dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Dcera Dcera Jane Shemilt

Kniha se mi četla velmi dobře, byla napínavá a dobře napsaná. Jednu hvězdičku ubírám kvůli závěru, který ve mně zanechal rozpačitý dojem. Z oběti se najednou stala nezodpovědná, nerozumná teenagerka, která ošklivě ublížila lidem kolem sebe, aniž by k tomu měla vážný důvod (nic jí nescházelo, byla obklopena milující rodinou, možná na ni rodiče neměli tolik času, kolik by si představovala, ale stačilo s nimi jen více komunikovat, byla to ona, kdo se uzavíral...).

14.12.2020 3 z 5

Divoženky Divoženky Jan Vrba

Pěkné, čtivé povídky, tentokrát s ženskými hrdinkami.

10.12.2020 4 z 5

Vlastní krev Vlastní krev Patricia Cornwell

Tento díl mne bavil opět o něco víc než předchozí. Prvních deset knih cyklu bylo ale nejlepší. A to i stylem psaní, nebyl tak náznakovitý a lépe plynul.

Prach Prach Patricia Cornwell

Poslední díly mi po předchozím slabším období tohoto cyklu přijdou opět lepší. Na první knihy série ale nemají.

Mládí Mládí Jan Vrba

Kratší povídky a vzpomínky z autorova dětství a mládí.

03.12.2020 3 z 5

Lesáci Lesáci Jan Vrba

Pěkné povídky ze života obyvatel Chodska, jejichž život je různým způsobem svázán s lesem.

Beranuc dvůr Beranuc dvůr Jan Vrba

Velmi poutavý román ze života na chodské vesnici v době první světové války a založení republiky. Je zajímavé sledovat tyto události z pozice venkovských obyvatel, kteří ještě žijí povětšinou tradičním způsobem života.

03.12.2020 5 z 5

Pan důchodní Pan důchodní Jan Vrba

Velmi vtipná kniha, která v mnohém připomíná Pantátu Bezouška. Po trochu pomalejším rozjezdu mne celé vyprávění o cestě pana důchodního z Klenčí do Prahy, provázené sérií vtipných nedorozumění, opravdu pobavilo.

12.11.2020 5 z 5

Boží lichva Boží lichva Jan Vrba

Nikdy bych si nepomyslela, že lze napsat tak poutavou knihu plnou děje pouze o koroptvičkách. Krásné i dojemné...

12.11.2020 4 z 5

Zelené šero Zelené šero Jan Vrba

Trochu slabší v kontextu ostatních Vrbových děl, nějak se mi nedařilo pochopit a oblíbit si hlavního hrdinu...

01.11.2020 3 z 5

Myslivcův rok Myslivcův rok Jan Vrba

Krásné vyprávění o přírodě v různých obdobích roku. Ani bych nevěřila, že mne kniha bez nějaké zásadní dějové linky a přitom poměrně obsáhlá dokáže tak zaujmout.

12.10.2020 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Dobrý začátek nového cyklu, i když knihy s Erikou se mi líbily o trochu více. Také ten alkoholismus hlavní hrdinky je už docela okoukaný motiv. Přesto byla kniha čtivě psaná a napínavá.

12.10.2020 4 z 5

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

Opět výborný díl, čte se jedním dechem, autorka umí vždy dobře vyvážit vlastní detektivní příběh a vztahy v týmu a problémy jeho členů, všechny postavy působí životně a komplexně.

18.09.2020 5 z 5

Bažantnice Bažantnice Jan Vrba

Kratší povídky plné lásky k přírodě, čtou se velmi dobře. Autor má lyrickou duši a obdivuhodné znalosti přírody. Komentáře jako ten níže od Argony svědčí o naprostém nepochopení toho, v čem spočívá práce lesníka a péče o les a rovnováhu všeho živého v něm.

18.09.2020 4 z 5

Mirákl Mirákl Josef Škvorecký

Zhruba první třetinu knihy jsem byla na pochybách, kdy se román vlastně odehrává a o co v něm jde. Chaotické přeskakování (bez jakékoliv datace kapitol) mezi poválečnou dobou, rokem 1968 a dobou krátce po něm a možná ještě nějakým dalším obdobím (nepochopila jsem, kdy se odehrávají části líčící pobyt Dannyho v Americe) na mne působilo opravdu matoucím dojmem. Řadu skutečných postav, které v knize vystupují pod pseudonymy, jsem určila až podle výkladů knihy na internetu, a to ještě ne všechny, některá jména už dnešnímu čtenáři ani tak asi moc neřeknou. Moc jsem nepochopila ani smysl přesazení skutečných událostí, proč přesazovat "čihošťský zázrak" do Náchoda??? Možná kniha dávala více smyslu dobovému čtenáři, znalci emigrantských či disidentských kruhů, ale pro mne bylo poměrně obtížné ji rozklíčovat, ač jsem vlastně také už pamětníkem. Některé scény byly vtipné, byly zde i zajímavé dialogy a postřehy, nicméně můj šálek kávy to není. Z cyklu o Dannym se mi nejvíce líbili Zbabělci a celkem i Prima sezóna.

07.09.2020 2 z 5

Dražinovská hora Dražinovská hora Jan Vrba

Krásné povídky o přírodě, zvířatech a lidech kolem jednoho lesnatého kopce. Nebo možná spíše než klasické povídky jsou to taková vyznání z autorovy lásky a respektu k přírodě.

26.08.2020 4 z 5

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

Z cyklu o Dannym zatím rozhodně nejslabší díl. Danny zde vystupuje jen jako jedna z mnoha postav a o tom, jak prožíval poválečná léta a jak se proměnil jeho přístup k životu od událostí ve "Zbabělcích" se nic nedozvídáme. Kniha je dost nesourodá, pouze takový sled jednotlivých epizod, některé jsou docela vtipné (nejvíce se mi líbil Fučíkův odznak), jiné nudné a "o ničem". Vadila mi přemíra vulgarismů. Chápu, že se vojáci nevyjadřují většinou zrovna vybraně, ale co je moc, to je moc, tady už mi to připadalo přehnané, na efekt... Se "Zbabělci" se tato kniha nedá vůbec srovnávat.

18.08.2020 2 z 5

Dolina Dolina Jan Vrba

Poutavý román o letité nenávisti několika generací dvou selských rodů, jejímž symbolem se stalo jedno úrodné pole.

17.08.2020 4 z 5

Boží mlýny Boží mlýny Jan Vrba

Působivá, čtivá kniha o životě a myšlení chodských sedláků.

16.08.2020 4 z 5

Zbabělci Zbabělci Josef Škvorecký

Kniha mi připadá čtivější než Prima sezóna. Zaujal mne hlavně popis událostí týdne kolem osvobození z pohledu obyčejných obyvatel Náchoda. Neustále se měnící situace, často nespolehlivé informace, nebezpečí, které hrozí i ve chvíli, kdy už se zdá, že válka skončila, a přesto ještě umírají nevinní lidé. Touha po pomstě a krutost, která se probouzí i v lidech, kteří dosud žili klidnými životy. Na druhou stranu postava Dannyho mi pořád nějak k srdci nepřirostla, ta jeho povrchnost a floutkovství mi zkrátka nejsou sympatické.

11.08.2020 4 z 5