brabofka brabofka komentáře u knih

Znič to jméno Znič to jméno Jana Jašová

Nemohu knize nic vyčíst. Skvěle postavený příběh se vším všudy. Škoda že sem nejdou vkládat příspěvky jak do chatu. Zkusím aspoň bodově popsat můj vývoj s knihou.
1. Co jsem si to půjčila? Má to nejvíc stran ze všech, počká.
2. Bludička, Sudička, Nymfa ... tak v tom se asi nevyznám. Po přečtení první "kapitoly" (a až když mi nesedělo, že je to někde jinde) jsem zjistila, že jsou nazvané po jednotlivých postavách a jejích pohledech na věc. No co.
3. Po cca 30 stranách jsem začala přemýšlet jak všechno odložit a kam zalézt, abych měla klid na čtení.
4. Sumasumárum, začala jsem v pátek a v sobotu večer dočetla.
Skvělé, napínavé a i těch Rusalek nebo Bludiček se bát není třeba. Ony se každá vyprofilují tak, že si je plést určitě nebudete.

07.05.2023 5 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Zajímavý, netradiční styl. Příběh několika generací žen z jedné vesnice. Není to zas tak zaměřené na místo a čas, ale hlavně na samotné ženy. Zajímavé sledovat příběh od prvopočátku až po finále. Sledovat jak to všechno začíná počátkem minulého století, nabaluje se a finálně končí v současnosti. Samozřejmě pro lepší představu časové osy nás minou i dějiny a 2. světová válka, kolektivizace, srpen 1968 až po současnost.

03.11.2022 4 z 5

Polednice Polednice Jiří Březina

Pohodovka. Nevím proč ale všechno mi směřovalo do Českých Budějovic, byť zmíněny nebyly. Asi se tomu nedá nic vytknout. Sice si na začátku říkáte co z toho bude, když nic není ale ono nakonec je. Myslím, že se JB s Tomášem Volfem může řadit mezi klasiku českých policajtů. Jsem zvědavá na další díly. A asi začnu poslouchat metal

02.10.2022 5 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

(SPOILER) Přečteno za 2 dny. Skvělé. Dokonce tomu i dokážu prominout tu nepolicejní rádoby hantýrku. Myslím, že takto se k sobě nechovají ani u prasat, natož nadřízený s podřízenými. Ale budiž. Každopádně jsem postupem času začala dumat že vše nebude tak jak se zdá, a tak je od začátku předkládáno. Konec vše už jen docelil a opravdu uzavřel. Skvělé vykreslené a hlavně celá zápletka opravdu bavila. Doporučuji a paní Klevisové vyrostla konkurence????

01.05.2022 5 z 5

Hornické vdovy Hornické vdovy Kamila Hladká

Přečteno jedním dechem a to doslova. 8 žen, 8 životů, 8 příběhů a přece všechny stejné. Každá se se svým údělem vypořádala po svém. Není to lehké. Zvláště když máte malé děti a vlastně Vás na to nikdo nikdy nepřipraví. Víte, že každou směnou, každým dnem riskuje. Ví to i oni. Ale stejně jdou. Protože musí, protože chtějí. Je to jejich život, jejich úděl.
A stejný úděl mají i další. Hasiči, policisté, vojáci .... i oni každý den riskují. O nich se ale moc nepíše. Přijde mi, a touto knihou je to hodně prostoupené, že se do dnešní doby přenesla ta jejich privilegovanost, kterou měli v dobách minulého režimu. Opravte mne, prosím, pokud se mýlím, ale nikde jsem nenašla informace, že by horník byl v minulosti, tak vyzdvihován. Vždy to byl člověk na pokraji společnosti. To až minulý režim, věda, že uhlí je potřeba a je ho potřeba hodně, vyzdvihl a povýšil tyto lidi a udělal z nich někoho víc. "Jsem horník, kdo je víc?". Některé dokonce ve svém příběhu zmínily, že žily v dostatku. Myslím, že tím že neměly srovnání, si ani neuvědomily, co všechno mají. To si uvědomíte, až když o to přijdete. Co mě pobavilo, byla poznámka že "dnešní mládež akorát bere drogy, pije a nebo hraje automaty. Dřív museli pracovat." A ona se chudák v 80 letech stará o vnuka... On nepracuje?
Každopádně, skvěle sepsané příběhy. Za mě 5*.

22.12.2021 5 z 5

Doktoři Doktoři Erich Segal

Skvělá kniha. Skvělý příběh. Je to nadčasový pohled do zákulisí lékařského prostředí. Příběh, začínající v 50.letech, vracející se i do 2.světové války a končící na přelomu 70.a80.let. celou tu dobu sledujeme lékaře, kteří se potkávají v 1.ročníku Harvardu a sledujeme jejich vzestupy, pády, štěstí i zatracení. Budete mi chybět Barney, Lauro, Sethe i ty Benette.

17.07.2021 5 z 5

Marlow Marlow Volker Kutscher

Neuvěřitelné, jak se postupem času celá série vyvinula. Už od začátku bylo jasné, že Doktor M. nás bude provázet hodně dlouho. Nicméně, nevím proč ale zde za mě už by to stačilo. Můžeme jen očekávat (hodně napjatí) zda to má VK vše promyšlené až do samého konce (pokud nějaký bude) a nebo je to už jen nastavování omáčky po úspěchu dosavadních knih. Musím ale přiznat, že i tato omáčka mi velice chutná. Stále miluji Gereona, jeho Charly a vlastně i to jejich nezbedné dítko. Jen mě jako milovnici psů mrzí, že již nemají Kiri. Každopádně se jako malé děcko těším na další díl a těším se co nám VK připraví.

21.05.2021 5 z 5

Promlčení Promlčení Jiří Březina

(SPOILER) Asi celý můj komentář bude jeden velký spojler:
Mile napsaný detektivní příběh. Nedá se říci, že by se jednalo o klasickou detektivku, kdy sledujete práci vyšetřovatele a spolu s ním hledáte vraha. Jedná se o vyprávění příběhu, který se stal před cca 30 lety (ale ani to není zcela upřesněno) - prostě hned po sametové revoluci. Pokud hledáte detektivky, kde se Vám průběh vyšetřování napasuje alespoň zčásti do reality, tak zde to nehledejte. Už jen to, že kriminalista sedí kdesi v archivu, kde vypátrá jakýsi "hrobeček" porealitní doby a začne pátrat na vlastní pěst. Jezdí šetřit do Prahy, bydlí na policejních ubytovnách a to vše s tichým souhlasem (a nebo nedořešeným nesouhlasem) vedení.
Ten co mu postupně vypravuje jak to tehdy vlastně bylo, si pomalu přidává nebo mění své verze. Odkrývá jen tu část pravdy, která se mu hodí (a také aby příběh neskončil hned po 20 stranách). Odkrytí celého příběhu je vlastně závěrem 250 stran. Možná kdyby kniha byla pojatá trochu jinak, jako samotné vyprávění starého policisty a jeho vzpomínky. A to že je to stavěné na tom, že se vlastně dnes chce někdo dobrat pravdy jak to tehdy bylo působí dost podivně. Můj pocit z celého příběhu je ten, že vlastně od začátku je vypravěč stavěn do pozice - můžete mi věřit ale nemusíte - a to si nesete s sebou celou knížku. Nikde se na konci nedoberete toho zda to tak opravdu bylo nebo ne. Spoluhrdinové dávného příběhu již nejsou a současné vyšetřování jaksi spolu s příběhem končí.
Za mě myšlenka a příběh perfektní. Vyobrazená krajina láká se sebrat a jet tam za nimi se procházet jarní Šumavou. Jen ta autenticita vyprávěného příběhu vůči hlavní postavě mi trochu kulhá.
Přesto dávám 5*.

16.12.2020 5 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Klasika. Detekti-thriller. Oddychovka. Víc asi netřeba. Díl od dílu je lepší a lepší. Palec nahoru.

12.10.2020 5 z 5

Lunapark Lunapark Volker Kutscher

Po delší odmlce jsem se opět vrátila k Rathovým, do Berlína 30.let. Skvostné. Jak autor dokáže propojit historické události s těmi fiktivními a ještě hrát detektivku. GR je stále stejný, stejně jako jeho věrná Charly. A musím říct, že i tady autor dokázal "šokovat" a nebál zasáhnout nejen čtenáře na tak citlivém místě. Víc ale prozrazovat nebudu. Jediné, co mě mrzelo, a už tu zaznělo, je překlad. Tolikchyb, které knihu spíš kazí, jsem už dlouho neviděla.

03.10.2020 5 z 5

Případ pro exorcistu Případ pro exorcistu Michal Sýkora

Trochu jsem se bála toho, že už jsem to viděla. A překvapivě mi to sedlo tak nějak dohromady. Zápletku už jsem si nevybavila, takže mi svítat začalo celkem pozdě. Nicméně Výrová-Melíšková, Horová-Voříšková, Vitouš-Krobot fakt sedli, i ten Edelweis. Za mě příjemná detektivka. Opět jsem se ve výběru nespletla. A jdu hledat další.

26.07.2020 5 z 5

Na podpatcích Na podpatcích Dominik Dán

Další skvělá detektivka. Naprostá ooddychovka ve společnosti starých známých.

28.04.2020 5 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Skvělá severská kriminálka. Opět ti staří dobří známí - Mia, Holger, Curry a další. Jen ten konec a rozuzlení mi přišlo moc narychlo. Vše rychle popsané, řečené a s ohledem na zbytek výborné knihy strohé. Jako kdyby se autor rozepsal, a pak najednou zjistil že mu došly úhozy a musí krátit text....

21.11.2019 4 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Jedna z nejpovedenějších celé série. Obrat o 18st. oproti předchozímu dílu. Myslím, že touto knihou se autorka může směle řadit mezi severskou krimi. Parádní. Skvěle si poradila i s JB, který jako český kriminalista nemá v Holandsku po profesní stránce co dělat. Stejně ale i tak to má nápad, spád a děj opravdu jde kupředu. A úplně nejvýstižněji to zde v komentářích napsal Dada077 :-)

11.04.2019 5 z 5

Královny nemají nohy Královny nemají nohy Vladimír Neff

Skvělá oddychovka na léto. Milý příběh ze středověkých Čech a Itálie. Myslím, že se tímto příběhem nechal inspirovat i p. Vondruška se svým Martinem ze Stvolna. Ale Petr Kukaň de Kukaň je první a jediný :-) určitě se chystám na další díly a moc se těším.

24.08.2018 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Příběh dvou rodin ve dvou řadovkách na Babě. Budete se s nima smát, brečet a nebo ani jedno. Prostě žít obyčejné životy. Od 70.let minulého století až do současnosti. Je to jakobyste četli o svých sousedech, o sobě. Určitě v drobínku každé postavy se najdete. Zamyslíte se nad neobyčejnou obyčejností života. Prostě sranda od začátku do konce.

29.12.2017 5 z 5

Znamení rožmberské růže Znamení rožmberské růže Vlastimil Vondruška

Moje první setkání s panem Vondruškou a hned na 1. Příběh mě hned od začátku vtáhl do děje a nepustil až do konce. Původně jsem předpokládala, že 3 různé příběhy budou rozděleny. A v průběhu děje mě mile překvapilo, jak autor chytře všechny 3 zkloubil do jedné knížky. Originální, a dobře napsané. Děj se nádherně prolínal, až vyústil do finále. Žádné násilné slučování postav. Prostě tam k sobě všechny tak nějak patřily přesto, že patřily do 3 různých příběhů. Fakt skvělé počtení. Nikdy by mě nenapadlo, jak historie dokáže být zábavná a poučná zároveň.
Takže jdu do toho a dám další, protože mě zajímá jestli i další příběhy jsou stejně milé, oddechové a napínavé (=děsně čtivé) jako tato knížka!
Palec nahoru! :-)

28.02.2014 4 z 5

Na kopci Na kopci Jiří Březina

O téhle knize se nedá říct zcela určitě že to je detektivka, psychologický román nebo něco jiného. Je to jako když na první stránce vstoupíte do života studenta Milana a bývalé policistky Heleny a jedete až do konce knížky. Možná tím, že jsou hlavní postavy tak strašně obyčejné je příběh neobyčejný. A z příběhu mrazí až do konce, tak je popsaný a vlastně ze života. Čtenář si na konci uvědomí, že podobné osudy se míhají kolem nás, ať o tom víme nebo ne.
Těším se na jeho další knížky a doufám, že kvalitou příběhu nezůstane za touto knihou.

19.12.2013 5 z 5

Úsměvný, milý příběh o stoletém staříkovi, který vylezl z okna a zmizel. Stejně jako ve Forrestu Gumpovi i tady hlavní postava zasahuje i když nepřímo nebo přímo do dějin 20. století. Setkává se s Kim-Čong-Ilem, Stalinem nebo H. Trumanem. Vše doplňuje laskavý humor a místy až neuvěřitelné řešení nastalých situací :-) Dávám 5h protože, jsem se tak nepobavila a neodpočinula si u knihy už hodně dlouho!

18.04.2013 5 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Škoda že lze udělit jenom 5 *. Stejně jako Zlodějka knih, je i tahle knížka úžasná a hlavně čtivá. Je to sice z trochu jiného soudku než Zlodějka, ale když si jenom trochu představíme, že by se to mohlo opravdu stát...?
Mohu jen doporučit!
PS: Ježíšku... tohle určitě by bylo to nej, nej, nej pod mým stromečkem! :-)

20.11.2012 5 z 5