Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda

Esejistu a povídkáře R. L. Stevensona ani jeho klasický viktoriánský horor o sváru dobra a zla v lidském nitru není třeba dlouhosáhle představovat. Oslovuje, baví (a děsí) již celé generace čtenářů. I proto jsme tuto knihu vybrali jako první do nové edice Netopýr, která bude přinášet to nejčtivější ze světové i české literatury....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3171/podivny-pripad-dr-jekylla-a-pana-hy-M52-3171.jpg 4.2526
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Dokořán

Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde, 1886

Kniha Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda

sgjoli
dnes

Toto dílo jsem si vyposlechla v audioverzi pro Český rozhlas. Zpracování samotné se mi velmi líbilo. Skvělé herecké obsazení, skvělý hudební a zvukový podkres. Naprosto fantastické.
Stejně tak se mi líbil příběh samotný. Přišlo mi to neuvěřitelně napínavé, tajuplné, temné a zároveň svým způsobem dost děsivé. Byla jsem do toho neuvěřitelně ponořená a hrozně mne to bavilo, ačkoliv jsem pointu knihy vlastně znala dopředu. Každopádně jsem si to i tak moc užila.
Nevím, do jaké míry byla v době vzniku probádaná schizofrenie, historické souvislosti této knihy vlastně moc neznám, abych se přiznala. Ale z mého dost laického pohledu jako by se to autorovi podařilo vlastně dost přesvědčivě zachytit boj dvou duší, dvou myslí o jedno tělo. Z knihy se tak vlastně pro mne vyklubalo velmi silné dílo se silným námětem. Nejsem si jistá, jestli tu knihu interpretuju správně a tu schizofrenii v tom mám skutečně vidět, ale na mne to tak působilo.
Nechápu, proč jsem se k tomuto skvostu nedostala již dříve. Neuvěřitelné dílo! Určitě si ho ještě někdy dám znova, tentokrát v tištěné podobě. Autor mne fakt zaujal.

ChrisBlack
22. listopadu

Krátké a čtivé novely, posazené do různých prostředí. Příjemné čtení, když chcete jen nějak zahnat přebytečný čas a odpočinout si.

VikyKleinik

Rozsah knihy je příliš útlý a příběh svou zkratkovitostí a jednoduchostí ztrácí na údernosti. Námět přitom potenciál má a těch několik málo popisů zjevu pana Hydea mne zaujalo a zaroveň zamrzelo, že tato postavička nebyla natolik prokreslena a čtenář s ní nemohl strávit více času. Je to totiž jediný charakter, který má šanci bavit a zaujmout. Prostřednictvím zvytku postav se jen nepříliš dobře buduje záhada okolo doktora Jekylla, jehož morální rozdvojenost je v závěru vyřčena, ale psychologický aspekt knihy je vlastně neexistující. Já bych chtěl byt svědkem doktorova chování. Chtěl bych vidět jak a při čem se zachoval hanebně a při čem dobrosrdečně. Kniha by mohla mít zajímavý materiál, ale autor se rozhodl, že ho přeskočí a napiše jen doktorovu zpověď v závěru, při které vylíčí, že v něm vždy byl takýto rozpor a že se chová zle i dobře. To mi rozhodně nestačí. S takovou plytkostí není třeba ztrácet čas a rozhodně knihu nelze chápat jako příbeh o rozporu dobra a zla v člověku. Na to je to přiliš plytké. Škoda - mohl z toho být příběh úrovně Obrazu Doriana Greye.

Nelze tomu upřít atraktivní námět a dvě kratičké působivé scénky s panem Hydem. Jako celek je to však při nejlepším průměrné a lidé hodnotí průměrné se značnou vřelostí. Hlavně, že ta knízka byla jednohubkou bez prušivých elementů. Lidem chybí představivost a pak to dopadá tak, že něco takto nezáživného tu má 84%.

Greenfingers

Krátce a jednoduše (vše podstatné zde již patrně bylo napsáno): evergreen, který by neměl ujít pozornosti žádného čtenáře. Četl jsem několikrát, vždy se stejným nadšením.

Blue

Je to klasika, takže k ní přistupujeme s určitou pietou, přesto musím konstatovat, že přijetí faktu přeměny doktora Jekkyla v pana Hyda může chtít od někjterých čtenářů jistou míru přemáhání. Ale to nevadí, když je to všeobecně akceptovaná klasika.

Set123

Doktor Jekyll a pan Hyde. Jeden z nejslavnějších gotických románů, filosofická úvaha, inspirace pro mnoho dalších děl a vynikající kniha.

Tento krátký příběh jsem si přečetl již dvakrát a v obou případech s notnou dávkou nadšení a následného uspokojení. Pan Stevenson užíval naprosto geniální jazyk a disponoval schopností cele prvotřídně nastínit atmosféru a charaktery postav. Nebýt toho, že v dnešní době již každý zná tento příběh, přihodil bych, že umí navodit silné napětí.

Na pozadí sic jednoduchého, stále strhujícího a příjemného příběhu, nám Pan Stevenson předkládá mnoho filosofických úvah, od samotné dichotomie dobra a zla, přes důležitost svědomí, až po odraz lidského charakteru na jeho fyzickou podobu.

Sám autor nám předkládá, že pan Hyde je vlastně fyzickou podobou separovaného zla. Tedy v nitru člověka je jednak dobro, druhak zlo a Hyde je upřednostnění zla, které v čiré podobě proniká na povrch. Osobně se s jeho pohledem na zlo neztotožňuji, zlo je podle mne pojem bez jakékoliv dignity, ale to nechme stranou. Já bych pana Hyda prezentoval jako primitivní a základní Froudovský Id, který je oproštěný a neovlivněný egem a nedej bože superegem. Hyde – Id je samozřejmě pro společnost čímsi nepřijatelným a odpudivým ve své nezkrocené přirozenosti. V době kultivovanosti je samozřejmě dříve či později odsouzen na smrt, nebo při nejmenším vyhnanství.

Vedle mnoha dalších skvělých myšlenek nám pan Stevenson předvádí množství charizmatických postav. Nejlépe na mne působí – nejspíše i proto, že mu bylo věnováno nejvíce místa – doktor Utterson. Zcela fascinujícím způsobem pragmatický muž s pevnou vůli a neotřesitelným rozumem. Pravý anglický džentlmen, dalo by se říci. Těch je ale plná kniha s jedinou výjimkou – panem Hydem.

Když se nebudu dále rozepisovat, řeknu prostě, že se jedná o vynikající knihu – snad zbytečně krátkou, ale i to má své kouzlo – kterou plně doporučuji.

P.s.: Nedělám to často, ale tentokrát musím okomentovat i vydání, které jsem četl a které je klenotem v mé knihovně. Obsahuje totiž geniální ilustrace od Maura Cascioliho, které příběh dokonale vystihují a navíc dodávají knize ještě více k dobové atmosféře. Opravdu mnohokrát děkuji b4u publishing za tuto skvělou knihu. (ISBN 978-80-97222-34-8)

Virga

Přečteno dvakrát, viděla jsem i část muzikálu (jednou se na něj dodívám) a příběh inspiroval spoustu dalších knih a postav.
Knihu doporučuji všem, je to klasika a vůbec by nevadilo, kdyby byla v seznamu knih na maturitu - zasloužila by si to. Její příběh a poslavy jsou doslova legendární a světoznámé, vztahy mezi postavami a plot twisty jsou velmi dobře napsané.
Jedinou nevýhodou je, že je šíleně krátká. Přečteno za den, max dva. Chtělo by to více takto úžasných knih

Romžiry

Dr. Jekylla a Mr. Hydea je klasika. K ní patří ještě Drákula, Frankenstein. Přečteno jedním dechem.

Prohnaný
Prohnaný