Mapa Anny

Mapa Anny je nový povídkový soubor Marka Šindelky, nositele Magnesie Litery za prózu z roku 2012. Objektem autorova pozorování jsou opět vztahy: nebezpečné, zničené, vyhořelé, vyčpělé. Povídky jsou zároveň intimnější a přímočařejší, jsou smyslné i smyslové. V silných textech nahlížíme do vztahů, které byly kdysi krásné, ale už nejsou, anebo se nedařily od počátku, ale aktéři o tom neměli ani tušení....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/211216/mapa-anny-BHG-211216.jpg 4248
Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Odeon

Kniha Mapa Anny

ziriant
předevčírem

Sama od sebe bych se k této knize nikdy nedostala, jelikož se českým knihám z poslední doby poměrně snaživě vzpírám, ale dala jsem na doporučení a rozhodně nelituju, jelikož jsem nalezla něco výjimečného. Sice trošinku jako by na mě ze stránek gestikuloval Kundera, ale opravdu jen trošinku, jinak cítím spokojenost z originálně podaných příběhů, a to stylem, který je mi blízký, ač to není přesně můj šálek literatury. (Aby nedošlo k mýlce, Kunderu opravdu zbožňuju, jen jistě není radno číst "něco jako Kundera" někde jinde než v jeho vlastních knihách.) Ale to připodobnění k básním v próze, slovní obraty, ta hořkosladkost a pocit marnosti a přece (a proto!) ta závratná touha žít a prožít po dočtení, to vše jistě pomůže, abych si autora přidala na seznam. Tedy, budu se těšit na další setkání!

Madluska

Šindelkovi možná trochu nadržuji, ale když mně se ta knížka tak moc zažrala pod kůži! Líbil se mi poetický jazyk, ukázka několika tragicky nefunkčních a troskotajících vztahů i závěrečné skládankovité propletení několika linek. Oceňuji, že nás autor nenechal tak úplně tápat nad tím, jak to bylo dál, třebaže pohádkové happyendy jaksi neměl na skladě... V popisovaném prostředí jsem se nikdy nepohybovala, ale možná o to přitažlivější nakonec bylo. Rozhodně si od Šindelky musím přečíst víc...

horkosladka

Povídky o vztazích psané poetickým jazykem. Zajímavý styl psaní, v knize bylo pár momentů, kdy jsem měla husí kůži na těle z toho, jak výstižně dokáže Šindelka popsat realitu současnosti, ale přiznám se, že některé části mě nudily, musela jsem se chvílemi do čtení nutit. Hodnotila bych mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, dávám nakonec čtyři.

huhuhu
23.11.2018

Mapa Anny je spíš takový labyrint. Labyrint vztahů, a to vztahů problematických a různě pokřivených. Líbilo se mi, že jednotlivé povídky mohou existovat samy o sobě, ale dohromady tvoří zajímavou mozaiku. Šindelkova práce s jazykem je obdivuhodná, autor chrlí obrazy jeden za druhým, nezapře v sobě básníka. Nepíše příběhy (ty se mu, stejně jako postavě Spisovatele, "hnusí"), ale vytváří atmosféru. Někdy je to hravé a vtipné, někdy cynické. A někdy vlastně až skoro přehnané. Třeba postava Architekta (a hlavně jeho dům) mi přišla už trochu přitažená za vlasy. Ale celkově mě kniha (hlavně svým stylem) fascinovala a určitě si něco dalšího od MŠ přečtu.

EmiClare
09.09.2018

Nevím, co napsat a neopakovat další komentáře. Drsné a citlivé. Hrubé a jemné. Dokonalé.

Susan94
10.08.2018

Kniha má zajímavou kompozici, autor se zaobírá důležitými tématy, ale pouze okrajově. První dva příběhy mi přišli logické, ostatní pro mě představovali chaos a smět byť dobře použitých slov. Mám z toho rozporuplné pocity.

kokodaros
13.05.2018

Čtu zdejší příspěvky a komentátoři jsou očividně rozděleni na dva tábory podle toho, jak ke knize přistupují. Já ji četl jako lyrickou báseň v próze, nechal se unášet asociacemi a niternými prožitky autora ... a takto se mi kniha zadřela do srdce. Dokonce bych klidně postrádal ty epičtější povídky, protože klenotem je pro mne ústřední téma Anny. Zvláště Reality a Mapa Anny psané oslovením ve 2. osobě jsou dechberoucí mistrovství. Ale chápu, že mnoho čtenářek a čtenárů jsou rozdílným stylem a nevyvážeností jednotlivých povídek zmateni a ti, kteří čekají příběh a spád, jsou zklamáni. Autorův záměr a jemná provázanost povídek se mi líbíla. Mnozí vytýkají "přebásnění" či ukecanost, ale právě jazyk je to, co mě uchvátilo. Přes množství (přesných a okouzlujících) metafor v něm nenalézám balast. Některé fráze se dají tesat do kamene (viz citace v dalších 5* komentářích) a třeba pojmenování typu "Brusiči diamantových avatarů na sociálních sítích".

Snad může být matoucí věk autora. Těžko bych jej odhadoval, kdybych jej neznal. V knize se mísí postoj a zkušenosti třicátníka a ještě v živé paměti horečnaté prožívání lásek a hledání sama sebe (v zrcadlech ostatních lidí) ze studentských časů, rozjitření novou zkušeností komplikovaných vztahů dospělosti a pod tímto vulkánem citů se jako temný škraloup nad tuhnoucí lávou objevuje existenciální tíže.

Varování: při čtení některých pasáží může člověk cítit až fyzickou bolest, natolik silné může být plynutí v proudu autorových slov. Obsahují tolik až příliš důvěrně známých osobních situací, popsaných neotřelým a přitom zcela přesným jazykem.

Kateřin-a
12.04.2018

První kniha, kterou jsem od tohoto autora četla a ihned mě odzbrojil jeho styl psaní. Povídky jsem hltala jednu za druhou a měla tendenci se k nim vracet. Ale ve srovnání s následně přečteným souborem Zůstaňte s námi mi připadalo, že Mapa Anny má trošku nižší úroveň. Přesto mi ale zůstane v paměti. Připojuji se ke komentáři bookemmy - krásný sloh!