Ludvík XIV. - Život, doba a války krále Slunce

Ludvík XIV. - Život, doba a války krále Slunce https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165304/bmid_ludvik-xiv-zivot-doba-a-valky-krale-luO-165304.jpg 5 20 7

Ludvíka XIV. vnímáme obecně jako okázalého absolutního monarchu a despotu, řídícího Francii podle své vůle i rozmaru, omámeného vlastní velkolepostí, uzavřeného v okázalé nádheře Versailles a zabývajícího se radovánkami či proslulými metresami. Pokud jde o politiku, je to válkychtivý a dobyvačný král, na jehož mocenské choutky doplatila jen pozlacenou bídou. Tak vypadá nesmírně pokřivený obraz, poplatný republikánské historiografii 19. století, a pokud za něj pronikneme, objevíme muže vládnoucího podle svého nejlepšího svědomí tak, jak jej k tomu v dětství cílevědomě připravovali, milujícího sice slávu, ne ale natolik, aby se stal dobyvatelem, čestného, zodpovědného, nesmírně pracovitého, válčícího pro zabezpečení hranic své země, vedeného snahou o její rozkvět a stíhaného mnoha ranami osudu. Spolu s ním pochopíme i dobu jednoho z největších vladařů v dějinách lidstva, které dal už Voltaire právem jméno Století Ludvíka XIV.... celý text

LordByron
24.05.2023 4 z 5

Famózna knižka od famózneho autora.
Na Ľudovíta mi najprv zlepšila názor - postupom času som ale (aj za to že Kovarík poctivo uvádza aj negatívne stránky svojho hrdinu) zasa musel skonštatovať, že to bol síce veľký muž, ale jeho bilancia je skôr negatívna.
Bol arogantný, premrhal napríklad príležitosť na veľmi výhodný mier s Holandskom keď sa mu vo vojne darilo (a následne o ten výhodný moment prišiel keď Holandsko získalo spojencov).
Nesúhlasím s tým, že by jeho ostatné vojny neboli vôbec útočné (námatkovo devolučná). A nesúhlasím ani napríklad s Kovaríkovým vnímaním Frondy ako podniku bez cieľov a čisto reakčného (už zrušenie lettres de cachets ktoré Kovarík spomínal bol veľký a vznešený cieľ a stavovský štát nebola iba reakčná koncepcia-okrem toho nezabúdajme že posilniť úlohu stavov vo Francúzku bolo dačo iné ako robiť to v Poľsku kde ju už mali obrovskú).
Ľudovít je pre mňa veľký muž a a schopný vládca, ale jeho dedičstvo sú nakoniec žiaľ najmä prenasledovanie protestantov, hladomor a vojny a dane, obrovské peniaze čo išli na jeho paláce atď.
Veľmocenské postavenie už Francúzku vydobyl Richelieu.
Knižka sa mi ale veľmi ľúbila. Konečne som si prečítal opis bitky o Denain a tak.veľmi sa mi ľúbil v úvode časti o Anne Rakúskej a ľudovítovi .XIII -kráľovi mušketierov.
Porovnávam Ľudovíta s Napoleonom.Obaja boli veľkí a schopní muži a oboch v mnohom potopila ich pýcha a to, že proti sebe poštvali celú Európu.
Napoleonovi ale pridáva, že bol v bitkách sám vojenský génius (kým Ľudovít mal na to hlavne svojich generálov) a sám sa musel aj dostať k moci. To neznamená, že si v mnohom úctu nezasluhuje aj Ľudovít.

Hor89
17.12.2022 5 z 5

Výborný životopis pravděpodobně nejznámějšího krále Francie Ludvíka XIV. Kniha je napsaná velice čtivě, velký prostor dostávají i všechny války které Ludvík XIV. vedl (a že jich bylo...). Po přečtení knihy jsem si na Ludvíka XVI. hodně poupravil názor. Velké plus za okénka na koncích kapitol se zajímavostmi, poznámkami a dodatky k hlavnímu textu.

iskovsky
28.04.2022 5 z 5

Ľudo XIV. by sa určite potešil, keby vedel, že vďaka Kovaříkovi som si o ňom upravil mienku k lepšiemu...

zipporah
01.05.2021 5 z 5

"Sire, daleko od vás se člověk stává nejen nešťastným, ale i směšným!" rytier de Vardes

V období "válek v krajkách" ste ako pán vedúci svojej armády dostal zmrzlinu od pána vedúceho protivníka... Niekedy žasnem nad historickými okamihmi a generujem nové predstavy, ako Kutuzov posiela pelendreky Napoleonovi a ták. Táto kniha je plná príkladov. Gastrointestinálny trakt mi úplne cúvol pred množstvom publika pri raňajšej toalete Kráľa Slnka. Predčítača by som ešte zvážila, ale pokladník??? Sekretári? A ktovie koľko komorných, služobných? Radšej budem súčasníkom a smiešne vyzerajúcim:D Žiť vo Versailles bolo ako za trest:) a to divadlo, ktoré museli hrať... Shakespeare by asi našiel množstvo inšpirácií nielen v travičskej afére. Francúzi ako prví na svete začali publikovať vedecké periodikum Journal des savants. Stále mi však vŕta v hlave, aké magické schopnosti pripisovali "liečitelia" červenému koralu:D

Hoci sme v medicíne pokročili odvtedy, ako vidím, stále naša doba nezaostáva za minulosťou: niektoré hodnoty človeka, či pravidlá spoločnosti platia dodnes. Polka sveta je "versailles", koľko pracovísk na svete musí fungovať podľa versailles pravidiel, a teraz nehovorím o nutnom močení na verejných chodbách, tam sme pokročili a vybudovali si WC. Nech žije "pokrok"!

"Aby bol človek, musel byť videný, aby bol viditeľný, musel mať, aby mal, musel sa zapáčiť." (Petitfils)

Igor1311
17.07.2020 5 z 5

Vynikajúca kniha, pri ktorej ani nemá zmysel sa nejak zvlášť rozpisovať. Vynikajúco vystihnutá charakteristiky jedného z najväčších panovníkov, ktorý viedol vojny takmer počas celej svojej vlády, no napriek tomu nebol žiadny dobyvateľ, práve naopak. Bol milovníkom umenia, dbal nad všetkými aspektami štátu, pokúšal a preniknúť do každého jedného odvetvia a vrstvy ľudu.

Harold
22.08.2019

Kovařík dějiny Francie opravdu umí, kniha věnovaná jednomu z nejvýznamnějších francouzských králů v dějinách tomu svědčí. Opět skvělé popisy bitev, vybavení, jednotlivých význačných měst a událostí v samostatných "okénkách" vložených do textu. Skvěle se čte, rozhodně nenudí a obsahuje spoustu důležitých informací, které jen na wikipedii opravdu nevyčtete. Vřele doporučuji.

Richie1
14.03.2019 5 z 5

Vynikající kniha o jednom z největších králů Francie. Voltaire nazval období jeho vlády dobou Století Ludvíka XIV. a je to velmi trefné pojmenování. Ludvík XIV. vládnul dlouhých 72 let a za tuto dobu pozdvihl Francii k pozici nejmocnější monarchie Evropy. Stal se vzorem pro absolutistické vládce, ale zároveň dokázal vládnout i moudře a s ohledem na zájmy státu a jeho lidu. Značnou část vlády sice válčil, ale dokázal pro Francii vydobýt nemalé územní zisky a v pozdějších válkách tyto zisky uhájit proti doslova celé Evropě.
Kovařík popsal život a vládu Ludvíka XIV. skvěle - četba mě velmi bavila, vychutnával jsem si úžasnou historii doby krále Slunce. Pro mě to je jedna z nejlepších knih mého oblíbeného autora. 95%

Francie Ludvík XIV., francouzský král panovníci králové 17.-18.století Bourbonové dějiny Francie

Jiří Kovařík
česká, 1950