dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Velmi aktuální námět, nesmírně přesvědčivě zpracovaný. Postava Marion je opravdu znepokojivá, hlavně tím, že si vůbec nepřipouští, že by dělala něco špatně, naopak se považuje za perfektní matku a nevinnou oběť. Bylo by to vlastně poměrně odpudivé téma, ale autorka ho dokáže podat způsobem, že se člověk nemůže odtrhnout. Závěrečný pohled do budoucnosti vše působivě uzavírá, přitom je vlastně poměrně realistický.

18.01.2022 5 z 5

Paní komisarka Paní komisarka Jindřich Šimon Baar

První část trilogie, jejíž zkrácenou verzí je "Na Chodsku od jara do zimy" a ještě více zkrácenou "Hanýžka a Martínek", která se soustředí na dětské postavy. Určitě stojí za to přečíst si celou trilogii. Tato část zahrnuje léta 1845-48 a krásně popisuje nejen každodenní život v Klenčí, zvyky, tradice, zemědělské práce, ale i počátky sporů mezi sedláky na jedné straně a řemeslníky a chalupníky (často německými) na straně druhé. Zajímavým ozvláštněním je epizodická přítomnost Boženy Němcové v době jejího pobytu s manželem v Domažlicích. Krásné čtení!

09.10.2021 5 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Napínavý příběh s duchařskou tematikou, nepříliš rozsáhlá, čtivá a příjemná oddechovka. Bavilo mne více než Přízraky domu Carrowů, kde byl příběh sice komplikovanější a temnější, ale ke konci dost přitažený za vlasy. I ten happy end tu působil přirozeněji.

27.06.2021 4 z 5

Kapsa plná žita Kapsa plná žita Agatha Christie

Velmi dobrá detektivka, napínavá, typická Agatha Christie.

04.06.2021 5 z 5

Přítelkyně z mládí Přítelkyně z mládí Alice Munro

Opět krásný čtenářský zážitek jako všechny předchozí autorčiny knihy. Každá povídka i na omezeném prostoru vytváří komplexní vhled do života svých postav, vše je tak prosté a přitom věrohodné a živé.

02.03.2021 5 z 5

Zbabělci Zbabělci Josef Škvorecký

Kniha mi připadá čtivější než Prima sezóna. Zaujal mne hlavně popis událostí týdne kolem osvobození z pohledu obyčejných obyvatel Náchoda. Neustále se měnící situace, často nespolehlivé informace, nebezpečí, které hrozí i ve chvíli, kdy už se zdá, že válka skončila, a přesto ještě umírají nevinní lidé. Touha po pomstě a krutost, která se probouzí i v lidech, kteří dosud žili klidnými životy. Na druhou stranu postava Dannyho mi pořád nějak k srdci nepřirostla, ta jeho povrchnost a floutkovství mi zkrátka nejsou sympatické.

11.08.2020 4 z 5

Západ Západ Karel Václav Rais

Krásný, dojemný a laskavý příběh dlouhého a naplněného života. Několikrát jsem měla slzy v očích... Navíc nádherné popisy přírody a celého podhorského kraje, kde byl život tvrdý, ale všechny ty jejich starosti i radosti působí tak nějak opravdově, autenticky...

05.06.2020 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Tato kniha mi připadá slabší než "Prvok...". Je sice znát, že se autor trochu vypsal, styl vyprávění je už trochu plynulejší, ale chyběl mi humor, "Prvok..." byl určitě vtipnější. Navíc je tento román poměrně obsáhlý a už mne dost nudil, situace se hodně opakovaly a kniha není nijak zvlášť čtivá. V podstatě sledujeme v průběhu několika desetiletí osudy dvou rodin z vyšší střední třídy, jejichž členové mají permanentní sklony k nevěře (kterým nakonec pokaždé podlehnou). Nějak jsem se s těmi postavami nedokázala sžít. Myslím, že pro seznámení s tvorbou pana Hartla mi tyto dvě knihy stačily.

09.04.2020 2 z 5

Skryté karty Skryté karty Angela Marsons

Výborný díl, i když konec mne velmi překvapil, nečekala jsem to... Četlo se ale jedním dechem a těším se, až vyjde další díl série.

26.02.2020 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Jako vždy napínavé a čtivě psané, s několika překvapivými zvraty. Měla bych jen dvě připomínky, jednak Harry jako už i v předchozích dílech je až absurdně nezničitelný, nepůsobí to věrohodně, navíc u alkoholika, který se k pití s přestávkami stále znovu vrací... A pak Bjorn Holm, jeho chování v tomto díle vůbec neodpovídalo jeho charakteru, tak jak byl vykreslen v předchozích částech, nepřipadalo mi to konzistentní.

17.01.2020 4 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Velmi originální kniha, ač ze současnosti, připadá mi prostředí Dědiny coby městskému člověku jako jiný svět, který se přes atributy moderní doby stále mentálně pohybuje v jakémsi historickém bezčasí. Zásluhou použití nářečí působily příběhy velmi autenticky a vůbec se mi nečetly hůře, naopak jsem si i tu jejich jazykovou stránku vychutnávala. Také střídání vypravěčů umožňuje nahlédnout postavy z různých úhlů pohledu. Velmi čtivá kniha, místy vtipná, místy dojemná...

03.11.2019 4 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Útlá knížka, ale silný a působivý příběh. Autorka se opravdu dokáže ponořit do lidských pocitů a velmi sugestivně podat příběhy postav nejrůznějšího věku. Tento příběh byl smutnější než jiné autorčiny knihy, ale psaný velmi citlivě a s velkým pochopením.

21.10.2019 4 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Slibný začátek série, zajímavá hlavní hrdinka, kniha se mi četla dobře.

18.10.2019 3 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Zatím pro mne možná nejlepší díl cyklu, napínavý, s mnoha zvraty i překvapivým závěrem.

28.07.2019 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Pro mne zatím nejslabší díl ze série. Styl jako vždy skvělý, autoři jako už tradičně umí budovat napětí, vtáhnout čtenáře do akčních scén a udržet jeho pozornost. Problém jsem měla s příběhem. Téma Jurka Waltera bylo pro mne už vyčerpané, těšila jsem se na nové postavy a zápletku. Místo toho se autoři rozhodli znovu recyklovat jeho příběh a nesmrtelnost a nezničitelnost této postavy už dovádějí ad absurdum, příběh mi prostě nepřipadal vůbec věrohodný, je snad ten člověk kyborg nebo superhrdina? Škoda, protože autoři psát opravdu umí, chtělo by to ale nové, neotřelé nápady.

08.12.2018 2 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Samotný případ byl zajímavý, ačkoliv ani jedna ze stran nebudila zrovna velké sympatie. Dějová linie s Rose mi připadala trochu přitažená za vlasy, tato postava sice vždy působila výstředně, ale nebudila dojem takto kompletně psychicky narušené osoby. Kniha se četla dobře, ale Carl mi tentokrát připadal nějak nevýrazný a "měkký", chyběl mi jeho obvyklý cynismus a trefné hlášky. Jako by to ani nebyl on... Celkově průměrný díl.

14.03.2018 3 z 5

Továrna na debilno Továrna na debilno Dominik Landsman

Originální politická satira, která se vlastně skládá ze tří částí, samotného vyprávění, článků z fiktivních novin a doplňujících koláží. Mně osobně se nejvíce líbily články, většinou jsem se dobře bavila. Místy je to satira poměrně drsná a nekorektní, nebere si servítky, ale není zas tak čistě "sluníčkářská", což mne příjemně překvapilo. Propojení příběhem je určitě dobrý nápad a dává celému vyprávění logiku. Zaměření na Zemana a Ovčáčka bylo místy až trochu příliš, dala bych víc prostoru Babišovi a Okamurovi. Celkově jsem spokojena, ale rozhodně to není kniha pro každého a těm, kteří chovají sympatie k výše uvedeným pánům, nebo nemají rádi drsnější humor, bych ji nedoporučila.

04.02.2018 4 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Já jsem s pokračováním velmi spokojena. Jako politika jsem sice p. Macka zrovna "nemusela", ale na poli literárním mne velmi příjemně překvapil. Jirotkův styl napodobil perfektně, upřímně řečeno, nepoznala bych, že knihu nepsal Jirotka. Je zde vše, jak jazyková specifika původního Saturnina, tak atmosféra, postavy, všechno sedí. Občasné stručné připomenutí prvního dílu není na škodu a rozhodně ho nepovažuji za nějaké nevhodné opakování, nové příběhy a situace jsou opravdu nové, pouze udržují "ducha" a prostředí původní knihy. (V kontrastu třeba s Bočkovou "Aristokratkou", kde se tytéž vtipy a situace stále dokola opakují ve všech třech dílech.) I výprava knihy, ilustrace a "body" na začátku kapitol se povedly a přispívají k pocitu kontinuity s původní knihou. Bez rozpaků jsem si zařadila do knihovny vedle původního Saturnina a s chutí bych si přečetla i další pokračování z pera p. Macka.

29.12.2017 4 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Druhý díl se mi líbil minimálně stejně jako první. Postava Eriky je stále plastičtější a celkem sympatická, pachatele jsme tentokrát poznali už v průběhu děje, přesto nebyl závěr méně napínavý a dramatický. Postavu pachatele nešlo tak snadno nenávidět poté, co jsme poznali jeho minulost a motivaci. Dalo by se říci, že nikdo ze zúčastněných nebyl bez viny...

29.11.2017 4 z 5

Pokání Pokání Ian McEwan

V rámci autorových knih mi tato přišla trochu netradiční. První část svým stylem velmi připomínala Virginii Woolfovou, následující líčení válečných událostí představuje výrazný kontrast. Závěr staví události opět do nového světla. Výborný čtenářský zážitek. Bryonina vina mi ovšem osobně nepřipadala tak zásadní, jednak skutečným viníkem byl Marshall, jednak Bryony byla ještě dítě a i samotný Robbie se do potíží dostal primárně svou hloupostí (záměna dopisů se může snadno stát, ale proč vůbec onen "skandální" psal?). I když samozřejmě tato hloupost vedla k neúměrně závažným následkům. Bryony mi bylo i celkem líto.

21.10.2017 5 z 5