Criosphinxx Criosphinxx komentáře u knih

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Krucifix!!!
Začíná to jako scéna z filmu “SAW” a to je rozhodně dobrým začátkem pro detektivní příběh.

Děje se tam toho opravdu hodně a autor umí vyvolat ve čtenáři napětí, strach a i nechuť. Měl to i celkem dost chytře promyšlené a věděl jak to chce celé odvyprávět.

Hunter a Garcia mají mezi sebou vtipné slovní přestřelky a je to skvělá dvojka detektivů.

Jsem svým způsobem rád, že jsem měl teorie o vrahovi a jeho motivaci a měl jsem je správné, ale příště doufám, že na to už v mém zájmu nepřijdu:D

12.08.2022 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Vše co jsem chtěl napsat, tak už bylo řečeno v předchozích komentářích. Ale tak proč to nenapsat znovu, tahle klasika si to zaslouží!

Je to neskutečně vtipné a několikrát jsem se zasmál nahlas a to se mi stává u knih a filmů velmi málo - tady skoro na každé straně!:D Pro milovníky Červeného trpaslíka by tohle mělo bejt povinností a pro fanoušky scifi taky!

Samozřejmě to není jen o humoru. Je zde i plno hlubších myšlenek a narážek na lidstvo a jeho existenci.

Způsob jakým je to vyprávěno mi naprosto sedl. Velmi dobře se to čte a stránky ubíhají ve svižném tempu. Přišlo mi originální, když vypravěč vyspoileroval určitou situaci a vy jako čtenář jste věděl co se stane, ale i přesto jste byl napnutý jak se to stane.

Těšim se na další díly a doufám, že budou stejně bláznivé a plné humoru a jsem rád, že tam budou i stejné postavy, pač jsem si je fakt oblíbil.

Letos slavím ručníkovej den a teď hurá na Pangalaktický megacloumák a NEPROPADEJTE PANICE!

18.03.2023 5 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Čapek byl revolučním spisovatelem. Toto dílo se trefuje do tolika věcí, které pro nás stále platí, že z toho až mrazí. Způsob jakým je to psáno a jakou formou je to pojato, nelze nazvat jinak, než originální a nadčasové. Při čtení a i po dočtení se ve mne stále mísí pocity.

“Rozhodně nemají duši. V tom se shodují s člověkem”

04.09.2022 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Carter si umí udržet čtenáře u knih a rozhodně ví jak pracovat s napětím a opět jako u první knihy to má celé hezky promyšlené. Tento díl je však mnohem lepší než Dvojitý kříž! Motivace vraha je pochopitelná, ale stále je to vrah, který dělá vážně odporné činy, které autor popisuje hodně detailně. Co se mi líbilo bylo vysvětlení určitých situací a vlastně mi bylo odpovězeno na všechny otázky, které jsem při čtení měl. Ačkoliv nemám rád v detektivkách prvky mystiky, tak zde mi to zase až tak nevadilo. Hunterova hláška ,,Hodně čtu mě vždy pobaví:D

14.10.2023

Kurátor Kurátor M.W. Craven

Ačkoliv je to za mě prozatím nejslabší díl, stále nelze hodnotit jinak než plným počtem hvězd.

Tento příběh je ze všech nejvíc detektivním.
Nebylo tu zde moc akčních scén, ale i tak Vás to nutí otáčet stránku za stránkou.

Nebojím se tvrdit, že je Craven jeden z nejlepších autorů detektivních thrillerů současnosti. Jeho příběhy jsou prostě originální a mají i vždy nějakou informační hodnotu.

Doporučuji přečíst i poděkování, protože je to vážně vtipně napsaný. Kdyby autor napsal nějakou humoristickou knihu, myslim, že by se též chytla.:D

#BSC6

16.08.2022 5 z 5

Černé léto Černé léto M.W. Craven

Tak toto byla jízda! Detektivní thriller jak má bejt! Kniha nešla odložit a člověku tak moc rychle uteče, že to je až k neuvěření. Postavy a týmová práce zde zase dělá svoje a Tilly a Poe jsou prostě skvělé postavy. Tato kniha je mnohem lepší, než Loutkové divadlo a jsem zvědavý na třetí díl. Doporučoval bych ji číst s plným žaludkem, pač tak do poloviny knihy se tam objevuje dost jídla. (V druhé polovině už to možná doporučuji méně:D) Ale musim říct, že tohle vážně byla skvělá záležitost!

18.03.2022 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Dobře se to četlo. Mělo to dusivou atmosféru, místy až strašidelnou. Některé scény nedoporučuji rodičům, mohlo by je to dost nasrat. Naopak zde bylo i dost scén, kde se jen “šukalo” (Oblíbené slovo překladatelů:D) takže to není jenom celou dobu temný thriller.

Co se týče závěru…Chápu, že to hodně z Vás dostalo, ale konec konců to nebylo zase až tak nic nečekaného.

13.09.2022 4 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Skvělá kniha, plná zohavených mrtvol, úžasné chemie mezi postavy a plno nečekaných zvratů! Hrozně se těším na další knihu z této série, protože si to detektiv Poe určitě zaslouží. Doporučuji všema deseti!

31.01.2022 5 z 5

Bál šílených žen Bál šílených žen Victoria Mas

Historický román s prvky nadpřirozena, který v sobě nese poselství a odráží realitu společnosti dané doby.

Příběh je velice silný a u některých scén mi bylo až zle z jednání určitých osob. Jako muži je mi stydno, když vím, že někteří z nás měli nad ženami takovou moc.

Kniha je útlá, dobře se čte a autorka hezky vykresluje období 19. století.

09.08.2022 5 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Knihu jsem přečetl asi za dva dny a někdy si dám stopro repete, pač to bylo skvělé!

Je to psáno formou rozhovorů a měl jsem pocit, jako kdybych koukal na dokument. Chvílemi i jak kdybych koukal na film Bohemian Rhapsody.

(V audio verzi by tato kniha bylo naprosto bezkonkurenční!)

Kdybych nevěděl, že se jedná o fiktivní kapelu, věřil bych, že je to reálná biografie.

Postavy jsou zajímavé a mají charakter. Občas byla sranda sledovat, jak jednu a tu samou situaci, každý viděl zcela jinak.

Ačkoliv jsem v té době nežil, tak si myslím, že atmosféra byla vykreslená realisticky…prostě #sexdrógyrokenról!

Na konci jsem ocenil i ty texty těch daných songů. To byl příjemný bonus:)

06.07.2022 5 z 5

Ztracený svět Ztracený svět Arthur Conan Doyle

Všude ve městě teď lákají na nějakou expozici dinosaurů, tak jsem sáhl po této knize, pač mi to přišlo symbolické a chci víc…chci víc! :D

Ačkoliv je kniha přes sto let stará, tak styl psaní a vyprávění mi naprosto sedl. Četl jsem vydání z roku 2015, kde je text “přizpůsoben současnému spisovnému úzu.” (Toto je tam psáno přímo od redakce)
A chci si přečíst i vydání jiné, pač to chci samozřejmě porovnat.
…Mimochodem ta kniha vypadá naprosto skvěle a i poznámky pod čarou jsou fajn!

Přestože si myslím, že by nebylo reálné, aby žilo tolik obrovských tvorů na tak malém prostoru. A přestože je zde znát čas, kdy byla kniha psána…i tak se nebojím tvrdit, že je to kniha nadčasová a má jej smysl si přečíst.

Hrozně se mi líbilo jak spolu postavy komunikují se značnou nenávistí a povrchností, ale i tak s pokorou a respektem. (Aneb - jak někoho slušně poslat do prdele:D)

Arthur Conan Doyle u mě vzbudil napětí, strach a i touhu po dobrodružství a Sherlock Holmes už netrpělivě čeká v řadě… a samozřejmě další knihy s profesorem Challengerem!!!

03.07.2022 5 z 5

Smrt na Nilu / Death on the Nile Smrt na Nilu / Death on the Nile Agatha Christie

Nejprve by bylo asi na místě upozornit, že se nejedná o samostatné dílo "Smrt na Nilu." V této knize se nachází 4 povídky a jedna z nich nese tento název, tak pozor! A teď ke knize... Ačkoliv jsem do toho šel původně s očekáváním, na které jsem teď upozorňoval, tak jsem vlastně nebyl vůbec zklamaný. Byla to má první zkušenost s Agathou a už chápu, že je to vážně profesionál ve svém oboru. Nejvíc mě asi bavila první a poslední povídka. To napětí a ty závěry, no prostě skvělé! Byla to příjemná jednohubka a hrozně se těším až vyzkouším nějaký delší příběh od paní Christie. Ty zbylé dvě povídky mi připadaly okaté a proto nedávám plný počet hvězd.

02.02.2022 4 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

Na knihu jsem si brousil zuby už delší dobu a když jsem četl povídkovou sbírku “Nejkrásnější dárek” kde měla Kateřina Šardická tu nejlepší z nich, tak jsem ihned šáhl po tomto (a taky protože jsem chtěl detektivku) a totálně mě kniha pohltila a musel jsem se dozvědět… Kam k sakru zmizela Sára Lindertová?!

V polovině knihy jsem vlastně netušil co za žánr čtu… je to thriller? Detektivka? Fantasy nebo snad horror? A to se mi na tom vlastně dost líbilo. Pořád jsem netušil, kam to bude směřovat a napětí rostlo a rostlo! K tomu přidejme velmi čtivý a svižný styl autorky a máte tu parádní příběh.

Prostředí bylo originální a velmi oceňuji, že se to odehrává v Pražském metru - věřim, že teď budou cesty o něco víc děsivější.

Jediné co mi trochu vadilo je pojem “kanálčata”. To je fakt bizárek:D A taky moc nechápu proč musí být v knihách použit vztah, kdy sestra chodí s klukem a ta druhá ho miluje. To mi vadí a je to ještě větší bizár, než kanálčata:D

Celkově je kniha dost promyšlená, dobře se čte, má to napětí, ke konci dost akce a i postavy mi přišly dost v pohodě.

12.01.2023 5 z 5

Mrchožrout Mrchožrout Jack Heath

Na obálce je napsáno: Pro fanoušky Dextera a Hannibala Lectera a to pro mne bylo dosti velikým lákadlem, protože Dextera mám dost rád. A musím tedy potvrdit, že to není jenom lákadlo, že to tak opravdu i je. Tak do poloviny knihy bych i přidal pro fanoušky Sherlocka Holmese, ale pak mi přišlo, že ze schopného pozorovatele se stává nesmrtelný a chybně a nesmyslně konající člověk.

Knihu jsem četl opravdu dlouho a přiznám se, že za to mohlo málo času a čtecí krize. (Jak se tomu v našem knižním světě říká) Ale neřekl bych, že za to mohlo jen to. Dalším důvodem bylo, že ten příběh mi přišel místy napínavý a místy zase nudný a já neměl zase tak velikou motivaci to otevřít a číst dál. Neříkám, že se tam nic neodehrává, ba naopak je tam toho až moc! Hlavní postavě se furt něco stává, ať v přítomnosti nebo minulosti a mě přišlo, že to prostě už bylo až příliš a stalo se to tím nudným faktorem.

Příběh je zamotaný a myslim si, že nemáte šanci odhalit vraha. Když se to dozvíte, budete překvapení, ale až budete vědět jeho/její motivaci, budete zklamaní.

Hodnotím průměrem, protože mám z toho rozpolcené pocity. Na jednu stranu zábavné čtení, na stranu druhou moc překombinované a motivace vraha byla fakt hloupá.

Ačkoliv to mám s Mrchožroutem pade na pade, tak se do druhého dílu pustím.

Ještě dodám, že hádanka před každou kapitolou byla takovým zpestřením a dávalo to v té knize i smysl.

12.06.2023 3 z 5

Hugo a jeho velký objev Hugo a jeho velký objev Brian Selznick

Zajímavá kniha. Ačkoliv má přes 500 stran, nelekněte se toho! Většinu knihy tvoří ilustrace a to té knize dodává atmosféru a určitou originalitu. (Jsou součástí vypravování)

Kniha je sice určená pro děti a mládež, ale myslim, že to spíše po té lince dobrodružné. Když si to tak vezmu, tak místy je dost smutná, ale zároveň má v sobě poselství, které ocení právě člověk dospělý. A i informace v ní jsou pro mne nové - doporučuji všem milovníkům kinematografie.

Film jsem ještě neviděl, ale vrhnu se na něj, rozhodně mě to zajímá.

Pokud chcete něco rychlého, milého, dobrodružného a s originální zápletkou, tak honem do toho!

05.09.2022 5 z 5

Drasticky děsivý Dexter Drasticky děsivý Dexter Jeff Lindsay (p)

Dexter je můj nejoblíbenější seriál a knihy beru jako mou povinnost si přečíst. A konečně došlo na první díl!

Ačkoliv bylo seriálové ztvárnění první řady mnohem logičtější a celkově prostě lépe promyšlené…zklamaný nejsem!

Celou dobu jsem si říkal, že tam chybí tohle, že tam není tamto, ale pochopil jsem, že knihu už porovnávat se seriálem raději nebudu, protože se každé médium vydalo svou vlastní cestou a to je vlastně dobře. Víc obsahu pro mě, víc Dextera pro mě:D!!!

Celkově si myslim, že i kdybych do toho šel s nevědomostí, tak si to užiju stejně. Napínavé to bylo. Čtivé taky a nechyběl ani černý humor.

Vážit bychom si toho měli už jen z důvodu, že bylo dost revoluční napsat děj se sériovým vrahem, který je hlavní postavou.

21.08.2022 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Knihu jsem zkoušel číst už před x lety, kdy mi ji doporučoval kamarád, ovšem v té době mě to nenadchlo a možná za to mohla e-kniha. Stále jsem měl však v hlavě vyprávění toho, co mi o ní říkal a nedalo mi to spát. Až mi ji nakonec koupila přítelkyně a já se jí rozhodl přečíst. A nelituji toho! Kniha je skvělým postapo, kdy je potřeba se zamyslet nad tím, že by to někdy tak i klidně mohlo být. Příběh je napínavý až do konce a ikdyž někomu to přijde jako chození po schodech sem a tam, tak já si ty kroky užíval a strašně jsem toužil po tom prozkoumat celé silo, od dolních pater až po venek! Hlavní hrdinka je bojovník se správným charakterem! Hrozně se těším na další díly a doufám, že pochopím i víc z minulosti fungování Sila.

31.01.2022 5 z 5

Kuře na švestkách Kuře na švestkách Marjane Satrapi

Velice smutný melancholický pohled na muže, který jednoho dne přijde o svůj tar a tak se rozhodne ulehnout do postele a umřít. Už jen tohle vybízí k tomu zjistit proč a co ho k tomu vedlo.

Příběh se nese v ponuré atmosféře. I přesto jsou zde scénky, které člověka nutí se pousmát. Není jich moc, ale tak akorát, aby jste nebyly v konstantní depce. Má to své kouzlo a člověka se to dotkne a to ani nemusí být muzikant.

Obrázky na vás přenesou to co mají a ačkoliv se tváří dost primitivně, tak účel splní a to je v tomhle komiksu dost podstatné. Viděl jsem samozřejmě i film a u něj mám stejné pocity.

02.03.2023 4 z 5

Muriel a andělé Muriel a andělé Miloš Macourek

Revoluční dílo, které by celý svět hltal, kdyby neměl pan Saudek takovou smůlu na kamarády a dobu. Ale má to historii, má to svůj příběh a díky tomu to už nikdy nezapadne mezi komiksy nečtené. A nejen díky tomu…!

Nezapadne hlavně kvůli úžasné kresbě a příběhu, který nabízí zajímavou myšlenku, akci a i nečekané zvraty. Ano, přiznávám, že jsou zde mouchy (viz nevysvětlená náhlá zamilovanost Muriel) ale jsou to věci, které se dají odpustit.

“A tak Xeron do návratu Ro a Muriel zůstal sám v zemi lidí”

Kresba je prostě úžasná! Je radost se na to koukat a pan Saudek byl prostě mistr řemesla a věděl moc dobře, co bude budoucnost komiksu. Užíval jsem si barvy, pohyb vozidel, postavy, rostliny a prostě vše co zde najdete!

01.03.2023 5 z 5

Znamení čtyř Znamení čtyř Arthur Conan Doyle

Znamení čtyř… nebo spíše “Podpis čtyř” je detektivka, která se motá kolem ztraceného pokladu. Není to hledání pokladu ve stylu Indiana Jonese, ale i přesto třeba scénka na lodích na mě působila dost akčně a dobrodružně. Ostatně Doyle prostě umí psát detektivky a dobrodružné příběhy - to už dávno víme!

Ačkoliv zde někdo hledá truhlu, někdo hledá řešení případu, tak Watson najde to nejcennější co mohl. Trochu mě zarazilo, že Sherlock taky našel něco (co se netýká případu) a to chvilkovou úlevu v podobě píchání kokainu.

Opět zamotaný příběh a ve finále je super si pak udělat rekapitulaci, protože ono to do sebe vážně vše hezky zapadá a já jen vždy žasnu nad tím jak promyšlené to autor měl a jak na to sakra ten Holmes mohl přijít už v polovině knihy!

28.02.2023 4 z 5