Ludvík XIV. - Život, doba a války krále Slunce

Ludvíka XIV. vnímáme obecně jako okázalého absolutního monarchu a despotu, řídícího Francii podle své vůle i rozmaru, omámeného vlastní velkolepostí, uzavřeného v okázalé nádheře Versailles a zabývajícího se radovánkami či proslulými metresami. Pokud jde o politiku, je to válkychtivý a dobyvačný král, na jehož mocenské choutky doplatila jen pozlacenou bídou. Tak vypadá nesmírně pokřivený obraz, poplatný republikánské historiografii 19. století, a pokud za něj pronikneme, objevíme muže vládnoucího podle svého nejlepšího svědomí tak, jak jej k tomu v dětství cílevědomě připravovali, milujícího sice slávu, ne ale natolik, aby se stal dobyvatelem, čestného, zodpovědného, nesmírně pracovitého, válčícího pro zabezpečení hranic své země, vedeného snahou o její rozkvět a stíhaného mnoha ranami osudu. Spolu s ním pochopíme i dobu jednoho z největších vladařů v dějinách lidstva, které dal už Voltaire právem jméno Století Ludvíka XIV....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165304/big_ludvik-xiv-zivot-doba-a-valky-krale-luO-165304.jpg 4.717

Kniha Ludvík XIV. - Život, doba a války krále Slunce

iskovsky

Ľudo XIV. by sa určite potešil, keby vedel, že vďaka Kovaříkovi som si o ňom upravil mienku k lepšiemu...

zipporah
01.05.2021

"Sire, daleko od vás se člověk stává nejen nešťastným, ale i směšným!" rytier de Vardes

V období "válek v krajkách" ste ako pán vedúci svojej armády dostal zmrzlinu od pána vedúceho protivníka... Niekedy žasnem nad historickými okamihmi a generujem nové predstavy, ako Kutuzov posiela pelendreky Napoleonovi a ták. Táto kniha je plná príkladov. Gastrointestinálny trakt mi úplne cúvol pred množstvom publika pri raňajšej toalete Kráľa Slnka. Predčítača by som ešte zvážila, ale pokladník??? Sekretári? A ktovie koľko komorných, služobných? Radšej budem súčasníkom a smiešne vyzerajúcim:D Žiť vo Versailles bolo ako za trest:) a to divadlo, ktoré museli hrať... Shakespeare by asi našiel množstvo inšpirácií nielen v travičskej afére. Francúzi ako prví na svete začali publikovať vedecké periodikum Journal des savants. Stále mi však vŕta v hlave, aké magické schopnosti pripisovali "liečitelia" červenému koralu:D

Hoci sme v medicíne pokročili odvtedy, ako vidím, stále naša doba nezaostáva za minulosťou: niektoré hodnoty človeka, či pravidlá spoločnosti platia dodnes. Polka sveta je "versailles", koľko pracovísk na svete musí fungovať podľa versailles pravidiel, a teraz nehovorím o nutnom močení na verejných chodbách, tam sme pokročili a vybudovali si WC. Nech žije "pokrok"!

"Aby bol človek, musel byť videný, aby bol viditeľný, musel mať, aby mal, musel sa zapáčiť." (Petitfils)

Igor1311
17.07.2020

Vynikajúca kniha, pri ktorej ani nemá zmysel sa nejak zvlášť rozpisovať. Vynikajúco vystihnutá charakteristiky jedného z najväčších panovníkov, ktorý viedol vojny takmer počas celej svojej vlády, no napriek tomu nebol žiadny dobyvateľ, práve naopak. Bol milovníkom umenia, dbal nad všetkými aspektami štátu, pokúšal a preniknúť do každého jedného odvetvia a vrstvy ľudu.

Harold
22.08.2019

Kovařík dějiny Francie opravdu umí, kniha věnovaná jednomu z nejvýznamnějších francouzských králů v dějinách tomu svědčí. Opět skvělé popisy bitev, vybavení, jednotlivých význačných měst a událostí v samostatných "okénkách" vložených do textu. Skvěle se čte, rozhodně nenudí a obsahuje spoustu důležitých informací, které jen na wikipedii opravdu nevyčtete. Vřele doporučuji.

Richie1
14.03.2019

Vynikající kniha o jednom z největších králů Francie. Voltaire nazval období jeho vlády dobou Století Ludvíka XIV. a je to velmi trefné pojmenování. Ludvík XIV. vládnul dlouhých 72 let a za tuto dobu pozdvihl Francii k pozici nejmocnější monarchie Evropy. Stal se vzorem pro absolutistické vládce, ale zároveň dokázal vládnout i moudře a s ohledem na zájmy státu a jeho lidu. Značnou část vlády sice válčil, ale dokázal pro Francii vydobýt nemalé územní zisky a v pozdějších válkách tyto zisky uhájit proti doslova celé Evropě.
Kovařík popsal život a vládu Ludvíka XIV. skvěle - četba mě velmi bavila, vychutnával jsem si úžasnou historii doby krále Slunce. Pro mě to je jedna z nejlepších knih mého oblíbeného autora. 95%