Drasticky děsivý Dexter

Dexter Morgan není právě typ člověka, kterého byste si přivedli domů a představili ho své matce. I když je zábavný a má nádherně ironický smysl pro humor, jedna z jeho charakterových vad (má vražedné sklony) může působit dost odrazujícím dojmem. Ale v jádru je Dexter dokonalým gentlemanem a skutečnou oporou své sestře Deb, miamské policistce, a zajímá se jen o odklízení lidí, kteří si jeho zvláštní návštěvu skutečně zaslouží. Dex je dost pohledný, ale naprosto nevšímavý (upřímně, i trochu zmatený) k zájmu, který o něj projevují ženy. Přes skutečnost, že nemůže vystát pohled na krev, pracuje na oddělení miamské policie jako specialista na analýzu krevních vzorků; tato práce mu umožňuje sledovat zprávy o nejnovějších zločinech a mít oči otevřené k vyhlížení své nové oběti. Dexterův dokonale uspořádaný život je náhle narušen, když se v Miami objeví druhý, mnohem nápadnější sériový vrah. Dexe fascinuje, dokonce i přivádí k nadšení, že tento druhý vrah má styl připomínající jeho vlastní. Přesto se nemůže zbavit pocitu, že tento tajemný nový příchozí se nejen pohybuje na jeho území, ale obrací se přímo k němu. Tento nový vrah totiž nejen kopíruje Dextera – ale jako by ho vyzýval: „Pojď si se mnou hrát.“ Dexter si svůj tajný dvojí život vytvořil pro osamělou existenci… ale i roztomilého netvora může zaujmout výhled na nalezení přítele. Představujeme jednoho z nejduchaplnějších a nejoriginálnějších vypravěčů za poslední léta, Jeffa Lindsaye a jeho Drasticky děsivého Dextera. Jde o svěží, překvapivý a brilantně napsaný román, který si jistě získá širokou čtenářskou obec. Dexter Morgan je specialistou na analýzu krevních vzorků u miamské policie. Mezi kolegy je oblíbený a má mimořádnou intuici na sériové vrahy. Není divu; Dexter ukrývá tajemství: za měsíčných nocí nad ním vládu přebírá Temný společník a stává se sám sériovým vrahem, netvorem postrádajícím city, který sadisticky likviduje své oběti – jiné vrahy, na které je zákon krátký. Vše šlo dobře a ani Dexova nevlastní sestra Debora, rovněž policistka, nic netušila, když se náhle v Miami objevil sériový vrah, jehož styl je totožný s Dexterovým. Spojitostí je stále víc, až Dexter začne pochybovat sám o sobě, nepáchá snad brutální vraždy skutečně on a neposílá pak sám sobě vzkazy? Jak si má vysvětlit předjímající vize a sny? A když zmizí i Debora, zatímco on měl okno, pokusí se ji zachránit před… kým vlastně, před maniakem, či sám před sebou? Šokující závěr jen korunuje toto strhující dílo napsané jedinečným stylem, plné temnoty, ale i černého humoru. Má veškeré předpoklady stát se kultovní literaturou (jak k tomu došlo v USA) a Dexter již teď stojí po boku Hannibala Lectera. Již je to mnoho let, kdy se naposledy objevil na trhu tak originální thriller, jako je tento Lindsayův, který uchopil omšelý subžánr – román o sériovém vrahovi – a přetvořil ho takovýmto svěžím způsobem. Již Lindsayovo východisko stojí za to: vypravěč příběhu, Dexter Morgan, je specialista miamské policie na analýzu krevních vzorků a současně i sériový vrah… Co ovšem vzbuzuje u tohoto románu největší nadšení, je jeho styl – humorný, sebeironizující, inteligentní a místy i lyrický; jedná se o morbidní zábavnou jízdu…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/103364/dexter-drasticky-desivy-dexter-fZM-103364.jpg 4.1501

Dexter 1.

Literatura světová, Thrillery
Vydáno, BB art

Darkly Dreaming Dexter, 2004

Kniha Drasticky děsivý Dexter

Dody345

Relativně nedávno jsem se dodíval na seriál a když jsem zjistil, že je natočen na základě knížek, tak jsem si je chtěl přečíst, protože seriál se mi velmi líbil a bylo mi líto, že už to skončilo. Po delším hledání jsem knihu sehnal a musím říct, že byla vážně dobrá. Oproti seriálu jsou zde jisté rozdíly a to i v samotném Dexterovi, který je řekněme tak trochu drsnější. I vedlejší postavy jsou poněkud odlišnější od svých podob v seriálu. A příběh s vrahem z mrazírenského vozu má zde taky jiný konec. Ovšem ty odlišnosti nejsou špatné, protože pořád zůstáváte v pozoru. A při konci knížky jsem ty řádky doslova hltal a sám byl zvědavý jak to nakonec dopadne. Pokud jde o černý humor tak i v knize Dexter přímo exceluje a řekl bych, že ještě o něco více než v seriálu. Kolem a kolem to byla hodně dobrá knížka a v nejbližší době se určitě poohlédnu po druhém dílu knižní série.

Andrée

Už je to vážně hrozně dlouho, co jsem četla knihy o Dexterovi. A protože kniha byla první, tak nějak mi ve srovnání se seriálem přijde jednoznačně lepší, byť seriálová verze rozhodně nedělá ostudu.

Dexter je takový zajímavý týpek, trochu (víc) psycho. Na první pohled nevyčnívá z davu, ale v jeho hlavně to není tak úplně v pořádku. Jakožto forenzní laborant má info o vrazích na zlatém podnose a jeho temné alter ego je pořádný sousto pro psychologa. Dexter je emočně plochý, nějak nemá cit pro to, co ostatním přijde normální. V noci se z něj stává dravec, prahnoucí po své oběti. A v tom všem se snaží naučit normálnosti, aby zapald mezi davem obyčejných lidí.

Kortez

Audiokniha. Pred rokmi som videl seriál, teraz sa mi kniha hodila do výzvy s 21 písmenkami.
Maximálna spokojnosť s načítaním, užíval som si to po celý čas. Skrátka drasticky desivá krimoška.

sestraJoy

Sedm let poté, co skončil seriál, jsem se odhodlal ke čtení předlohy. Nejvíc překvapenej jsem, že se to lehce liší - což je ovšem paráda! Pak je tu všechno, co známe... ale přiznám se, že seriál mě bavil víc. A přitom knížka je taková přímočařejší...

Mruskulka
28.12.2020

Už je to hodně dlouho, co jsem viděla seriál a na jeho základě začala číst tuto knihu. Vůbec mě nenadchla, nezačetla jsem se a odložila ji. Nyní jsem hledala knihu, která se mi vzhledem nelíbí a natrefila jsem na tuto. Přečteno během chvilky. Na tuhle knihu jsem musela nejspíš "dozrát" :D Těším se na další díl

Prske
09.11.2020

Seriál miluju, viděla jsem ho už několikrát a nedám na něj dopustit. O to víc jsem byla zklamaná z jeho knižní předlohy.
Ke knize jsem se dostala v rámci čtenářské výzvy, protože práce forenzního analytika je moje vysněná. Ale další díly už si nepřečtu.
Příběh mi přijde takový nudný, má rychlejší spád než v seriálu, prostě mi tam něco chybí.
Ale možná je to pouze mou deformací perfektním seriálem. Těžko říct...

JP
30.10.2020

Vyloženě jsem byl jen zvědavý srovnat předlohu Jeffa Lindsayho se seriálovou adaptací (čistě z nostalgie) a jak jsem předpokládal: Zatímco TV show prodává vlastně vše - černý humor, herecké výkony, hlavní premisu, magickou atmosféru ("Tonight's the night.") bezstarostného léta v Miami s mentalitou a kodexem hlavního antihrdiny, trefné vedlejší postavy - u knihy si člověk říká, že je to okleštěno o všechny ty drobné detaily, co to dělají právě tím, co na tom milujete nejvíc - médium TV vítězí nad médiem literatury. Kniha působí velmi velmi staticky, přímočaře a postrádá šmrnc a inteligenci, vlastně jen posloucháme Dextera a vnímáme jeho okolí z pohledu jeho bubliny, což třeba anuluje komičnost scén, kdy se Dexter snaží chovat "casual", aby splynul s davem a působil jako normální člověk... je to jako kdybychom zbavili určitý příběh, který má mnoho mnoho vrstev a ponechali mu pouze dvě. Ve své podstatě se jen lehce dotýkáte toho, na co jste zvyklí, 'Drasticky děsivý Dexter' tak je spíš jen koncept, který byl následně lépe rozpracován. Působí to hodně jako béčkové knihy, které jsou napsané na základě populární předlohy, čistě jako produkt, ne jako originální myšlenka, která má ambice být něčím víc. Nemělo mě to čím ohromit. 5/10

Ninjer
27.09.2020

Seriál mně kdysi vyrazil dech (i když mě pak některé série zklamaly a zakončení bylo dost strašné), a tak jsem dlouho plánoval přečíst si i knižní předlohu. Mám za sebou první díl a jsem nadšený skoro tolik, jako když jsem v 17 letech viděl první sezónu. Obvykle se tomu snažím vyhýbat, ale v následujících řádcích budu knihu a seriál hodně srovnávat (ale bez spoilerů).

Hlavní hrdina Dexter Morgan, sociopatický sériový vrah, je fakt sympaťák. Dá se mu fandit, protože si uvědomuje svoji situaci a navíc ho jeho nevlastní otec policista naučil dodržovat kodex, se kterým zabíjí jen jiné sériové vrahy, sexuální násilníky a další monstra. Jako vypravěč je perfektní. S černým humorem a svým odstupem někoho, kdo prostě nemá city jako my, umí skvěle hláškovat a někdy je i zatraceně vtipný. V seriálu ho Michael C. Hall (s pomocí scenáristů a dalších tvůrců) vystihl naprosto úžasně, jen místo klasické atraktivity je seriálový Dexter spíše roztomilý a získává si lidi (ať už před televizí nebo přímo v seriálu) spíše tím, jaký je mimoň a nerd. Oba si ale dobře uvědomují, že jim na nikom vlastně nezáleží a vše je pro ně jen jakási hra.

Detektivní příběh se odehrává v Miami, které je stylové v knize i v seriálu. Pod zářivým sluncem a mezi atraktivními opálenými lidmi se skrývá mnoho zla a hnusu, které dokáže málokdo tak dobře vnímat jako vrahoun Dexter. Navíc minimálně v prvním díle je místní policie za slušné blbce. Dexterova nevlastní sestra se marně snaží stát se detektivem, ale neustále jen dělá vábničku, přestrojená za prostitutku. V policejních složkách se hlavně politikaří, v čemž hraje prim detektivka LaGuerta - v knize mnohem hloupější a mnohem větší mrcha.

V Darkly Dreaming Dexter se náš hlavní zabiják rozhodně nenudí. V Miami se objevuje záhadný sériový vrah, který se na rozdíl od Dextera chce svými úlovky pochlubit. Dexter je jím čím dál víc fascinován, přemýšlí, jestli má pomoci ségře ho dopadnout, a začíná dělat chyby...

Příběh knihy je pořádně nabitý. Neustále se objevují nějaké zvraty a vše je doprovázeno skvělými popisy. Z Darkly Dreaming Dexter vychází první série, ale určitě se nejedná o doslovný přepis. Máme tu hodně změn, což jsem očekával a jsem za to rád. V seriálu se toho stane více, což ale neznamená, že to je za každou cenu dobře. Jak je už obvyklé u seriálových adaptací, v televizním Dexterovi se víc řeší postavy a jejich vztahy. Kniha je údernější, temnější a odvážnější, co se týče příběhu. Závěr knihy může být - minimálně pro fanoušky seriálu - až šokující. Ale rozhodně mě to nalákalo přečíst si další díl.

Skvěle napsané a nápadité temné čtení.

Osm sympatických monster z deseti.