callahanh callahanh komentáře u knih

Robert Redford Robert Redford Michael Feeney Callan

Výborný životopis jedné z největších hollywoodských ikon, který nabízí hodně zajímavý vhled do jejího myšlení a hlavně výběru rolí a filmů. Vše je navíc psáno srozumitelně a jasně, ačkoli někdy ne úplně moc čtivě. Pro filmové fanoušky ale takřka povinnost a je úplně jedno, jaký k Redfordovi mají vztah, protože na jeho životě jsou docela dobře patrné změny, kterými Hollywood a potažmo filmový průmysl prošly. Pozitivem jsou i názory samotného Redforda a pohled některých jeho přátel. Škoda jen, že některé filmy jsou tu zmiňovány podrobně a jiné jen v pár větách, přestože by také zasloužily větší pozornost. Jako knižní biografie ale slouží naprosto výborně a dost lidí možná po přečtení na Redforda změní názor. Oceňuji i přehlednou bio- a filmografii. Překlad velmi dobrý, škoda několika gramatických a formálních chybiček. 85%

17.05.2014 4 z 5

To To Stephen King

Tak jsem TO konečně dočetl a musím říct, že jsem skutečně nadšen. Fantastické prolínání časových rovin, aniž by se v tom ztratil čtenář i spisovatel. Fascinující příběh pokrývající třicet let je navíc úplně výborný. Pennywise je fakt děsivý, místy až moc. Opět úžasně vylíčené charaktery, dokonale představené Derry, prostě pecka. Prolíná se tu i výborná znalost lidské psychiky, což je vidět na hrdinech, kteří si berou vlastně své otce, matky, první lásky... Kniha se mi líbila hodně a určitě patří k nejlepším kingovkám. Ačkoliv mi to místy přišlo až moc fantastické (třeba jak je ten pavouk tahal někam mimo prostor), dávám plný počet a číselně vyjádřeno srážím pouhých pět procent. Skutečně fascinující a jedinečný zážitek. Doporučuju, nezalekněte se délky a jděte do toho. 95%

15.05.2014 5 z 5

Blaze Blaze Richard Bachman (p)

Blaze je velice povedená bachmanovka. Zajímavý a dobře vykreslený hrdina, jehož konec je víceméně jasný, přesto knihu čtete jedním dechem. Humorné momenty se střídají s těmi méně humornými, ale vzhledem ke své délce uplyne kniha jako voda. Smutný příběh o chlapci, který prostě nedokázal přemýšlet a chytal se lidí, kteří mu něco nakukali a držel se jich. Není to tak dobré jako Dlouhý pochod, ani tak dojímavé jako Zelená míle, přesto je to kvalitní kniha. 80%

Cujo Cujo Stephen King

Cujo je další skvělý Kingův román, neni tak dobrý jako jeho nejlepší díla, ale rozhodně je strhující. Kingovi se výborně a nenásilně povedlo zastihnout psychiku psa, to jsou nejlepší části knihy. Beznaděj matky se synem v autě je hmatatelná, navíc se mi líbí, jak King román zakončil, být to film, všichni přežijou. Knížka je skutečně zážitek, navíc neni dlouhá, takže je rychle přečtená. Škoda některých chyb, z nichž za největší považuju asi až příliš dějových linií. Všechny byly nesmírně zajímavé, ale mnohdy zdržují. Každopádně to určitě stojí za přečtení, já když to četl ve vlaku a přisedla si paní s Cujem, úplně ve mně hrklo. Hodně dobré. 80%

Ostrov Duma Key Ostrov Duma Key Stephen King

Ostrov Duma Key rozhodně není špatná kniha, jen jí prostě něco chybí. King opět výborně vykresluje charaktery, tentokrát ale musím vytknout asi až příliš rozvláčný úvod celé knihy. Freemantle je dobrák, nejlepší postavou je ale pravděpodobně Wireman, který má výborné hlášky. S tou duchařinou si myslim, že to King tentokrát trošku přehnal,ve svých dílech je přece jen silnější, když je zlo uvěřitelnější. Při čtení jsem měl pocit, že lehce vykrádá sám sebe - vzpomněl jsem si na Mrtvou zónu (podobný osud hrdinů), na Nezbytné věci a místy i Rose Madder. Neříkám, že je to špatně, jen mi prostě v té knize něco chybělo. Přesto hodnotím velmi vysoko. 75%

Lisey a její příběh Lisey a její příběh Stephen King

Lisey a její příběh je kniha, která nemůžu říct, že by mě zklamala, ale má očekávání rozhodně nenaplnila. Po přečtení synopse jsem si myslel, že to bude lehká variace na Misery, u čehož jsem zůstal ještě prvních pár stránek knihy. Potom už ale začaly ty přesuny do Bájodolí, které se mi příliš nelíbily. Nevím proč, ale fakt mě moc nebavily. Zato pasáže ze Scottova dětství byly typicky kingovské a bylo v nich vše, co King umí. Propracovaná psychologie je v celé knize a funguje opět brilantně. Možná se měl King víc věnovat Scottovu dětství a to Bájodolí si mohl odpustit. Na mě je to až moc fantasy. Myslím, že nejslabší King z poslední doby. Přesto určitě za přečtení stojí. 70%

15.05.2014 4 z 5

Přiznám se, že tahle novelka mě moc nebavila. Námět to neni špatnej, ale spíš mi přijde vhodnej na povídku. Přišlo mi to takový nějaký sterilní. Pár momentů tam je, třeba to popisování medvěda dětskýma očima. Prostě tam ale něco chybí, nějaký náboj, který by člověku nedal vydechnout. Čtivý to je, to jo. Neni to ani dlouhý, takže je to rychle přečtený. Přesto je pro mě tohle vedle Srovnáno se zemím jeden z nejhorších mistrových románů. Sorry!!! Možná mi chybí něco z toho dětského pohledu a nadšení pro basseball. 60%

15.05.2014 3 z 5

Pytel kostí Pytel kostí Stephen King

Pytel kostí je fajn kniha, dobře a rychle se čte a připomíná mi Kinga ze starých dob. Děj je strhující a napínavý, opět tam cítíme takové to nevyřčené tajemství, které bude hrát velkou roli. Opět tu jsou perfektně vykreslené postavy, hlavně ty záporné (Max Devore) a cítíme soucit s těmi dobrými. Moc se mi ale nelíbila ta duchařina, myslim, že King je silnější v reálných věcech, které se mění v něco hrůzného. Tady ta duchařina mi přišla taková jako deus ex machina, aby se to mohlo vyřešit. Jinak je to ale super kniha, kterou vřele doporučuju a i když je z nějakých devadesátých let, dá vzpomenout na starého dobrého Kinga v době největší formy. 80%

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Jeden z nejatraktivnějších námětů Kingových knih ve mě vzbuzoval šílená očekávání. Po přečtení se však neubráním dojmu, že Geraldova hra je tématem na povídku. Psychologie je opět perfektní, sice už ne tak jako ve starších knihách, ale přesto je perfektní. Dlouho (na Kinga) mi trvalo, než jsem se do knihy dostal a pohltila mě. Chyběla mi tam prostě nějaká ta nadstavba, kterou King skoro vždy má. Samotnou hlavní hrdinku měl propracovanou dobře a nechal ji velmi dobře trápit. Některé scény byly vynikající (SPOILER pes trhající Geraldovo tělo a potom hlavně pasáž, kdy byla Jessie nucena naříznout si ruce, aby se osvobodila KONEC SPOILERU). Místy mi to ale fakt přišlo dost natahované a hodně "vatované." A od toho zatmění jsem čekal malinko víc. Ale zase se mi líbilo to propojení s Dolores Clainbornovou. Celkově vzato je to velmi dobrá kniha, která ale má své mouchy a jako povídka by byla asi geniální. 70%

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Mezi sbírkami povídek, které jsem zatím od mistra četl, je tahle nejslabší, tím ale neříkám, že neni dobrá. Všechny povídky mi přišly zajímavé, ale většina jsou spíš takové béčkové horory, ale proč ne. Jednoznačně nejlepší jsou Nekuřáci, a.s., ty jsou geniální a připomínají mi starého dobrého Kinga. Ostatní povídky mají něco do sebe, ale nejsou tak dobré. Vyloženě mimo mě šlo Bojiště, Muž, který miloval květiny a Noční příboj. Ostatní jsou fajn, i když to nejsou žádné pecky. Třeba Trávníkář, Mrtví se někdy vracejí a ani děti kukuřice se mi tolik nelíbily. Ale jinak je to poměrně fajn sbírka povídek, která děsí i baví a tak to má být. 70%

Puls Puls Stephen King

Puls neni špatný román, to rozhodně ne. Jen zkrátka nedosahuje kvalit starších Kingových děl. Trošku mu chybí atmosféra a takový to napětí. Psychologie postav taky neni moc propracovaná a všechno tak nějak plyne a většinou bez náboje. Chvilku taky trvá se do knihy dostat, což je taky škoda. Nápad s mobilama neni špatnej, ale ne úplně dořešenej(co smsky, což ale tak neva. Nemusel bych to číst ještě jednou, každopádně film by z toho mohl být zajímavej. Otevřený konec se mi dost líbil nevadil mi a do značné míry mě překvapil, čekal jsem, že to bude opačně (nechci spoilerovat). Každopádně ale fajn román, který je lehce nadprůměrný, ale na Kingova nejlepší díla nemá. 70%

Nespavost Nespavost Stephen King

Tak jsem konečně dočetl i nespavost a musím říct, že je hodně zajímavá. Začátek je sice hodně zdlouhavej, ale nic moc se tam neděje, na druhou stranu tu probleskují takové náznaky toho, co bude později. Schopnost vidět aury mi přijde velmi originální a samozřejmě i já jsem přemýšlel, jakou mám asi barvu já a lidé kolem mě. Postava Ralfa je zajímavá i tím, v jakém věku je a jak je aktivní. Lovestory s Lois byla opět kingovsky citlivá, zároveň ne laciná a k happyendu má zaplaťbůh daleko. Sice tu na mě bylo už moc nadpřirozena a někdy mi přišlo, že King už vykrádá sám sebe (což ale nijak zásadně nevadí, protože toho napsal už hodně a hodně), pořád je to ale zdařilé a čtivé. Skalní příznivce určitě potěší i některé lehké odkazy na jiná díla, jejichž neznalost ale podle mého vůbec nevadí. Nakonec se přikloním ke čtyřem hvězdičkám a 70%.

Žhářka Žhářka Stephen King

King z osmdesátých let a opět perfektní. Nechte ho inspirovat se skutečností a dostanete famózní a napínavý příběh. Opět se tu rozehrává klasický děsivý osud obyčejných lidí, kterým život změnil až jeden nevinný pokus. Psychologie postav je opět brilantní, Andy a Charlie jsou tragičtí hrdinové, kteří si uvědomují své prokletí a King si s tímhle motivem výborně prohrál. Zejména u Charlie, která postupně cítí moc a jen těžko jí odolává. Postava Johna Rainbirda je opět děsivá, jak to umí snad jen mistr King. Škoda, že takových záporáků tu není víc. Všichni jsou slizcí, to ano, ale chybí tu taková ta krutost, kterou King umí vytvořit. Otevřený konec mi nevadil, naopak mi přišel povedený, protože by to taky mohl zakončit nějak rozplizle a špatně. Žhářka je další výborná kniha, kterou určitě doporučuju ke čtení. Sice u ní neběhá mráz po zádech jako u vrcholných děl Kinga, pořád ale paráda. 80%

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Pod kupolí je román z nové doby, který připomíná starého dobrého Kinga. Strhující, s úžasně slizkými záporaky a propracovanými postavami a charaktery. Měl jsem u toho opravdu pocit jako u těch nejlepších mistrových románů - nechtělo se mi číst, ale zároveň jsem potřeboval vědět, jak všichni dopadnou. V druhém plánu je to skvělá sonda do psychologie skupiny, která je nějakým způsobem uzavřená a odtržená od světa. Možná mohl lépe vyřešit existenci té kupole a celkový závěr, ale jinak vynikající kniha, kterou dopuručuju všemi deseti. 90%

Za soumraku Za soumraku Stephen King

Za soumraku je zajímavá sbírka povídek, které mi ale ne tak úplně sedly. Nejméně se mi líbila Willa, kterou jsem asi tak úplně nepochopil. Poměrně slabší je i Maturitní odpoledne, které je asi příliš krátké a nějak mě nezaujalo svým tématem. Utíkej, Káčo, utíkej je moc fajn povídka, kde se mistr sice trochu opakuje, ale pořád je to nadprůměrné. Harveyho sen se mi docela líbil, krátké, výstižné a správně děsivé, každému se tohle někdy asi stalo. Odpočívadlo je taktéž zajímavé, ale ne tak strhující, jak by bylo třeba.Přesto docela fajn, ale na mistra obyčejné. Rotoped a Pekelný kocour jsou typicky kingovská témata, která nikdo jiný neumí. Ty se četly moc dobře a byly zajímavé i nápadem. Věci, které po nich zůstaly, jsou hodně osobní a úplně jsem chápal, proč tahle povídka vznikla. Kvalita je opět vysoká, ale není tu nic typicky děsivého. Ayana a Předplatné patří k průměru, jednou se to přečte a už člověk nemá moc chutí se k tomu vrátit znovu. Vrcholem knihy jsou povídky N., Němý a V úzkých, které jsou naprosto dokonalé, černohumorné a zároveň mrazivé přesně tak, jak to od Kinga máme rádi. Celkově vzato jde o sbírku víceméně vydařených povídek, které ale nepatří k tomu nejlepšímu, co kdy King napsal. Těch vyloženě slabých je tu ale hodně málo. 70%

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Soubor čtyř povídek v mnohém připomíná starého Kinga z vrcholné formy. Třeba první povídka 1922 je naprosto super, děsivá a fyzická podobně jako nejvrcholnější díla SK. Naturalistické popisky vraždy a následná hluboká psychologická sonda byly naprosto famózní (90%). Velký řidič je trochu krok zpátky a nějak extra mě nezaujal. Ano, popis znásilnění je super, ale tak nějak tomu celkově něco chybělo a zkrátka mi to přišlo slabší (60%). Prodlužování času je výborná povídka s mrazivým poselstvím o tom, že v každém z nás je kus pěkného hajzla. Bylo to krátké, úderné, sice malinko vykrádačka Nezbytných věcí, ale to nevadilo. Druhá nejlepší povídka (80%). Dobré manželství je taktéž výborné a poměrně originální. King se tady nezapře a nechá hrdinku projít soukromým peklem a všechno to napíše efektně a úderně. Závěr se stárnoucím policistou byl naprosto úchvatný. Nemám větších výtek. 80%

15.05.2014 4 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Konečně se ke mě dostala tahle "bachmanovka" a musím říct, že je opět stejně čtivá jako všechna mistrova díla. Začátek je sice pomalejší a tak trošku se vleče a trvá, než čtenáře úplně vtáhne. Pak se to ale rozjede a jak postupně Billy hubne, čtenář se ne a ne odtrhnout. Psychologie sice není tak úplně propracovaná jako jindy, to ale u novely až tak nevadí. Nechybí nějaký ten děsivý a ryze kingovský popis fyzické proměny člověka, nějaká ta dobrá hláška a zajímavý nápad. Ani jedna z postav není úplně sympatická, což mi malinko vadilo, na druhou stranu to není nikterak zásadní problém. Ginelliho pomsta byla velmi dobře promyšlená, byla ale trošku nepřehledně popsaná, což se mi u Mistra nestává. Body navíc ale získává úplný závěr, který mě odrovnal a zároveň hodně překvapil a nechal hrdinu poletovat v takové černohumorné smyčce. Za mě opět parádní počteníčko, které sice nepatří k těm kingovkám, k nimž bych se vracel, přečíst ho ale není ztrátou času. O tom svědčí i vysoké hodnocení. 80%

Svědectví Svědectví Stephen King

Konečně jsem přelouskal nezkrácené Svědectví a musím říct, že mě překvapilo, že je to vlastně postapokalyptický sociologický román. King tu opět bravurně pracuje s postavami, kterých je ale zbytečně moc, přesto mi tu chybí takový ten jeho typický echtzáporák (Harold je spíš k politování a není to ryzí záporák, který by chtěl ubližovat, spíš to dělá z donucení a jakéhosi pocitu vyloučení). Jinak tu je ale vše, co od Mistra očekáváme. Poměrně hutná atmosféra, propracovaná psychologie, zajímavé dialogy, skvěle popsané prostředí zpustošeného světa a pochopitelně i dost momentů překvapení. Problém mám jen s délkou, která je trošku přehnaná, protože místy bylo hodně poznat, že je tu dost zbytečné vaty, která by tu být nemusela. K úplné spokojenosti mi taky chyběl nějaký pořádný závěrečný střet, všechno to tak nějak vyšumí do ztracena a ten konec zkrátka není tak intenzivní a dechberoucí, na jaký jsem u Kinga zvyklý. Výsledek je ale výborný, protože napsat tisícistránkovou knihu, při jejímž čtení se nenudíte ani na okamžik, je opravdu umění. 80%

15.05.2014 4 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Až mrazivě nadčasovým podobenstvím je Běh o život a je v něm naprosto poznat, že ho King psal jako Bachman. Máme tu co dělat s totální deziluzí, temnotou a depresí a špinavým prostředím, které je vykresleno opravdu bravurně. V dnešní módě různých reality shows se tahle vize budoucnosti nezdá bohužel až tak nereálná a vůbec bych se nedivil, kdyby za pár desítek let podobná soutěž skutečně vznikla. Ben Richards není ryzí sympaťák, proto je těžké mu jednoznačně fandit, na druhou stranu Společnost je prolezlá slizouny a křiváky, takže je to vlastně jedno. Kniha má příjemný a rychlý spád a je v ní jen minimum vaty, což vždycky potěší. K přečtení určitě doporučuji, protože tu najdete vše, co od Kinga (Bachmana) očekáváte. Jediné, co vytýkám, je možná až přílišná úlitba žánru, protože Richards toho přežil opravdu moc a samotný závěr v letadle byl malinko přitažený za vlasy, i když uznávám, že efektní. Jedna z nejlepších bachmanovek a společně s Dlouhým pochodem možná i reálná vize budoucnosti. Pokud máte tu možnost, přečtěte si obě knhy za sebou a porovnávejte. 80%

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Dallas 63 není ani politický thriller, ani to není čisté sci-fi, je to od všeho kousek a King si tu umně vybírá ze žánrů to nejlepší a skládá to dohromady. Všechno spojuje výbornou romantickou linií, která je možná trošku laciná, jenže King to umí podat takovým způsobem, že to vlastně nikomu nepřijde. Myšlenka s alternativní budoucností je atraktivní a lákavá a přiznám se, že ta se mi líbila zdaleka nejvíc. Stejně tak mě potěšil odkaz na TO, který byl tak krásně a nenásilně zakomponovaný do děje, že to snad nemůže vadit ani tomu, kdo TO nečetl. V těchto pasážích mi běhal mráz po zádech. Potěšil mě taky konec, který má svůj smysl a je poměrně překvapivý. Nechybí tu ani propracovaná psychologie postav, jasná a zřetelná motivace, zkrátka vše, co dělá Kinga Kingem. Jen to pro mě nebylo tak strhující jako některé dřívější romány a chyběl mi tu taky takový ten typický kingovský záporák. Jinak ale Dallas 63 vřele doporučuji, protože nezklame, jen je možná trošku o něčem jiném, než se v úvodu tváří. 70%