brabofka brabofka komentáře u knih

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Hrůza. Opravdu hodně čtivý reálný příběh feťačky. Co mě nejvíc děsilo při čtení, nebylo ani tak to jak je popisováno fetování, prostituce ale ten nezájem úřadů, školy a rodičů. Ti samotní mají problémy sami se sebou, s tím co v životě chtějí a jak toho dosáhnout. V kombinaci s prostředím ve kterém tyto děti vyrůstají dochází k děsivému průběhu. Policie se statisticky snaží problém řešit ale řešení je nulové a naprosto nevhodné. To že ji sice zatknou ale v momentě zase pustí není žádný postih a Ch. si sama z toho nic nedělá. Zvláště, když se následně dostane do stavu, kdy dávku potřebuje jak psychicky tak fyzicky. Už jenom začátek knihy, kde Christiane popisuje život na sídlišti, kde vlastně nikoho nezajímá co ty děti dělají je hrozivý. Doufám, že společnost, která je o skoro 40 let starší, je alespoň trochu poučená! Protože, jediným adekvátním řešením je podle mého prevence a fungující rodina. Dokud toto nebude fungovat, pak se nesmíme divit, že se děti budou nudit a hledat alternativy.
Naprosto děsivý byl popis toho jak si Ch. doma, aniž by si toho matka všimla, sama píchala, kouřila a spala se svým klukem. Ve 13-14 letech!!!!!!

02.04.2013 5 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

No Irving je prostě spisovatel, který se čte hodně dlouho, ale výsledek stojí za to. :-)

12.04.2012 4 z 5

Návrat Krále Šumavy Návrat Krále Šumavy David Jan Žák

Opět po dlouhé době hodně povedená kniha, zpracovávající část našich nedávných dějin. Ze začátku byl příběh trochu tužší, pak ale jakoby chytil západní vítr a už to odsýpalo. Přesto, že víte jak vše dopadne, a nejen v tomto se hodně podobá knize Dva proti říši, i tak se bojíte jak každá obchůzka, každa cesta přes hranice dopadne. Hodně napínavé. Z vět cítíte vůní šumavských lesů, chlad říček a potoků a temnotu rašelinišť, ale i hysterii komunistické vládnoucí třídy přenesenou na všechny drobné vykonavatele, strážce i obyčejné lidi. Ano můžete říct, že pravda jedné strany, nemusí být pravda té druhé. Že každý má svůj úhel pohledu. Mě, vychovanou v demokracii a svobodě slova zarazilo to, že celých těch 40 let nedovolovali lidem zemi opustit. Že když tady v tom jejich socialismu někdo nechtěl žít, proč ho nepustili. Že by tu nikdo nezbyl? Že by ti, co zůstali zjistili, díky těm venku co je venku? No nic. Ještě zajímavější, je závěr, kde se česká skupina v Bavorsku zamýšlí nad tím, zda vlastně to všechno mělo smysl. Že pro těch pár lidí venku, doma trpěly celé rodiny, vesnice... a proč vlastně Spojenci všem nejdříve tvrdili, jak do ČSSR vtrhnou a vyrvou ji ze spárů SSSR. A pak nechali postavit železnou oponu a byl konec. Každopádně opravdu doporučuji.

16.06.2024 5 z 5

Sestry Sestry Kamila Hladká

Zajímavě a hlavně čtivě sepsané. Osobní příběhy několika řadových sester, kde popisují své dětství, rodinu a také důvody proč se rozhodly vstoupit do řádu. I ony mají svá tajemství, své záliby, své sny, koníčky a i ony pochybují. O sobě samé, o svém rozhodnutí, směřování, bytí.

04.04.2024 5 z 5

Krutý měsíc Krutý měsíc Jana Jašová

Příběh vyprávěný 2 ženami. Jsou jako protipóly. Protiklady, které se přitahují. Jsou tak rozdílné a přesto je něco spojuje. Dům na konci sadu. Obě nemají nic a mají úplně všechno.
Příběh teče tak pomalu ale rychle. 2 vypravěčky -  přesné rozdíly sebe samých, přesto jsou si tak podobné. Obě mají něco, co si nesou z minulosti, obě o sobě mají jen to nejhorší mínění.
Příběh krystalizuje, odhaluje se, graduje.  Trochu mi vadil, ten rádoby růžový příběh ve vedlejší roli. Ten tam být nemusel.
Nabourává to klima napětí a tajemna, co se to vlastně stalo. Strhává to příběh do jiných kolejí... do červené knihovny. Kterak chudinka ublížená, osamocená se do statečného rytíře zamilovala.
Není tam znatelná gradace, protože knížka Vás prostě chytne a nepustí. A každá kapitola ( vyprávění jedné z nich) končí tak abyste šli dál. Spěchali.
Za mě pecka. Doporučuji.

20.01.2024 5 z 5

Dívka v mlze Dívka v mlze Barbora Bernátová

Velice povedená kriminálka od sousedů ze Slovenska. Davida budete chvíli milovat, chvíli nenávidět a celou dobu Vám poleze dost na nervy s těmi svými komentáři, prupovídkami nebo hodnocením všeho a všech. Ale nakonec spolu s Emou vše dotáhnou do (ne)překvapivého konce. Okruh je celkem úzký a každý měl nějaký důvod. Intermezzo ze střípků z minulosti je jen pro otrlé. Jen mě víc bavilo když David s Emou byli na kordy. Ale i tak se těším na další díly autorky.

13.11.2023 5 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Příběh velice zajímavý. Ale "Moře " bylo lepší. Propracovanější od začátku do konce. Tady byl sice začátek příběhu dobře popsaný, jak se ale blížil konec, vše se urychlovalo, zkracovalo. I když vysvětlení návazností, která byla formou osudů vedlejších postav, byla velice dobře vymyšlená.

14.10.2023 5 z 5

Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

Ale jo, proč ne? Sice mi ze začátku trochu trvalo najet na ten styl vyprávění. Lehce macho, lehce ironickej. Ale na druhou stranu ke to zase něco jiného. Takže za mě fajnová oddychovka. Něco mezi detektivkou a thrillerem.

18.08.2023 5 z 5

Muž, který stál v cestě Muž, který stál v cestě Ivan Fíla

Opět příběh člověka a doby o které sice víme všichni ale s touto knihou jsem zjistila ještě víc. Pořád je mi divné že F.Kriegla neznám. No bodejť by ne. Historie končila s koncem 2. Světové války a dál se nikomu nechtělo.... A proto se asi budu opakovat, ale více takovýchto knih.

23.06.2023 5 z 5

Poslední hřebík Poslední hřebík Stefan Ahnhem

(SPOILER) Něco od začátku smrdí. A v království dánském je cosi prohnilého. Každopádně celý tento příběh je uzavřením (doufám) celé této série. Skvěle vygradované finále. Sice FR je zde jen jakousi postavou do počtu, přesto opět bez něj, by konec nebyl. A proč ne. A o překvapení, o ty v příběhu není nouze.

28.03.2023 5 z 5

Nebe nad Jemenem Nebe nad Jemenem Tomáš Šebek

Nečetla jsem zápisky ani z Afriky, ani z Haity. Ale rozhodně to udělám. Zajímavé, byť ze začátku trošku kostrbatější. Ale jakmile si zvyknete na styl, už sledujete jeho pobyt v nemocnici, případy, kolegy a z menší části i život v této zemi. Jak je někde níže v komentářích uvedeno, že je to na sílu, možná i ano. Pořád se točíte kolem války a jejích obětí, zahalených žen a nebo toho že jejich životy jsou v rukou muže - otce a pak manžela. Přesto dávám 5h. Zase trošku jiné než Blízký východ od Jakuba Szantó.

25.12.2022 5 z 5

Nebe nad Perninkem Nebe nad Perninkem Štěpán Javůrek

Klidná oddychovka na 2 večery. Nevím proč, ale opět téma alkoholismu. Ale bylo to fajn. Taková milá promo na Krušné hory.

18.09.2022 4 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Zajímavá knihaa osud, lidí v ní. Někteří si danou cestu zvolili, někteří v ní žijí celý život. A ještě zajímavější jsou pohledy na svět a jejich názory. Nemohu srovnat s prvním dílem, který hsem nečetla. Ale i tato kniha stojí za to.

23.02.2022 4 z 5

Poprvé a pak pořád znovu Poprvé a pak pořád znovu Lisa Moos

Nepředstavitelné, nepochopitelné a přesto strhující. Knížku jsem četla na 3x. Začátek byl pro mě dost krušný, také s ohledem na to že tam byly děti. Je nepředstavitelné, že něco takového může v dnešní době projít. To to nikomu nevadilo? Přijde mi, že v tomto směru autorka klouže hodně po povrchu (a de facto po tenkém ledu). Zato veškeré praktiky jsou popsány do nejmenších detailů. Nepochopitelné, že se jí podaří tolikrát vstát a jít dál. Tolik peněz co protočila, ztratila a nebo dostala jen tak.... Strhující tak, že byť Vás každá řádka překvapuje, hnusí se vám nebo se až stydíte, i tak čtete pořád dál a dál v čím dál se zrychlujícím tempu.... až.... je konec. Takmer ružový pribeh, to je to co mě napadá jako podtitul. Jediné co dělá je to co umí. Souloží. S kýmkoli, kdykoli a kdekoli. Kde jsou děti, příbuzní, úřady? Neplatí daně? Nechodí nakupovat, nejí, nežije. Jen souloží. Toto není životní příběh. To je soulož od začátku do konce. Samotný život děvky zde nepoznáme.

14.01.2022 4 z 5

Má mě ráda, nemá mě ráda Má mě ráda, nemá mě ráda * antologie

Přesně poznáte kdo co napsal. Každý z autorů zanechal svůj otisk v chodníku literatury. Každý příběh je jiný, přesto všechny stejné. Nejsilnější asi od Ani Geislerové. U Michala Viewegha mi přijde zeto je pořád stejné téma - muž, chudák, využitý a odkopnutý ženou, která jde za mladším, bohatším nebo lepším. Skvělá Alice Nellis, silná Irena Hejdová. Prostě celé velice zajímavé. Za mě 5.

11.11.2021 5 z 5

Olympia Olympia Volker Kutscher

(SPOILER) Neskutečné. Úžasné sledovat jak se u detektivní série příběh pomalu mění na politický thriller a vůbec to nevadí. Pomsta je sladká a ještě asi bude. Každopádně má Gereon co dělat. A je jedno kde. Velice zajímavě to začalo a ještě zajímavěji skončilo. Těším se na další díl a že bude!
Možná mínus půl hvězdy za překlad. Překladatel se měl rozhodnout zda bude kniha v češtině a nebo angličtině... tenhle kočkopes kazil dojem. Ale jinak Gereon, Charly, Fritze a jejich staří známí jsou tady pořád. Možná ne spolu ale nepřítel je pořád jen jeden. Už od začátku.

29.08.2021 5 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Hodně silný příběh. Ostatně jako tomu u příběhů dětí, které zažily hrůzu války. Příběh, je jakýsi sled "pobytů" chlapce po polském venkově. Čekala jsem i bližší popisy jak se k jednotlivým "opatrvníkům" dostal, jak putoval atd., ale myslím, že i samostatné vzpomínky událostí stojí za to. Konec, mi přišel lehce uspěchaný, už asi nebylo moc o čem psát (?). A spíš se autor vše snažil dohnat v doslovu. Jsem hodně zvědavá jak se s tímto materiálem popral p. Marhoul.... za mě i tak 5*.

01.03.2020 5 z 5

První padlí První padlí Volker Kutscher

Skvělá detektivka. Je zábavné pozorovat vyšetřování GR. Už jsem si po těch x tisících stránkách zvykla na jeho neotřelé metody. Ještě lepší je ale sledovat jeho soukromou linku. Už se těším na další vývoj jak soukromého života hlavních postav, tak i samotného Německa. I když všichni víme jak to dopadlo. A ta detektivka na pozadí je jen bonbónek

30.11.2019 5 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Sice je to příběh malého děvčátka, který je zařazován do povinné četby v 6.-7. třídě, nicméně si myslím, že je to dost složitě napsané. Spousta vyspělých myšlenek na 10leté dítě. Ale také spousta náznaků na to co bylo... a nejsem zcela jistá, že děti v tomto věku, už přesně ví co se stalo, proč se to stalo a co bylo potom.

18.11.2019

Já Miloš Kopecký

Asi jakýchkoli komentářů netřeba. Neskutečný příběh, vzpomínky přátel, kolegů a manželky. Byl to veliký Herec, s velkým "H" ale i člověk.

02.09.2019 5 z 5