Už jsem normální?!?

Román o skutečném holčičím přátelství a velké odvaze vypráví o středošškolačce Evie. Právě nastoupila na novou školu, kde ji nikdo nezná jako „tu holku, co se zcvokla“. Už nebere skoro žádné prášky, umí si poradit se svými úzkostmi a je na krok od toho, aby byla normální. Jenže co to je, být normální? Má skvělé kamarádky, chodí do kina a na koncerty. Ještě ji zbývá najít si kluka. Jenže vztahy s kluky jsou ošemetná věc, z těch by se zbláznila i normálně holka. Chytrý a vtipný bestseller, který by neměl chybět v žádné holčičí knihovně....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/357254/big_uz-jsem-normalni-1MQ-357254.jpeg 4.391

Kniha Už jsem normální?!?

SilviLovesDogs
11.10.2021

(+ SPOILER) Knížka se mi líbila. Líbilo se mi, jak autorka vystihla poruchu, kterou hlavní postava Evie trpí – OCD. Evie chce být hlavně normální, chce si najít nové kamarády, kluka a hlavně nebýt „ta divná“ holka. Hodněkrát jsem se v tom našla a bylo pro mě jaksi uklidňující o podobných věcech číst. Líbilo se mi, jak autorka v knížce vysvětlovala některé psychické nemoci, a líbily se mi i některé názory z feministické stránky. Ale v některých momentech mi přišlo, že byl feminismus trochu přehnaný, a v ději mi to přišlo celkem zbytečné. Příběh působil hodně reálně, typicky se mezi holkami řešili kluci a podobně.

kedlis
24.07.2021

(+ SPOILER) Líbila se mi prezentace OCD a "osvěta" ohledně psychických nemocí i některé momenty z feministické stránky se mi líbily. Každopádně je to opravdu hodně teen, tlačí to na pilu a na můj vkus se vše až moc točí okolo kluků. Každá z kamarádek poblázněná, Amber jako jediná ne a to jen kvůli tomu, že se cítí jako neatraktivní.

kvetinkovedny
27.04.2021

Tahle knížka se ke mně dostala úplně náhodou, aniž bych věděla, o čem má pojednávat. Nakonec se z toho vyklubal příběh holky s OCD (což mi vůbec, ani trochu není blízké, nene), která chce být hlavně normální. Takže si najít kamarády a kluka... prostě nebýt tou holkou s diagnózou.

Od začátku mě kniha chytla svou čtivostí a hlavně tím, že působila tak strašně reálně... a jak jsem se dočetla v poděkování, taky to reálné bylo.

Kromě zajímavého tématu duševního zdraví byly do textu zasazeny i zajímavé feministické myšlenky, které za mě ale bohužel občas působily rušivě.

Ale HLAVNĚ! Kluci. Hlavní hrdinka Evie má vztah v průběhu knihy se dvěma kluky a vztah s nimi je popsán na YA dost neobvykle, ale opět... zatraceně reálně.

Trochu jsem očekávala romantický happy end, který nepřišel, ale bylo to ještě lepší (a vůbec jsem nebrečela, nene).

Tuhle knížku mohu s čistým svědomím doporučit, ač možná knížka nebude vaší oblíbenou, hrozně moc vám dá tím, že je opravdu ze života.

Audrey122
16.04.2021

Feministická, pravdivá, krásná a se zajímavým tématem. Řekla bych že by si ji měla přečíst asi každá holka. Je neuvěřitelně čtivá a často sem se nad ní dost zasmála. Spisovatelku mám moc ráda, obdivuji její příběhy, styl psaní i myšlenky obsažené v knihách.

Haňulilinka
10.09.2020

Tato knížka mě zklamala, ani jsem ji nedočetla. Bude to asi tím, že je určena spíše pro dívky okolo 13 let.

LadyAdela
02.09.2020

Silná kniha. Doporučuji!

buldozer5
14.04.2020

Kniha pro mě byla neskutečně silná, jelikož sám trpím úzkostnou poruchou, takže jsem se v mnohém našel. I když to člověk ví, je prostě hrozně uklidňující o takových věcech číst z pohledu cizí, byť vymyšlené postavy. Autorka krásně vystihla poruchu, kterou hlavní postava trpí a příběh krásně zasadila do young adult literatury, kde se typicky řeší kluci a škola.
Jediné, co mi dojem z celé knihy snižovalo, byl přehnaně vyhrocený feminismus, kde bylo pár myšlenek zajímavých, jinak mi to v ději samotném přišlo docela zbytečné.

rencovav
09.01.2020

Jsem v šoku. Tohle bylo hodně silné kafe. Protože jsem snad na každé stránce viděla nějakou paralelu (ne nutně se SVÝM životem, spíš jsem si připadala jako Jane a neskutečně jsem se za to styděla). Musím se omluvit všem, které jsem odsoudila, nepochopila, litovala, vyslechla a pak netrpělivě čekala, až je to přejde... Protože ano, nedokážu si spoustu detailů uvědomit. Budu muset napsat článek - a doufám, že mi do toho nic nevleze a že dokážu vyjádřit pokud možno všechno, co ve mně rezonuje. Protože si myslím, že to ve mně nějakou dobu zůstane.