Christine-Marie Christine-Marie komentáře u knih

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Kroniky prachu se mi v seznamu přečtení dostaly už díky krásné obálce, tématu viktoriánského Londýna a knih. Čekala jsem oddechovku, jen jsem se bála, jestli se nebudu na 500 stránkách nudit. Mé obavy byly naštěstí zbytečné, až mě to zarazilo. V tom dobrém slova smyslu - knížku jsem nemohla během čtení vůbec odložit! I když se v příběhu nic světoborného vyloženě nedělo, styl autorky byl úžasný! prostřední s postavami jakbysmet, a já se po většinu čtení musela usmívat od ucha k uchu. Lin Rina psala s lehkostí, humorem, a zkrátka... :) Krásná oddychová knížka, která se mi zapsala neskutečně do srdce.
Něco takového jsem potřebovala!

14.02.2020 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Knížka se mi četla jedním dechem. Steinbeck je úžasný vypraveč, rozhodně si od něj přečtu víc! Na konci jsem musela otřít pár slz a vydýchat to. Příběh byl dojemný, krásný... Úžasně popisuje dannou dobu. Rozhodně doporučuji všem k maturitě. Navíc má i příjmených cca 110 stránek, což mi přijde jako fajnové plus.

27.01.2019 5 z 5

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

Tři slova: dechberoucí, úžasné, dokonalé!

24.06.2017 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

(SPOILER) Na Mlčící fontány jsem se moc těšila. Diktátorský režim za F. Franca mi přijde jako zajímavé a ne tolik probírané téma a spojení s R. Sepetys se to zdálo jako skvělá kombinace. Musím ale říct, že na to, jak jsem ostatní knihy autorky přímo hltala, do téhle knihy jsem se musela nutit. Probíraná témata jsou zajímavá, dobře uchopená v každém pohledu charakterů, ale přesto se za mě děj jaksi táhne. Navíc mi přijde, že je více depresivní. Což je jeden z důvodů, proč jsem se do čtení musela často nutit. Je zajímavé, že ostatní knihy od R. Sepetys řeší také těžká historická témata, ale tahle na mě zanechala asi větší depresi, než všechny ostatní. Musím také souhlasit s komentáři typu, že je děj předvídatelný a příběh se oproti jiným dost táhne. I když tu druhou část po 20 letech jsem nečekala a musim rict, že právě ona se mi možná líbila nejvíc. Je mi líto Fugy a Puri. Jsem šťastná za Anu s Danielem a také za Rafa. Před Fontánami jsem četla Musím tě zradit a proto oceňuji provázanost skrze díla ale zároveň knihy musím víc srovnávat.

16.04.2024 3 z 5

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

Tak tohle bylo naprosto (naprosto!) boží! Epický styl Leigh Bardugo mi chyběl. Její dokonalý svět (s veškerým folklorem a rozmanitostí); promyšlené charaktery a význam děje! Prostě všechno. Leigh dokáže uchvátit a vy se nemůžete od jejich knížek odtrhnout!
Sice se jedná o nenavazující série (Zjizvený král, Griša, Šest vran), přesto zastávám názor, že by se všechny měl čtenář přečíst. Už kvůli tomu, aby mohl pochopit lehké, přesto brilantní narážky na věci z přecházejících knížek. ;)
Hl. postavu Nikolaje jsem měla v Griše ráda, ale ve Zjizveném králi jsem se do něj opravdu zamilovala. Jsem moc ráda, že se L. B. nakonec Nikolaje rozhodla v Grišovské sérii nechat na živu. Protože kdyby sabáška zabila, nikdy by nebyly věci v Ravce a jiných zemích vysvětleny tak dobře, jak se tomu stalo ve Zjizveném králi.
Moc se mi líbil také pohled Zoji (konečně se vysvětlilo, proč se chová, jak se chová) a pokračování příběhu z Šesti vran ve vyprávění Niny + Adrika s Leoni, kteří byli spolu TAK roztomilí, a přirostli mi okamžitě k srdci.

S nedočkavostí očekávám další díl, protože napínavější konec už autorka nemohla snad ani nemohla napsat! :D

PS: Moje srdce pořád pláče pro Isaaka, do něhož jsem se zamilovala stejně hluboce jako do Nikolaje a při konci knížky jsem si říkala: "Proč, proboha?"

08.11.2019 5 z 5

Nebe po bouři Nebe po bouři Sabaa Tahir

(SPOILER) Ačkoliv jsem na třetí díl této série nadávala a moc sebejistoty mi k pokračování nedal, jsem ráda, že jsem zatnula zuby a jakmile ho dočetla, šla na závěr celé série. Jako mávnutím kouzelného proutku jsem se při prvních stránkách propadla do úžasného příběhu, krásného jazyka a originálního světa. Tleskám, Saabo. Vážně, že jo. Moje hlavní postavy skončily dobře, jen Avitase Harpera a Darina mi je líto.

25.07.2022 5 z 5

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Na tuto knižní sérii jsem vyčkávala určitě přes pět let a konečně minulými Vánocemi ji dostala do ruky. A možná proto, že jsem o ní v průběhu 5 let snila, doslýchala se, jak úžasná je, mě příběh upřímně zklamal. Základ má autor dobrý. Píše vlastně moc dobře, nechybí mu fantazie, má do puntíku vše propracované, jeho vytvořený svět je protknutý časy, kdy bardové chodili hrát své balady pod dámská okna. Jenže tu je něco, co mě bohužel nutí dát nízké hodnocení. A to, jak děj působí skoro jako dokonale YA klišé (a že já YA literaturu četla v jednom kuse dost poctivě!). Hrdina, který vše hned umí, je ve všem nejlepší; má pochmurné dětství, z čehož je příčinou jeho osudu to nejhorší - na bájné stvoření, pocházející ze tmy - stvoření na světě; všechny ženy jsou v příběhu krásné, atd...
Ale hlavní kámen úrazu je asi právě jeho zmiňovaná představivost. Tedy, abyste pochopili, jak má autor bohatý jazyk a opravdou vervu příběh vykreslit do skvělých podob, vše se mu v něm tříská emocionálními projevy, dramatickými dějí, předvídatelností.... Kdyby oněch části bylo méně, ne hned na sebe, mělo by to větší grády. Proto knihu na dobu neurčito - hmf, možná do doby, dokud nevydá poslední díl, abych si mohla sérii přečíst hned najednou - odkládám, abych se do ní někdy v budoucnu mohla s chutí začíst. Protože přesto vše, jak kniha vypadá a zní jako YA, je na ní opravdu vidět její propracovanost, kterou chci ocenit.

10.04.2022

Dopisy Děda Mráze Dopisy Děda Mráze J. R. R. Tolkien

Prostě kouzelný... :) Jako milovník Tolkiena, bych tuhle knížku chtěla mít doma, nejenom půjčenou. Jen mě mrzí, že jsem se k ní nedostala, když byl ještě sníh. To by bylo ještě víc kouzelné :) Snad příště.

24.02.2021 5 z 5

Zima čarodějnice Zima čarodějnice Katherine Arden

Já nemám slov... Takovou knižní sérii jsem nikdy předtím nečetla. Navždy na ní budu vzpomínat a vracet se k ní.
Katherine, děkuju!

09.02.2021 5 z 5

Pravá láska Pravá láska Robert Fulghum

Knížky od Roberta Fulghuma opravdu nezklamou! A tato nebyla výjimkou.
I když byla jiná, než ostatní. "Opravdová láska" - plná příběhů ze života Fulghumových čtenářů byla jako vždy pravdivá, dojemná, úsměvná a (neočekávaně) zamilovaná. Plná lásky a obyčejně neobyčejných věcí...!
Jen je škoda, že nemá pokračování, jak nám autor sliboval. Kdyby měla, taky tam něco hodím :)

14.07.2019 5 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

S novou knihou od S. J. Maas jsem vůbec netušila, do čeho jdu/co mám očekávat. Věděla jsem, že se má příběh odehrávat v moderním světě s mrakodrapy a bůhví čím. Přesto mi dalo krapet zabrat, než jsem se v Půlnočním městě zorientovala a navykla si, že Sarah nepíše o klasické (dejme tomu) 'fantasy ze středověku'. Navíc, motala jsem se v tom, že jde vlastně o urban fantasy a přesto je svět inspirovaný starověkým Římem. Co mi dalo zabrat víc, než jen urban prostředí, byl... Celý popis. Přehnané, dramatizované, emocí napěchované klišé. Ale postupem času (když už si na svět plných nejmocnějších a nejkrásnějších postav, krát na druhou zvyknete a přestanete si klepat rukou na čelo) mi děj přišel zajímavý. Protože je to prostě Sarah J Maas, která má vše do puntíku promyšlené, občas vám ukápne slza dojetí a které v zápletce vše dokonale zapadá. Jen mi přišla škoda, že se ani tak moc dopodrobna nepopsal dvůr pod řekou a čtvrt kostí. Snad v příštích knihách. Protože ať to bylo, jaké to bylo, četlo se to dobře, mělo to spád, dávku kreativity (někdy až moc) a po epilogu jsem byla zvědavá, jak bude příběh pokračovat dál. Přesto musím dát pouze tři hvězdy.

24.07.2021 3 z 5

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

Folklorní, pohádkové, hezky čtené, ale to je bohužel vše :( Mrzí mě to, knížka měla potencionál, bohužel děj se táhl, hlavní hrdinka uměla vše neskutečně rychle, místy zbytečné podrobnosti + predvídatelnost a konec opravdu hrr, i když ty dvě poslední stránky ve vesnici byly pěkné.

20.02.2021 2 z 5

Moc milá, oddechová knížka se špetkou kouzla. Vůbec jsem netušila, jak rychle u ní dokážu vypnout :)

03.10.2020 4 z 5

Pozorovatelka Pozorovatelka Anna Bright

Na Pozorovatelku jsem se v celku těšila. Svět inspirovaný starými evropskými legendami, a princezna plavící se za napadniky... To znělo super. Jenže bohužel autorka z příběhu vyždímala všechno, a to nemyslím v dobrém..... Děj dost kazí ufňukaná hrdinka s rukama pořád zahrabanýma v hlíně (taky jste ji málem přerazili, když opustila skvělého Arthura?!), jejíž plavba za napadniky a celkově setkání s nimi bylo jedno velké kliše, vyvedené do extrému...
A pak ten svět.... Tady se prokazuje teorie, kterou měl Toliken: pokud není dobře vymyšlený svět, máte hned o padesát procent horší příběh. A u Pozorovatelky tomu tak bylo... Neříkám, že autorka nebyla originální (vlastně byla ale pouze tím, že splacala pískový hrad ze všeho dohromady). Na reálnou zemi tam totiž spadá pět vymyšlených. Navíc tam nejde určit, v jaké době se děj odehrává.. V podstatě by se dalo říct asi jako novověk, ale proč tam pak máte pojem třeba fotbalu?
Tak takovou knížku jsem ještě nečetla - horším slova smyslu. Knížka měla potenciál, protože kromě světa a hlavní hrdinky, autorka píše opravdu hezky (s nejrůznějšímii přirovnáváními, oddechově). Kvůli tomu dávám tři hvězdičky. Kvůli psaní, oddechové stránce, a prvopočátnímu plánu vytvořit příběh inspirovaný pohádkami a posláním najít toho pravého za oceánem. Kdyby tam nebylo to ani ono, asi bych vůbec nehodnotila... Jak se někdy říká, méně je více. Kdyby autorka ubrala polovinu věci, které tam dala, myslím, že by to byl dobrý příběh.
PS: Navíc se vás musím všech zeptat: taky jste nedávali vedlejší postavy, které se jmenovali po různých umělců literatury, jako například Perrault, Will Grimm, a podobně? :D

20.01.2020 3 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Já nevím... Možná to bylo tím důvodem, že jsem od autorky četla první Šest vran, nebo že jsem před Grišou zhltla Dvůr křídel a zmaru od S. J. Maas (která nasadila laťku vysoko), ale prostě mi přišlo, že je to jedne velikánské klišé... Děj se tam děje až moc předvídatelně a rychle. Navíc je rozhodně znát, že je to autorčina prvotina.
No, další díly jsem si neměla v plánu po tom prvním přečíst, ale ségra říká, že jsou napsané úplně jinak. Tak ji zkusím uvěřit a snad se prokoušu celou sérií.
Dala bych dvě hvězdičky, ale tu jednu tam musím dát za tak originální námět carského Ruska + tu přenádherně nakreslenou mapu.

05.04.2018 3 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Překvapilo mě, jak se to dobře čte a jak jsem do toho čím dál tím víc ponořená :D
Určitě si od Oscara Wilda ještě něco přečtu. Líbí se mi jeho styl psaní s citlivým, přesto úderným popisem :)

18.01.2018 5 z 5

Tehanu Tehanu Ursula K. Le Guin

Původně jsem si myslela, že mě poslední díl ze základní série z Eartsea nezaujme. Slyšela jsem, že je příběh na Gontu, moc se v něm neděje, necestuje... Proto mě samotnou překvapilo, jak mě Tehanu dostala. A právě kvůli své komorní atmosféře. Gont dokáže okouzlit, roztomilý vztah Geda s Tenar také. Podle mě krásné dovršení základní série. Teď jen sehnat Jitřní vítr a pustit se do dalšího dobrodružství!

14.07.2021 5 z 5

Podlý král Podlý král Holly Black

Tak tohle byla pecka... Vůbec jsem nečekala, že s druhým dílem přijde víc spádů, lepší čtení a vyvinutí hlavní charakterů. Jude, která mi přišla v jedničce hrozná, u mě ve dvojce zaválela, a klobouk dolů před ní. Cardan, kterého jsem brala tak ladem skladem, mi v "Podlém králi" úplně učaroval.
Bála jsem se, že se mi bude opět hůř začítat do vílího světa, který je na rozdíl od S. J. Maas aj., opravdu krutý a temnější... Ale opak byl pravdou. Jak rychle jsem si na něj zvykla. Knížku jsem měla přečtenou za dva dny a kousek a to jsem nečetla tak ustavičně... Styl Holly Blackové a překladatelky zároveň, byl skvělý. A já můžu pouze děkovat sama sobě, že jsem se do dvojky pustila teď, když za šest dnů vychází trojka. Protože kdybych knížku četla dřív, nevydržela bych pokračování.

14.07.2020 5 z 5

Zlodějská přísaha Zlodějská přísaha Mary E. Pearson

Krásné zakončení duologie a lehké nahlédnutí do života hrdinů z Kronik pozůstalých. Konec musím číst znovu a znovu. Nádhera :)

06.07.2020 5 z 5

Snílek Neznámý Snílek Neznámý Laini Taylor

To bylo tak... Tak krásné! Ano, občas předvídatelné a trochu moc dokonalé, ale opravdu krásné! Zbožňuju styl Laini Taylorové! Její metafory, vyprávění, světy a tu náladu, s kterou píše!
Kniha se mi jen těžko odkládala a jsem ráda, že jsem si ji přečetla teď, když už je u nás druhý díl. Jsem opravdu zvědavá, jak příběh bude s Lazlem pokračovat!

11.07.2019 5 z 5