Královny nemají nohy

Trilogie známého českého autora vyšla ve velkém nákladu v sedmdesátých a osmdesátých letech a byla okamžitě rozebrána. Umění vypravěče a smysl pro humor a vtip dodaly tomuto poutavému příběhu kouzlo jedinečnosti, které ze svého půvabu nic neztratilo. Příběh šlechtice Petra Kukaně z Kukaně je vyprávěn od jeho početí a zasazen do konkrétních historických reálií rudolfinské doby plné alchymistů, čarodějek a králů. Hrdina se dostává do neuvěřitelných situací a prožívá nejpodivnější dobrodružství, která mu komplikují život. To vše díky své pravdomluvnosti, kterou nedokáže ovládnout ani když mu jde o život. Samozřejmě je díky své kráse a mužnosti milován a obdivován a milostná dobrodružství jsou ta jediná, v nichž podléhá. Jeho postoj k životu a vlastně ducha celé knihy trefně charakterizuje přísloví: Kdyby teta měla kulky, tak by to byl strýc!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14825/kralovny-nemaji-nohy-14825.jpg 4.4268

Kniha Královny nemají nohy

ddkk

Výtečné! Vladimír Neff byl skvělý vypravěč. Zasvěcený v historii, dokonalý znalec rodného jazyka, se schopností spřádat krásné, vtipné, poutavé i napínavé příběhy plné hlubokých myšlenek, sepsaných nevídanou češtinou.

Je čirou radostí číst příběhy Petra Kukaně z Kukaně, napsané s láskou a humorem i nadhledem. Vladimír Neff s laskavostí sobě vlastní vkládá do úst svého duchaplného hrdiny (takto vystudovaného rétora!) dodnes platné myšlenky. Za všechny alespoň ty, jimiž doslova vytřel zrak vévodovi a vévodkyni ze Stramby:

"...Nemáme pro zázrak žádné pojmenování. A to je to nejšílenější, co se může lidskému tvoru přihodit. Člověk je zvyklý všechno označit jménem. A když něco, s čím se setkal, nemůže jménem označit, nezbývá mu než padnout před tím na kolena a kořit se v zbožné hrůze a vědomí vlastní nedostatečnosti..."

"Věru mezi vírou a nevírou není zásadní a nesmiřitelný rozpor, stejně jako není zásadní a nesmiřitelný rozpor mezi životem a smrtí. Neboť, jak známo, život je umírání a podmínkou života je smrt...Rozpor je mezi účastí a neúčastí. Mezi zájmem a netečností, mezi živou myšlenkou a mrtvou formulí, mezi věděním a hlupstvím. Ale není rozporu mezi nocí a dnem, mezi slovem přitakání a odmítnutí..."

Velmi doporučuji.

Adiemus

Naprosto geniální. Ráda bych viděla film nebo spíš miniseriál natočený schopným režisérem. Jenže kým? Autor kromě neuvěřitelné fabulace vkládá do románu myšlenky pořád platné. Kromě jiných např. "nepotrestaný zločin plodí další zločiny". Co by asi tak Petr Kukaň řekl dnešku?

evineckY

Jak si tvrdohlavý , sebejistý a chudý mladíček šel za svým i maminčiným snem. Dozvíte se, jaké je přátelství bohatých a co znamená panská láska. Škoda jeho otce, mít tak ten kámen mudrců. Bylo vůbec dobře, že synovi neřekl kde ho najde? To se ale dozvíte až na konci druhého dílu.
Poslouchala jsem audioknihy, moc pěkně načtené.

VeruMalfoy

U čtení téhle knihy jsem měla často velice rozporuplné pocity. Byly v ní pasáže, u kterých jsem se naprosto nudila, a pak tam byly chvíle, které jsem si naopak velice užívala. Navíc mi trvalo, než jsem si zvykla na autorův zvolený jazyk, jakým knihu vyprávěl. Cizí výrazy mi občas také narušovaly plynulost čtení. Konec knihy byl opravdu podařený. Musím tedy upozornit, že kniha není pro každého. Ještě váhám, jestli se dát do dalších dílů.

Pucezhodosha

Kniha stará vydáním, jako já, takže zralá. V antikvariátu jsem za 25 Kč už dlouho nepořídil nic tak hezky a vtipně napsaného. S Petrem z Kukaně je to nahoru a dolů a to mě na ději bavilo. Navíc živé popisy doby Rudolfa II a evropských zemí mi učarovaly. Jdu hned na o dva roky mladší a o 5 Kč dražší pokračování - Prsten Borgiů.

milan3144

Původně jsem si říkal, že tento díl přečtu, dám si pak jednoknižní přestávku a pak se k dalšímu pokračování, bude-li to stát za to, vrátím. Ještě tak ve třetině knihy jsem o tom byl přesvědčen. Jenž pak se moje zvědavost, jaké budou další osudy Petra Kukaně z Kukaně, se stále prohlubovala a tak závěr je jasný: pět hvězd a jdu do dalšího dílu hned. Mám-li to k něčemu přirovnat, tak asi k sérii Dědictví otců, nebo Vondruškovu Martina ze Stvolna. Sice dějově to není žádný kvapík, ale oproti právě Merleho Dědictví otců, je to o dost svižnější a pro mne i zábavnější.
Pěkných pět hvězd.

RyonMathrin

Půjčím si úryvek z anotace, protože mi přijde velmi výstižný: "Umění vypravěče a smysl pro humor a vtip dodaly tomuto poutavému příběhu kouzlo jedinečnosti, které ze svého půvabu nic neztratilo."
Alchymický začátek mne ke knize naprosto přikoval. Později je alchymie o dost méně, ale o to více je napínavých dobrodružství a zmíněného humoru.
Styl psaní jsem si vychutnával. Starší jazyk s přechodníky dnes už moc není k vidění, ale také díky němu získává kniha své kouzlo. A ještě musím zmínit vynikající přísadu - jazykové hříčky a občas přímé řeči v italštině a francouzštině. Skvělý celek i detaily.
Doporučuji a jdu na druhý díl.

FlLys

Dobrodružství plné zvratů. Četla jsem sice dlouho, ale byla to četba zábavná a napínavá.