Ydris - kniha první

Ydris je počátečním dílem epické fantasy ságy, kterou obklopují ilustrace, hudba a rozsáhlá mapa. Rozvětvený komplexní příběh obohacený písněmi, básněmi a vlastními jazyky je zasazen do propracovaného světa s pestrou historií i kulturou. Magie s limity, bytosti inspirované slovanskou mytologií, humor, intriky… Vítejte. Dějiny Avirie jsou psány krví. Od jejího osídlení a bojů se stvůrami, přes rodové války, barbarské nájezdy, povstání či mor, poznal lid této země jen málo míru. Přesto se zdá, že si bohové mír stále nepřejí. Trůnu se ujímá Orseon Delran a v jeho rukou nyní leží osud země. Leč není jediným, kdo chce tkát látku dějin. Ne všechny rody se jeho vládě hodlají poddat bez boje. Orseonovu mysl také trápí uprchlí Acrel a Artianas z rodu Zanfree, potomci svrženého krále, kteří se ztratili neznámo kam. Ze všech jsou to pouze rytíři Bratrstva a Stříbrné kněžky, kteří stojí neotřeseni, pilíře moci a jistoty v bažině chaosu, strhávající slabé pod dusivé bláto. Jen čas ukáže, zdali meče Bratrů a magie čarodějek dokáží odolat šířící se temnotě. Mezitím se v hlavním městě schyluje k válce nočních cechů. A Wrael, prohnaný loutkář, tančí po jejím bitevním poli - po ulicích. Ze stínů tahá za špagáty svých loutek a s potměšilým úsměvem na tváři je nechává skákat, jak se mu zlíbí. Je to muž, jehož motivy nikdo nezná. Muž, který ví snad o všem, co se ve městě děje. Za jeho vědomosti platí cechmistři zlatem. A nejen oni. Pro Wraela má nový úkol také správce města, který jej nechá sledovat podezřelou bělovlasou ženu. A daleko za hranicemi království, za Bílými horami, v zemi zvané Waleyrská divočina, se mladý barbar probouzí z neustále se opakujících vidění. Jen tři z nich si však dokáže s procitnutím vybavit - zasněžený průsmyk vysoko v Bílých horách, majestátní chrámovou stavbu z kamene a v neposlední řadě… bělovlasou ženu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/325891/ydris-kniha-prvni-vt7-325891.jpg 3.594

Odkaz tastedarů (1.)

Literatura česká, Fantasy
Vydáno:, Nugis Finem

gabice4
03. listopadu

Mě se kniha líbila....... ze začátku jsem se ztrácela ve jménech, ale postupem času jsem se zorientovala....... autorům fandím a přeji hodně čtenářů pro další pokračování, já budu určitě jedna z nich

Eslem

Knihu bych spíš řadila do YA žánru - navzdory deklarovanému autorskému záměru jde o průměrně napsaný, naivní pokus o high fantasy, který se dojem nápaditosti snaží vyvolat přeplácaností a náročnějšího čtenáře spíš nechtěně rozesměje než posadí na zadek. Reklamu a sebevychvalování bych autorům asi až tak nevyčítala - v dnešní době, kdy recenzenti selhávají na plné čáře a zahlcují internet nic nenapovídajícími a vesměs pochvalnými bláboly, by od domácího autora, který navíc nemá v zádech nakladatele, nejspíš byla sebevražda přiznat, že jeho dílo není revoluce a naprostá bomba. I když tím, že pro dostupnou ukázku vybrali prolog 1, si vzápětí sami podrazili nohy - tahle pasáž patří k těm nejhorším a opravdu nevyznívá tajuplně a s příslibem, jak byla asi myšlena.

Shodnu se s většinou předchozích střízlivých komentářů - svět je viditelně vymyšlený s nadšením (ovšem rozhodně bližší Paolinimu než Martinovi), ale literárně se autoři zkrátka přecenili. Sloh je kostrbatý a dost úsměvně z něho vyskakují části, kdy se jeden z nich vyžívá ve snaze o poetičnost. Obohacování češtiny taky nebyl úplně dobrý nápad a místy pokusy o originalitu sklouzávají až do pitoma - nedlouhé vlasy, ne nepohledný, správcovo titulování Wraela obludníkem a tak dál. Troušení vulgarismů a použití hovorové řeči většinou působí nahodile a jako pěst na oko a naprosto se míjí účinkem. Nebylo ani potřeba otrocky následovat příručku, která tvrdí, že by se měl autor opakování slov/jmen za každou cenu vyvarovat. Obecně bych výrazně ubrala na snaze o umělecký dojem (abstraktní umění mi nevadí, ale cpát ho do klasické fantasy asi nemá moc význam - radši tu mapu, prosím) a zapracovala na poctivém psaní. Zkušeného redaktora by to opravdu chtělo, protože takhle jen autorská slepota úřadovala ve dvou.

Osobně high fantasy považuju za nejobtížnější ze všech podob fantastiky a nechci podceňovat mladé nadšence, ale myslím si, že schopnost ji psát zraje ruku v ruce s věkem a i pak zůstává vzácností. Většina pokusů o epiku totiž vyznívá naivně, pateticky nebo jednoduše směšně.

LadyD

Nic moc jsem od této knihy nečekala, ale musím říct, že mě velmi překvapila. Závěr knihy byl, alespoň pro mě, báječně akční, což se mi líbí. A rozhodně se těším pokračování, tak snad to bude co nejdřív :)

Annieren

Tahle kniha by výborně šla popsat slovy "all flash and no substance". Je vidět, že autoři si dali velkou práci s vytvářením světa, avšak sice všechno hezky pojmenovali, ale nedokázali to nechat žít samo o sobě. Cílem první knihy nějaké série je vtáhnout čtenáře do děje, aby si chtěli přečíst další díly, aby se těšili na pokračování. Tato kniha na mě tak nepůsobila. Naopak; je to, jako by čtenáře prosila, aby ještě chvíli vydrželi, než se to všechno rozjede. Teď se sice ještě nic neděje, ale slibujeme, že to bude lepší! Avšak tyto "sliby" jsou velmi pofidérní věc a málokdo dokáže opravdu předvést to, k čemu se takto zaváže (viz Sherlock od Moffata, který používá tuto "taktiku" a kvalita viditelně sérii od série klesá). Možná se před vydáním mělo ještě pár měsíců počkat, aby si autoři ujasnili, jak knihu napsat tak, aby dokázala fungovat sama o sobě. Mohla bych psát dál o věcech, které tu úplně nefungovaly - příliš dokonalé postavy, příslib slovanské mytologie, kterou jsem tam tedy moc nenašla (fajn, jednou tam byl vodník), na první pohled zbytečné dějové linky (turnaj?). Nechci se tady ale o tom rozepisovat, protože je vidět, že autoři do toho přeci jen dali kus práce a proto mě trochu mrzí, že to nedokázali dotáhnout a trochu se uskromnit ve svých grandiózních snech o sérii připomínající Píseň ledu a ohně.

yaoiyuri

Po přečtení mi na mysli vyvstala jediná otázka: o co tam sakra jde? Tohle mi mělo přece přiblížit nový svět, hlavní postavy a příběh mě měl navnadit na další četbu… Rozdělit první díl na 2 knihy byla dle mého chyba, když se jakási „zápletka“ utvoří až v poslední kapitole první části (tzn. po více než 300 stranách). Vůbec nevím, co čekat od pokračování, protože kromě svítícího meče, hrobky ze snu a prohlášení o hrdinovi, který ovlivní dějiny celé země, jsme nahlédli jen do žabomyších půtek hromady různě důležitých postav.
A o tom zjevně Kniha první je – o představování postav (ne o ději), ve kterých se sice není zase tak těžké zorientovat, ale je prakticky nemožné k nim blíže přilnout a pochopit jejich myšlenkové pochody, protože jednotlivé kapitoly jsou příliš „stručné“ a těch postav je na 300 stran hodně (až moc). Důležité věci, které by měly být rozvedeny a vysvětleny, jsou často popsány zkratkovitě, ale je bezpodmínečně nutné se v každé nové místnosti zmínit o tom, kolik je v ní oken a kde stojí jaká skříň.
Moje výtky jsou prakticky totožné s předchozími 3hvězdičkovými až odpadovými hodnoceními. Je vidět, že si s tím pánové autoři dali hodně práce, ale na neskromná prohlášení, kterými se to na Startovači jen hemžilo, jsem teda čekala něco epičtějšího a vybroušenějšího. Skoro u všeho jsem totiž měla pocit, že jsem to už někde někdy viděla / četla na milion různých způsobů, což by nebyl takový problém, pokud by se to tady podalo neotřele a originálně. Což se podle mě nestalo. Občas mě zarazily i některé podivné jazykové obraty a u „sexuálních“ scén jsem hýkala smíchy (hlavně u „poprvé“ naší princezny). Chválím elegantní minimalistickou obálku, i když abstraktní „ilustrace“ jdou mimo mě. Nevím, nevím, jestli se pustím i do případných pokračování.

Mufurufus

Upozornění: Můj komentář ke knize Ydris - odkaz Tastedarů obsahuje spoilery.

Nevím vlastně, ani co pořádně k této knize dodat, ale jedno mě při čtení této knihy napadlo a sice replika z Cimrmanova Záskoku "člověče vždyť vy tam máte postav jak na orloji".
Ale teď vážně, nevím o autorech vůbec nic a nic jsem si o nich a o jejich případných předešlých dílech nezjišťoval a o této knize se ke mě donesly jen letmé a rozporuplné zprávy a recenze a musím se přiznat, že po přečtení této knihy se musím přiklonit na stranu recenzí negativních. Tato kniha není úplně špatná, ale do dobré má velmi, velmi daleko. Kdybych chtěl napsat něco k příběhu, tak vlastně ani nemám co, protože tato kniha příběh zcela postrádá, neboť je to spíše soubor několika příběhů a vyprávění, ale to ještě velmi útržkovitých a velmi, velmi stručných. Čtenář se vlastně ani nemůže s žádnou postavou sžít, k žádné si nevybuduje náklonnost, žádné nefandí, žádnou vyloženě nenávidí, žádnou nemiluje a všechny jsou mu vlastně tak trochu lhostejné. Nejlépe to demonstruje příběh uprchnuvší Acrel Zanfree a Nareliena Wyrna. V jedné kapitole nám autoři popisují milostné vzplanutí těchto dvou, ale takovým způsobem, že to autorům nemůže uvěřit ani čtenářské nemluvně. Tak předně nám autoři vůbec nenabídli žádné společné rozhovory na jejich cestě, ale oni nám vlastně ani nenabídli tu jejich cestu, nebo lépe řečeno putování a prostě nám náhle předložili jejich milostné vzplanutí a to ještě způsobem značně kontroverzním. Při dlouhém vášnivém polibku se dozvíme, že Acrel do této doby poznala je letmé políbení, ale vzápětí si lehá na kožešinu, Narelien nalehá na ní a ona jej obtáčí nohama!? To jako vážně? Dívka a ještě k tomu princezna, která nemá žádnou milostnou zkušenost, se při prvním milování chová jak dlouholetá pracovnice veřejného domu!? Já nevím jakou mají autoři zkušenost s tzv. prvničkami, ale já tedy narazil v tomto případě na stud a ostýchavost. No nechme Acrel a Nareliena být. S ostatním příběhem je to však velmi podobné a kniha postrádá jakýkoliv náboj. Situace, které jsou naprosto klíčové jsou nám oznámeny stručně a skokově, jako například, když Wrael sledoval Saerlinu a všiml si, že jí sleduje ještě někdo další a že si na toho dotyčného musí dát pozor. Očekávali byste v tomto případě zápletku, kterak se bude snažit maskovat a bude se snažit dostat tomuto sokovi tzv. na koníčka? Omyl! Proč by si s tím autoři dávali práci, oni nám prostě oznámí že Saerlinu sleduje ještě někdo další a vzápětí začíná podkapitola, kterak Wrael s tímto dotyčným bojuje na lešení. Jak se tam dostali, jak započal jejich střet, předcházela tomu nějaká zápletka, nějaká slovní přestřelka, nebo něco, cokoliv - PLEASE!!! Proč mám číst něco, co autoři vyloženě odflákli a čtenář je vůbec nezajímá?! Tato kniha prostě postrádá příběh a je to spíše soubor mnoha stručných oznámení - toť vše, co k tomu mohu dodat. Ta kniha, za cenu, za kterou se prodává, prostě nestojí a z mé strany jde o lehký podprůměr s ambicí a šancí dosáhnout dalším dílem průměru. Necháme se překvapit, zda se autoři v dalším díle polepší.

Tuto knihu doporučuji zakoupit si raději přes bazar a udělat si tak vlastní obrázek.

Alpasstyle

Já bych to ohodnotila zlatým středem.

Kniha se četla sama,měla krátké kapitoly,takže dočíst ji jsem neměla žádný problém. Postavy byly celkem dobře promyšlené. ALE! chybí mi nějak trochu víc prožitku z knihy. Příběh mě nemotivoval k tomu, abych četla dál a dál. Částmi jsem se nudila. Je to škoda, mohlo to být lepší.

Jestli ale bude pokračování, určitě neopovrhnu a dám tomu ještě jednu šanci.

Maggy

Během prvních 100 stran jsem si byla jistá, že se neudržím a knihu zkrátka odložím, nebo ještě lépe vyhodím z okna. Tak neskutečně špatné to bylo, především první prolog (kniha má dva), pročíst je jím bylo téměř bolestivé. (Což je trochu zvláštní, protože obyčejně bývá prolog/první kapitola nejvytuněnější část příběhu, zkrátka na nalákání čtenářstva.) Jak jsem ale postupovala dál knihou, postupně se všechno začalo zlepšovat. Na konci už to bylo skoro na tři hvězdičky, zatímco na začátku bych dala nemilosrdnou jednu.
I ty tři by ale byly málo oproti tomu, co se o knize naslibovalo. Revoluce se nekoná. Ydris žádný nový vítr do žánru nepřinesl, sága prozatím působí jak mišmaš Písně ledu a ohně, Zaklínače a Nočních běžců. Postavy jsou vyloženě archetypové, o každé z nich mám pocit, že jsem je viděla už natisíckrát. Možná s nimi autoři mají nějaké nezvyklé plány do budoucna a všechno se může obrátit o 180 stupňů, ale ať už je v plánu jakákoli neobvyklost či inovátorství, v této knize jsem to nenašla a hrdinové Ydrisu tak jsou jen ploché figurky chodící sem a dam, dělající to a ono.
Dále co se postav týče, z toho, že jsem o všech četla někde jinde, vyplývá, že se o žádnou z nich nezajímám. Možná to je jejich velkým množstvím na 300 stránkách nebo byli zkrátka nudní, ale ani jedna z nich nezaujala mou pozornost a jejich osud mi byl ukradený. Tudíž mi dramatické okamžiky na konci knihy připadaly jak plytký patos. Veškeré emoce, které měly přejít na čtenáře, se minuly účinkem a mé cynické já se nezaujatě ušklíbalo nad mrtvými těly hrdinových milovaných.
Další technická věc, kterou bych chtěla vytknout, jsou názvy kapitol, protože upřímně nedávají smysl. Většinou jsou pojmenovány podle postavy, z jejíž pohledu má být vypravováno, ale ne vždy to funguje. Kapitola s název Wrael najednou přeskočí k popisu z pohledu Nefrael. Další kapitola je pojmenovaná hned po třech postavách, přičemž jen dvě z nich vypravují a ta třetí se tam sice vyskytuje, ale nic z jejího pohledu není. Následná kapitola se jmenuje Slavnost mečů a popisuje stejně zvanou událost. Systém? Žádný.
V textu se také několikrát objevil přítomný čas, přestože celá kniha je psána v čase minulém.
Co se jazyka týče, ten je většinou jednoduchý a popisný, takže kniha díky tomu rychle odsípá, což je pěkné. Občas se snaží o lyrické popisy přírody, což se ne vždy daří, ale zas to taky není úplně hrozné. Sem tam se ale vyskytuje prazvláštní slovní obrat, který moc nedává smysl a zcela dokáže vytrhnout ze čtení. Celkově prostě takové meh, ujde to.
Co ale rozhodně neušlo, byly popisy. Ty byly problémové hlavně na začátku, kdy Wraelovi trvalo něco přes stránku, než se ze zahrady dostal na balkon domu, protože po cestě musel popsat každou židli po cestě tam. Popisovány jsou nejnáhodnější předměty té nejmenší důležitosti – rozložení místností, zbroje a zbraně (v rychlých bojových scénách, kam takové popisy nepatří!), tváře náhodných lidí, které potkáme jen jednou. Popisy postav obecně nestály za nic, všechny byly popsány od hlavy k patě, schématicky a bez fantasie – jako domácí úkol dětí ze základní školy – a každé byl věnován odstavec na třetinu strany, i v nepatřičných situacích. Co ale bylo třešničkou na dortu byl popis ženských postav. Zatímcou mužů se popisuje jejich zkušenost v boji, zatvrzelý výraz, vlasy a třeba povaha, u žen se dozvíme o jejich přitažlivosti a velikosti košíčků. Všechny jsou mimochodem čarovně krásně, ale fakt že jo, a mužská postava X od ní nemůže odtrhnout zrak.
Myšlenky hrdinů v kurzívě nebyly většinou nutné, kdyby tam nebyly, možná by bylo líp.
Co se děje týče, tak ten hodně trpí tím, že tohle je jenom první část knihy a dějové linie jsou zkrátka v polovině. Nic není dokončeno, na konci knihy jsme v podstatě tam, kde jsme byli na začátku. Pár postav změnilo lokaci, ale to je tak všechno. Chápu, z jakého důvodu autoři Ydris rozdělili do dvou knih, ale vzhledem k ději to podle mě nebylo správné rozhodnutí. Měli děj mezi oběma knihy poupravit nějak jinak, aby zkrátka byl přítomen i v té první, ale rozumím, že si chtěli nechat velké finále na druhý díl. Na druhou stranu, pomalejší rozjezd snad umožnil čtenářům se trochu lépe orientovat ve velkém množství jmen a pojmů.
Kniha má celkem dost chyb. Hodně dost. Nicméně nemůžu knize upřít posun, který udělala od první stránky ke stránce poslední. Pokud druhá polovina knihy a poté i celé ságy bude takto pokračovat, pak nevidím důvod, proč se po hvězdičkovém žebříčku nevyšplhat klidně i do silného nadprůměru čtyř (nebo dokonce pěti) hvězd. Tohle je koneckonců jen úplná rozehra celé série, ani ne jedna celá, hotová kniha. Už jen z toho důvodu, abych věděla, jak dopadla tahle, si koupím druhou polovinu. A koupila bych si ji i pouze proto, že věřím, že se autoři příště zlepší (jestli ne, napíšu recenzi dvakrát delší než tahle a bude hodně nasraná). Sice zatím nevěřím v jejich fantasy revoluci, ale kdo ví, třeba mě příště přesvědčí.

RemiBlack

2018/13
A mě se to líbilo. :) Krátký kapitoly mi úplně vyhovovaly, proti postavám nemám nic. Cechy mě baví, bitky taky. Celkově dobře propracované.
Co mě ale štvalo, byly milostné scény, které si podle mě autoři mohli/měli odpustit. Možná taky mohlo být tempo knihy svižnější, jména postav srozumitelnější. Ale to jsou jen detaily. 4*

Set123

Knihu jsem četl prakticky ihned po jejím vydání, natěšen na kvalitní české fantasy…
Rozhodně nemohu tvrdit, že by kniha byla odpad, ale mé, možná až přehnaně vysoké očekávání zklamala.
Její zasazení a základní myšlenka se mi zdála a doposud zdá vysoce potenciální, ale nejsem spokojen se způsobem, jakým se toho oba autoři chopily.
Jedním ze základních bodu jejich propagace bylo to, že se bude jednat o naprosto originální myšlenku, s naprosto originálním dějem a že se rozhodně nebude jednat o standardní fantasy, což se rozhodně nekonalo.
Zdálo se mi, že si tato kniha vypůjčila až nepříjemně mnoho od ságy Píseň ledu a ohně a abych byl zcela konkrétní, nadhodil bych příklad jisté podobnosti příběhu Aryi Stark z Písně a Acrel z Odkazu
Tastedarů.
Dalším bodem bylo to, že se zde neobjeví žádný OP mág, což nebylo tak úplně dodrženo v případě kněžky.
Co se týká děje, nehodlám zde nic bližšího prozrazovat, ale tvrdím, že se autoři celou dobu jenom klidně houpali na hladině a čekaly, až přijde vítr v podobě dalších čtyř dílů. Jinak řečeno, příběh byl celou dobu plochý a postavy nudné, což dle mého způsobila poměrně malá velikost knihy. Jednalo se tedy vlastně pouze o takový úvod do světa.
A mám-li být upřímný, jediná postava, která mne alespoň trochu zaujala, byl Wrael a jiná jména si již vlastně ani nepamatuji.
Ilustrace se mi zdaleka nezdály až tak dokonalé, jak jsem podle tvrzení obou autorů očekával a slíbený rozvětvený a složitý svět se upřímně také moc nekonal.
Mezi ta nejpozitivnější fakta se počítá primárně to, že toto je pouze začátek a se světem, do kterého mají nakročeno, se dá provést ještě veliká spousta věcí a tak jenom doufám, že to autoři nebudou dále kazit. Dalším kladem je obstojné jazykové zpracování, některé věty a použití slov, si však autoři mohli lépe rozvrhnout.
Jak už jsem psal, nejedná se až o tolik tragický výtvor a tudíž hodnotím třemi hvězdami, konkrétně potom spíše tak 2.5 hvězdami.
+Co se týká argumentů typu: Ale vždyť tohle je jejich prvotina, co by, jste čekali? Ano je pravda že toto je jejich první dílo, ale to nemění nic na tom, že za něj požadují 300Kč. (Netvrdím, že se jedná o bůh ví jak ohromnou částku, ale za peníze očekávám kvalitu. Konec konců Zaklínač stojí obdobnou částku.)

Greg25

Tak předně jsem sice fanynka sem tam i moderního umění, ale pokud někoho lákám na úžasné kresby, tak bych očekávala něco skutečně o dost lepšího než jsou ilustrace v knize (buď reálnou kresbu, nebo abstrakci, ale s nápadem). To samozřejmě jen tak mimo, že PR kampaň bude lepší než kniha se dalo očekávat, ale nic proti. Za mě jsou největší zklamání postavy, kromě Wraela je to docela bída. Dějová linka o Acrel je pouhým čekáním na to, co se stane v dalších dílech. Informace o světě jsou dávkovány násilně a dlouze a v ději je můžete poměrně často očekávat dopředu. Vyvrcholení prvního dílu je prakticky pouhou počáteční zápletkou, která se u většiny fantasy odehraje na prvních deseti stranách, aby mohlo začít to pravé dobrodružství. A třeba začne, ale rozhodně ne v prvním díle. Nicméně na debut to není špatné. Možná mi to trochu připomíná fanfiction na to, co je podle autorů ve fantasy "cool" než fantasy jako taková, ale to se může v dalších dílech změnit. 60%

marta3736

Na české poměry je to celkem kvalitní čtení. Kniha mě opravdu zaujala a těším se na další díl. Děj je poutavý a napínavý. Knihu jsem četla jedním dechem a ty kresby.. Úžasné prostě.

marta0492
26.10.2017

Jako prvotina nezkušených mladých autorů je kniha moc dobrá, líbí se mi osobité použití češtiny, bohaté věty, specifický humor, tajemné ilustrace. Okamžitě jsem se začetla, některé hlavní hrdiny jsem si dokonce oblíbila. Určitě si ji přečtu víckrát, než se objeví další díly. Zjevné nedostatky lze určitě odpustit. Těším se na pokračování, fandím autorům.

whiolet
25.10.2017

Z knihy mám rozpačitý pocit.
Vadil mi styl, kterým je kniha napsaná.
Ve jménech postav jsem se ztrácela a do teď nechápu jejich chování.
Do poloviny mi přišla kniha o ničem, naopak druhá polovina mě bavila celkem dost.
Líbil se mi nápad s lesanou, vodníkem i celkové rozehrání příběhu.
Takže za mě je kniha průměrná,ale věřím, že pokračování může být dost dobré a vlastně se na něj i těším.

FireOfFilth
24.10.2017

Smekám, na to že toto byla autorská prvotina, tak velice, ale velice nadprůměrná. Do knihy jsem se poměrně rychle začetl, celkově byla velmi dobře napsaná, a tím pádem čtivá.
Většinu postav jsem se velmi rychle oblíbil, ale na výjimky. Nejvíc mě bavil Wrael a Saerlina, ale třeba Acrel byla taky super. Líbilo se mi, že žádná postava není v podstatě černobílá, což je veliké plus.
Svět jako takový vypadá dost slibně, samozřejmě jsem mohl ochutnat pouze kousíček, a věřím, že je velice pestrý. Proto mě taky bavilo vyprávění Laeny o historii jednotlivých postav: například Dva meče.
Finále nebylo nikterak megalomanské, zato velmi svižné a napínavé, což by měly takovéto díly fantasy ság být, a ne že děj skončí nějako omáčkou.
Akorát mě mrzí hate určitých lidí a některá hodnocení, protože já jsem nadšen a těším se na další díly, protože tato sága má velmi našlápnuto. Takže klobouk dolů!
Proto musím dát 4,5*.

readah
13.10.2017

Řekl jsem si, že dám šanci českému fantasy a udělal jsem dobře - Ydris je ve všech směrech výborná kniha! Děj je naprosto skvělý a plný slibných náznaků, slohově je to zvládnuto perfektně. Svět jako takový není ničím výrazně originální, ale to s přehledem dohání tím, že je opravdu propracovaný a zajímavý, dokáže vtáhnout a je uvěřitelný. Postavy jsou výborné (hlavně Saerlina a Narelien) a těším se, až budou mít víc prostoru úplně se projevit, kvůli tomuto systému rozdělení kapitol má každá postava dost málo prostoru. Po několika kapitolách jsem se úplně začetl a kniha mne navíc v průběhu bavila čím dál víc, takže předpokládám, že další díly budou ještě lepší zážitek. Velice chválím kreativní používání češtiny a jejích nářečí. Jenom mě mrzí, že byla Ydris rozdělená na dva díly, podle mě kniha mohla být o dost delší. Ale nezbývá než čekat na pokračování.

Musím se taky vyjádřit k rozporuplnému hodnocení a komentářům. Hodně komentářů je naprosto mimo mísu, pro mne až neuvěřitelně. I když to někomu nemusí úplně sednout, čemuž rozumím, protože je to v mnoha ohledech specifické dílo, tak ty odpady jsou vtip. Ale třeba bude nakonec autorům ta rozporuplnost prospěšná, kdo ví, umění má koneckonců vyvolávat emoce. Kdosi si třeba dal tu práci a založil si profil, jen aby dal Ydris odpad a mimo jiné napsal, že kdyby kniha neměla dobré PR, dal by jí dvě hvězdy (seriously? :D). Možná prostě autoři bodli do vosího hnízda tím, že jako první něco udělali dobře. Fantasy čtu už léta a toto je první česká fantasy sága, o kterém jsem se doslechl.

Opravdu velice se těším se na zbytek ságy, dávám jasných 5* a doporučuji všem.

kvetfana
18.09.2017

Knihu jsem právě dočetl a musím uznat, že jsem dost rozpačitý, neboť si nejsem jist, jak jí ohodnotit, a tak se zkusím rozepsat, čímž si sám některé věci připomenu a výsledné hodnocení pro mě bude jednoduší.
Knížku jsem si koupil na základě sympatií, které ve mně autoři vyvolali při shlédnutí krátkého rozhovoru s nakladatelstvím Dobrovski. Líbilo se mi, jak autoři mluvili o tom, že jim u jiných knih naprosto vadili "přiliš mocní čarodějové" a draci. TO je suprový názor, sám knihu třetím rokem píšu a plně s tím souhlasím. Nicméně mě hrozně zklamalo, že jsem se právě toho dočkal, neboť kněžka byla přefouknutá od první kapitoly a postupem času se to jenom zhoršovalo.
Dále mi dost vadily některé postavy, z nichž zmíním jen Laenu, která v knize byla prostě zbytečná (minimálně, co se týče jí věnovaných kapitol) a dost mě nudila, takže jsem pár stránek i přeskočil, což běžně nedělám.
Na druhou stranu zde byly i postavy, resp jedna, kterou jsem si oblíbil. Jasně, byl to Wrael, což jste asi čekali. Wrael byl dobrej od začátku do konce a svým "antihero" přístupem mi fakt sedl.
O zbytku postav se toho moc říct nedá, což je škoda. Snad jen, že princezna je ta nejnudnější z nudných, nicméně její příběh alespoň měl smysl a obohatil celkový děj, což Laeně nešlo.
Dále mi vadil tak nějak celkově ten svět :X Teď nemyslím spletice jmén, názvů a přízvisek, neboť si myslím,. že i průměrně inteligentní člověk něco takového zvládne.
Myslím tím "chod" světa a přemíra monster, která by v dobách, kdy si člověk "takto" podrobí zem, rozhodně neexistovala v takových počtech, zvlášť, když tam několik set let mají řád paladinů :D
Pojďme ale k jazyku: Tady jsem opravdu na vážkách- na jednu stranu byl dobrej a čtivej, na stranu druhou se čas od času vyskytla věta, která úplně vytrhla ze čtení a člověk si jí (a často i celý odstavec) přečíst znovu, aby pochopil, co autor zamýšlel říci, což je škoda.
Dále mě mrzí jakási prostost: Zmiňme znovu Laenu- vypráví holce příběhy a legendy, který by mohly být úplně parádní, jenže ta pinda je shrne v 10 větách, ačkoliv mohly být klidně na stránku a půl a vnést do světa poněkud lepší věrohodnost. Buď je prostě Laena ten nejhorší vypravěč, nebo to tady klukům ujelo, k čemuž se osobně přikládám.

Takovým způsobem bych mohl pokračovat nejspíš ještě nějakou dobu, utno to však již, ať si každý čtenář může udělat vlastní názor a úsudek...... 2 z 5, snad bude další díl lepší....

PS: Vjilmar byl taky supr .)

kiwizak
01.09.2017

Heh, urážlivé věci, které tady lidi o této knize píšou, jsem snad ani číst neměla. Jako vážně?
Já jsem byla nadšená. Neskutečně mi sedl styl psaní, líbil se mi smysl pro detail, popisy, promyšlenost světa, vyprávění, jazykové prostředky. Množství synonym a slovních obratů mě neskutečně potěšilo, už dlouho jsem nečetla knihu, u které bych si tak užívala už samotný styl vyjadřování. Stylem mi to docela připomínalo Temné bratrstvo od Luke Sculla. Postavy, ke kterým jsem jistým způsobem přilnula, svět, který mě pohltil.
Na další díly se opravdu těším a doporučuji všem. Zkuste si to od někoho půjčit, dejte pár kapitol a uvidíte. Já budu tuto knížku číst určitě ještě několikrát. :-)

Lucius755
25.08.2017odpad!

Velice mě matou NAPROSTO rozporuplné názory na tuto knihu. Půlka píše, že je skvělá, půlka, že je hrozná. Já lehce vybočím z této řady.
Dovoluji si tvrdit, že kniha je OTŘESNÁ a za posledních 10 let jsem nic horšího nečetl. Nebudu znovu psát negativa, která jsou uvedena níže. Přidám svůj pohled na to co tam není.
Čeština je použita naprosto tragicky, působí to na mě, jako překlad z portugalštiny od někoho, kdo není český rodilý mluvčí (naprosto nevhodné a strojené použití slov).
Proč tam vymýšlí nové jednotky (názvy), když jsou stejné jako naše? Proč mají metr a kilometr atd., ale jenom se to jinak jmenuje? To je úplně absurdní...
Každá scéna začíná stejným, nudným dvoustránkovým popisem okolí a všech lidí (sloh žáka čtvrté třídy, nuda, nuda, šeď, šeď...).
Za celou dobu se tam NIC nestalo, žádnému charakteru jsem nevěřil, z použitého stylu jsem se málem zbláznil...
Nerad dávám jako hodnocení nulu... ...kdyby to napsal student na strojárně v prvním ročníku během tří dnů, kdy se nudil s rodiči na dovolené u Mácháče, dal bych možná jednu / dvě hvězdy, ale po tom neskutečném PR co to provázelo? PR je totiž to jediné, co zvládli autoři dobře...
Skončím citátem z komentu níže, i když ho myslím ase jinak než původní autor: "Naprostá revoluce na poli fantasy knih." a dodám "nikdy více".

nikol7441
21.07.2017

U veškeré literatury kterou jsem doposud četla jsem měla jediný problém. Nevydržela jsem číst jednu knihu od začátku do konce aniž bych neměla rozečtené další. Rozlišné příběhové linie v tomto skvostu mě však nepustily k jakékoliv jiné knize na dosah ruky. Přečetla jsem ji téměř jedním dechem. Má propracované charaktery postav a detailní popisy, které mě vtáhly do děje a do světa vytvořeného dvěma talentovanými spisovateli. Navíc mají na svých webových stránkách skvěle udělanou mapu, díky které jsem se dokázala zorientovat, kde se právě která postava nachází a kam má namířeno.Nelze dát méně než pět hvězdiček a vřelé doporučení. Nemohu se dočkat dalších pokračování.

Kakiko
18.07.2017

Chtěla bych říct, že mě kniha bavila, chtěla bych říct, že jsem se od ní nedokázala odtrhnout, chtěla bych říct, že je příběh skvělý. Bohužel ani jedno z toho přiznat nemůžu.
Na celé knize jsem si nejvíc zamilovala obálku, ta je vážně bezkonkurenční, vlastně ona měla velký vliv na to, že jsem knihu podpořila na Startovači. Ale to je asi vše, co se mi líbilo.

Už jako první mě zarazil systém kapitol. Cítím z toho trochu inspiraci Martinem, ačkoliv jsem se s tím setkala i v jiných knihách (ale co si budem povídat, George je jedním z nejznámějších). Štvalo mě to, že když byla kapitola nadepsána ‚Wrael‘, dočkala jsem se myšlenkových pochodů Nefrael, které tam podle mého neměly co dělat, když kapitola měla být z pohledu Wraela nebo ne?
Dále… proč byla kapitola nadepsána Slavnost mečů, když zbytek byl vždy uveden jménem postavy? Proč byly kapitoly nazvány několika charaktery, když příběh lze vyprávět pouze z jednoho pohledu?
Ano, díky tomuhle jsem byla svědkem přeskakování z jedné postavy ke druhé a bylo to prostě zmatené. Jedná se o začátečnickou chybu, která by v díle, jemuž bylo věnováno pěl let času, neměla co dělat.

Další věc. Ta jména… Každý jich má několik, i ten chlapík, co se tam objeví na jedný stránce musí mít přezdívku + musí být popsán jeho vzhled, který je pro příběh určitě důležitý. Nevím. Zmatek, zmatek, zmatek a zbytečnosti.
V knize není snad jediná postava, které bych dokázala propadnout, a to je podle mě špatně. Charaktery ničím nenadchnou. Možná tak Wrael celou situaci trochu zachraňoval, ale vážně jen trošku.

Autoři se zabývají nepodstatným. Bylo tam tolik zbytečných scén. K čemu tam byla scéna, jak jakýsi člen cechu hraje hazardní hru v hospodě? K čemu turnaj, když se tam nejprve objevila naprosto neznámá jména? A tak dále. Spousta řádků, které mohly být vypuštěny.
Vyřadila bych spoustu scén a naopak nějaké přidala, protože v krátkých kapitolách se člověk nemá šanci začíst do textu a postavy pozbývají prostor pro své vykreslení, které je velmi důležité.

Podobnost s jinými díly tam možná je, ale já jsem toho názoru, že to nevadí, pokud je kniha kvalitně napsaná a má zajímavé charaktery. Tady jsem bohužel nenašla ani jedno z toho. Abych ale nebyla za úplnou mrchu, tak příběh do sebe časem začal zapadat, ale i tak nepřinesl žádný "wow efekt", z kterého bych byla nadšená.

Možná na celé téhle sáze byla špatná její propagace. Mluvilo se o propracovaném světě, o hudbě, audioverzi atd… Na mě celkově vše působilo tak, že se má jednat o výjimečné dílo, které nemá alespoň v ČR obdoby. A to bylo špatně, protože jsem měla velké očekávání a ve finále jsem zklamaná, protože jsem nic působivého na stránkách neobjevila.

Book_Worm
16.07.2017

Velice zajímavá fantasy kniha. Děj napínavý, ale v knize je nespočet jmen, občas mi dělalo potíže, kdo je vlastně kdo, jména jsou navíc podobná, takže se v tom dá lehce ztratit. Kniha potenciál jistě má, nápad na příběh je zajímavý, místy mi to připomínalo Hry o trůny. Vzhledem k mnoha dějovým odbočkám, vlastně stále čekám, kde je hlavní dějová linka. Doufám, že další díly budou stejně dobré, jako tento první.

Edice
13.07.2017

Prvních dejme tomu 100 stránek jsem se s knihou, tak nějak seznamovala, musela jsem se do ní dostat. A pak už jsem se neměla problém kdykoliv začíst.
Na knize mě neskutečně bavila ta ryze česká slovíčka, která u zahraničních spisovatelů prostě nenajdete. Jelikož tu máme hned několik hlavních charakterů, mohla jsem si mezi nimi volit svoje oblíbence. Nebo když mi zrovna do noty zcela nepadla jedna postava, druhá situaci vyvážila a zachránila. Když jsem příliš dlouho nemusela setrvávat jen s jednou postavou, děj byl tak zajímavější a hrdinové se nemohli omrzet právě díky jejich střídání. Každý z nich byl svým originálem. Za celou knihu jsem nenarazila na dva byť jen podobné charaktery. Ať už se jednalo o původ, vzhled nebo styl řeči ( právě s ním si autoři opravdu vyhrály), tak šlo jednoznačně rozeznat každou postavu od té druhé. Díky tomu byly mnohem uvěřitelnější.
Mám ráda dialogovou interakci. No tady, poté co jsem se s knihou sžila, mi většinou nevadilo číst popis okolní krajiny apod. Nebo, když některá postava v kuse vyprávěla nějaký příběh nebo kus historie. Naopak, pokud došlo na vyprávění, tak jsem si připadala, jako bych tam seděla také a napjatě poslouchala.
Svět, představený společně s krásnou mapou, se mi zalíbil. Baví mě objevovat jej na mapě, ve vyprávění postav, v samotné knize. Těším se až z něj poznám víc.
Kolem a kolem, autoři nám prvním dílem nabídli pohled do zcela nového světa, haldu jednoho od druhého se lišících charakterů, načatou slibně se propojující zápletku a já už si teď říkám, jak které rozhodnutí jedné postavy ovlivní běh událostí celého tamního světa, ale i jaký dopad bude mít na ty ostatní a na ni samotnou.
Dávám 4* a doufám, že mě autoři v dalších dílech ságy přesvědčí k udělení i té poslední. Zatím mají dobře našlápnuto.
Škoda, že jsem se i přese všechnu svou snahu nevyjádřila zcela, tak jak jsem chtěla. Ale to je u mě běžný jev. Musíme být vděční i za to málo co jsem byla schopná zplodit. ;D

Charlie119
08.07.2017

Původně jsem chtěl své dojmy dále nešířit. Skutečně ano. Moc.
Jenže to zkrátka nejde. Na tomto, říkejme tomu spíš počin, je tolik špatného, že nemohu jinak, než o tom napsat a doufat, že si můj komentář autoři alespoň přečtou.
Kéž bych jen nebyl fanouškem fantasy, sám se jeho psaním nezabýval a především, kéž bych to nikdy nedostal do rukou.
Připadá mi, že autorské duo snad nikdy nepsalo do povídkových soutěží - jak bývá zvykem, ani jinak svou práci snad s nikým, kdo s tímto má zkušenosti, nespolupracovali. Dokonce - nechci zabíhat do podrobností, nečetli z fantasy, s výjimkou Písně ledu a ohně, snad nic. Poslední je ale jen můj názor - subjektivita, vyvolaná postižením při zdolávání řádků Ydris.
Největším nešvarem je zřejmě, jak už jsem četl i v jiných komentářích prkennost, plytkost a neuvěřitelná prostoduchost postav, které mě již od první třetiny začaly nutit u čtení skučet. Postavy jako kdyby neměly mozek. Jejich úvahy jsou pitomé, jejich charakterové vlastnosti téměř žádné. Často bez jakéhokoli vysvětlení jedna úvaha nebo čin popírá čin následující. Nelze si k nim tedy vytvořit jakýkoli vztah, nic, co by čtenáře s hrdiny spojilo.
Dále je tu velké množství dějových linek - to by nebyl žádný problém, kdyby většina nesloužila jen jako prázdná výplň už tak slabého děje. Kdyby se proškrtaly dialogy i linky, které na hlavní "příběh" nemají nejmenšího vlivu a nemají v knize většího významu, zbyde z toho vykostěná povídka.
Hrome, vždyť to má přes 300 stran a nic se tam nestane! NIC! Ksakru! Jediná dějová linka, která vrcholí šestákovou zápletou plnou klišé, patosu a bohužel i nesmyslů. Připadala mi, že si snad autoři ze čtenářů dělají legraci.
Během čtení mne napadalo, proč popisují do detailu jakýsi turnaj, když s dějem nemá nic společného? A jak jsem již říkal, proč se některé postavy neustále objevují, když po skončení knihy jeich úhola v knize neměla smysl?! SPOILER * Je tam například jakýsi lovec, kterého si zavolají, aby zlikvidoval jistou čarodějnici - on tedy nakonec dorazí na místo, informuje se na svou práci, a tím, světe div se, jeho úloha skončí. Bože to jako vážně? Chápu, že k tomu střetu má asi dojít později, kdyby ale jeho putování líčili až ve druhém díle (což platí o polovině dalších dělových linek o dvou stranách) udělají tvůrci líp.
Dále je dost otravné číst jak má 85% všech postav modré oči a jejich doslova slohově schématické popisy - od hlavy k patě. Přes rysy tváře, postavu, i oděv, to vše pořád stejně, again and again. Jo a všechny ženské jsou tam krásné, čaroskrásné, hezké.... (Dokonalý svět :-D )
Až na pár kusých nápadů je to tak děsuplný zážitek, že jsem si navýsost jist, že za tohle by se ze zdravým rozumem nepostavil žádný nakladatel - pradávná vlastní zkušenost.
Ale, abych vzal něco k dobru, například setkání barbara s duchem, nebo povídání o tastedarech u ohně s lovcem čarodějnic, jsou fajn. Minochodem, u druhého zmíněného jsem si řekl, ano, přesně v místě, kde spolu postavy sedí, je vyprávění u plápolajícího táboráku to pravé místo na bajky o světě a tedy příležitost ke sblížení postav.
Suma sumárum, je to uspěchané, šité horkou jehlou. Chce to zapracovat na většině věcí - nedělejte nesmyslné kapitoly o ničem - a zkuste oslovit někoho, kdo s tímto má zkušenosti. Potřebuje to hooodně práce, ale navzdory všem hrůzám si myslím, že autoři ten potenciál kdesi ukryt mají :-)

HynekBee
20.06.2017

Tato kniha se ke mně dostala v okamžiku, kdy jsem dočetl 1. díl Hry o trůny a "šahal" po druhém dílu. Řekl jsem si, že to proložím touto knihou. Výsledek ? Nadšený! Tohle jsem opravdu nečekal. Smekám před oběma autory a moc se těším na pokračování!

Roscata
19.06.2017

Musím říct že i přes obavy ze zklamání mě přípěh mile překvapil.
Ze začátku jsem měla trochu problém orientovat se v množství postav ale to se postupem příběhu lepšilo, i když ne všechny postavy mě zaujali. Někomu může připadat že byl příběh moc krátký, skoro se v něm nic nestalo ale mě to, s ohledem na to že to má být více dílná sága z nového světa, přišlo logické. Pěkný úvod do nového světa a nových příběhů. Doufám že příště se dozvíme více o bytostech žijících v Avirii, myslím že budou fantastická! A to ani nemluvím o hudbě, ilustracích, básních a písních. Prostě se to moc povedlo. Nelituju vaší podpory na startovači pánové! Děkuji.

Tereki11
13.06.2017

Strašně moc mě okouzlilo rozštěpené dějové linie, které se navzájem doplňovaly a člověk nikdy nemohl tušit, co přijde dál. Jen to má malé mínus, a to, že trvalo celkem dlouho, než se něco stalo. Svět a bytosti v něm byly vymyšleny úžasně, nemohu nic vytknout ani hudbě, ilustracím ani decentnímu obalu knihy. Pro mě úžasná zkušenost, už se těším na další díl!

Teron
12.06.2017

Moje hodnocení je ovlivněno zvoleným žánrem a přístupem k němu, který bohužel v několika ohledech hapruje po technické stránce a to, co mohlo být výborným zášlehem na české scéně, zatím sráží do vod celkem generického průměru, který neurazí ani nenadchne a tím pádem může být v hlavě za chvíli přeražen něčím dalším.

Abych ale nezačal hned dštít oheň a síru, musím pochválit obálku, která je příjemným minimalistickým oživením v záplavě všech možných obrázků rytířů, mágů a dalších vykuků, kteří z fantasy regálu vykukují jeden přes druhého. Čistá kombinace černé a stříbrné rozhodně zaujme.

Ydris není psán úplně špatně, bohužel ale dojíždí na to, že na malé ploše představuje spoustu prvků. Za prvé si člověk nevytvoří vztah téměř k ničemu a nikomu kromě pár hlavních postav, za druhé dosti chybí dynamika textu a všechno teče tak nějak stejným tempem, bez ohledu na to, jestli jde o popis nebo souboj. Jak už tu bylo řečeno, všechno se tak nějak jednou mihne a nezůstane to v paměti.

To je hodně problém u postav, které jsou sice popsány, nikoli ale charakterizovány. Dostane se nám pravidelně seznamu oblečení, obličeje a možná vlastností, ale je to jako vybalit na pracovní stůl suroviny na dobrou polévku - všechny tam jsou, ale nejsou spojeny dohromady. Výsledek tak splyne s dalšími popisy nebo ho čtenář jednoduše vypustí. Podobně ze začátku ohromná přemíra popisů prakticky všeho včetně věcí, které pak nehrají žádnou roli. Hodně to ruší plynulost textu, kdy se čtenář musí vracet, aby si připomněl, že mezi tím popisem taky někdo někam jde nebo něco dělá.

Zatím nevybočení z bezbarvého průměru má podle mě dost na svědomí zvolený žánr. Epická fantasy není rozhodně mrtvá, ale je potřeba něco víc než jen poskládat vedle sebe její složky bez větší hry a práce s nimi. Kdo někdy hrál první Diablo, asi si vzpomene, že tam byly jen tři hratelné postavy - bojovník, čaroděj, zlodějka. Tyhle tři složky (fight, magic, stealth) jsou základními stranami trojúhelníku fantasy, ale pokud k nim člověk nepřidá nebo dalšího nebo s žánrem vědomě více nepracuje, nevybočí z řady desítek dalších sérií nebo samostatných knih, které postupují stejným způsobem.
Autoři tohle mohli v mých očích elegantně zvládnout tím, že by propracovanost světa demonstrovali na webu. Tam bohužel není kromě mapy a pár obrázků prakticky nic, co by svazek doplňovalo či rozšiřovalo - popisy frakcí, střípky historie, slovník pojmů apod.. Jakkoli propracované univerzum takhle vychází dost naprázdno, protože mapa ho nedělá. Naopak je škoda, že zrovna mapa, respektive část, v knize není.

Vzhledem k tomu, že mám rád propracované rozsáhlejší projekty a vlastní universa, oceňuji úmysl ságy, protože v našem prostředí cítím přemíru povídek a samostatných knih a rozsáhlejší ambice vítám.
Celkově někde mezi 2 - 3

pavla9879
06.06.2017

Na to, že se jedná o české dílo, navíc prvotinu, je docela zdařile napsané. Jen mi trochu vadilo střídání pohledů opravdu velkého počtu postav, díky čemuž nedostal nikdo víc prostoru a nebylo možné se do děje pořádně ponořit, sžít a vcítit se. Další díl si ale určitě přečtu :)

Gari89
29.05.2017

Za mě dobré, další díl si přečtu :)