Dopisy Děda Mráze

Dopisy psané typickým třaslavým písmem a končící podpisem Děda Mráze přicházely dětem J. R. R. Tolkiena každé vánoce počínaje rokem 1920, kdy byly nejstaršímu synu Johnovi tři roky. Ze skromných počátků se postupně vyvinuly v podrobná líčení Dědova domu, jeho přátel a veselých i dramatických událostí, k nimž v uplynulém roce došlo na severním pólu, a obsáhly mnoho dalších postav – Dědova věrného druha Ledního medvěda a jeho dva synovce, sněžné elfy, trpaslíky i dotěrné skřety, skrývající se v jeskyních pod Dědovým domem. Výběr z těchto okouzlujících dopisů, jež Johnovi a dalším třem Tolkienovým dětem chodily více než dvacet let, včetně reprodukcí barevných ilustrací a obálek k nim obsahuje tento svazek, připravený k vydání autorovou snachou Baillie Tolkienovou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/75_/75358/dopisy-deda-mraze-75358.jpg 4.664

The Father Christmas Letters (1993)

Dobrodružné, Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno:, Mladá fronta

Kniha Dopisy Děda Mráze

AllyKumari
24.12.2017

Příhodně dočteno na Štědrý den :) Nádherné a dojemné. Tolkien zcela jasně miloval své děti velmi něžnou láskou, a nebál se dávat ji najevo. Více otců by si z něj mohlo vzít příklad, a ani by nemuseli vytvářet nádherný svět plný kouzelných ledních medvědů.

Romžiry
11.07.2017

Moc krásná kniha. Kouzlo vánoc ... Velmi dojemné.

Jass
21.06.2017

Dlouho jsem nevěděla, co vlastně chci napsat, protože na jednu stranu to bylo nádherné, dojemné - protože kdo v dnešní době by něco takového pro své děti dělal a ještě tak pečlivě (tím si nechci stěžovat na mé rodiče, jsou úžasní :) ) a je to Tolkien...
Na tu druhou to bylo příliš krátké (nezajímají mě ty očividné důvody proč) a nebyla to tak úplně kniha. Když se člověk ale s těmihle fakty smíří je to prostě dokonalé. Všechno důležité už bylo řečeno v komentářích pode mnou, tak snad můžu jen dodat, že naprosto miluju Ledního medvěda.

kní
01.06.2017

Tak třeba ten z roku 1926:
"Třesu se letos víc než obvykle a může za to medvěd! Byla to největší rána na světě a nejpříšernější ohňostroj, jaký kdy byl. Severní pól ZČERNAL, všechny hvězdy vypadaly ze svých míst, Měsíc se zlomil na čtyři kusy a člověk z Měsíce mi řachnul na zahradu. Spořádal půlku mých vánočních čokolád, než prohlásil, že už je mu líp, a vylezl zpátky nahoru spravit Měsíc a uklidnit hvězdy. Pak jsem zjistil, že se mi utrhli sobi. Běhali po celém okolí, zamotávali otěže a provazy a trousili dárky. ..."
(ten otřesně roztřesený rukopis D.M., jeho obrázky, obálky dopisů a známky ale uvidíte až v knize)

Atanone
14.05.2017

Myslím,že je to skvělý nápad psát takhle dětem.
My jsme doma měli kouzelnou krabici,ve které se tajemně objevovaly věci..a někdy zase mizely.
A celkově-psaní dopisů "Ježíškovi" mělo taky něco do sebe.

RimmerCZ
15.01.2017

Dokonale to navozuje atmosféru staroangické rodiny a jejich Vánoc, která musela být o dost romantičtější, než jakou lze navodit dnes.

taikatalvi
28.12.2015

Tolkien písal tieto listy svojim deťom v mene Deda Mráza a je to úžasné. Zmenil písmo pre všetky postavy a opisoval deťom zážitky Deda Mráza a jeho priateľov zo Severného pólu. Závidím jeho deťom, že mali takého otca ktorý si na tom dal takto záležať. Z listov sála láska, duch Vianoc, proste krása. Knihu som čítala v angličtine s reprodukciami listov, kresieb a obálok ktoré deti od neho dostávali.

bibi.r
18.08.2015

Suprová knížka, která mě opravdu okouzlila a dýchla na mě kouzlo Vánoc :).

Alex.Barunka
18.08.2015

Čteno v originále a musím říct ze Tolkien nezklamal ani zde. Jedná se o opravdu milé vánoční dopisy, které psal Tolkien svým dětem. Pro dospělého úsměvné příběhy, pro děti dech beroucí příhody Děda Mráze :)
Pro fanoušky Tolkiena je tato kniha povinností!

Lucy2211
15.08.2014

Musím říci, že jsem hodně dlouho sháněla tuto knihu. Naštěstí se mi jí podařilo sehnat v jednom antikvariátu a rozhodně to stálo za to! Moc hezké ilustrace a úžasné vyprávění samotného Děda Mráze. Jediné co mi vadilo, bylo to, že to bylo strašně krátké :)
Klobouk dolů před panem Tolkienem, který musel být skvělým tatínkem.

marmota-b
20.03.2014

Uvažovala jsem chvilku nad čtyřmi hvězdami, jakože je to tak nevážné, ale knížka, která mi do života dala Severopolárního medvěda a jeho synovce Paksua a Valkotukku, si míň než pět hvězd nezaslouží. :-) Tímhle dárkem se kdysi strejda neskutečně trefil. Pak jsem jiný exemplář věnovala městské knihovně, protože tohle doopravdy stojí za to. Nejenom, že je to mnohdy bláznivě vtipné, ony se dokonce ty postavy během let trochu vyvíjely a svým způsobem je v tom i takový delší a vážnější příběh. Což při způsobu, jak to vznikalo, je co říct.
A jak naznačuje kní, klobouk dolů před ilustracemi!

Hikari
13.10.2013

Dalo mi hrozně práce sehnat tuhle knihu a opravdu to stálo za to. :) moc krásná kniha, kterou budu v budoucnu ráda číst svým dětem

Enefersis
08.02.2013

Milé... četla jsem je letos (teď už vlastně loni) před Vánocemi a dostaly mě do té správné nálady. Tolkien musel být skvělý táta :)