Marlow

Marlow obálka knihy
Mé hodnocení:

Berlín, konec léta 1935. V rodině Rathových si jde každý svou cestou. Adoptivní syn Fritz pochoduje s Hitlerjugend na stranický sjezd do Norimberka, Charly se protlouká jako advokátní koncipientka a soukromá detektivka, zatímco Gereon Rath, nyní již povýšený na vrchního komisaře, se musí zabývat případy, které nikdo jiný nechce. Jeho instinkt lovce ho nutí pátrat po okolnostech smrtelné dopravní nehody, třebaže ho nadřízení z tohoto vyšetřování odvolají a přeloží jej na jiné oddělení. Jde o Hermanna Göringa, který má být vydírán, o tajné spisy, morfium a špinavou politiku. A o Charlyino životní trauma, o smrt jejího otce. A také o muže, s nímž už Rath nechtěl mít nikdy nic společného: o krále podsvětí Johanna Marlowa....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/443407/marlowe-xYy-443407.jpg 4.645

Gereon Rath 7.

Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, MOBA (Moravská bastei)

Marlowe, 2018

Kniha Marlow

jaroiva

Po poslechu prvních tří dílů jsem si pořídila zbytek v elektronické podobě. V průběhu čtení jsem začala litovat, že jsem si je nekupovala postupně, protože po čtvrtém, pátém dílu, bych už další ani nechtěla číst. Po Prvních padlých jsem se rozhodla, že prostě dočtu, co mám a Olympii už kupovat nebudu. Lunapark tento můj záměr nezvrátil.
Ale teď, po dočtení Marlowa, si ukládám Olympii do seznamu k zakoupení hned, jakmile vyjde. Budu jen doufat, že bude lépe udělaná korektura, protože těch chyb bylo v tomto dílu na můj vkus už docela dost. Jinak ale nemám Marlowovi co vytknout, řadím ho hned za Tichého zabijáka, který se mi pořád líbí nejvíc z celé série. Celkově ale začínám víc a víc oceňovat i ty díly, které se mi tak moc nelíbily. Mají v sérii svoje místo a nedoporučuji nic z toho přeskakovat.
Můj vztah ke Gereonovi je podobný jako v jeho manželství - chvílemi bych ho zabila a jsem na něj naštvaná, a chvílemi ho miluju.

Začátek Marlowa mi trochu zamotal hlavu, protože jsem přemýšlela, kde že jsem to nedávno četla o podobné zinscenované autonehodě... Dalo mi to zabrat, ale vzpomněla jsem si - bylo to Szamalkovo Ať se rozhodneš jakkoliv, což také doporučuji.

V tomto dílu se detektivní pátrání stává už hodně netradičním, vztahové propletence se daří pěkně rozplétat a jiné zase zamotávat, tajnůstkářství pana a paní Rathových si opět užijeme dosyta. Těším se na tu Olympii.

konicekbily

Postupně s každou další knihou této řady se mění můj názor na ni. Zpočátku jsem ji považoval za krimi-sérii či detektivku, postupně však zjišťuji, že jsou to díla hluboce pitvající tehdejší vztahy mezi lidmi a i ve společnosti jako celku, jsou to sociálně-historické romány v časových souvislostech na tehdejší dění v Německu. Autor umí skloubit své vlastní vyprávění s úvahami hlavních postav a včas zařazuje pěkné dialogy. Pro ty, kteří tuto řadu ještě nezačali číst uvádím, že pokud začnete, musíte ji číst pěkně od začátku, jinak se ztratíte v postavách i souvislostech.

pollyanna

Trošku slabší a méně napínavý než předchozí díl, ale pořád platí, že skvěle napsaný román. V podstatě jsem asi nenarazila na lepší detektivky od současného spisovatele než právě na romány od V. Kutschera. Oblíbené severské detektivky se s touto nedají měřit, jsou příliš krvavé, příliš „nápadité“ a podrobné, co se týče vraždy, mnohdy dost nechutné. A tímhle nešvarem příběh Gereona Ratha netrpí. Těším se na další díl!

broskev28

Další strhující pokračování, Volker Kutscher to asi ani jinak neumí.
Poprvé jsem četla jako e-knihu a i když jsem narazila na chybičky, v zásadě to byla výborně odvedená práce. Samotný příběh je velmi mrazivý, přičemž na tomto chladu se výrazně podílí atmosféra Německa roku 1935. Zatímco předposlední kapitola mě nepotěšila (komentář martin8550), životní příběh přizpůsobivého studenta J.M. rozhodně ano. Ovšem nejlepší byla "škatule Petersonová" a obecně Fritzovy další osudy.
Takže přeju skvělou četbu všem příznivcům této detektivní série!

alena2408
20.11.2020

Opět naprosto užasné čtení.

a.k
16.11.2020

Ani se mi nechce věřit, že už to je sedmá epizoda. Opět to bylo výborné. Když jsem kdysi brala do rukou první díl, čekala jsem pouze detektivku, která se bude odehrávat v meziválečném Berlíně. Dnes už netrpělivě vyhlížím každé pokračování, které mě vrátí do toho prohnilého nacistického pekla a dovolí mi poznat další životní osudy Gereona, jeho rodiny i dalších postav z jeho okolí. Tohle je mnohovrstevnatý příběh, kterému dokážete propadnout. Moc doporučuji.

martin8550
15.11.2020

Nejslabší díl celé série, nezáživné líčení nacistických rituálům vtažení historických postav do děje, z mrtvých vstání a návrat padoucha z Bílé ruky, nedomyšlenost zápletky....

Gracian1964
08.11.2020

Napriek zdanlivej hrúbke knihy veľmi rýchlo prečítané, takmer so zatajeným dychom. Séria nemá klesajúcu úroveň, skôr stúpajúcu alebo aspoň zotrvávajúcu. Som veľmi spokojný. Gereon sa veru dostal do riadnej kaše. Dramatické finále. Som zvedavý, ako sa to bude vyvíjať. Dúfam, že bude, hm....