku, pocetnim schopnostem ptaku, orientacnimu smyslu a prostorove pameti, navigacnim schopnostem, plasticite chovani a jeji dulezitosti pri kolonizaci mest a spouste dalsich temat. Dozvite se, kteri ptaci jsou inteligentni a kteri nikoliv, a jak se da mira inteligence posoudit.
Jako odbornik mohu vrele doporucit nejen ornitologum, ptackarum ci chovatelum ptactva, ale take psychologum. Obzvlaste psychologove by si meli precist o anatomii ptaciho mozku, aby prehodnotili svuj vztah k "sede kure mozkove", kterou my sami oplyvame.
Zitra jdu koupit andulku!! :)