Beranuc dvůr

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Chodský román. Děj přítomného románu autor čerpal z let válečných a z doby převratové a nechtěl jím dosáhnouti nic více a nic méně, než věrně zobraziti stav, do kterého upadl v té době český venkov - vylíčiti všecka nebezpečí, která tehdy ohrožovala zdravé jádro českého sedláka - a vystihnouti i všechny ony složky, které způsobily, že hrozné zvichření doby i její demoralisační úklady minuly téměř neškodně, nezanechavše hlubších stop....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27397/big_beranuc-dvur-Gf8-27397.png 4.52
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Beranuc dvůr

ZaS
21. září

Má první knížka od Jana Vrby. Dostala se mi do rukou náhodně, což často bývá projevem osudu. V mém případě o tom nepochybuji.
Dějově velmi podobné Janu Cimburovi, nicméně z mého pohledu "o koňskou hlavu" za ním. Příběh chodského statku se odehrává v době první světové války a zrodu republiky; v širším kontextu pak na ploše tří generací. Osudy hlavních aktérů jsou podbarveny místy sociálními tématy, místy pak milostnou linkou v některých chvílích zabíhající až na dohled červené knihovny. Přesto jej vřele doporučuji všem, kdo mají rádi staré příběhy z vesnického prostředí.
PS - v knize je hojně využíváno chodské nářečí, což může lidem kteří je neznají činit drobné obtíže při "překladu" :-)

dalia1769
03.12.2020

Velmi poutavý román ze života na chodské vesnici v době první světové války a založení republiky. Je zajímavé sledovat tyto události z pozice venkovských obyvatel, kteří ještě žijí povětšinou tradičním způsobem života.