Napoleon - díl I. - Generál Bonaparte (1769–1804)

Napoleon - díl I. - Generál Bonaparte (1769–1804) https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351255/bmid_napoleon-i-general-bonaparte-1769-1-fhb-351255.jpg 5 28 8

První svazek dvoudílné práce sleduje dobu mládí a vzestupu Korsičana, který se stal Francouzem, vyhnaným z rodného ostrova těmi, kteří chtěli jeho samostatnost. Generálské epolety si Napoleon Bonaparte vysloužil dobytím Toulonu, velení armádě v Itálii potlačením pokusu o roajalistický převrat v Paříži a roku 1796 zahájil své první vítězné tažení. V roce 1798 si podmanil Egypt a po návratu do Francie svrhl vládu Direktoria. Jako První konzul vítězně dokončil 2. italské tažení a dal Francii po dlouhé době mír. Přetvořil zákonodárství, stabilizoval porevoluční Francii a roku 1804 dostal z vůle národa císařskou korunu…... celý text

Emik87
19.02.2024 5 z 5

Jiří Kovařík tradičně napsal výbornou knihu. Dobře se čte, je plná faktů a čtenář si vlastně užívá po celou dobu, co má dílo v ruce.

sarkafarka1900
14.05.2023 4 z 5

Výborná kniha poskytující ucelený, podrobný a ve většině kapitol čtivý životopis Napoleona Bonaparta od narození po vznik císařství. Mám dvě větší výtky. Jednak jako u většiny Kovaříkových knih nejsou kvalitativně dotažené mapové přílohy - chybí měřítka, orientace k severu a vzhledem k použití zmenšených reprodukcí bývá dost údajů v mapách špatně čitelných. Naštěstí hlavní údaje jsou často zvýrazněny dodatečně vloženými čitelnými štítky. Podstatná výtka se pak týká popisu turbulentního období 1789-1798. Tam nejsou srozumitelně popsané "přestupy" Napoleona mezi jednotlivými "tábory" a nejsou tedy relativně často jasné Napoleonovy pohnutky. Ono to souvisí s tím, že nejsou úplně jasná vymezení pojmů charakterizujících jednotlivé skupiny revolucionářů a jejich protivníků. Takže kdo není kovaným odborníkem na francouzskou revoluci se v této části knihy místy "ztrácí". Například autor používá pojem federalisté a není úplně jasné, která skupina je tím myšlena. Ono to podle všeho v českém pojmosloví u dané problematiky není úplně ustálené, o to více tomu měla být věnována pozornost (je federalista synonymem k pojmu girondin/sta ?) Ale celkově se skutečně jedná o knihu, která stojí za přečtení.

Hobo
01.04.2023 5 z 5

Výborně napsaný životopis, který doplnil či opravil mé dosavadní znalosti. Těším se na 2. díl. Napoleonovo ruské tažení mě obzvlášť zajímá.

dalia1769
27.07.2022 5 z 5

Z napoleonských knih, které vyšly v češtině, představují Kovaříkova díla rozhodně špičku. Obsáhlý, přehledně zpracovaný, podrobný životopis, stejně jako ostatní Kovaříkovy knihy zaměřený ovšem spíše na vojenskou než politickou stránku napoleonské doby. Hodně ilustrací a plánků, kratší vložené kapitoly o jednotlivých armádách či osobnostech. Tato dvoudílná biografie je určitě vhodná i pro nové zájemce jako úvod do problematiky. Jakožto zájemce dlouholetý a už trochu vybíravý bych vytkla nedostatečný poznámkový aparát, věty typu "jak řekl jeden ze současníků..." by měly být určitě ozdrojované. Pro hlubší zájemce schopné číst ve francouzštině bych doporučila knihy Thierryho Lentze, zaměřené spíše historicko-politicky a představující asi vrchol současného napoleonského bádání.

zipporah
21.11.2020 5 z 5

"To svojí matce a jejím dobrým zásadám vděčím za úspěch a vše, co jsem učinil dobrého. Bez váhání prohlašuji, že budoucnost děcka závisí na matce."

Desím sa dňa, kedy dočítam posledný riadok o veľkolepom životopisnom románe Napoleona Bonaparteho! Poistila som sa zápiskami seržanta Bourgogneho, ktoré ospievali useri na tejto stránke, len sa obávam, že to už nebude to, čo pri tejto úchvatnej tetralógii! Každý bonapartista, napoleonológ povinná četba! Naprostý zážitek tohle čísť!:D Ale nejde len o to, ide o to, že Napoleonov život je fakticky neskutočne neskutočný sám o sebe. Toto je ten človek, ktorého milujete i nenávidíte zároveň, obdivujeme jeho úsilie hodné všetkých včiel na jeho plášti pri cisárskom obrade v roku 1804, zavrhujeme jeho zločin z Javvy, kde povraždil niekoľko tisíc zajatcov, zase ho obdivujeme za Code Civil, za jeho záujem o vojakov, bezvýznamných ľudí odmeňoval, lásku k žene, ktorá si to normálne ani nezaslúžila:D:D, atak dále a tak dále... mala som častokrát zimomriavky pri čítaní a uvedomení si, akú cestu si tento človek vydupal, haha, ešte nie je tomu koniec, a nebolo to len počúvaním Čajkovského, ktorý sa mi zase osvedčil pri čítaní o tomto velikánovi, jedno ale čo na ňom najviac, úplne že naj naj najviac obdivujem je !postoj k Britom! Za toto ho budem do nemoty chváliť, že sa konečne niekto postavil tomuto národu, ktorý sa nikdy nebude môcť pochváliť podobným jedincom, a určite ich to pekelne dodnes serie, najmä historikov. No to je ale smola! Absolútne sa stotožňujem so všetkými postrehmi a postojmi Napoleona Bonaparteho voči Britom. Až mi nervy vyskakujú von, keď čítam, aké úklady uskutočnili na vraždu Pavla I, o ktorej som čítala v Montefioreho knihe o Romanovovcoch a nespomínam si, že by to našil na niekhoo iného ako na Pahlena, možno sa mýlim. Sám autor je Brit. Neviem. Ale aj keby si Kovařík vymýšľal, tak sa pozrime na to, čo stačilo Britom urobiť po týždni od vraždy ruského cára (ktorý spočiatku k Napoleonovi neprechovával sympatie, neskôr sa to zmenilo, pretože Napoleon mu napríklad vrátil ruských zajatcov, kým Briti Pavlovu žiadosť odmietli). Nalodili sa bleskurýchle a šup ho útok na Dánov, aby zrušili ligu, no ty kokso. Ak toto nebolo premyslené, tak som reinkarnovaný Robspierre. Obrovská škoda, že Alexander I všetko pokašľal, s Francúzmi mohli dať taký výprask Britom, aký si zaslúžili, obrovská príležitosť.... Všimnime si, prosím, anglickú diplomaciu, ako funguje. Lepší odkaz do sveta než ich trápna priemyselná revolúcia, ktorú ktokoľvek iný mohol priniesť. Alexander I že bol mizerným panovníkom, nielenže vďaka nemu zbytočne zaniesol do Ruska antisemitizmus (mohlo to prísť neskôr), náboženský fanatizmus, ešte sa prizeral, ako otca idú zlynčovať. Pre mňa najhorší panovník spolu s Nikolajom II. Dosrali, čo sa dalo, vôbec nechápali politiku, diplomacia a prosby na zlých adresách, nepochopenie Napoleonovej politiky, ignorácia diania vo svete a izolačná politika na prelome 19/20 st., tak to mal vládnuť radšej Kutuzov a Lenin bol šikovnejší, moderná doba priala, báťuška už nemohol robiť čelenku národu... Peter I Veľký sa asi obracal v hrobke a Alexander II asi bol málo nadšený z deda. Tak sa ospravedlňujem za emočné prejavy, ale tak to je s dejinami, ktoré sú plné emócií. Najmä tie napoleonské sú bravúrne, vrelo odporúčam stiahnuť si egyptskú hudbu a pustiť pri četbe, keď sa vypravia do Egypta:D, v takejto atmosfére zacítite aj pach múmií:D no bacha, bacha: pán Kovařík, ako dakto tu spomenul, je ľahko návykový:D:D;) a odporúčam si zadovážiť Císařúv stín od Soyenera a paralelne čítať ako aditívum posilní zážitok zo života Napoleona Bonaparteho - Cisára Francúzov, ktorý je... ktorý je ako ROMÁN!

ps: prosím vás, to kto vymyslel "svätú ríšu rímsku národa nemeckého"? čo je toto za slovné spojenie?:D:D:D:D

Na záver zopár zahrievajúcich výrokov pre tých, ktorí ešte váhajú s čítaním:

"V onom světe se musíte stát šarlatánem. Je to jediná cesta k úspěchu." NB po egyptskej výprave

"Vojáci! (...) Základní vlastností vojáka jsou vytrvalost a disciplína; odvaha je až na druhém místě." NB
(Ako inak potom označiť jeho skutok na moste v Arcole? Ktorý je zobrazený na titulnej obálke?)

"Milujeme, protože milujeme, a nic není zbytečnějšího než analýza takového citu." pobočník Marmont

Najobľúbenejší obraz: Bonaparte u Rivoli (Philippoteaux), str. 197 :D

LordByron
22.05.2020 5 z 5

Tu sa jednoducho nedá dať menej než plný počet...Neveril by som ,že niekedy budem čítať lepší Napoleonov životopis než ten od Manfreda ,ale asi sa to stalo :)Absolútna úžasnosť .Tak detailne napísané ,že to ani neverím ,že je možné . A tak zaújmavo a tak brilantne vysvetlené všetko od taktických posunov vojsk na políčkach až po intrigy či politiku Direktoria ...
Oproti Manfredovi výrazne viac konzervatívne zamerané a Kovarík dokonca ani Napoleona takmer ani nepovažuje za presvedčeného prívrženca jakobínskej revolúcie ,ale takmer až skôr kariéristu (s čím by som si dovolil polemizovať ) a rozhodne zamerané viac na vojenskú stránku veci ,ktorá je však spracovaná tak ,že z toho fakt odpadnete :)a s mapkami a všetkým.Taktiež o dosť naozaj o dosť detailnejšie.
Stále však musím priznať ,že niečo mi v tom chýbalo čo ten Manfred v sebe mal..Akosi ťažko to síce vyjadriť .Taký ehm príbeh a epika a základná myšlienka čo vás dostane do kolien ...Ale inak famozne . Lepší Napoleonov životopis v našich pomeroch asi ozaj nenájdete .

DavidGreňa
27.01.2020 5 z 5

Skvelá kniha. Veľmi dobre sa číta, ako aj ostatné knihy od Kovaříka. Veľmi dobrý formát knihy, veľa obrázkov, nákresy bitiek, máp. Veľmi sa mi páčia krátke prevažne jedno stránkové životopisy osobnosti okolo Napoleona. Čo mi ale chýba sú obrázky zbraní, lodí, pevností. Čitateľ, ktorý nevie, aké zbrane sa v tej dobe používali, aké pevností sa stávali si musí všetko hľadať na internete alebo v iných knihách. Trošku ma to mrzelo aj keď viem, že ide o životopis. Knihu určite odporúčam.

Izi14
26.12.2018 5 z 5

Zatím nejlepší Napoleonův životopis, který jsem kdy četla. Autor umí podat historii velice zábavnou formou.
Všem, kteří se zajímají (nebo chtějí zajímat) o napoleonské války a osobu Napoleona samotného, tuto knihu doporučuji!