Muž, který stál v cestě

Strhující román o Františku Krieglovi, který v srpnu 1968 jako jediný nepodepsal moskevskou kapitulaci. Nové vydání bestselleru. Strhující román o muži, který se v srpnu 1968 pod hrozbou likvidace vzepřel okupantské moci a jako jediný nepodepsal potupný moskevský dokument. Autor Ivan Fíla rozehrává fascinující drama o hrdinství a zradě odhalující detailní pohled do životů lékaře a politika Františka Kriegla a jeho protivníka, ďáblova advokáta Gustava Husáka. Jsme svědky zákulisních intrik předcházejících osudné noci z 20. na 21. srpna 1968, pozadí únosu šesti československých stranických a vládních představitelů do Moskvy a postupného lámání charakterů během jednání v Kremlu. Ojedinělá kronika času a osudů o vězních dogmatu a touhách českého a slovenského národa na cestě do pekla. Kniha čerpá z tajných moskevských archivů i z Krieglových osobních poznámek....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/43_/435930/muz-ktery-stal-v-ceste-Mn1-435930.jpg 4.551
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno, Jota

Kniha Muž, který stál v cestě

Daduška

Příběh je napsán velice čtivě, ale na Nobelovu cenu za literaturu to není. Strhující je však hrdina knihy F. Kriegl, za popularizaci jeho osoby náleží autorovi pět hvězdiček. Moje znalosti o tomto muži byly před přečtením této knihy velmi povrchní, teď jsem to tedy napravila a aniž bych se chtěla někoho dotknout, myslím, že by se o tomto člověku mělo více mluvit a vyzdvihovat jeho neuvěřitelnou statečnost.

davidZdz

Poutavě napsané. Ale je to román - fikce, ne literatura faktu. Tak je k tomu třeba přistupovat. Některé postavy jsou přidané, rozhovory často vyfabulované. Některé reálie nesedí, ale to lze odpustit. Horší je, že se těžko udržuje hranice mezi fakty a fabulací. Stejný problém mají třeba televizní České století a Bohéma. U vzdálenější historie to většinou nevadí, tady to už může dráždit. Pro toho, kdo přijme dramatickou licenci, skvělá knížka.

knihovniceVS

Skvělá kniha. Myslím, že by se měla stát povinnou četbou, zejména pro dospělé. Je děsivé vidět dějiny takto zblízka, je ještě mnohem děsivější, že spousta lidí nevidí, co se kolem nich děje dnes.
Kniha si zaslouží plný počet hvězd, ale mám dvě celkem zásadní výhrady. Nekvalitní provedení knihy, rozpadla se po pár výpůjčkách. A za druhé, pro mě zcela nepřijatelná záležitost, tedy v psaném projevu použít výrazy "vypla, chytla", a to ještě opakovaně. Ano, v mluvené řeči to používáme všichni, ale vidět to v knize, to je pro mě zvěrstvo.

Rade
09.12.2019

Příběh dr. Františka Kriegla je skutečně, jak stojí v anotaci, strhující. Velké plus za přiblížení atmosféry Pražského jara a sovětské okupace den po dni – včetně podrobného popisu dění po únosu našich představitelů do Moskvy a politických hrátek a vydírání okolo podpisu „moskevských protokolů“, které František Kriegel odmítl – i přes nátlak sovětských činitelů a posléze i svých stranických kolegů – podepsat. Vždycky jsem si jeho činu vážila, ale při pochopení neuvěřitelného nátlaku, který byl na něj v Moskvě vyvinut, se mi zdá jeho čin ještě větší. Doslova riskoval život, byl ochoten ho obětovat, nic s ním nehnulo. Hrdina.
Velice autenticky je pak popsána nastupující normalizace a její hlavní aktér – (všeho)schopný racionální ctižádostivý Gustáv Husák a jeho neuvěřitelný přemet od politika podporujícího Pražské jaro až po odpuzujícího strůjce politických čistek a represí sedmdesátých a osmdesátých let.
V tomto naprosto věrohodné, uvěřitelné, výborné. Tu dobu trochu pamatuju, i když jako holka, a musím říct, že při popisu srpnových dní roku 68 se mi ježily všechny chlupy na těle.

Ke způsobu napsání knihy:
Je to román, takže fabulace např. v konverzaci osob je nutná a pochopitelná. Jenže na druhou stranu je to román o skutečné historické postavě a tam si zase nejde vymýšlet až tak moc. Přimýšlení si do románu osob, které neexistovaly, případně kdy autor jejich portrét i osud zcela změnil a přizpůsobil svým plánům, mi už docela vadí. Konkrétně mám na mysli postavy sester Denyových, což mají být dcery bývalých majitelů domu v ul. Na Smetance, ve kterém dr. Kriegel až do své smrti žil. Charlota, její dcera Zora, kterou měl dr. Kriegel dokonce vychovávat, její sestra Eva…
Ale skuteční bývalí majitelé tohoto domu měli úplně jiné osudy (čirou náhodou jejich příběh znám), měli sice dceru, ale její životní příběh neměl s románovou podobou nic společného. Sice shodou okolností též žila nějakou dobu v tomto domě, ale mnohem později, až po r. 1989, po navrácení domu v restituci, s dr. Krieglem se tedy těžko mohla znát. A taky těžko mohla udat v roce ´68 Krieglovu manželku Rivu estébákům.
Říkám si, jak to asi vnímají při četbě potomci této paní, jejíž životní příběh autor v jinak historicky přesném, téměř dokumentárně pojatém textu, totálně změnil - ale proč vlastně? Příběh dr. Kriegla je sám o sobě tak dramatický, že snad žádné další románové zvraty nebylo nutné oproti skutečnosti přidávat.
Možná je to ale jen můj problém a jiní čtenáři naopak domyšlené osobní příběhy (včetně těch milostných) uvítají…

katrin.ka
09.11.2019

Moc se mi do té politiky nechtělo, ale příběh je napsaný tak poutavě, že jsem se nechala velmi rychle vtáhnout a pak jsem už knihu neodložila... Na to, že se jedná o skutečné události, které jsou navíc obecně známé, včetně většiny postav (které jsou až překvapivě "živé"), je příběh skvěle vystavěný a dokonce i napínavý a emotivní a tedy velmi čtivý. Super.

marketa6511
04.11.2019

Ten příběh jsem neznala a jsem ráda, že už o něm vím. Literárně velmi čtivé a dobře zpracované.

Endy17
20.10.2019

Na světlo v knize vyplouvají charakterové rysy nejen hlavního hrdiny Františka Kriegla, ale také jeho oponentů Husáka a Svobody. Obzvláště u tohoto armádního generála se málo ví, jaký vlastně byl a za jakou cenu dosáhl svých úspěchů.

Jirikk
19.10.2019

Vyborny, strhující, dramatický a zajimavý.. Jako četba na Českym rozhlase paradní. Každý večer jsem netrpělivě čekal na pokračovaní...

Fotograf z Osvětimi
Fotograf z Osvětimi