Příbytky hudby

Místa, kde žili a tvořili slavní hudební skladatelé pěti století. Více než dva roky byli Bodo Plachta a Achim Bednorz na cestách za působišti slavných skladatelů po celé Evropě. Výsledek této spolupráce, výpravná publikace s texty a fotografiemi, nám představuje více než třicet umělců v jejich nanejvýš individuálním pracovním a každodenním prostředí – od Haydna a Mozarta přes Bacha a Wagnera až po Chopina, Verdiho, Orffa, Sibelia a Schönberga. Achim Bednorz nám předvádí místnosti, kde vládla hudba, i soukromé prostory obrazovou řečí, jež je pro něj typická, s maximálním přiblížením a bez jakýchkoli zkreslujících efektů. Bodo Plachta nás svými texty seznamuje se skladateli a hudebníky tak důvěrně, jako bychom je osobně navštívili. Všechna uvedená sídla jsou veřejně přístupná a lze si je prohlédnout. Vcházíme do domů a bytů, které otvírají dveře do světa hudby. Ukazují nám umělce v prostředí zcela soukromém a dovolují nahlédnout do hudebního života jejich doby. Impozantní vily, velkorysé byty a pitoreskní rezidence na venkově či v místech letní zotavené architektonicky odrážejí úspěch svých obyvatel. Interiéry dokládají schopnost skladatelů pohybovat se ve velkém světě, jejich smysl pro sebeprezentaci a vkus při výběru nábytku a uměleckých předmětů. V některých příbytcích nicméně pocítíme silné vědomí vlastního poslání a leckdy i určitou ješitnost; staly se skutečnými chrámy k oslavě hudby a dotyčného umělce. Zde si podávali kliku impresáriové, mecenáši, žáci a nakladatelé, zde se konaly domácí koncerty a kypěl ruch salónů. Příbytek skladatele byl vždy živou součástí hudebního provozu, současně refugiem, v němž se dařilo tvůrčí práci, a nezřídka i centrem mnohdy turbulentního rodinného života. Četná sídla evropských skladatelů, zachycená v této reprezentativní publikaci, jsou dnes památníky a muzei, v nichž mají své místo i renomované archivy či výzkumné instituce věnující se dílu těch, kdo v jejich prostorách kdysi žili. Jsou to místa dějinné paměti, jež mají mezinárodní význam....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433489/big_pribytky-hudby-725-433489.jpg 4.73
Literatura faktu, Cestopisy a místopisy, Umění

Vydáno: , Kazda

Komponistenhäuser: Wohn- und Arbeitsräume berühmter Musiker aus fünf Jahrhunderten

Kniha Příbytky hudby

roso.mak

Anotace je dost vzletná, ale pravdou je, že jde o průvodcovskou publikaci o "domcích mistrů", ve kterých toho samozřejmě zbylo jen velmi pomálu, mnohdy ani ty zdi v původním stavu ne. Trochu se dozvíte o hudebnících samotných, ale ne víc, než by vám prozradila wikipedie a zbytek je prostě jen návštěva muzea bez návštěvy muzea.

Jsem velmi mile překvapena, že se takovouto publikací někdo tvořil a vydával.

Kryštofka
15.07.2020

Dobrý nápad. Číst o nich se ale nevyrovná tomu tahle místa osobně navštívit. Zatím jsem byla jen v Sant Agatě u Verdiho, ale zážitek to byl úžasný.
Kniha je napsána poutavě, obsahuje spoustu obrazového materiálu. Více asi bude bavit ty, kteří mají k uvedeným skladatelům a jejich hudbě vztah.