buldozer5 buldozer5 komentáře u knih

Marťan Marťan Andy Weir

Co k tomu říct? Velmi dobře dějově propracovaná kniha, se kterou se rozhodně nudit nebudete a donutí čtenáře číst dál a dál, aby se dozvěděl, jak to dopadne. Příběh mě tak bavil, že mně nějaké technické detaily vůbec nevadily. Navíc, hlavní postavu autor vymyslel opravdu dokonale, skvěle popsal její myšlenkové pochody a taky se mi líbily vtipy, které odlehčily nepříjemné situace, do kterých se Mark dostal. Takže se už těším na autorovo další dílo!

31.07.2017 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Naprosté zklamání. Od této knihy jsem očekával napínavý horor, po kterém se mi budou zdát noční můry a místo toho jsem se dočkal jen příběhu s nudnými pasážemi a nesympatickými postavami.

26.06.2017 2 z 5

Jeden z nás lže Jeden z nás lže Karen M. McManus

Tak tohle byla knížka psaná přímo pro mě. Se zajímavým příběhem a pěknou zápletkou, se sympatickými postavami, s kterými vás baví trávit čas a s dobrým koncem, který jsem u této knížky nutně potřeboval.
Autorka umí opravdu dobře vykreslit postavy tak, aby byly uvěřitelné a jejich rozhovory naprosto přirozené. Kolikrát se mi u YA knížek stává, že jsou dialogy mezi postavami trochu neohrabané, ať už za to může autor nebo překlad, tady se ale všechno vydařilo.
Slyšel jsem, že se chystá další díl a já si ho rozhodně nenechám ujít!

08.08.2020 5 z 5

Exorcismus mé nejlepší kamarádky Exorcismus mé nejlepší kamarádky Grady Hendrix

Vůbec mi nevadilo, že byla kniha plná klišé, já prostě příběhy o démonech a vymítání miluju. Z tohoto hlediska bylo v příběhu všechno, co tam patří, postupná proměna posedlé postavy až k závěrečnému vymítání, děj byl už v podstatě nalajnovaný a každému čtenáři muselo být jasné, kam bude směřovat dál.
Přesto ale měla kniha podle mě moc stránek, to potvrzuje i fakt, že jsem u čtení hodně ztrácel pozornost a musel jsem se vracet. Náhled do budoucností postav se mi zamlouval, a i když jsem doufal ve šťastný konec, přišlo mi to celé takové naivně hezké, jak to nakonec skončilo.
Každopádně je jisté, že kniha určitě stojí za přečtení.

01.07.2020 4 z 5

Spolubydlící Spolubydlící C. L. Pattison

(SPOILER) Od knížek tohoto žánru čekám nějaké dramatičtější linky, které v člověku vyvolají silnější pocity než se podařilo tomuto příběhu. Co na mě zapůsobilo, byly kapitoly z minulosti jedné z postav, děj v přítomnosti moc ne. Kromě několika malých nepříjemností se tam nic nedělo. Konec a celkové rozuzlení to trochu zachránily, ale celkově jsem měl na knihu vyšší nároky a ty ona nesplnila.
Edit: Když si teď čtu komentáře, tak se v knize opravdu vyskytuje chyba, doteď jsem si myslel, že jsem se jenom špatně soustředil na děj, protože jsem knihu četl pozdě v noci.

23.06.2020 3 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Autorka opět nezklamala, přesně takový oddechový horor je na čtení v karanténě ideální.
V knize se žádné děsivé scény neobjevují, ale příběh si udržuje svou atmosféru, hlavně tím, že se příběh převážně odehrává v tajuplném sídle, kde si člověk může nechat fantazii, ať ho zanese kam chce.
Hlavní postava byla sympatická, člověk se snadno dokázal vžít do jejích problémů a tím pádem jí také fandil.
Knížku bych rozhodně doporučil a těším se na další díla autorky!

02.04.2020 4 z 5

Vyvrhel Vyvrhel Gilly Macmillan

Zajímavá kniha, která vás nepustí, protože člověk prostě potřebuje zjistit, jak to dopadne. Jen na mě působilo, jakoby měla autorka dva nápady na knihu, a nakonec je propletla do jednoho příběhu. Případ Noaha tu na mě působil zbytečně, jelikož se mu v první polovině knihy věnovalo příliš mnoho prostoru a nakonec k ničemu.
Jinak fajn čtení, určitě doporučuji.

25.08.2019 4 z 5

Nádech do ticha Nádech do ticha Cath Staincliffe

Kniha ve mně po přečtení zanechala opravdu chmurný pocit, jelikož se námět dotýká reality, něčeho, co se může stát i ve skutečnosti, takové knihy bývají nejvíc depresivní.
Kniha se mi celkově líbí, jen děj byl na některých místech příliš natahovaný, zvlášť v pasážích, kdy nám autorka zdlouhavě líčila život všech postav. Většina z nich stejně umřela a některé informace se potom staly zbytečnými.
Naopak dokázala skvěle popsat části, kdy došlo k výbuchu, člověku se až tajil dech, když postavy bojovaly o přežití.
Je to fajn thriller, u kterého určitě neprohloupíte, když si ho přečtete. Za mě slušné čtyři hvězdičky.

16.07.2019 4 z 5

Už teď jsi mrtvá Už teď jsi mrtvá Sharon J. Bolton

Knihu jsem nedočetl, nebavila mě. I když námět byl zajímavý, autor to nedokázal napsat natolik poutavě (tedy aspoň pro mě), aby si udržel mou pozornost. I v těch částech, kdy se něco dělo, jsem se prostě nudil.
Prolínání minulosti s přítomností mi v tomhle případě tady také vadilo, příšerně mě to u čtení rušilo.
Postavy vystupující v knize byly fajn, i když mi přišlo, že si hlavní hrdinka počíná v některých situacích docela nelogicky.
Možná je to tím, že jsem poslední dobou četl spoustu skvělých thrillerů, ale tahle kniha mě moc nezaujala. Každopádně podle hodnocení vidím, že jsem spíš v menšině, takže za přečtení určitě stojí. :)

17.06.2019 2 z 5

Mapa dní Mapa dní Ransom Riggs

I trošku spoilerování bude...
Páni páni páni. Tak tenhle příběh mi ještě nějakou dobu zůstane v hlavě. Ransom Riggs prostě umí. To, co dokázal vymyslet, úplně nový knižní svět, svět podivných... do tohoto světa se s každou novou knihou rád vracím. Hned po první stránce jsem se přenesl do příběhu, jako by to bylo včera, co jsem dočetl třetí díl. Všechny postavy mi neskutečně přirostly k srdci a rád jsem s nimi prožíval nová dobrodružství. Příběh se, hlavně ze začátku, liší od ostatních dílů, ale ta změna prostředí mě neskutečně bavila. Moderní doba a celkově i USA (miluju knihy, které se přímo odehrávají v USA!) -bavilo mě sledovat, jak na to postavy v knize budou reagovat. Je skvělý pozorovat, jak se postupně vyvíjejí.
Je to psaný hrozně poutavě, takže i když se tam nedělo zrovna nic moc zajímavého, čtení jsem si užíval, prostě proto, že to je knížka z téhle série. :D
Potěšily mě i nově barevné obrázky, pokaždé to skvěle dokreslovalo to, co se v knize odehrávalo.
Námětu se taky absolutně nic vytknout nedá, jako vždy to je všechno skvěle promyšlený až do posledního detailu, všechno tam krásně zapadá. Postupné odkrývání toho, co byl Abe začat, nové smyčky, nové postavy, zvraty, prostě pecka!
Co se týče konce...No, samozřejmě že ho autor nechal otevřený, aby se fanoušci mohli zbláznit, až budou čekat na další díl! :D Pořád jsem měl nutkání knihu odkládat, abych ještě nedošel na poslední stránku, abych mi ta kniha co nejdéle vydržela, ale nakonec jsem ji přečetl za jeden den. Nemohl jsem si pomoct, no. :D
Jen doufám, že se ta parta znovu dá dohromady, ale předpokládám, že ano. Na těch postavách je přece celá série založená, takže si nemyslím, že by se děj v příští knize točil jen okolo Jacoba a Noory. Doufám...

31.05.2019 5 z 5

Nezvěstná Nezvěstná T. J. Brearton

Kniha, která mi v paměti asi neutkví příliš dlouho, zkrátka jde o jednu z řady mnoha detektivek, ale která je napsána čtivě a tak, že se od ní prostě člověk nemůže odtrhnout. Bavily mě pasáže z pohledu vyšetřujících i z pohledu Katie, která se snaží přežít v zajetí únosců a následně v lese. Nenapadá mě nic, co bych mohl vytknout.

20.05.2019 5 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Theo Cray mě nepřestává bavit ani v druhém díle jeho pátrání po nebezpečných zločincích. Je to taková detektivka smíšená s thrillerem, které dodávají šmrnc Theovy způsoby vyšetřování, takže je to něco trochu jiného než běžné detektivky. Člověk úplně žasne nad tím, jak si při každém zádrhelu dokáže díky svým vědeckým metodám poradit, až je to občas neuvěřitelné. Záporák, tentokrát postava Hračkáře, která se v průběhu čtení stává reálnou osobou, mě opravdu zaujal a bavilo mě postupně odkrývat, o koho jde. Člověk se při čtení moc nenudil, i když by autor mohl trochu někdy ubrat té omáčky okolo.
Závěr mi přišel lehce odbytý, ale to nic nemění na tom, že jde o skvělou knihu, kterou si určitě musíte přečíst!

03.05.2019 4 z 5

Zapomenuté dítě Zapomenuté dítě Charlotte Link

Musím uznat, že tahle kniha má nálepku světový bestseller oprávněně. První kapitola, která začínala minulostí, mě okamžitě chytla a já hned věděl, že mě kniha bude bavit. Autorka příběh napsala velice poutavě, výborně vykreslila jednotlivé situace a zvládala udržovat v požadovaných situacích napětí, přesně jak se od knihy očekává.
Minulost, vyprávěná za války, se dobře doplňovala s přítomností, vůbec mi ty skoky mezi časovou linií nevadily, naopak mě nutily číst dál, protože jsem byl zvědavý, jak bude děj v příští kapitole pokračovat, když se následující například vracela do minulosti.
Postavy se mi také líbily, u žádné nebylo jasné, kdo za tím vším stojí, k čemuž ještě přispívalo to, že se autorka čtenáře mnohdy snažila svést na špatnou stopu. Jen Gwen tam na mě působila vyloženě nesympaticky, takže jsem docela rád, že to dopadlo tak, jak to dopadlo. Jen mě trochu mrzí, že se tam nevyřešila vražda té studentky, i když chápu, že to nebylo pro děj příliš důležité.
Tohle byla moje první kniha od autorky a rozhodně si jich přečtu i víc, její styl psaní mě zaujal a věřím, že mě i další knihy od ní budou bavit stejně jako tahle. :)

11.01.2019 5 z 5

Strach Strach C. L. Taylor

Jako celek je to povedený, člověk se ponoří do děje a čte a čte, aby se dozvěděl, jak to skončí a jak se všechny ty zápletky vyřeší. Když se ale zaměřím přímo na jednotlivé dějové linky, některé mi přijdou trochu nesmyslné. Proč Wendy napřed tak slepě nenáviděla Lou, když vyšlo najevo, jaký Mike byl a jak s ní zacházel? Že ve Francii napadl člověka a Lou ubližoval? To za celé ty roky nedokázala uvažovat racionálně?
I jednání Lou mi v některých částech v přítomnosti připadalo přitažené za vlasy, ale nad tím se dá ještě přivřít oko.
Jinak jde o zajímavý nápad, čtení mě bavilo a zvědavost mě donutila si přečíst knihu opravdu rychle. Takže za mě určitě doporučuju, jednu hvězdičku ale ubírám za ty pasáže, které mi připadaly trochu nelogické.

30.12.2018 4 z 5

Host Host Andreas Winkelmann

Hodně povedený thriller, kde je představa, že vás ohrožuje nebezpečný chlap s osazovacím kladivem, opravdu děsivá. Autorův způsob psaní mi vyhovoval, když popisoval nějakou napínavou část s vrahem a jeho obětmi, dokázal do toho vnést opravdu nervy drásající atmosféru, kdy jsem zatajoval dech, jestli mu uteče nebo ne.
Hlavní postava Thomas mi byla sympatická, do děje se podle mě hodila, a také tam zapadl i jeho bratr, který byl vlastně jeho pravým opakem. Ostatní postavy mi tam také nedělaly problém, i když mě občas svým chováním vytáčely (ale takhle to má prostě být).
Trošku mě v průběhu čtení rušilo střídání minulostí s přítomností, bylo to v příběhu zakomponované tak, že mě chvílemi mátlo, v jaké časové rovině se zrovna nacházím. I tak se ale jedná o mrazivý příběh, který rozhodně stojí za přečtení. Po dlouhé době jsem sáhl po knize od německého autora a nelituju toho.
Slepý instinkt, jeho další knihu, si rozhodně mám v plánu také pořídit.

27.12.2018 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Jakožto milovník sci-fi literatury jsem si tuto knihu nemohl nechat ujít, ale že bych z ní byl nějak unešený, to se nedá říct. První polovina mě bavila, líbil se mi námět padajících meteoritů, které zapříčinily slepotu obyvatel na Zemi, i masožravé rostliny ušly, ale největší problém, se kterým jsem se musel při čtení potýkat, byl autorův styl psaní. Nevadí mi, že používá spisovná slova, ale stejný způsob vyjadřování mi už neseděl v přímé řeči, kde postavy mluvily dost strojeně a nepřirozeně. V druhé polovině jsem se už navíc nudil, autor se opakoval a jak už tu někdo psal, trifidi měli dostat v ději víc místa.

30.04.2018 3 z 5

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

Kniha ve všech směrech překonala první díl, čehož si cením, tak to má být. Děj mě hlavně zaujal svou originalitou (která ale nechybí ani v předchozí knize, akorát tady jsem narazil na tolik nečekaných a promyšlených zvratů, až jsem byl překvapený), a celkově autor dokázal příběh udržet na úrovni, díky které jsem knihu zhltl téměř za jeden večer. Teď se chystám na třetí díl, tak snad s ním budu stejně spokojený jako s ostatními.

26.04.2018 5 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Kniha mě nijak neoslnila. U příběhů s podobným žánrem mám rád, když děj rychle ubíhá a pořád se tam něco děje. Což se o téhle knize říct nedá.

11.03.2018 2 z 5

Já, Jůtuber Já, Jůtuber Tereza Hodanová

Moje pocity k této „knize" přesně vystihuje její hodnocení. Docela mě rozesmálo, když jsem zjistil, že ji někdo zařadil mezi žánry naučné litaratury. To jako fakt? :D Kdybych uvažoval o tom, že bych někdy začal natáčet na YouTube, spíš by mě to díky tomuhle odradilo. Ale jednu hvězdičku si to za Pedra zaslouží. Ten mi z tohoto seznamu připadá nejrozumnější.

05.03.2018 1 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben