Charlie119 Charlie119 komentáře u knih

Strach moudrého muže Strach moudrého muže Patrick Rothfuss

Jsem otrávený. Ano. Jelikož ve chvíli, kdy tento komentář vzniká, je to již takřka devět let od vydání této knihy. Hanba tomu skvělému zloduchovi, jež stále trestuhodně nedokončil své veledílo. Lepší vyprávění byste hledali opravdu nesnadno.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Každý by si jej měl přečíst. A nejen jako dítě.

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Velmi zajímavé, pokud přihlédneme k době, v níž kniha vznikla. Neotřelá mi přišla morální stránka, vykreslucící velmi smutné osudy hlavních postav. Bezohlednost plodí jen další bezohlednost, která vyústí až v krutost... Pouze bych dodal, že dnes bychom si v příběhu více potrpěli na jiné aspekty, pro představu detaily spojené s výzkumem. Ple právě jejich absence z knihy stále činí neotřelý příběh, stojící za přečtení.

26.05.2021 5 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Šťavnaté, drsné, ale vše do sebe zapadá jako parádní skládačka.

Ydris: kniha první Ydris: kniha první Květoslav Hönig

Původně jsem chtěl své dojmy dále nešířit. Skutečně ano. Moc.
Jenže to zkrátka nejde. Na tomto, říkejme tomu spíš počin, je tolik špatného, že nemohu jinak, než o tom napsat a doufat, že si můj komentář autoři alespoň přečtou.
Kéž bych jen nebyl fanouškem fantasy, sám se jeho psaním nezabýval a především, kéž bych to nikdy nedostal do rukou.
Připadá mi, že autorské duo snad nikdy nepsalo do povídkových soutěží - jak bývá zvykem, ani jinak svou práci snad s nikým, kdo s tímto má zkušenosti, nespolupracovali. Dokonce - nechci zabíhat do podrobností, nečetli z fantasy, s výjimkou Písně ledu a ohně, snad nic. Poslední je ale jen můj názor - subjektivita, vyvolaná postižením při zdolávání řádků Ydris.
Největším nešvarem je zřejmě, jak už jsem četl i v jiných komentářích prkennost, plytkost a neuvěřitelná prostoduchost postav, které mě již od první třetiny začaly nutit u čtení skučet. Postavy jako kdyby neměly mozek. Jejich úvahy jsou pitomé, jejich charakterové vlastnosti téměř žádné. Často bez jakéhokoli vysvětlení jedna úvaha nebo čin popírá čin následující. Nelze si k nim tedy vytvořit jakýkoli vztah, nic, co by čtenáře s hrdiny spojilo.
Dále je tu velké množství dějových linek - to by nebyl žádný problém, kdyby většina nesloužila jen jako prázdná výplň už tak slabého děje. Kdyby se proškrtaly dialogy i linky, které na hlavní "příběh" nemají nejmenšího vlivu a nemají v knize většího významu, zbyde z toho vykostěná povídka.
Hrome, vždyť to má přes 300 stran a nic se tam nestane! NIC! Ksakru! Jediná dějová linka, která vrcholí šestákovou zápletou plnou klišé, patosu a bohužel i nesmyslů. Připadala mi, že si snad autoři ze čtenářů dělají legraci.
Během čtení mne napadalo, proč popisují do detailu jakýsi turnaj, když s dějem nemá nic společného? A jak jsem již říkal, proč se některé postavy neustále objevují, když po skončení knihy jeich úhola v knize neměla smysl?! SPOILER * Je tam například jakýsi lovec, kterého si zavolají, aby zlikvidoval jistou čarodějnici - on tedy nakonec dorazí na místo, informuje se na svou práci, a tím, světe div se, jeho úloha skončí. Bože to jako vážně? Chápu, že k tomu střetu má asi dojít později, kdyby ale jeho putování líčili až ve druhém díle (což platí o polovině dalších dělových linek o dvou stranách) udělají tvůrci líp.
Dále je dost otravné číst jak má 85% všech postav modré oči a jejich doslova slohově schématické popisy - od hlavy k patě. Přes rysy tváře, postavu, i oděv, to vše pořád stejně, again and again. Jo a všechny ženské jsou tam krásné, čaroskrásné, hezké.... (Dokonalý svět :-D )
Až na pár kusých nápadů je to tak děsuplný zážitek, že jsem si navýsost jist, že za tohle by se ze zdravým rozumem nepostavil žádný nakladatel - pradávná vlastní zkušenost.
Ale, abych vzal něco k dobru, například setkání barbara s duchem, nebo povídání o tastedarech u ohně s lovcem čarodějnic, jsou fajn. Minochodem, u druhého zmíněného jsem si řekl, ano, přesně v místě, kde spolu postavy sedí, je vyprávění u plápolajícího táboráku to pravé místo na bajky o světě a tedy příležitost ke sblížení postav.
Suma sumárum, je to uspěchané, šité horkou jehlou. Chce to zapracovat na většině věcí - nedělejte nesmyslné kapitoly o ničem - a zkuste oslovit někoho, kdo s tímto má zkušenosti. Potřebuje to hooodně práce, ale navzdory všem hrůzám si myslím, že autoři ten potenciál kdesi ukryt mají :-)

08.07.2017 1 z 5

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Když přihlédnu k tomu, jak dlouho tomu je, co příběh(y) vznikl(y), dávám jednu hvězdu navíc. V dobové mentalitě jsou lehce satirická a drobně erotická vyprávění svým způsobem zajímavá, ovšem velmi často se opakují. Archetypy postav se moc nemění, jsou poměrně šablonovité, což s dalšími příběhy dnešního čtenáře s postupem času a přibývajícícmi příhodami stále víc nudí. Nemyslím, že kniha dnes nemá co nabídnout, jako sonda do 14. století je příběh dobrý a stojí za přečtení. Nebo se o přečtení, ehm... alespoň pokusit :-D

26.05.2021 3 z 5

Magie pro každého Magie pro každého Jiří Pavlovský

Velice pohodové, svižné zábavné a v neposlední řadě vtipné. A to dost. Narážky na Šimka/Grosmanna, Cimrmana aj. mne dostávaly. A už jen za to musím dát hvězdu navíc.
Další věcí je, že kniha je sama o sobě řemeslně dobře odvedená práce. A to mezi českými díly již něco znamená! :-) Mohu jen doporučit.

28.09.2018 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Tuhle knihu musíte chtít pochopit. Jenže to, co museli a musejí vojáci ve válce prožívat, to si dnes nikdo nedovede a často ani nechce představit.

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

velmi velmi dobré a důvod k tomu se nad lecčím zamyslet. Často tyto starší tituly, jako frankenstein, Jekyll a Hyde a nebo právě Dorian Gray poselstvím pro dnešní často nadutou, bezohlednou a sebestřednou do sebe zahleděnou společnost... Poselstvím, které by se asi nemělo ignorovat.

31.05.2021 5 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Mělo to části, které se četly ztuha. Opravdu to bylo těžké spolknout. Potom tu jsou ale takové části, které mi vrtaly hlavou ještě dlouho poté, co jsem knihu dočetl. Je tam takové množství úvah a myšlenek na naši vlastní exitenci i život mimo Zemi, že nad tím přemítám i nyní, když píši tento odstavec. Také příběh hlavního hrdiny a jeho "milé" mi, starému cynikovi, přišel dojemný, a to je co říci :-)

08.07.2017 5 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Velice zajímavé, silné a jak píší i jiní uživatelé, aktuální téma. V knize je spousta věcí dobře rozvedených, dobře ukázaných. Čte se velmi dobře. Mrzí mne ale, že nebyly mnohé situace hnány víc "na dřeň" ať už příběh samotných postav, s nimiž jsem se díky takřka neustáleému přebíhání z linky na linku (a je jich tam plno), tolik neztotožnil, tak víc a popsané chování společnosti. Vše bylo zajímavé, ale něco tomu sem tam scházelo. Například Inferno, vyprávějící další globální hrozbu, se četlo a prožívalo o něco lépe.

05.09.2022 4 z 5

Adept Adept Adam Przechrzta

Velice zajímavé téma. Podobné už sice existují, ale zde alespoň autor respektuje historické reálie, i mentalitu lidí z doby, v níž se vše odehrává. A daří se mu i jiné věci. Jen tak dál. Další díl nevynechám

02.09.2022 4 z 5

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

Romatické, vtipné, ale i vřelé. A pro nečtivce, i krátké! :-)

31.05.2021 4 z 5

Těžké melodično Těžké melodično Terry Pratchett

Pokud bych nebyl rocker, kytarista a zpěvák v kapele, asi bych tu pátou hvězdičku nedal, ale je to jak to je, a proto jsem si příběh o tom, jak do Zeměplochy "záhadně" zabloudí tzv. hudba "s kameny", fakt užil. \m/

26.05.2021 5 z 5

Tato, i ostatní povídky, jsou skvělé. Zejména, když přihlédnu k faktu, je dílo je staré přes sto let. Velmi čtivé a zajímavě pojaté archetypy postav, které jsou dnes často takřka klasikou.

20.08.2019 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Dobře a poutavě napsáno, ale z dnešního pohledu je děj někdy maličko rozvleklý a zpomalený ohromně dlouhými dialogy. Přesto to není nic, co by bránilo knize i dnes po letech od napsání, čtenáře zaujmout.

17.12.2018 4 z 5

Bivoj válečník Bivoj válečník Juraj Červenák

Je libo Kazi, Tetu, Libuši a další známé hrdiny, oděné do fantasy hávu staroslovanské doby? Tak neváhejte a čtěte!

08.07.2017 4 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Velice dobrá kniha, která sice není fantasy, ale vzhledem k tomu, že mám vystudovanou historii, musím ocenit, že autor si s rudolfinskou Prahou poradil velice dobře!

Inferno Inferno Dan Brown

Děsivá možnost, že by nastalo něco podobného... Ale ne, že by na tom nebylo nic pravdivého

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Ano, byl jsem poměrně spokojen. Dobrá řemeslná práce i velmi povedený závěr. Vše táhne nahoru nepříliš okoukaný námět. Jen bacha na Kámen, Prkno, Město, zdání klame.

20.08.2019 4 z 5