Královny nemají nohy

Trilogie známého českého autora vyšla ve velkém nákladu v sedmdesátých a osmdesátých letech a byla okamžitě rozebrána. Umění vypravěče a smysl pro humor a vtip dodaly tomuto poutavému příběhu kouzlo jedinečnosti, které ze svého půvabu nic neztratilo. Příběh šlechtice Petra Kukaně z Kukaně je vyprávěn od jeho početí a zasazen do konkrétních historických reálií rudolfinské doby plné alchymistů, čarodějek a králů. Hrdina se dostává do neuvěřitelných situací a prožívá nejpodivnější dobrodružství, která mu komplikují život. To vše díky své pravdomluvnosti, kterou nedokáže ovládnout ani když mu jde o život. Samozřejmě je díky své kráse a mužnosti milován a obdivován a milostná dobrodružství jsou ta jediná, v nichž podléhá. Jeho postoj k životu a vlastně ducha celé knihy trefně charakterizuje přísloví: Kdyby teta měla kulky, tak by to byl strýc!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14825/kralovny-nemaji-nohy-14825.jpg 4.4243

Petr Kukaň z Kukaně 1.

Dobrodružné, Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Jota

Kniha Královny nemají nohy

Godgifu

To je snad poprvé, co knihu odkládám nedočtenou... Po knize jsem sáhla, neboť mě lákal autorův jazykový um, avšak ten ono vcelku nezajímavé vyprávění nespasil. Osudy Petra Kukaně mě zkrátka postupně přestaly zajímat. Ani nevím čím to. Buď se tam toho dělo až příliš moc, nebo naopak málo. Nešlo udržet pozornost. Ale musím uznat, že začátek se povedl:-)

MKrat

oddychová, kultivovaně psaná..

Kaik

Čirá srdeční záležitost.

Vladimír Neff je verbální génius. Jeho jazykově úchvatný způsob vyprávění a historický přehled nikdy nepřestanu obdivovat. Byla to radost a zároveň výzva rozplétat souvětí, která by leckdo označil za krapítek delší, přičemž nikdy neztrácela smysl, psaná tak nádhernou češtinou, že byl náš nelehký jazyk, myslím, vytěžen až do mrtě.

A hlavní hrdina - Petr Kukaň z Kukaně - pro mě navždy zůstane největším literárním hrdinou všech dob. Mladý muž tak pevného charakteru, výjimečných schopností a morální čistoty, až je to pro něho nezřídka sebezničující, musí být zkrátka vzorem pro každého. Navíc máme společné křestní jméno.

Bez nejmenšího zaváhání hodnotím plnými pěti zrnky Kamene mudrců hromadně celou trilogii, neboť ji mám přečtenou již poněkolikáté. Tentokrát se zapojili i junioři v rámci společné četby před spaním, z čehož mám velkou radost. Bylo to humorné, dobrodružné i poučné čtení, které se mi navždy zapsalo do hrudního svalu.

Skawin

Knížka mého mládí, ke které jsem se vrátila v audio podobě. Petr Kukaň z Kukaně - to je skvělé oddychové čtení, které nemá daleko k Třem mušketýrům a svým způsobem i k Donu Quijotovi a Járovi Cimrmanovi.

zuzka894

Nezaujalo, těžké čtení.

Kuža007

Nádherná dobrodružná Neffova trilogie šlechtice Petra Kukaně z Kukaně, místy připomínající díla Alexandera Dumase, nás zavádějí do rudolfínské alchymistické Prahy. Jako opět mě pan Neff nezklamal.

alabra

Humor a nadsázka v historickém rámci doby Rudolfa II. a osudy hlavního hrdiny, které dokazují, že za každý dobrý skutek je ten spravedlivý prosťáček, jak ho autor vykresluje, po zásluze potrestán. Až fantaskní osudy Petra Kukaně z Kukaně nás pobaví chytrým řešením situací, stejně jako skvostným jazykem vypravěče.

ibáG

Pocity se mi při čtení střídaly. Napadala mě podobnost s Třemi mušketýry, Donem Quijotem, Cyranem z Bergeracu a Fanfánem Tulipánem. Lecčemus jsem se přiučila, získala další rozhled. Bezpochyby byl pan Neff velmi inteligentní a nadaný, s mnoha znalostmi. Chápu, že je to vesměs nadsázka, ale to dobrodružství bylo tak zhuštěné a nahoru dolů, že bych se asi nedivila už ničemu, co by následovalo. Domnívám se, že s jazykem, jakým je to psáno, budou mít mladí čtenáři problém. Tím spíš by takové knihy měli číst. Jazyk je košatý a na dnešní dobu občas archaičtější. Někdy se mi popisy zdály až příliš dlouhé, občas jsem pár řádků přeskočila. Myšlenku bych viděla v tom, že se bohužel čest, spravedlnost a upřímnost obyčejného člověka (plebejce) nemůže postavit vyšší třídě (šlechtě) a církvi, resp. může, ale nezvítězí. Což je tristní a frustrující. Tím spíš, že to platí pro každou dobu (pro hnidopichy: s drobnou obměnou, např. u nás církev a šlechta už žádný vliv nemají, ale u moci jsou jiní mocní a bohatí). Časem asi přečtu i další 2 díly této trilogie.