buldozer5

Přečtené 472Ti druzí
? - prosinec 2020
Ti druzí 2020, C. J. Tudor

Fajn počtení na dlouhé večery, ale přeci jenom tu bylo několik faktorů, které mně radost z knihy malinko kazily. Třeba to, kolik tam bylo neuvěřitelných náhod, jen aby do sebe příběh mohl dobře zapadat! Kvůli tomu se kniha zdála nereálná, což nakonec dorazila nadpřirozená zápletka na konci, která mi ke knize absolutně nesedla. Přesto jsem si ale knihu užil a za přečtení stojí.


Chlapec v lese
? - srpen 2020
Chlapec v lese 2017, Carter Wilson

To byla ale slátanina! Nápad dobrý, ale jak s ním autor poté naložil, to už dobré nebylo. Motivy postav byly nevěrohodné, hlavní postava naprosto tupá, už od začátku se příběh mohl vyvíjet úplně jinak a lépe, kdyby se nechovala jak idiot, tolik nelogických chyb jsem snad ještě nezažil. Autor se z toho snažil udělat pořádný psychothriller, jenže to překombinoval tak, že se ta kniha nedala brát vážně.


Psychohry
? - srpen 2020
Psychohry 2019, Leona Deakin

Začátek vypadal slibně, ale potom si už příběh nedokázal udržet mou pozornost natolik, abych knížku dočetl. Což je škoda, jelikož námět byl dobrý, jen mi asi nevyhovoval styl psaní.


Jeden z nás lže
? - srpen 2020
Jeden z nás lže 2017, Karen M. McManus

Tak tohle byla knížka psaná přímo pro mě. Se zajímavým příběhem a pěknou zápletkou, se sympatickými postavami, s kterými vás baví trávit čas a s dobrým koncem, který jsem u této knížky nutně potřeboval. Autorka umí opravdu dobře vykreslit postavy tak, aby byly uvěřitelné a jejich rozhovory naprosto přirozené. Kolikrát se mi u YA knížek stává, že jsou dialogy mezi postavami trochu neohrabané, ať už za to může autor nebo překlad, tady se ale všechno vydařilo. Slyšel jsem, že se chystá další díl a já si ho rozhodně nenechám ujít!


Exorcismus mé nejlepší kamarádky
? - červenec 2020
Exorcismus mé nejlepší kamarádky 2018, Grady Hendrix

Vůbec mi nevadilo, že byla kniha plná klišé, já prostě příběhy o démonech a vymítání miluju. Z tohoto hlediska bylo v příběhu všechno, co tam patří, postupná proměna posedlé postavy až k závěrečnému vymítání, děj byl už v podstatě nalajnovaný a každému čtenáři muselo být jasné, kam bude směřovat dál. Přesto ale měla kniha podle mě moc stránek, to potvrzuje i fakt, že jsem u čtení hodně ztrácel pozornost a musel jsem se vracet. Náhled do budoucností postav se mi zamlouval, a i když jsem doufal ve šťastný konec, přišlo mi to celé takové naivně hezké, jak to nakonec skončilo. Každopádně je jisté, že kniha určitě stojí za přečtení.


Spolubydlící
? - červen 2020
Spolubydlící 2020, C. L. Pattison

Od knížek tohoto žánru čekám nějaké dramatičtější linky, které v člověku vyvolají silnější pocity než se podařilo tomuto příběhu. Co na mě zapůsobilo, byly kapitoly z minulosti jedné z postav, děj v přítomnosti moc ne. Kromě několika malých nepříjemností se tam nic nedělo. Konec a celkové rozuzlení to trochu zachránily, ale celkově jsem měl na knihu vyšší nároky a ty ona nesplnila. Edit: Když si teď čtu komentáře, tak se v knize opravdu vyskytuje chyba, doteď jsem si myslel, že jsem se jenom špatně soustředil na děj, protože jsem knihu četl pozdě v noci.


Už jsem normální?!?
? - duben 2020
Už jsem normální?!? 2017, Holly Bourne

Kniha pro mě byla neskutečně silná, jelikož sám trpím úzkostnou poruchou, takže jsem se v mnohém našel. I když to člověk ví, je prostě hrozně uklidňující o takových věcech číst z pohledu cizí, byť vymyšlené postavy. Autorka krásně vystihla poruchu, kterou hlavní postava trpí a příběh krásně zasadila do young adult literatury, kde se typicky řeší kluci a škola. Jediné, co mi dojem z celé knihy snižovalo, byl přehnaně vyhrocený feminismus, kde bylo pár myšlenek zajímavých, jinak mi to v ději samotném přišlo docela zbytečné.


Tajemství sídla Craven Manor
? - duben 2020
Tajemství sídla Craven Manor 2019, Darcy Coates

Autorka opět nezklamala, přesně takový oddechový horor je na čtení v karanténě ideální. V knize se žádné děsivé scény neobjevují, ale příběh si udržuje svou atmosféru, hlavně tím, že se příběh převážně odehrává v tajuplném sídle, kde si člověk může nechat fantazii, ať ho zanese kam chce. Hlavní postava byla sympatická, člověk se snadno dokázal vžít do jejích problémů a tím pádem jí také fandil. Knížku bych rozhodně doporučil a těším se na další díla autorky!


Co když jsme to my
? - leden 2020
Co když jsme to my 2019, Becky Albertalli


Nevítaný host
? - leden 2020
Nevítaný host 2019, Shari Lapena

Jsem rád, že jsem mohl začít nový rok s touhle knížkou, byla to taková sázka na jistotu, autorka to jako vždy zpracovala skvěle. Líbí se mi, že se každé postavě vázal nějaký její osobní příběh, který potom donutil člověka uvažovat, kdo je vrah. Čtenáře knížka po celou dobu udržovala v napětí, měl jsem ji rychle přečtenou. Jen mě maličko zklamal závěr, z toho, jak se námět tvářil, jsem čekal nějaké lepší rozuzlení.


iPohádka
? - listopad 2019
iPohádka 2019, K. K. Kovář (pseudonym)


Muffin a čaj
? - září 2019
Muffin a čaj 2018, T. Addair (pseudonym)


Koláčky a spiklenci
? - září 2019
Koláčky a spiklenci 2019, T. Addair (pseudonym)


Jedna želva za druhou
? - srpen 2019
Jedna želva za druhou 2018, John Green


Vyvrhel
? - srpen 2019
Vyvrhel 2019, Gilly Macmillan

Zajímavá kniha, která vás nepustí, protože člověk prostě potřebuje zjistit, jak to dopadne. Jen na mě působilo, jakoby měla autorka dva nápady na knihu, a nakonec je propletla do jednoho příběhu. Případ Noaha tu na mě působil zbytečně, jelikož se mu v první polovině knihy věnovalo příliš mnoho prostoru a nakonec k ničemu. Jinak fajn čtení, určitě doporučuji.


Nádech do ticha
? - červenec 2019
Nádech do ticha 2019, Cath Staincliffe

Kniha ve mně po přečtení zanechala opravdu chmurný pocit, jelikož se námět dotýká reality, něčeho, co se může stát i ve skutečnosti, takové knihy bývají nejvíc depresivní. Kniha se mi celkově líbí, jen děj byl na některých místech příliš natahovaný, zvlášť v pasážích, kdy nám autorka zdlouhavě líčila život všech postav. Většina z nich stejně umřela a některé informace se potom staly zbytečnými. Naopak dokázala skvěle popsat části, kdy došlo k výbuchu, člověku se až tajil dech, když postavy bojovaly o přežití. Je to fajn thriller, u kterého určitě neprohloupíte, když si ho přečtete. Za mě slušné čtyři hvězdičky.


Co jsi to za matku?
? - červenec 2019
Co jsi to za matku? 2017, Paula Daly

Jeden z těch kvalitních thrillerů, který vás zasáhne především díky realistickému scénáři, kterého se kniha týká. Takové příběhy potom na člověka zapůsobí opravdu hodně. Navíc tato autorka psát umí a dokázala mě udržet po celou dobu ve zvědavosti, jak to dopadne. Určitě doporučuji!


Přiveď mě zpátky
? - červenec 2019
Přiveď mě zpátky 2019, B. A. Paris (pseudonym)

Po předchozích knihách velkej sešup. Od jiné autorky by mi to možná ani tolik nepřišlo, ale od téhle jsem prostě čekal něco víc. Celá kniha je hrozně nudná. Námět sice zajímavý, i když ne úplně originální-návrat osoby, která se považovala za mrtvou, jsem viděl už v hodně knihách, což by mi nevadilo, kdyby ho autorka zvládla zpracovat trochu promyšleněji. Takhle jsem se jenom dočkal nudného děje, kde se nic moc neděje, v podstatě až do samého konce se to točí jenom kolem matrjošek, emailů a toho, že někde někdo zahlédl Laylu. Nic z toho ve mně nevyvolalo žádné napětí a my všichni víme, že to přece autorka umí nejlíp. Maximálně jsem byl zvědavý, jak se to vlastně celé vyřeší. Závěrečné vysvětlení mi prostě nestačilo, nedokázalo mě přesvědčit. Působilo to na mě, jako by ani autorka sama nevěděla, jak to pořádně zakončit, a tak splácala vysvětlení, které zní fakt nevěryhodně, tedy aspoň pro mě. Knize dávám slabší tři a budu doufat, že Paris měla jen nějakou spisovatelkou krizi a příští kniha bude minimálně stejně tak dobrá, jako první dvě. :)


Šťastní a mrtví
? - červenec 2019
Šťastní a mrtví 2019, Mark Edwards


Poslední
? - červen 2019
Poslední 2017, Alexandra Oliva

Poslední patří do takové té kategorie knížek, o kterých člověk neví, co si má o ní ve výsledku vlastně myslet. Určitě cením nápad bláznivé reality show, autorčin popis průběhu prostě zafungoval a bavilo mě sledovat, s čím se soutěžící musí potýkat. Možná některé části byly trochu nudné, ale samotný děj zajímavý, takže mě to neodradilo, abych pokračoval ve čtení dál. Začátek mě trochu zamotal a nevěděl jsem, co se děje a nějakou dobu trvalo, než jsem se dokázal zorientovat v přezdívkách a ve jménech postav, u kterých jsem se některá pravá jména dozvěděl až na konec. Líbilo se mi prolínání děje z pohledu hlavní hrdinky a z příběhu natáčení, i když opět... až do vysvětlení z části natáčení jsem nevěděl, co se vlastně stalo, takže to působilo trochu zmateně. A ten konec... Ve výsledku to na mě působí, jako by autorku napadlo několik námětů, které splácala dohromady-povedlo se jí to, ale v některých pasážích to trochu skřípe. Knize ale určitě dejte šanci, věřím, že mnoha lidem se bude líbit. :)


Odpočívej v pokoji
? - červen 2019
Odpočívej v pokoji 2016, Lee Child


Už teď jsi mrtvá
? - červen 2019
Už teď jsi mrtvá 2018, Sharon J. Bolton

Knihu jsem nedočetl, nebavila mě. I když námět byl zajímavý, autor to nedokázal napsat natolik poutavě (tedy aspoň pro mě), aby si udržel mou pozornost. I v těch částech, kdy se něco dělo, jsem se prostě nudil. Prolínání minulosti s přítomností mi v tomhle případě tady také vadilo, příšerně mě to u čtení rušilo. Postavy vystupující v knize byly fajn, i když mi přišlo, že si hlavní hrdinka počíná v některých situacích docela nelogicky. Možná je to tím, že jsem poslední dobou četl spoustu skvělých thrillerů, ale tahle kniha mě moc nezaujala. Každopádně podle hodnocení vidím, že jsem spíš v menšině, takže za přečtení určitě stojí. :)


Hon na mrtvého
červen 2019 (10.-12.)
Hon na mrtvého 2018, Tim Weaver


Deník báječného kamaráda
? - červen 2019
Deník báječného kamaráda 2019, Jeff Kinney


Ani muk
červen 2019 (06.-10.)
Ani muk 2019, David Jackson

Poslední dobou mám štěstí ve výběru kvalitních thrillerů, moje čtenářské já skáče radostí! :D Vynikající thriller smíšený s detektivkou, ve kterém autor vsází na mrazivý námět, který na člověka opravdu zapůsobí (zvlášť na rodiče), a kde se neopírá jen o krvavé scény nebo vyvražďovačky. A musím říct, že se mu to opravdu daří. Bavily mě jak pasáže z pohledu vyšetřujících, tak samozřejmě i z pohledu únosců a jejich obětí. V příběhu je skvěle vykreslena atmosféra a různé situace, až člověka v některých částech člověku přebíhá mráz po zádech, když si uvědomí, co si tam všechno musely ty děti vytrpět. Únosci jsou taková pěkně bizarní rodinka, skvěle zapadající do své role. Asi není nic, na co bych si mohl stěžovat, snad jen to, že zřejmě jde o nějaký díl z větší série o detektivovi Codym, která u nás nevychází, což mě mrzí, protože jeho postava mě fakt bavila. Budu doufat, že u nás začne vycházet víc dílů, anebo si knihy budu muset pořídit v angličtině, jelikož věřím, že i další díla od tohoto autora mě zaujmou minimálně stejně jako tahle kniha.


Outsider
květen - červen 2019
Outsider 2019, Stephen King

Absolutně skvělá detektiva s prvky hororu od Stephena Kinga, co víc si přát! Knížka je hrozně zajímavá, čtivá, se zápletkou, kterou je takhle schopný zpracovat snad jen King. Když jsem si četl obsah, říkal jsem si, jak se s rozuzlením autor popere, ale samozřejmě nezklamal. Čtenář neví, komu a čemu má vlastně věřit a King ho napíná až do závěrečného finále, s kterým jsem byl taky nadmíru spokojený. Po dlouhé době jsem si opět přečetl něco od Kinga a nelituju. Za mě pět hvězdiček.


Dětské zoubky
květen 2019 (27.-28.)
Dětské zoubky 2019, Zoje Stage

No, tak tohle byl zase jednou pořádnej nářez! Hodně dramaticky napsaný thriller, u kterého prostě člověk musí pokračovat ve čtení, až otočí na poslední stránku. V celém příběhu panovala dusná atmosféra, vyprávění hodně působilo člověku na city. Občas jsem měl nutkání knihu odložit, abych si od toho odpočinul. Hannu jsem prostě musel nenávidět, její myšlení a všechno mě přivádělo ke vzteku nad tím, co je zač. Její myšlení a některé činy bylo docela nereálné, ale do knihy se to hodilo, takže se to dá odpustit. Jinak postavy byly fajn, autorka má skvělý styl vypravování a navíc je to její prvotina... Opravdu skládám poklonu! Co se týče konce, tak mi vrtá hlavou, jestli ho autorka nechala záměrně otevřený pro druhý díl nebo schválně zvolila takové to zakončení, co všechny naštve. :D No, necháme se překvapit. :)


Zatímco jsi spala
květen 2019 (20.-24.)
Zatímco jsi spala 2018, Liz Lawler

Skvělý thriller, kde nevíte, komu vlastně věřit. Celý příběh byl napínavý a navíc se ještě odehrával v nemocničním prostředí, což na mě působilo vážně mrazivě. Rozhodně doporučuju!


Nezvěstná
květen 2019 (17.-20.)
Nezvěstná 2019, T. J. Brearton

Kniha, která mi v paměti asi neutkví příliš dlouho, zkrátka jde o jednu z řady mnoha detektivek, ale která je napsána čtivě a tak, že se od ní prostě člověk nemůže odtrhnout. Bavily mě pasáže z pohledu vyšetřujících i z pohledu Katie, která se snaží přežít v zajetí únosců a následně v lese. Nenapadá mě nic, co bych mohl vytknout.


Mapa dní
? - květen 2019
Mapa dní 2019, Ransom Riggs

I trošku spoilerování bude... Páni páni páni. Tak tenhle příběh mi ještě nějakou dobu zůstane v hlavě. Ransom Riggs prostě umí. To, co dokázal vymyslet, úplně nový knižní svět, svět podivných... do tohoto světa se s každou novou knihou rád vracím. Hned po první stránce jsem se přenesl do příběhu, jako by to bylo včera, co jsem dočetl třetí díl. Všechny postavy mi neskutečně přirostly k srdci a rád jsem s nimi prožíval nová dobrodružství. Příběh se, hlavně ze začátku, liší od ostatních dílů, ale ta změna prostředí mě neskutečně bavila. Moderní doba a celkově i USA (miluju knihy, které se přímo odehrávají v USA!) -bavilo mě sledovat, jak na to postavy v knize budou reagovat. Je skvělý pozorovat, jak se postupně vyvíjejí. Je to psaný hrozně poutavě, takže i když se tam nedělo zrovna nic moc zajímavého, čtení jsem si užíval, prostě proto, že to je knížka z téhle série. :D Potěšily mě i nově barevné obrázky, pokaždé to skvěle dokreslovalo to, co se v knize odehrávalo. Námětu se taky absolutně nic vytknout nedá, jako vždy to je všechno skvěle promyšlený až do posledního detailu, všechno tam krásně zapadá. Postupné odkrývání toho, co byl Abe začat, nové smyčky, nové postavy, zvraty, prostě pecka! Co se týče konce...No, samozřejmě že ho autor nechal otevřený, aby se fanoušci mohli zbláznit, až budou čekat na další díl! :D Pořád jsem měl nutkání knihu odkládat, abych ještě nedošel na poslední stránku, abych mi ta kniha co nejdéle vydržela, ale nakonec jsem ji přečetl za jeden den. Nemohl jsem si pomoct, no. :D Jen doufám, že se ta parta znovu dá dohromady, ale předpokládám, že ano. Na těch postavách je přece celá série založená, takže si nemyslím, že by se děj v příští knize točil jen okolo Jacoba a Noory. Doufám...


Strach
? - květen 2019
Strach 2014, Jozef Karika

Je to děsivý, vládne tam dusná atmosféra, která přetrvává v celé knize a pokud člověk čte knihu v noci, pravděpodobně ho to vrhne do takové té chmurné nálady. Jozef Karika bezpochyby umí dokonale vyprávět, skvěle vykreslit atmosféru, vystihnout postavy a celkově je to zkrátka dobře napsaný. I téma se mi líbilo, celé to ve mně budilo takovou tu hororovou atmosféru, kdy jsem cítil, že se v knize odehrává něco zlého. Tady ale chvála končí. I přes skvělé vyprávění se v knize vyskytovala nudná místa, kdy jsem měl chuť přeskakovat. Námět, ač je opravdu povedený, mi připadal trochu nedotažený, zkrátka to postrádalo jakékoliv vysvětlení. A ten konec mě teda pořádně zklamal. To, že to je horor, nemusí nutně znamenat, aby to skončilo... takhle praštěně. :D Tohle byla moje první knížka od tohoto autora, a i když mě malinko zklamala, určitě si hodlám přečíst i další, známější dílo Trhlina.


Nech mě lhát
? - květen 2019
Nech mě lhát 2018, Clare Mackintosh


Není úniku
? - květen 2019
Není úniku 2018, Taylor Adams

Taylor Adams oplývá talentem udržet knihu zajímavou a čtivou, i když se děj v podstatě odehrává na stejném místě v průběhu celého děje. Takhle to je i v téhle knize, i v jeho novější Na dostřel, kterou jsem ale četl jako první. Námět knihy je hrozně zajímavý, čtenáře to v nese ihned do akce, od začátku se tam prostě něco děje. Je to ten typ příběhu, u kterého člověk nemusí moc přemýšlet a jen si ho prostě užívat a čekat, jak to celé dopadne. Hlavní postavy byly bezva, každá se hodila do své role, žádná mě tam vyloženě neotravovala. Jako, jo, občas tam bylo pár nadlidských výkonů, které předvedla zejména hlavní hrdinka, ale já jsem tomu rád uvěřil. Jen ten konec mě na chvíli zmátl, ale jak jsem četl komentáře pode mnou, nejsem jedinej. :D


Hračkář
? - květen 2019
Hračkář 2019, Andrew Mayne

Theo Cray mě nepřestává bavit ani v druhém díle jeho pátrání po nebezpečných zločincích. Je to taková detektivka smíšená s thrillerem, které dodávají šmrnc Theovy způsoby vyšetřování, takže je to něco trochu jiného než běžné detektivky. Člověk úplně žasne nad tím, jak si při každém zádrhelu dokáže díky svým vědeckým metodám poradit, až je to občas neuvěřitelné. Záporák, tentokrát postava Hračkáře, která se v průběhu čtení stává reálnou osobou, mě opravdu zaujal a bavilo mě postupně odkrývat, o koho jde. Člověk se při čtení moc nenudil, i když by autor mohl trochu někdy ubrat té omáčky okolo. Závěr mi přišel lehce odbytý, ale to nic nemění na tom, že jde o skvělou knihu, kterou si určitě musíte přečíst!


V pasti lží
? - duben 2019
V pasti lží 2018, B. A. Paris (pseudonym)

No páni, tak tohle se opravdu povedlo! První knihu od této autorky jsem úplně miloval, takže jsem byl zvědavý, jak dopadne její další.... a nezklamala! Naprosto skvělý příběh, promyšlený do posledního detailu. Všechny postavy tam prostě seděly, každá měla svoje místo a díky tomu jsem se okamžitě vžil do napínavého děje. Bavily mě všechny pasáže, co se týče vraždy, výčitky hlavní postavy, neustálý boj se sebou a části, kdy autorka doopravdy dokázala čtenáře přinutit si myslet, že Cass přichází o rozum. Následné rozuzlení překvapilo, i když jsem v průběhu čtení chytil určité podezření. Tolik kliček a zvratů, co ale dokázala autorka vymyslet, to opravdu klobouk dolů. Dávám pět hvězdiček a těším se na další knihu!


Hádej kdo
? - duben 2019
Hádej kdo 2019, Chris McGeorge

Dalo se to. Nápad je skvělý a očekával jsem, že stejný bude i obsah. No, tak to jsem se trochu zmýlil. Občas to trochu vázlo, vyskytovalo se tam docela dost nudných míst, až jsem měl chuť přeskakovat. Navíc mi některé dialogy postav připadaly takové...suché a nepřirozené. Zpočátku mi taky hlavní postava připadala nesympatická, ale v průběhu čtení, kdy jsem si na ni musel chtě nechtě zvyknout, mi už tolik nevadila. S rozuzlením jsem byl ale docela spokojený a závěr se mi také líbil. Viděl bych to na tři, ale za ten super obsah, po jehož přečtení jsem si knížku okamžitě koupil, dám slabší čtyři.


Teď, nebo nikdy
? - duben 2019
Teď, nebo nikdy 2003, Harlan Coben


Spouštěč
? - duben 2019
Spouštěč 2015, Wulf Dorn

Určitě za pozornost stojící thriller, jehož hlavním kladem je to, že není vše tak, jak se zdá. Tohle přesně mám na podobných knihách nejradši, chytnu se nějakého řešení, co se tam asi podle mě děje, a nakonec je všechno úplně jinak. I místo, kde se větší část děje odehrává, tedy psychiatrická léčebna, mi neskutečně sedlo, knihy z tohoto prostředí mám fakt rád. Bohužel se v některých místech kniha maličko táhne, takže jsem měl chuť v nezáživných situacích přeskakovat stránky, naštěstí ta hluchá místa přebíjely zajímavější části, kde autor zvládl situaci vykreslit opravdu dobře. Celý napínavý příběh o hlavní postavě versus Černém muži graduje až do finále, kde se všechno obrátí vzhůru nohama. S knihou jsem celkem spokojený a 4 hvězdičky si jistě zaslouží.


Řezník
březen 2019 (27.-29.)
Řezník 2016, Jennifer Hillier

Tak nějak jsem podle obalu věděl, co od knihy očekávat, a to jsem taky dostal. Pěkně nechutný příběh o Řezníkovi a jeho choré mysli, o jeho odporné touze zabíjet. S knihou jsem spokojený.


Remade
26. březen 2019
Remade 2019, Alex Scarrow

No, tak tohle bylo něco. Po dlouhé době apokalypitcké sci-fi, které mě opravdu bavilo a jehož příběhem jsem se rychle nechal strhnout. Už od samého začátku se kniha čte dobře, žádná hluchá místa tam prostě nejsou a člověk musí číst dál a dál, aby věděl, jak to bude pokračovat. Námět se mi taky líbil, cením, jak celý průběh řádění viru gradoval až do konce, který jasně říká, že bude minimálně další díl téhle série. Jen jedna malá připomínka, nepřipadá mi, že by kniha měla být určená pro děti, jak o sobě prohlašuje. Obsahuje tolik násilí a nechutných scének, že by se dítě, které s tímhle žánrem není úplně obeznámeno, opravdu mohlo docela... vyděsit. :D


1 ...