Ydris - kniha první

Ydris je počátečním dílem epické fantasy ságy, kterou obklopují ilustrace, hudba a rozsáhlá mapa. Rozvětvený komplexní příběh obohacený písněmi, básněmi a vlastními jazyky je zasazen do propracovaného světa s pestrou historií i kulturou. Magie s limity, bytosti inspirované slovanskou mytologií, humor, intriky… Vítejte. Dějiny Avirie jsou psány krví. Od jejího osídlení a bojů se stvůrami, přes rodové války, barbarské nájezdy, povstání či mor, poznal lid této země jen málo míru. Přesto se zdá, že si bohové mír stále nepřejí. Trůnu se ujímá Orseon Delran a v jeho rukou nyní leží osud země. Leč není jediným, kdo chce tkát látku dějin. Ne všechny rody se jeho vládě hodlají poddat bez boje. Orseonovu mysl také trápí uprchlí Acrel a Artianas z rodu Zanfree, potomci svrženého krále, kteří se ztratili neznámo kam. Ze všech jsou to pouze rytíři Bratrstva a Stříbrné kněžky, kteří stojí neotřeseni, pilíře moci a jistoty v bažině chaosu, strhávající slabé pod dusivé bláto. Jen čas ukáže, zdali meče Bratrů a magie čarodějek dokáží odolat šířící se temnotě. Mezitím se v hlavním městě schyluje k válce nočních cechů. A Wrael, prohnaný loutkář, tančí po jejím bitevním poli - po ulicích. Ze stínů tahá za špagáty svých loutek a s potměšilým úsměvem na tváři je nechává skákat, jak se mu zlíbí. Je to muž, jehož motivy nikdo nezná. Muž, který ví snad o všem, co se ve městě děje. Za jeho vědomosti platí cechmistři zlatem. A nejen oni. Pro Wraela má nový úkol také správce města, který jej nechá sledovat podezřelou bělovlasou ženu. A daleko za hranicemi království, za Bílými horami, v zemi zvané Waleyrská divočina, se mladý barbar probouzí z neustále se opakujících vidění. Jen tři z nich si však dokáže s procitnutím vybavit - zasněžený průsmyk vysoko v Bílých horách, majestátní chrámovou stavbu z kamene a v neposlední řadě… bělovlasou ženu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/325891/ydris-kniha-prvni-vt7-325891.jpg 3.762

Odkaz tastedarů (1.)

Literatura česká, Fantasy
Vydáno:, vlastním nákladem, Nugis Finem

Set123

Kniha se mi ve své podstatě velice líbila, nutno šak podotknout, že jsem si všiml některých podobností, s postavami, z Písně ledu a ohně. Primárně mám na mysli Acrel a Aryu.

marta0492

Jako prvotina nezkušených mladých autorů je kniha moc dobrá, líbí se mi osobité použití češtiny, bohaté věty, specifický humor, tajemné ilustrace. Okamžitě jsem se začetla, některé hlavní hrdiny jsem si dokonce oblíbila. Určitě si ji přečtu víckrát, než se objeví další díly. Zjevné nedostatky lze určitě odpustit. Těším se na pokračování, fandím autorům.

whiolet

Z knihy mám rozpačitý pocit.
Vadil mi styl, kterým je kniha napsaná.
Ve jménech postav jsem se ztrácela a do teď nechápu jejich chování.
Do poloviny mi přišla kniha o ničem, naopak druhá polovina mě bavila celkem dost.
Líbil se mi nápad s lesanou, vodníkem i celkové rozehrání příběhu.
Takže za mě je kniha průměrná,ale věřím, že pokračování může být dost dobré a vlastně se na něj i těším.

FireOfFilth

Smekám, na to že toto byla autorská prvotina, tak velice, ale velice nadprůměrná. Do knihy jsem se poměrně rychle začetl, celkově byla velmi dobře napsaná, a tím pádem čtivá.
Většinu postav jsem se velmi rychle oblíbil, ale na výjimky. Nejvíc mě bavil Wrael a Saerlina, ale třeba Acrel byla taky super. Líbilo se mi, že žádná postava není v podstatě černobílá, což je veliké plus.
Svět jako takový vypadá dost slibně, samozřejmě jsem mohl ochutnat pouze kousíček, a věřím, že je velice pestrý. Proto mě taky bavilo vyprávění Laeny o historii jednotlivých postav: například Dva meče.
Finále nebylo nikterak megalomanské, zato velmi svižné a napínavé, což by měly takovéto díly fantasy ság být, a ne že děj skončí nějako omáčkou.
Akorát mě mrzí hate určitých lidí a některá hodnocení, protože já jsem nadšen a těším se na další díly, protože tato sága má velmi našlápnuto. Takže klobouk dolů!
Proto musím dát 4,5*.

readah

Řekl jsem si, že dám šanci českému fantasy a udělal jsem dobře - Ydris je ve všech směrech výborná kniha! Děj je naprosto skvělý a plný slibných náznaků, slohově je to zvládnuto perfektně. Svět jako takový není ničím výrazně originální, ale to s přehledem dohání tím, že je opravdu propracovaný a zajímavý, dokáže vtáhnout a je uvěřitelný. Postavy jsou výborné (hlavně Saerlina a Narelien) a těším se, až budou mít víc prostoru úplně se projevit, kvůli tomuto systému rozdělení kapitol má každá postava dost málo prostoru. Po několika kapitolách jsem se úplně začetl a kniha mne navíc v průběhu bavila čím dál víc, takže předpokládám, že další díly budou ještě lepší zážitek. Velice chválím kreativní používání češtiny a jejích nářečí. Jenom mě mrzí, že byla Ydris rozdělená na dva díly, podle mě kniha mohla být o dost delší. Ale nezbývá než čekat na pokračování.

Musím se taky vyjádřit k rozporuplnému hodnocení a komentářům. Hodně komentářů je naprosto mimo mísu, pro mne až neuvěřitelně. I když to někomu nemusí úplně sednout, čemuž rozumím, protože je to v mnoha ohledech specifické dílo, tak ty odpady jsou vtip. Ale třeba bude nakonec autorům ta rozporuplnost prospěšná, kdo ví, umění má koneckonců vyvolávat emoce. Kdosi si třeba dal tu práci a založil si profil, jen aby dal Ydris odpad a mimo jiné napsal, že kdyby kniha neměla dobré PR, dal by jí dvě hvězdy (seriously? :D). Možná prostě autoři bodli do vosího hnízda tím, že jako první něco udělali dobře. Fantasy čtu už léta a toto je první česká fantasy sága, o kterém jsem se doslechl.

Opravdu velice se těším se na zbytek ságy, dávám jasných 5* a doporučuji všem.

kvetfana

Knihu jsem právě dočetl a musím uznat, že jsem dost rozpačitý, neboť si nejsem jist, jak jí ohodnotit, a tak se zkusím rozepsat, čímž si sám některé věci připomenu a výsledné hodnocení pro mě bude jednoduší.
Knížku jsem si koupil na základě sympatií, které ve mně autoři vyvolali při shlédnutí krátkého rozhovoru s nakladatelstvím Dobrovski. Líbilo se mi, jak autoři mluvili o tom, že jim u jiných knih naprosto vadili "přiliš mocní čarodějové" a draci. TO je suprový názor, sám knihu třetím rokem píšu a plně s tím souhlasím. Nicméně mě hrozně zklamalo, že jsem se právě toho dočkal, neboť kněžka byla přefouknutá od první kapitoly a postupem času se to jenom zhoršovalo.
Dále mi dost vadily některé postavy, z nichž zmíním jen Laenu, která v knize byla prostě zbytečná (minimálně, co se týče jí věnovaných kapitol) a dost mě nudila, takže jsem pár stránek i přeskočil, což běžně nedělám.
Na druhou stranu zde byly i postavy, resp jedna, kterou jsem si oblíbil. Jasně, byl to Wrael, což jste asi čekali. Wrael byl dobrej od začátku do konce a svým "antihero" přístupem mi fakt sedl.
O zbytku postav se toho moc říct nedá, což je škoda. Snad jen, že princezna je ta nejnudnější z nudných, nicméně její příběh alespoň měl smysl a obohatil celkový děj, což Laeně nešlo.
Dále mi vadil tak nějak celkově ten svět :X Teď nemyslím spletice jmén, názvů a přízvisek, neboť si myslím,. že i průměrně inteligentní člověk něco takového zvládne.
Myslím tím "chod" světa a přemíra monster, která by v dobách, kdy si člověk "takto" podrobí zem, rozhodně neexistovala v takových počtech, zvlášť, když tam několik set let mají řád paladinů :D
Pojďme ale k jazyku: Tady jsem opravdu na vážkách- na jednu stranu byl dobrej a čtivej, na stranu druhou se čas od času vyskytla věta, která úplně vytrhla ze čtení a člověk si jí (a často i celý odstavec) přečíst znovu, aby pochopil, co autor zamýšlel říci, což je škoda.
Dále mě mrzí jakási prostost: Zmiňme znovu Laenu- vypráví holce příběhy a legendy, který by mohly být úplně parádní, jenže ta pinda je shrne v 10 větách, ačkoliv mohly být klidně na stránku a půl a vnést do světa poněkud lepší věrohodnost. Buď je prostě Laena ten nejhorší vypravěč, nebo to tady klukům ujelo, k čemuž se osobně přikládám.

Takovým způsobem bych mohl pokračovat nejspíš ještě nějakou dobu, utno to však již, ať si každý čtenář může udělat vlastní názor a úsudek...... 2 z 5, snad bude další díl lepší....

PS: Vjilmar byl taky supr .)

kiwizak

Heh, urážlivé věci, které tady lidi o této knize píšou, jsem snad ani číst neměla. Jako vážně?
Já jsem byla nadšená. Neskutečně mi sedl styl psaní, líbil se mi smysl pro detail, popisy, promyšlenost světa, vyprávění, jazykové prostředky. Množství synonym a slovních obratů mě neskutečně potěšilo, už dlouho jsem nečetla knihu, u které bych si tak užívala už samotný styl vyjadřování. Stylem mi to docela připomínalo Temné bratrstvo od Luke Sculla. Postavy, ke kterým jsem jistým způsobem přilnula, svět, který mě pohltil.
Na další díly se opravdu těším a doporučuji všem. Zkuste si to od někoho půjčit, dejte pár kapitol a uvidíte. Já budu tuto knížku číst určitě ještě několikrát. :-)

Lucius755
25. srpnaodpad!

Velice mě matou NAPROSTO rozporuplné názory na tuto knihu. Půlka píše, že je skvělá, půlka, že je hrozná. Já lehce vybočím z této řady.
Dovoluji si tvrdit, že kniha je OTŘESNÁ a za posledních 10 let jsem nic horšího nečetl. Nebudu znovu psát negativa, která jsou uvedena níže. Přidám svůj pohled na to co tam není.
Čeština je použita naprosto tragicky, působí to na mě, jako překlad z portugalštiny od někoho, kdo není český rodilý mluvčí (naprosto nevhodné a strojené použití slov).
Proč tam vymýšlí nové jednotky (názvy), když jsou stejné jako naše? Proč mají metr a kilometr atd., ale jenom se to jinak jmenuje? To je úplně absurdní...
Každá scéna začíná stejným, nudným dvoustránkovým popisem okolí a všech lidí (sloh žáka čtvrté třídy, nuda, nuda, šeď, šeď...).
Za celou dobu se tam NIC nestalo, žádnému charakteru jsem nevěřil, z použitého stylu jsem se málem zbláznil...
Nerad dávám jako hodnocení nulu... ...kdyby to napsal student na strojárně v prvním ročníku během tří dnů, kdy se nudil s rodiči na dovolené u Mácháče, dal bych možná jednu / dvě hvězdy, ale po tom neskutečném PR co to provázelo? PR je totiž to jediné, co zvládli autoři dobře...
Skončím citátem z komentu níže, i když ho myslím ase jinak než původní autor: "Naprostá revoluce na poli fantasy knih." a dodám "nikdy více".

nikol7441

U veškeré literatury kterou jsem doposud četla jsem měla jediný problém. Nevydržela jsem číst jednu knihu od začátku do konce aniž bych neměla rozečtené další. Rozlišné příběhové linie v tomto skvostu mě však nepustily k jakékoliv jiné knize na dosah ruky. Přečetla jsem ji téměř jedním dechem. Má propracované charaktery postav a detailní popisy, které mě vtáhly do děje a do světa vytvořeného dvěma talentovanými spisovateli. Navíc mají na svých webových stránkách skvěle udělanou mapu, díky které jsem se dokázala zorientovat, kde se právě která postava nachází a kam má namířeno.Nelze dát méně než pět hvězdiček a vřelé doporučení. Nemohu se dočkat dalších pokračování.

Kakiko

Chtěla bych říct, že mě kniha bavila, chtěla bych říct, že jsem se od ní nedokázala odtrhnout, chtěla bych říct, že je příběh skvělý. Bohužel ani jedno z toho přiznat nemůžu.
Na celé knize jsem si nejvíc zamilovala obálku, ta je vážně bezkonkurenční, vlastně ona měla velký vliv na to, že jsem knihu podpořila na Startovači. Ale to je asi vše, co se mi líbilo.

Už jako první mě zarazil systém kapitol. Cítím z toho trochu inspiraci Martinem, ačkoliv jsem se s tím setkala i v jiných knihách (ale co si budem povídat, George je jedním z nejznámějších). Štvalo mě to, že když byla kapitola nadepsána ‚Wrael‘, dočkala jsem se myšlenkových pochodů Nefrael, které tam podle mého neměly co dělat, když kapitola měla být z pohledu Wraela nebo ne?
Dále… proč byla kapitola nadepsána Slavnost mečů, když zbytek byl vždy uveden jménem postavy? Proč byly kapitoly nazvány několika charaktery, když příběh lze vyprávět pouze z jednoho pohledu?
Ano, díky tomuhle jsem byla svědkem přeskakování z jedné postavy ke druhé a bylo to prostě zmatené. Jedná se o začátečnickou chybu, která by v díle, jemuž bylo věnováno pěl let času, neměla co dělat.

Další věc. Ta jména… Každý jich má několik, i ten chlapík, co se tam objeví na jedný stránce musí mít přezdívku + musí být popsán jeho vzhled, který je pro příběh určitě důležitý. Nevím. Zmatek, zmatek, zmatek a zbytečnosti.
V knize není snad jediná postava, které bych dokázala propadnout, a to je podle mě špatně. Charaktery ničím nenadchnou. Možná tak Wrael celou situaci trochu zachraňoval, ale vážně jen trošku.

Autoři se zabývají nepodstatným. Bylo tam tolik zbytečných scén. K čemu tam byla scéna, jak jakýsi člen cechu hraje hazardní hru v hospodě? K čemu turnaj, když se tam nejprve objevila naprosto neznámá jména? A tak dále. Spousta řádků, které mohly být vypuštěny.
Vyřadila bych spoustu scén a naopak nějaké přidala, protože v krátkých kapitolách se člověk nemá šanci začíst do textu a postavy pozbývají prostor pro své vykreslení, které je velmi důležité.

Podobnost s jinými díly tam možná je, ale já jsem toho názoru, že to nevadí, pokud je kniha kvalitně napsaná a má zajímavé charaktery. Tady jsem bohužel nenašla ani jedno z toho. Abych ale nebyla za úplnou mrchu, tak příběh do sebe časem začal zapadat, ale i tak nepřinesl žádný "wow efekt", z kterého bych byla nadšená.

Možná na celé téhle sáze byla špatná její propagace. Mluvilo se o propracovaném světě, o hudbě, audioverzi atd… Na mě celkově vše působilo tak, že se má jednat o výjimečné dílo, které nemá alespoň v ČR obdoby. A to bylo špatně, protože jsem měla velké očekávání a ve finále jsem zklamaná, protože jsem nic působivého na stránkách neobjevila.

Book_Worm

Velice zajímavá fantasy kniha. Děj napínavý, ale v knize je nespočet jmen, občas mi dělalo potíže, kdo je vlastně kdo, jména jsou navíc podobná, takže se v tom dá lehce ztratit. Kniha potenciál jistě má, nápad na příběh je zajímavý, místy mi to připomínalo Hry o trůny. Vzhledem k mnoha dějovým odbočkám, vlastně stále čekám, kde je hlavní dějová linka. Doufám, že další díly budou stejně dobré, jako tento první.

Edice

Prvních dejme tomu 100 stránek jsem se s knihou, tak nějak seznamovala, musela jsem se do ní dostat. A pak už jsem se neměla problém kdykoliv začíst.
Na knize mě neskutečně bavila ta ryze česká slovíčka, která u zahraničních spisovatelů prostě nenajdete. Jelikož tu máme hned několik hlavních charakterů, mohla jsem si mezi nimi volit svoje oblíbence. Nebo když mi zrovna do noty zcela nepadla jedna postava, druhá situaci vyvážila a zachránila. Když jsem příliš dlouho nemusela setrvávat jen s jednou postavou, děj byl tak zajímavější a hrdinové se nemohli omrzet právě díky jejich střídání. Každý z nich byl svým originálem. Za celou knihu jsem nenarazila na dva byť jen podobné charaktery. Ať už se jednalo o původ, vzhled nebo styl řeči ( právě s ním si autoři opravdu vyhrály), tak šlo jednoznačně rozeznat každou postavu od té druhé. Díky tomu byly mnohem uvěřitelnější.
Mám ráda dialogovou interakci. No tady, poté co jsem se s knihou sžila, mi většinou nevadilo číst popis okolní krajiny apod. Nebo, když některá postava v kuse vyprávěla nějaký příběh nebo kus historie. Naopak, pokud došlo na vyprávění, tak jsem si připadala, jako bych tam seděla také a napjatě poslouchala.
Svět, představený společně s krásnou mapou, se mi zalíbil. Baví mě objevovat jej na mapě, ve vyprávění postav, v samotné knize. Těším se až z něj poznám víc.
Kolem a kolem, autoři nám prvním dílem nabídli pohled do zcela nového světa, haldu jednoho od druhého se lišících charakterů, načatou slibně se propojující zápletku a já už si teď říkám, jak které rozhodnutí jedné postavy ovlivní běh událostí celého tamního světa, ale i jaký dopad bude mít na ty ostatní a na ni samotnou.
Dávám 4* a doufám, že mě autoři v dalších dílech ságy přesvědčí k udělení i té poslední. Zatím mají dobře našlápnuto.
Škoda, že jsem se i přese všechnu svou snahu nevyjádřila zcela, tak jak jsem chtěla. Ale to je u mě běžný jev. Musíme být vděční i za to málo co jsem byla schopná zplodit. ;D

Charlie119

Původně jsem chtěl své dojmy dále nešířit. Skutečně ano. Moc.
Jenže to zkrátka nejde. Na tomto, říkejme tomu spíš počin, je tolik špatného, že nemohu jinak, než o tom napsat a doufat, že si můj komentář autoři alespoň přečtou.
Kéž bych jen nebyl fanouškem fantasy, sám se jeho psaním nezabýval a především, kéž bych to nikdy nedostal do rukou.
Připadá mi, že autorské duo snad nikdy nepsalo do povídkových soutěží - jak bývá zvykem, ani jinak svou práci snad s nikým, kdo s tímto má zkušenosti, nespolupracovali. Dokonce - nechci zabíhat do podrobností, nečetli z fantasy, s výjimkou Písně ledu a ohně, snad nic. Poslední je ale jen můj názor - subjektivita, vyvolaná postižením při zdolávání řádků Ydris.
Největším nešvarem je zřejmě, jak už jsem četl i v jiných komentářích prkennost, plytkost a neuvěřitelná prostoduchost postav, které mě již od první třetiny začaly nutit u čtení skučet. Postavy jako kdyby neměly mozek. Jejich úvahy jsou pitomé, jejich charakterové vlastnosti téměř žádné. Často bez jakéhokoli vysvětlení jedna úvaha nebo čin popírá čin následující. Nelze si k nim tedy vytvořit jakýkoli vztah, nic, co by čtenáře s hrdiny spojilo.
Dále je tu velké množství dějových linek - to by nebyl žádný problém, kdyby většina nesloužila jen jako prázdná výplň už tak slabého děje. Kdyby se proškrtaly dialogy i linky, které na hlavní "příběh" nemají nejmenšího vlivu a nemají v knize většího významu, zbyde z toho vykostěná povídka.
Hrome, vždyť to má přes 300 stran a nic se tam nestane! NIC! Ksakru! Jediná dějová linka, která vrcholí šestákovou zápletou plnou klišé, patosu a bohužel i nesmyslů. Připadala mi, že si snad autoři ze čtenářů dělají legraci.
Během čtení mne napadalo, proč popisují do detailu jakýsi turnaj, když s dějem nemá nic společného? A jak jsem již říkal, proč se některé postavy neustále objevují, když po skončení knihy jeich úhola v knize neměla smysl?! SPOILER * Je tam například jakýsi lovec, kterého si zavolají, aby zlikvidoval jistou čarodějnici - on tedy nakonec dorazí na místo, informuje se na svou práci, a tím, světe div se, jeho úloha skončí. Bože to jako vážně? Chápu, že k tomu střetu má asi dojít později, kdyby ale jeho putování líčili až ve druhém díle (což platí o polovině dalších dělových linek o dvou stranách) udělají tvůrci líp.
Dále je dost otravné číst jak má 85% všech postav modré oči a jejich doslova slohově schématické popisy - od hlavy k patě. Přes rysy tváře, postavu, i oděv, to vše pořád stejně, again and again. Jo a všechny ženské jsou tam krásné, čaroskrásné, hezké.... (Dokonalý svět :-D )
Až na pár kusých nápadů je to tak děsuplný zážitek, že jsem si navýsost jist, že za tohle by se ze zdravým rozumem nepostavil žádný nakladatel - pradávná vlastní zkušenost.
Ale, abych vzal něco k dobru, například setkání barbara s duchem, nebo povídání o tastedarech u ohně s lovcem čarodějnic, jsou fajn. Minochodem, u druhého zmíněného jsem si řekl, ano, přesně v místě, kde spolu postavy sedí, je vyprávění u plápolajícího táboráku to pravé místo na bajky o světě a tedy příležitost ke sblížení postav.
Suma sumárum, je to uspěchané, šité horkou jehlou. Chce to zapracovat na většině věcí - nedělejte nesmyslné kapitoly o ničem - a zkuste oslovit někoho, kdo s tímto má zkušenosti. Potřebuje to hooodně práce, ale navzdory všem hrůzám si myslím, že autoři ten potenciál kdesi ukryt mají :-)

mandrawer
06. červenceodpad!

Len rozpravka, pre soplave deturienky. Chybaju sexice bosorky a Harry Potter.

HynekBee

Tato kniha se ke mně dostala v okamžiku, kdy jsem dočetl 1. díl Hry o trůny a "šahal" po druhém dílu. Řekl jsem si, že to proložím touto knihou. Výsledek ? Nadšený! Tohle jsem opravdu nečekal. Smekám před oběma autory a moc se těším na pokračování!

Roscata

Musím říct že i přes obavy ze zklamání mě přípěh mile překvapil.
Ze začátku jsem měla trochu problém orientovat se v množství postav ale to se postupem příběhu lepšilo, i když ne všechny postavy mě zaujali. Někomu může připadat že byl příběh moc krátký, skoro se v něm nic nestalo ale mě to, s ohledem na to že to má být více dílná sága z nového světa, přišlo logické. Pěkný úvod do nového světa a nových příběhů. Doufám že příště se dozvíme více o bytostech žijících v Avirii, myslím že budou fantastická! A to ani nemluvím o hudbě, ilustracích, básních a písních. Prostě se to moc povedlo. Nelituju vaší podpory na startovači pánové! Děkuji.

Tereki11

Strašně moc mě okouzlilo rozštěpené dějové linie, které se navzájem doplňovaly a člověk nikdy nemohl tušit, co přijde dál. Jen to má malé mínus, a to, že trvalo celkem dlouho, než se něco stalo. Svět a bytosti v něm byly vymyšleny úžasně, nemohu nic vytknout ani hudbě, ilustracím ani decentnímu obalu knihy. Pro mě úžasná zkušenost, už se těším na další díl!

Teron

Moje hodnocení je ovlivněno zvoleným žánrem a přístupem k němu, který bohužel v několika ohledech hapruje po technické stránce a to, co mohlo být výborným zášlehem na české scéně, zatím sráží do vod celkem generického průměru, který neurazí ani nenadchne a tím pádem může být v hlavě za chvíli přeražen něčím dalším.

Abych ale nezačal hned dštít oheň a síru, musím pochválit obálku, která je příjemným minimalistickým oživením v záplavě všech možných obrázků rytířů, mágů a dalších vykuků, kteří z fantasy regálu vykukují jeden přes druhého. Čistá kombinace černé a stříbrné rozhodně zaujme.

Ydris není psán úplně špatně, bohužel ale dojíždí na to, že na malé ploše představuje spoustu prvků. Za prvé si člověk nevytvoří vztah téměř k ničemu a nikomu kromě pár hlavních postav, za druhé dosti chybí dynamika textu a všechno teče tak nějak stejným tempem, bez ohledu na to, jestli jde o popis nebo souboj. Jak už tu bylo řečeno, všechno se tak nějak jednou mihne a nezůstane to v paměti.

To je hodně problém u postav, které jsou sice popsány, nikoli ale charakterizovány. Dostane se nám pravidelně seznamu oblečení, obličeje a možná vlastností, ale je to jako vybalit na pracovní stůl suroviny na dobrou polévku - všechny tam jsou, ale nejsou spojeny dohromady. Výsledek tak splyne s dalšími popisy nebo ho čtenář jednoduše vypustí. Podobně ze začátku ohromná přemíra popisů prakticky všeho včetně věcí, které pak nehrají žádnou roli. Hodně to ruší plynulost textu, kdy se čtenář musí vracet, aby si připomněl, že mezi tím popisem taky někdo někam jde nebo něco dělá.

Zatím nevybočení z bezbarvého průměru má podle mě dost na svědomí zvolený žánr. Epická fantasy není rozhodně mrtvá, ale je potřeba něco víc než jen poskládat vedle sebe její složky bez větší hry a práce s nimi. Kdo někdy hrál první Diablo, asi si vzpomene, že tam byly jen tři hratelné postavy - bojovník, čaroděj, zlodějka. Tyhle tři složky (fight, magic, stealth) jsou základními stranami trojúhelníku fantasy, ale pokud k nim člověk nepřidá nebo dalšího nebo s žánrem vědomě více nepracuje, nevybočí z řady desítek dalších sérií nebo samostatných knih, které postupují stejným způsobem.
Autoři tohle mohli v mých očích elegantně zvládnout tím, že by propracovanost světa demonstrovali na webu. Tam bohužel není kromě mapy a pár obrázků prakticky nic, co by svazek doplňovalo či rozšiřovalo - popisy frakcí, střípky historie, slovník pojmů apod.. Jakkoli propracované univerzum takhle vychází dost naprázdno, protože mapa ho nedělá. Naopak je škoda, že zrovna mapa, respektive část, v knize není.

Vzhledem k tomu, že mám rád propracované rozsáhlejší projekty a vlastní universa, oceňuji úmysl ságy, protože v našem prostředí cítím přemíru povídek a samostatných knih a rozsáhlejší ambice vítám.
Celkově někde mezi 2 - 3

pavla9879

Na to, že se jedná o české dílo, navíc prvotinu, je docela zdařile napsané. Jen mi trochu vadilo střídání pohledů opravdu velkého počtu postav, díky čemuž nedostal nikdo víc prostoru a nebylo možné se do děje pořádně ponořit, sžít a vcítit se. Další díl si ale určitě přečtu :)

Gari89

Za mě dobré, další díl si rozhodně přečtu :)

sogellad

Prvotina studentů vysoké školy, kteří nedosáhli ani čtvrt století. Kniha je poměrně čtivá, ale do děje příliš nevtáhne, neboť ten je velmi povrchní. Po dočtení si uvědomíte, že se vlastně téměř nic nestalo. K hodnocení obsahu není třeba více dodávat, krásně shrnuto uživatelem Emetiore.

Co mě mrzí ze všeho nejvíc je, že mladá krev nejde naproti elektronickým verzím. Nerozumím tomu, proč si musím k tištěnému vydání kupovat za plnou cenu i elektronickou verzi na cesty, pokud nechci tištěnou tahat sebou (navíc vzhledém k materiálu povrchu knihy doporučuji pouze vložit do knihovny a nešehat).

bookwarmerka

Povedené a nadějné dílo, čte se dobře. Jen mi trochu vadila "plochost" některých postav a dialogů. Nicméně Ydris se mi líbila a doporučuji ji :).

Longer

Včera jsem ji dočetl a první dojmy jsou výborné. Na to že jde o autorský debut a ještě českou věc je to ryze jedinečné dílo. Děj je zasazen do skvěle vymyšleného fantasy světa který si s nikým nebere servítky. Kniha je velmi čtivá – dokáže vtáhnout do děje. Je tu pár malých much které o něco snižují mé hodnocení.

V první části knihy je strašně moc názvů, jmen, rodů a všeho dalšího se jmény spojeného. Rychlý čtenář nemá šanci se v tom zorientovat, proto jsem udělal dobře, když jsem knihu četl po částech a vždy si nechal děj uležet v hlavě. Zhruba v polovině knihy se názvy ještě rozvětvují a informace prohlubují a tady už jsem se začal ztrácet. Místo jmen cechů jsem si dokázal zapmatovat jen jména dvou hlavních postav těchto společenství. Ale víte co? Ono to asi pro první přečtení vlastně stačí. Stejně to před vydáním druhého dílu sjedu znovu :-]

Samotný děj, rozdělen do několika linek je skvěle sepsán a dobře navazuje. Postavy se chovají logicky a jejich reakce jsou dobře promyšlené. K ději nemám co bych vytknul, ba naopak, je skvělě rozjetý případně i do dalších knih, prostě paráda :-]

Jak už někdo psal, tak ani mně ke knize moc nepasují abstraktní ilustrace – nic proti autorce, abstrakce je fajn, ale až takovou bych si představoval k daleko temnějšímu příběhu.

Mapa je krásná, dala zcela jistě zabrat, klobouk dolů – mám k ní jen jednu malou výtku – hlavní město království by mělo být podle mě výrazněji vyznačeno, chvíli trvalo než jsem se zorientoval – na druhou stranu popisky pod názvy kapitol zcela usnadnily orientaci. (palec hore)

Tohle všechno jsou jen maličkosti které opravdu nijak nesnižují kvalitu knihy a jejího příběhu. Podpořil jsem knihu přes crowfunding a těšil se na opravdový zážitek a ten skutečně přišel – pokud by byla nutnost podpořit i druhý díl tak nebudu váhat a s radostí tuto skvělou fantasy podpořím znovu. Gratuluji autorům ke splnění snu, skvělé knize a přeji mnoho dalších spokojených čtenářů.

Leonaless

Pokud jste někdy měli chuť na ponoření se do fantasy světa, tuto knihu můžu pouze doporučit. Svět do kterého vás autoři vtáhnou má svou velmi půvabnou historii a rozmanitost, dále i postavy vás nenechají chladnými plnými doušky s nimi prožijete jejich útrapy a vítězství a hlavně pokud jsem někdy četl nějakou novou fantasy od , dá se říci, neznámých autorů, nikdy mne nedokázala tak vtáhnout do děje jako tato kniha. Za mne 5*a těším se na další díly ságy. :)

Tiny24

Ač nemám potřebu se vyslovovat u knih na víc jak pár řádků, tak si tu práci u Ydris dám. Jak já se knihu těšil a teď, po 200 stranách knihu odkládám a dál už na to nemám. Jsem zklamán, vkládal jsem do autorů opravdu velké naděje, ale zázrak nebo revoluce na poli fantasy se rozhodně nekoná. Nepamatuji se, že bych někdy nějakou knihu nedočetl, i přes částečnou nechuť jsem se vždy prokousal do konce. V tomhle případě ale nemohu jinak. Nechci nikoho urazit nebo být přehnaně kritický, ale po celou dobu čtení jsem jen myslel na to, aby už byl konec a já se mohl vrhnout na nějaké jiné dílko. Připadal jsem si, jako kdyby mě někdo posadil před knihu a polovina stran by namátkou chyběla (a že by knize pár set stran navíc prospěl), je to jako špatně sestříhaný film. Nemohl jsem se pořádně začíst a děj se nikam neposouval. S postavami jsem se absolutně nesžil, nedokázal pochopit jejich počínání. Celkově to na mě působí uspěchaným dojmem, snaží se to tvářit velkolepě, ale velkolepé to není, jako kdyby to někdo psal doma na koleni a co nejrychleji s tím mohl jít ven. Autoři ještě mohli pár let počkat a nechat dílo vyzrát, více ho propracovat.

Kniha se snaží stavět na precizně vytvořeném světě, ale snaha je to marná. Za celou dobu jsem nějak nestačil postřehnout, jak co ve světě funguje, vyskakovaly tu jména rodů a postav, sem tam nějaká historie, ale nic, co by mi utkvělo v paměti, otočil jsem stranu a vše bylo pryč. Autoři si mohli dát víc práce, trochu knihu natáhnout, ale aspoň vše lépe popsat. V knize se vše jeví propracovaně, ale nemá to žádnou hloubku. Ilustrace ani moc zmiňovat nebudu, tento druh umění jde mimo mě, lepší atmosféry by se dalo docílit obyčejnými obrázky bez abstrakce. Je taky hezké, že se autoři snažili používat sem tam nějaké nářečí, ale v tomto případě to bylo jako pěst na oko, působilo to na mě, jako kdybych se já, rodilý Čech snažil mluvit nářečím, nikdo by mi to nářečí neuvěřil, stejně jako jsem to neuvěřil postavám v knize já.

V neposlední řadě musím zmínit jména. Každá postava má několik dalších přízvisek. A tím vznikl mezi už tak velkým počtem postav velký chaos, nehledě na to, že se jména dost pletou. Myslím si, že by se to bez toho obešlo, spousta jiných knih budiž příkladem. Dost by taky pomohl seznam jmen na konci, včetně jmen rodů, jejich sídel, nějaký krátký popis, atd. To by podle mého názoru pomohlo.

Co se mi líbí je mapa, ta je opravdu krásná a je vidět, že si s ní dal dotyčný autor záležet.

To je tak vše, co bych zmínil, určitě se dá v knize najít pár dalších nedostatků, případně i kladných věcí. Snad se autoři ze svých chyb poučí, zdokonalí styl psaní a další díl naservírují v lepším podání. Autorům přeji hodně úspěchů s celou ságou. Jak je vidno, nějaké čtenáře si kniha našla a určitě i najde další. Já už ale mezi čtenáře dalších dílů bohužel patřit nebudu.

Zaira

Jestli něco nesnáším, pak je to klišé a nelogičnost. Tohle přesně jsem v té knize nenašla. Slova i činy postav byly přesně takové, jak by se v takové chvíli člověk s takovými vlastnostmi zachoval. Co se týče těch slov tak musím napsat, že s Klarvem nesouhlasím. Já sama sprostá slova nemám vůbec ráda, ale tady každé z nich mělo svůj význam. Když mluví barbar, tak přece nikdo nebude čekat spisovnou řeč. A ve chvílích kdy nastane situace opravdu špatná, tak taky nikdo neřekne "jejda".

Další co mi v mnohých příbězích vadí je použití "pěšáků". Slovem "pěšáci" myslím vojáky, městskou stráž, bandity, lapky a další obyčejné bojovníky. Když hrdinové takových příběhů bojují proti "pěšákům", nikdy o něj nemusím mít strach. Může jich na 1 hrdinu jít třeba i 5 a on je všechny s přehledem porazí, přičemž jeho nejhorším zraněním bývá sexy šrámeček, aby vypadal hustě. Proto jsem tady ocenila, že i když hrdina bojoval proti 1 pěšákovi, autoři vzali v potaz jeho vlastní schopnosti. A co teprve, když pěšáků bylo víc, to potom už tvořili opravduvý problém.
S tím souvisí i schopnosti "elitních" vojáků. Tím myslím ty s takovou tou "neomezenou" mocí, různé čaroděje či slavné rytíře. I když jsem kněžce v příběhu od začátku fandila, hrozně mě potěšilo, když jsem četla, že je unavená. Autoři tak připouštějí i její vlastní omezení, které má mít každá postava, ať je sebesilnější.

Abych to shrnula, jestli tam je něco na vytknutí, pak by to bylo velké množství postav (pokusila jsem se to spočítat. Těch o kterých se tam psalo víc než jednou bylo kolem 30), jména bývají podobná a navíc má každá postava i spoustu přízvisek. Není to ale nic vážného. Pokud se budete na četbu soustředit, jistě si všechny zapamatujete. Navíc je kniha velmi přehledná už i třeba díky tomu, že u každé kapitoly je napsáno, o které z postav zrovna bude. Rozhodně nesouhlasím s Emetiornovo tvrzením, že děj se táhne odnikud nikam. Je jasně zasazený, má svoji minulost a postavy svůj cíl.

Po tom všem nemám pro knihu nic než chválu a doporučuji ji každému, kdo má zájem o fantasy... a vlastně i tomu, kdo ne. Protože tady je propracován každý charakter.

Eldesan

Tato kniha se mi dostala do ruky náhodou. Přečetl jsem mraky knih zahraničních autorů, z českých uznávám jen Žambocha a Kulhánka. Přesto jsem Ydris přečetl takřka jedním dechem (2 dny). Neříkám, že by se výše jmenovaným přiblížily (je to jiný styl), ale za několik let první česká fantasy kterou jsem dočetl a nezahodil po prvních 30 stránkách (více většinou autorovi nedávám). Hodně takových knih je na jedno brdo...
Tady mě zarazili drobnosti v chování postav, jejich vyjadřování a rozsáhlost světa. To co tady jiní kritizují, mne naopak baví a často jsem se v hltání příběhu zastavil a přemýšlel proč to tak je, jestli chyba autora, nebo hlubší význam. Jak píšu kniha mne potěšila a těším se na další díl...

Emetiore

Klidně si o mě říkejte, že jsem náročný parchant, ale výš prostě nemůžu jít. Rozhodně je vidět, že si autoři dali se světem hromadu práce, vymysleli historii i mytologii, rozvrhli geografii a načrtli politiku, ale jenom v budování světa krása fantastické literatury bohužel nespočívá. Děj se honí tak nějak odnikud nikam, tam a zpátky, od tajemných proroctví k magickým artefaktům, až dílo nakonec v záplavě nedospělých dialogů a nepřesvědčivých situací končí takřka tam, kde začalo, bez jakéhokoliv přesahu či zajímavější myšlenky.
Říká se, že méně je někdy více, ale v případě Ydris jsem měl pocit, že se jedná o převyprávěnou verzi, že čtu takového zrychleného Abercrombieho pro menší. Takže v okamžiku, kdy děj dosviští na konec knihy, zjistíte, že jste si nestihli vytvořit vztah (ať už negativní nebo pozitivní) k žádné z postav, a to je něco, co sebepropracovanější reálie na pozadí příběhu nezachrání.
Přes všechny nedostatky držím pánům Hrabalovi i Hönigovi palce do další tvorby, nelituji, že jsem jejich projekt podpořil, a přijde mi parádní, že si šli za svým a svůj sen si, byť zatím jen z části, splnili.

Klarv

3,5 hvězdy.. :)

Zkusím svůj názor na tuto knihu napsat ve zkratce.. :) Na to, že je kniha prvotinou autorů, tak je to dost dobré. Četla jsem mnohem, mnohem horší a to byli zavedení autoři. Ale přesto mě občas zarazilo, jak spisovně a ukázkově postavy mluví a najednou do toho řekli něco z dnešní hovorové češtiny. :) Méně postav by také možná neuškodilo. Hlavně bylo dost matoucí, že národnost jedné postavy začínala na W, další postava se jmenovala na W a další postavy také měli W nebo V na začátku svého jména. Pak jsem se v tom trochu plácala. Zejména, než mi došlo že Waleryan je národnost.. už mi přišlo divné, že se na jedné stránce říká válečníkovi Rorn a najednou Waleryan.

Celkově to nebylo zlé, jak říkám, postav mohlo být méně. Zejména, když kniha není tak rozsáhlá a postavy nemají tolik prostoru. Víme nějaké střípky z jejich životů, ale ne dost abychom se s nimi sžili. Jak píše uživatel Petrben.. tak to bych to nadšení trochu krotila. Revoluci na poli fantasy knih tedy nevidím. Ono je dost těžké vymyslet něco nového, co ještě nikdo nenapsal. Kniha mi dost připomínala sérii Noční běžci, kterou jsem právě měla rozečtenou. V jiných pasážích zase knihu Mezi zloději. Ale tím nechci říct, že by autoři knihy znali a opsali je. Jen toho bylo napsáno už tolik, že se hodně knih podobá jiným.

Další věcí, která mě trochu zamrzela byly ilustrace. Na Startovači i na stránkách měli takové pěkné a tématické a žádná v knize nedostala místo. Použité ilustrace mi připomínají prostory mého mozku teď před státnicemi.. :D :) Další bod.. propojení hudby, ilustrací, map a prostě rozšířený svět knihy, který byl propagován. Chtěla jsem si najít na stránkách postavu Rorna, když jsem tápala, proč se mu najednou říká jinak. A nenašla jsem nic.

Tímto "krátkým" komentářem nechci odradit další čtenáře. Kniha je napsána dobře. Výrazně mi vadili snad jen vulgarismy. Jenom jsem se chtěla podělit o názor někoho, kdo má ten obzor trochu širší. :)

Petrben

Naprostá revoluce na poli fantasy knih. Nic více netřeba konstatovat.