dalia1769
27.07.2021 5 z 5

Čtivý a poutavý román z doby husitských válek, obzvlášť podrobné líčení průběhu basilejského koncilu mne velmi zaujalo, toto téma není příliš často literárně zpracováno. Líbil se mi i nezaujatý pohled na osobnost kardinála Cesariniho a jeho interakce s Prokopem Holým. Určitě doporučuji všem zájemcům o toto historické období.

Finn123
24.02.2017 5 z 5

Přečetl jsem už hodně knih s husitskou tématikou, ale tahle je snad ze všech nejlepší!
Zajímavý, řekl bych až expresivní vypravěčský styl, mystické líčení krajiny, skvělý popis charakterů jednajících postav i mistrovsky popsaný průběh bitev (někteří současní autoři to neovládají).
Když jsem narazil na pasáže týkající se učeného kněžského "hádání"v Basileji, blesklo mi hlavou, že je hotovo, dál bude nuda. Chyby lávky! Děj má i nadále spád a slovní souboje i souběžné líčení života ve městě je, řečeno dnešními slovy, přímo akční.
Navíc je celý román nabitý fakty a historicky věrný. Jen několikrát se autor pustil na pole fikce, ale pouze proto, aby podtrhl vyznění celého díla.(Navíc se popis Prokopovy smrti, setkání s Petrem Chelčickým či závěr s Jiřím z Poděbrad mohl klidně stát, nic o tom nevíme).
Další plus knihy je, že původní spis ze třicátých let nikdo v roce 1957 ideologicky neupravil!
Bravo nakladatelství Svobodné slovo, Melantrich!
Kdybych mohl dát víc než pět hvězdiček, vůbec se nebudu rozmýšlet! Třeba deset! Co deset, dvacet!!!
Jen jedna věc mne mrzí , že se Jan Vrba už k husitům nevrátil a jeho srdci byly bližší knihy o přírodě.

středověk husité Tábor Prokop Holý

Jan Vrba