Královny nemají nohy

kniha od:

Královny nemají nohy https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14825/kralovny-nemaji-nohy-14825.jpg 4.3 319
Koupit Koupit eknihu
Bazar

Trilogie známého českého autora vyšla ve velkém nákladu v sedmdesátých a osmdesátých letech a byla okamžitě rozebrána. Umění vypravěče a smysl pro humor a vtip dodaly tomuto poutavému příběhu kouzlo jedinečnosti, které ze svého půvabu nic neztratilo. Příběh šlechtice Petra Kukaně z Kukaně je vyprávěn od jeho početí a zasazen do konkrétních historických reálií rudolfinské doby plné alchymistů, čarodějek a králů. Hrdina se dostává do neuvěřitelných situací a prožívá nejpodivnější dobrodružství, která mu komplikují život. To vše díky své pravdomluvnosti, kterou nedokáže ovládnout ani když mu jde o život. Samozřejmě je díky své kráse a mužnosti milován a obdivován a milostná dobrodružství jsou ta jediná, v nichž podléhá. Jeho postoj k životu a vlastně ducha celé knihy trefně charakterizuje přísloví: Kdyby teta měla kulky, tak by to byl strýc!... celý text

Komentáře (58)

Komentáře 58 Recenze 1

YangJie
YangJie
04.08.2023 1 z 5

Tak toto mi opravdu nesedlo. Už dlouho se mi nestalo, že bych něco nedočetl. Nastoupil jsem na tuto knihu po přečtení Třinácté komnaty a to fakt nešlo. Přišlo mi to spíš trapné, než zajímavé.

LukasB.453
LukasB.453
18.04.2023 5 z 5

vulkán chrlící nápady. fantastické dobrodružství a zároveň praktická učebnice tří důležitých evropských jazyků v úrovni emočně - kulinářsko - vojácké (v každém díle jeden jazyk).
zapamatoval jsem si
v prvním dílu: (volně zpaměti): "k vedení války jsou potřeba tři věci. zaprvé peníze, zadruhé opět peníze, a zatřetí, a to je nejdůležitější, zase peníze" (tažení na Strambu)
ve třetím dílu je naprostá perla - popis veritářské bohoslužby

nejradši mám díl třetí, neboť považuji Valdštejna za velmi významnou postavu a spolu s Zikmundem Lucemburských za nejispirativnější a nejvýznamnější čechy historie (jakkoli se v trapné anketě o nějvětšího čecha vůbec v první stovce neobjevili).

vůbec netuším, jestli kniha (tedy celá trilogie) kdy překročila české (československé) hranice, a považuji ji za naprosté zjevení - o mnoho let předběhla žánr všelijakých těch dobrodružných hrdinů v kvasihistorických kulisách. možná je to tragédie malého jazyka?


grizlinka
grizlinka
15.04.2023 3 z 5

Čekala jsem od knihy mnohem více. Jazyk a popisy sice byly povedené,ale děj nebyl vůbec záživný. Škoda...

Stanas513
Stanas513
19.02.2023 3 z 5

Na základní škole nám tento román doporučovali jako "povinnou" četbu. Nikdy jsem se k tomu nedostala, až teď s letošní výzvou. Jak už píší čtenáři níže, spíše než historický román bych ho nazvala žánrem fantasy. Děj se ale odehrává v 16. století, i když je značně naivní. Taková mužská Popelka. Splnila jsem úkol z výzvy a další pokračování bych zvolila jedině v případě, že už bych fakt neměla co číst...(to nehrozí).

milan4793
milan4793
08.02.2023 4 z 5

Hrdina je synem pražského alchymisty, děj se odehrává za vlády Rudolfa II. a pak i za třicetileté války, je bohatý, barvitý, dobrodružný, zábavný, vtipný i napínavý, napsané je to jako vždy u Neffa bohatou češtinou a místy s ironickým tónem a krásně se to čte!

R47
R47
20.01.2023 3 z 5

No, byl jsem dost nemile překvapený. Ale myslím, že moje překvapení pramenilo z toho, že mi byl román překládán jako výborná historická literatura. Kdyby tehdy, když Vladimír Neff svoje Královny psal, existoval pojem Young Adult, tohle by do ní určitě padlo. A kdyby tehdy byl žánr fantasy, tak populární jako dnes, myslím, že by se autor už vůbec neobtěžoval s těmi chatrnými historickými kulisami. Je to čtivé, svižné, k historické próze to však má daleko.

Vidlička
Vidlička
02.01.2023 4 z 5

Takhle má podle mě vypadat historický román! Pravdivě vykreslené prostředí bez historických blbostí, napínací příběh a krásná čeština a humor. A tohle všechno u pana Neffa seniora najdete vždycky. Jednu ale strhávám za lehce rozvláčnou a rozkecanou druhou polovinu příběhu. Ale další dvě kukaně přečtu určitě!

Belanna
Belanna
28.08.2022 3 z 5

Na tuto trilogii jsem se hodně těšila (v tomto vydání vycházelo v době mých středoškolských let), ale naprosto mi nesedl autorův jazyk a věděla jsem, že sice knížky přečtu, ale v budoucnu autora vyhledávat nebudu.

Hakate
Hakate
28.08.2022 3 z 5

Bohužel Neff, není z autorů, který mě oslovil.
U série jsem chvíli vyloženě trpěla a nebavila mě.

Legens
Legens
12.07.2022 3 z 5

Tento komentář se týká celé trilogie. Při čtení jsem byl dost nepříjemně překvapen povrchností a nepropracovaností postav, jakoby to psal někdo jiný než autor úžasného románu Třináctá komnata. Ale právě proto, že jsem četl Třináctou komnatu jsem si říkal - to není možné, je to přece stejný autor, musí na tom něco být než jen taková ta tuctová dobrodružná zábava aby se to dobře četlo a moc se nad tím nepřemýšlelo. A postupně ve mně vznikal dojem (i když ne moc přesvědčivý), za který dávám tři hvězdy:
Petr Kukaň z Kukaně šíří kolem sebe v době přelomu šestnáctého a sedmnáctého století s do očí bijící naivitou socialistické a komunistické názory. A vždy, když se snaží je realizovat, tak je z toho neuvěřitelné fiasko. Chápu to jako alegorii, autor tady dává najevo, že když se socialisticky a komunisticky dělá cokoliv, dopadá to špatně. Při tom to zakamufloval velmi bohatým dějem, na kterém nešetřil fantazií. (Např. variace na valdštejnské téma v posledním díle s vymyšlením důvodu proč byl Valdštejn zavražděn - to už chce opravdu dost originální spisovatelskou invenci.) Dobový cenzor musel být zaujat dějem natolik, že si průšvihů, které vyplývaly ze socialistickokomunisticky jednající hlavní postavy ani nevšiml.
Nicméně nepatří to ke knihám, ke kterým bych se chtěl vrátit.

Corso
Corso
06.07.2022 3 z 5

Vypocute v interpretacii Frantiska Filipovskeho. Mam dojem, ze v tych casoch sa prilis vela "audioknih" nerobilo. :) Takze pre mna zaujimavy aj posluchovy zazitok. Samotna kniha je z kategorie "dumasoviek". S prihliadnutim viac na zabavnost a putavost, nie ja historicke realie a nejaku presnost. Myslim ze hejsek ako Petr z Kukane by si nemohol dovolit tak odvazne diskurovat v panstvom na kralovskom dvore a toboz nie s panovnikmi. A praveze mozno by sme sa divili, co sa vtedy vsetko mohlo :) No ale takto, dej ma prilis neoslovil, v serii pokracovat nebudem. Ale rozumiem oblubenosti Neffovych knih. Presne... kniha ktora zaujala, bola dlho v kategorii "chystam sa precitat". No a dakedy to nakoniec nie je to co ste cakali. :)

marcela3655
marcela3655
23.05.2022 3 z 5

Také nic pro mě, hezká barevná čeština

J0hn
J0hn
08.05.2022 3 z 5

Bohužel tohle není kniha pro mne. Naivní styl vyprávění se mi líbil ze začátku, když šlo o dítě, případně dospívajícího chlapce. Ale místo toho, aby se s hlavním hrdinou vyvíjel, tak spíše upadal, takže jsem audioknihu doposlouchal už jen ze setrvačnosti.

vladka16
vladka16
10.03.2022 5 z 5

Moc pěkné, měla jsem to jako audioknihu, v přednesu pana Filipovského to nemá chybu. Mile naivňoučké, akorát pro mě.

vladislav6610
vladislav6610
09.02.2022 5 z 5

Hurá na další pokračování.

Atuin
Atuin
01.02.2022 5 z 5

Tohle se nedá nemilovat. Vy víte že autor tak trochu trolí jiné úžasné autory ( zejména jednoho) ale krásně trolí a krásně se to čte nebo poslouchá. V lednu jsem si vyposlouchala už po několikáté celou sérii a pořád mě to stejně těší.

ddkk
ddkk
07.10.2021 5 z 5

Výtečné! Vladimír Neff byl skvělý vypravěč. Zasvěcený v historii, dokonalý znalec rodného jazyka, se schopností spřádat krásné, vtipné, poutavé i napínavé příběhy plné hlubokých myšlenek, sepsaných nevídanou češtinou.

Je čirou radostí číst příběhy Petra Kukaně z Kukaně, napsané s láskou a humorem i nadhledem. Vladimír Neff s laskavostí sobě vlastní vkládá do úst svého duchaplného hrdiny (takto vystudovaného rétora!) dodnes platné myšlenky. Za všechny alespoň ty, jimiž doslova vytřel zrak vévodovi a vévodkyni ze Stramby:

"...Nemáme pro zázrak žádné pojmenování. A to je to nejšílenější, co se může lidskému tvoru přihodit. Člověk je zvyklý všechno označit jménem. A když něco, s čím se setkal, nemůže jménem označit, nezbývá mu než padnout před tím na kolena a kořit se v zbožné hrůze a vědomí vlastní nedostatečnosti..."

"Věru mezi vírou a nevírou není zásadní a nesmiřitelný rozpor, stejně jako není zásadní a nesmiřitelný rozpor mezi životem a smrtí. Neboť, jak známo, život je umírání a podmínkou života je smrt...Rozpor je mezi účastí a neúčastí. Mezi zájmem a netečností, mezi živou myšlenkou a mrtvou formulí, mezi věděním a hlupstvím. Ale není rozporu mezi nocí a dnem, mezi slovem přitakání a odmítnutí..."

Velmi doporučuji.

Adiemus
Adiemus
28.09.2021 5 z 5

Naprosto geniální. Ráda bych viděla film nebo spíš miniseriál natočený schopným režisérem. Jenže kým? Autor kromě neuvěřitelné fabulace vkládá do románu myšlenky pořád platné. Kromě jiných např. "nepotrestaný zločin plodí další zločiny". Co by asi tak Petr Kukaň řekl dnešku?

evineckY
evineckY
05.05.2021 4 z 5

Jak si tvrdohlavý , sebejistý a chudý mladíček šel za svým i maminčiným snem. Dozvíte se, jaké je přátelství bohatých a co znamená panská láska. Škoda jeho otce, mít tak ten kámen mudrců. Bylo vůbec dobře, že synovi neřekl kde ho najde? To se ale dozvíte až na konci druhého dílu.
Poslouchala jsem audioknihy, moc pěkně načtené.

VeruMalfoy
VeruMalfoy
07.04.2021 3 z 5

U čtení téhle knihy jsem měla často velice rozporuplné pocity. Byly v ní pasáže, u kterých jsem se naprosto nudila, a pak tam byly chvíle, které jsem si naopak velice užívala. Navíc mi trvalo, než jsem si zvykla na autorův zvolený jazyk, jakým knihu vyprávěl. Cizí výrazy mi občas také narušovaly plynulost čtení. Konec knihy byl opravdu podařený. Musím tedy upozornit, že kniha není pro každého. Ještě váhám, jestli se dát do dalších dílů.

Pucezhodosha
Pucezhodosha
09.03.2021 4 z 5

Kniha stará vydáním, jako já, takže zralá. V antikvariátu jsem za 25 Kč už dlouho nepořídil nic tak hezky a vtipně napsaného. S Petrem z Kukaně je to nahoru a dolů a to mě na ději bavilo. Navíc živé popisy doby Rudolfa II a evropských zemí mi učarovaly. Jdu hned na o dva roky mladší a o 5 Kč dražší pokračování - Prsten Borgiů.

milan3144
milan3144
18.01.2021 5 z 5

Původně jsem si říkal, že tento díl přečtu, dám si pak jednoknižní přestávku a pak se k dalšímu pokračování, bude-li to stát za to, vrátím. Ještě tak ve třetině knihy jsem o tom byl přesvědčen. Jenž pak se moje zvědavost, jaké budou další osudy Petra Kukaně z Kukaně, se stále prohlubovala a tak závěr je jasný: pět hvězd a jdu do dalšího dílu hned. Mám-li to k něčemu přirovnat, tak asi k sérii Dědictví otců, nebo Vondruškovu Martina ze Stvolna. Sice dějově to není žádný kvapík, ale oproti právě Merleho Dědictví otců, je to o dost svižnější a pro mne i zábavnější.
Pěkných pět hvězd.

RyonMathrin
RyonMathrin
11.01.2021 5 z 5

Půjčím si úryvek z anotace, protože mi přijde velmi výstižný: "Umění vypravěče a smysl pro humor a vtip dodaly tomuto poutavému příběhu kouzlo jedinečnosti, které ze svého půvabu nic neztratilo."
Alchymický začátek mne ke knize naprosto přikoval. Později je alchymie o dost méně, ale o to více je napínavých dobrodružství a zmíněného humoru.
Styl psaní jsem si vychutnával. Starší jazyk s přechodníky dnes už moc není k vidění, ale také díky němu získává kniha své kouzlo. A ještě musím zmínit vynikající přísadu - jazykové hříčky a občas přímé řeči v italštině a francouzštině. Skvělý celek i detaily.
Doporučuji a jdu na druhý díl.

FlLys
FlLys
10.01.2021 4 z 5

Dobrodružství plné zvratů. Četla jsem sice dlouho, ale byla to četba zábavná a napínavá.

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova
26.11.2020 3 z 5

Napsané je to naprosto skvostně - nechtělo se mi knihu odložit, přestože mě samotný příběh vůbec nezaujal a nebavil. S potěšením jsem si vychutnávala autorovu jazykovou dovednost a umění nadsázky.
Do dalších dílů se ovšem pouštět nebudu.

Godgifu
Godgifu
23.09.2020 1 z 5

To je snad poprvé, co knihu odkládám nedočtenou... Po knize jsem sáhla, neboť mě lákal autorův jazykový um, avšak ten ono vcelku nezajímavé vyprávění nespasil. Osudy Petra Kukaně mě zkrátka postupně přestaly zajímat. Ani nevím čím to. Buď se tam toho dělo až příliš moc, nebo naopak málo. Nešlo udržet pozornost. Ale musím uznat, že začátek se povedl:-)

MKrat
MKrat
30.08.2020 4 z 5

oddychová, kultivovaně psaná..

Kaik
Kaik
10.07.2020 5 z 5

Čirá srdeční záležitost.

Vladimír Neff je verbální génius. Jeho jazykově úchvatný způsob vyprávění a historický přehled nikdy nepřestanu obdivovat. Byla to radost a zároveň výzva rozplétat souvětí, která by leckdo označil za krapítek delší, přičemž nikdy neztrácela smysl, psaná tak nádhernou češtinou, že byl náš nelehký jazyk, myslím, vytěžen až do mrtě.

A hlavní hrdina - Petr Kukaň z Kukaně - pro mě navždy zůstane největším literárním hrdinou všech dob. Mladý muž tak pevného charakteru, výjimečných schopností a morální čistoty, až je to pro něho nezřídka sebezničující, musí být zkrátka vzorem pro každého. Navíc máme společné křestní jméno.

Bez nejmenšího zaváhání hodnotím plnými pěti zrnky Kamene mudrců hromadně celou trilogii, neboť ji mám přečtenou již poněkolikáté. Tentokrát se zapojili i junioři v rámci společné četby před spaním, z čehož mám velkou radost. Bylo to humorné, dobrodružné i poučné čtení, které se mi navždy zapsalo do hrudního svalu.

Skawin
Skawin
27.05.2020 5 z 5

Knížka mého mládí, ke které jsem se vrátila v audio podobě. Petr Kukaň z Kukaně - to je skvělé oddychové čtení, které nemá daleko k Třem mušketýrům a svým způsobem i k Donu Quijotovi a Járovi Cimrmanovi.

zuzka894
zuzka894
04.05.2020 2 z 5

Nezaujalo, těžké čtení.

Kuža007
Kuža007
16.03.2020 5 z 5

Nádherná dobrodružná Neffova trilogie šlechtice Petra Kukaně z Kukaně, místy připomínající díla Alexandera Dumase, nás zavádějí do rudolfínské alchymistické Prahy. Jako opět mě pan Neff nezklamal.

alabra
alabra
11.03.2020 4 z 5

Humor a nadsázka v historickém rámci doby Rudolfa II. a osudy hlavního hrdiny, které dokazují, že za každý dobrý skutek je ten spravedlivý prosťáček, jak ho autor vykresluje, po zásluze potrestán. Až fantaskní osudy Petra Kukaně z Kukaně nás pobaví chytrým řešením situací, stejně jako skvostným jazykem vypravěče.

ibáG
ibáG
27.02.2020 4 z 5

Pocity se mi při čtení střídaly. Napadala mě podobnost s Třemi mušketýry, Donem Quijotem, Cyranem z Bergeracu a Fanfánem Tulipánem. Lecčemus jsem se přiučila, získala další rozhled. Bezpochyby byl pan Neff velmi inteligentní a nadaný, s mnoha znalostmi. Chápu, že je to vesměs nadsázka, ale to dobrodružství bylo tak zhuštěné a nahoru dolů, že bych se asi nedivila už ničemu, co by následovalo. Domnívám se, že s jazykem, jakým je to psáno, budou mít mladí čtenáři problém. Tím spíš by takové knihy měli číst. Jazyk je košatý a na dnešní dobu občas archaičtější. Někdy se mi popisy zdály až příliš dlouhé, občas jsem pár řádků přeskočila. Myšlenku bych viděla v tom, že se bohužel čest, spravedlnost a upřímnost obyčejného člověka (plebejce) nemůže postavit vyšší třídě (šlechtě) a církvi, resp. může, ale nezvítězí. Což je tristní a frustrující. Tím spíš, že to platí pro každou dobu (pro hnidopichy: s drobnou obměnou, např. u nás církev a šlechta už žádný vliv nemají, ale u moci jsou jiní mocní a bohatí). Časem asi přečtu i další 2 díly této trilogie.

zdennyrakky
zdennyrakky
21.12.2019 3 z 5

Příjemné čtení, zajímavé reálie, živoucí postavy a vtipný jazyk - toť pro mne vše. Zkrátka žádný zázrak, který jsem čekal podle komentářů. Nicméně chtěl jsem dát 4 hvězdy. Když se ale Petr stal vládcem Stramby, tak jsem začal mít pocit, že čtu úplně jinou knihu. On sám strašlivě zhloupl, začal se chovat a mluvit s prominutím jako kretén, a zároveň s tím pro mě neúnosně zhloupla i kniha. Opravdu ten bystrý mladík uvěřil, že papež je veselá kopa a jemu u něj všechno projde? Opravdu bylo nutné, aby se pokoušel ve Strambě realizovat utopistický komunismus? Opravdu bylo nutné, aby prosazoval materialistický světový názor a bojoval proti křesťanskému tmářství? Chápu, kniha je z doby nejtvrdší normalizace, ale teď, 30 let po listopadu, asi nemám úplně zapotřebí číst nějaké agitky. Chtěl jsem se pustit do druhého dílu triologie, ale ten závěr mi Petra dost znechutil... P.S. Všimli jste si, kolik je v knize nenápadných prasečinek a krutostí?

evask
evask
06.09.2019 3 z 5

Jakkoli ke mně styl vyprávění líbí, přec je poněkud zdlouhavé. Skoro mám problém dočíst.

alibaba72
alibaba72
02.07.2019 5 z 5

Skvělá kniha :-) Proč jsem ji nechával tak dlouho ležet v ústraní? Už se těším na pokračování.

Marfiel
Marfiel
30.06.2019 5 z 5

Všude se píše o knize jako o romantickém dobrodružném příběhu a já říkám ano, ale nenechte se zmást, autor, jak už je jeho zvykem, jde až na dřeň lidských povah a vztahů a nenechá hlavního hrdinu jen tak romanticky proplouvat rudolfínskou Prahou a renesanční Itálií. Opět skvělý historický román s existenciálním přesahem.

KLADIK
KLADIK
11.02.2019 5 z 5

Hned pokračuji s druhým dílem!
Protože je to prostě skvělé!!!

los
los
08.11.2018 3 z 5

poutavý příběh; lehké, trošku pohádkové, ale vůbec ne naivní (ba naopak) vyprávění; mistrný jazyk, jemná ironie a překvapivé pointy

kritický však musím být k redakční úpravě posledního vydání (2018), špatná korektura; prázdné, plytké anotace; přestože se jedná o první díl trilogie (o níž se na přebalu vydavatel zmiňuje), nikde nejsou zmíněny názvy pokračování atd.

shmaic
shmaic
09.10.2018 4 z 5

Pribeh skvely, zapletka nepusti az do sameho konce, vse se postupne vyviji a graduje, jen misty nekdo vytrhal stranku dve a ty v pribehu chybi.