Ludvík XIV. - Život, doba a války krále Slunce přehled

Ludvík XIV. - Život, doba a války krále Slunce
https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165304/bmid_ludvik-xiv-zivot-doba-a-valky-krale-luO-165304.jpg 5 20 20

Ludvíka XIV. vnímáme obecně jako okázalého absolutního monarchu a despotu, řídícího Francii podle své vůle i rozmaru, omámeného vlastní velkolepostí, uzavřeného v okázalé nádheře Versailles a zabývajícího se radovánkami či proslulými metresami. Pokud jde o politiku, je to válkychtivý a dobyvačný král, na jehož mocenské choutky doplatila jen pozlacenou bídou. Tak vypadá nesmírně pokřivený obraz, poplatný republikánské historiografii 19. století, a pokud za něj pronikneme, objevíme muže vládnoucího podle svého nejlepšího svědomí tak, jak jej k tomu v dětství cílevědomě připravovali, milujícího sice slávu, ne ale natolik, aby se stal dobyvatelem, čestného, zodpovědného, nesmírně pracovitého, válčícího pro zabezpečení hranic své země, vedeného snahou o její rozkvět a stíhaného mnoha ranami osudu. Spolu s ním pochopíme i dobu jednoho z největších vladařů v dějinách lidstva, které dal už Voltaire právem jméno Století Ludvíka XIV.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Ludvík XIV. - Život, doba a války krále Slunce. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (7)

LordByron
24.05.2023 4 z 5

Famózna knižka od famózneho autora.
Na Ľudovíta mi najprv zlepšila názor - postupom času som ale (aj za to že Kovarík poctivo uvádza aj negatívne stránky svojho hrdinu) zasa musel skonštatovať, že to bol síce veľký muž, ale jeho bilancia je skôr negatívna.
Bol arogantný, premrhal napríklad príležitosť na veľmi výhodný mier s Holandskom keď sa mu vo vojne darilo (a následne o ten výhodný moment prišiel keď Holandsko získalo spojencov).
Nesúhlasím s tým, že by jeho ostatné vojny neboli vôbec útočné (námatkovo devolučná). A nesúhlasím ani napríklad s Kovaríkovým vnímaním Frondy ako podniku bez cieľov a čisto reakčného (už zrušenie lettres de cachets ktoré Kovarík spomínal bol veľký a vznešený cieľ a stavovský štát nebola iba reakčná koncepcia-okrem toho nezabúdajme že posilniť úlohu stavov vo Francúzku bolo dačo iné ako robiť to v Poľsku kde ju už mali obrovskú).
Ľudovít je pre mňa veľký muž a a schopný vládca, ale jeho dedičstvo sú nakoniec žiaľ najmä prenasledovanie protestantov, hladomor a vojny a dane, obrovské peniaze čo išli na jeho paláce atď.
Veľmocenské postavenie už Francúzku vydobyl Richelieu.
Knižka sa mi ale veľmi ľúbila. Konečne som si prečítal opis bitky o Denain a tak.veľmi sa mi ľúbil v úvode časti o Anne Rakúskej a ľudovítovi .XIII -kráľovi mušketierov.
Porovnávam Ľudovíta s Napoleonom.Obaja boli veľkí a schopní muži a oboch v mnohom potopila ich pýcha a to, že proti sebe poštvali celú Európu.
Napoleonovi ale pridáva, že bol v bitkách sám vojenský génius (kým Ľudovít mal na to hlavne svojich generálov) a sám sa musel aj dostať k moci. To neznamená, že si v mnohom úctu nezasluhuje aj Ľudovít.

Hor89
17.12.2022 5 z 5

Výborný životopis pravděpodobně nejznámějšího krále Francie Ludvíka XIV. Kniha je napsaná velice čtivě, velký prostor dostávají i všechny války které Ludvík XIV. vedl (a že jich bylo...). Po přečtení knihy jsem si na Ludvíka XVI. hodně poupravil názor. Velké plus za okénka na koncích kapitol se zajímavostmi, poznámkami a dodatky k hlavnímu textu.


iskovsky
28.04.2022 5 z 5

Ľudo XIV. by sa určite potešil, keby vedel, že vďaka Kovaříkovi som si o ňom upravil mienku k lepšiemu...

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Ludvík XIV. - Život, doba a války krále Slunce v seznamech

v Právě čtených1x
v Přečtených27x
v Doporučených6x
v Knihotéce24x
v Chystám se číst26x
v Chci si koupit9x