boeink boeink komentáře u knih

Máma pro Veroniku Máma pro Veroniku Táňa Keleová-Vasilková

Jako oddechovka dobrý.
Kniha ze života, znám ženy, které si prošly takovým peklem. Marie mě ale tou svou pitomostí hrozně rozčilovala.

19.05.2023 3 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Nenacházím slova..
Manžel se mě ptal: Co to proboha čteš?.. A proč to čteš?.. Tohle mě fakt rozsekalo, té malé cácorky mi bylo moc líto a v duchu jsem na ni křičela: Uteč! Řekni jim to!
Četla jsem všechny knihy AM, ale tahle je jiná, nevychází z ní naděje, ani v závěru. Patří na stejnou polici v knihovně jako Vrány, Soběstačný, Houbařka.
Nejhorší je, že tohle se v různých obměnách opravdu děje. Je mi z toho smutno.
Autorka knihu napsala skvěle!

08.05.2023 5 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Chtěla jsem hodnotit průměrně a nepsat žádný komentář. Když ale všechny kousky mozaiky zapadly na své místo a já dočetla ten nejlepší, nejzajímavější epilog, jaký jsem kdy četla, rozhodla jsem se počet hvězdiček zvýšit. Za mě tak 9/10.

06.05.2023 4 z 5

Návrat nežádoucí Návrat nežádoucí Lenka Potůčková

Zdařilá prvotina a hned na tak závažná témata - klobouček. Sledujeme osudy zdravotní sestry Marie v těžkých poválečných letech v severočeském pohraničí. Autorce se podařilo skvěle vykreslit atmosféru tehdejší doby, nástup komunistů, STB; dobu, kdy mohl veřejný názor znamenat komunistický lágr, nedůvěra mezi lidmi..
Mě se kniha líbila, mezi čtením jsem na Marii a Aničku myslela a těšila se na další chvíle s knihou. Vytkla bych však knize ten až moc překotný konec. Pár odstavců navíc by jí, při jejím rozsahu, neuškodilo. Druhá moje výtka je ke korektuře: kromě gramatických chyb (čárka před ale, kde čárka nepatří, mi-my..) mi hrozně vadilo stále se opakující slůvko "drobně". Děsila jsem se skoro na každé stránce, že se Marie "drobně usměje" nebo "drobně pokývne".
Celkově knihu hodnotím jako povedenou a můžu ji doporučit, já se v ní i ledacos dozvěděla. Jen mě tedy mrzí, že jsme se nedozvěděli, kdo byl pan Werner.

01.05.2023 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

S knihou jsem strávila celých jedenáct dní, ale bylo to skvělé čtení. Horory běžně nečtu ani se na ně nekoukám, na tuto prvotinu jsem však byla zvědavá a zvláštně jsem se těšila, že se budu bát. Nebála jsem se, přesto mě tajemná atmosféra natolik pohltila, že spaní jsem klidné neměla. Bavilo mě to, konec jsem úplně nedočkavě zhltala. Vytkla bych, že knize chybí epilog, nějaké ..o rok později by bylo fajn, ale jinak super.. Délka knihy mi nevadila, vesnická "omáčka" vyvažovala to napětí vycházející z řopíků. Oceňuju vypsaný barvitý styl autorky, její slovní obraty a živé dialogy jsou na jedničku. Navíc vytvořila sympatického hrdinu Petra se všemi jeho lidskými plusy a mínusy, navíc se skvělým psem a paní Urbánkovou. Já jsem spokojená.

23.04.2023 5 z 5

Boží mlýny Boží mlýny Pavel Hrdlička

Moje první setkání s panem Hrdličkou dopadlo k mé velké spokojenosti. Kniha se mi četla dobře a podrychtáře Václava, jeho dobrou ženu Kateřinu, hamižného magistra Šebka a další jsem si oblíbila. Všechny postavy jsou barvitě popsány, měla jsem pocit, jako bych je znala.
Doufám, že se mi do rukou dostanou i ostatní knihy pana spisovatele, protože se s podrychtářských určitě chci znovu potkat.

10.04.2023 5 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Tentokrát se Chris Carter trochu víc rozepsal, stran nám nadělil o pár desítek víc. Jsou to stránky plné gradujícího napětí, my, milovníci této série jsme si opět přišli na své. Já jsem se ale ke konci nemohla zbavit pocitu, že těch standardních 340 stran by stačilo.

08.04.2023 4 z 5

Navrátilka Navrátilka Donatella di Pietrantonio

Smutný, syrový příběh dívky, ještě dítěte, která má dvě matky, ale ani jedna jí nedokáže dát svou mateřskou lásku. Kniha je psaná zvláštním naturalistickým a strohým způsobem, přesto je v ní ukryta spousta citu, touhy a naděje, přestože život, který dívka (jejíž jméno mi buď uniklo nebo neznáme) žije, je tak hrozně nešťastný. Snad jedinou jiskrou pro ni je Adriana, její znovunalezená sestra.
Tenká knížka, která rozhodně stojí za přečtení.

04.04.2023 5 z 5

Vražda v Mallowan Hall Vražda v Mallowan Hall Colleen Cambridge (p)

Klasická detektivka, jakoby ji napsala sama Agatha Christie. Vyšetřování případu vraždy se ujímá hospodyně Phyllida, která dedukcí a logickými úvahami, zcela bez možnosti moderních kriminalistických metod, otisků prstů či DNA, brzy odhalí vraha. Phyllida mi sedla, je to taková chytrá všetečka, líbil se mi i šofér Bradford a taky doktor Bhatt, tady jsem cítila možnou romantickou zápletku. Možná v pokračování. Mimochodem, kniha má opravdu koukavou obálku.

01.04.2023 4 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Perfektní jako vždy. Cartera zbožňuju a tenhle díl považuju za jeden z nejzdařilejších. Opět tu máme ukázkového psychopatického vraha a s ním vydatnou dávku nechutností. Ale to my, milovníci Carterových detektivek přece máme rádi. A dvojka Hunter-Garcia zase skvělá, bezvadní sympaťáci!

27.03.2023 5 z 5

Vlaštovčí kopec Vlaštovčí kopec Donna Everhart

Mě se kniha moc líbila. Nebudu se rozepisovat, o čem byla, to už udělali druzí mnohokrát přede mnou, ale atmosféru tábora plnou nespravedlnosti a příkoří budu asi cítit ještě dlouho. Jediné, co bych vytkla, tak ta poslední kapitola byla už trochu zbytečná nebo mohla být jinak napsaná. Přesto jsem spokojená.

23.03.2023 5 z 5

Před bouří Před bouří Diane Chamberlain

Diane patří k mým srdečním autorům, její knihy mě vždy baví. Nejinak tomu bylo tentokrát.
Problematika duševních poruch je pro mě vždycky zajímavá, děti, kterých se týká, mě tak nějak dojímají. Andymu jsem moc držela palce, ať se z té šlamastiky dostane, bála jsem se o něho a děsně mu fandila. Teda...to, jak to dopadlo mě překvapilo a vpravdě se mi to moc nelíbilo. Doufala jsem, že to celé bude mít ještě jiného viníka.
Skvěle vykreslené postavy, dobře vystavěný příběh. Diane to zkrátka umí.

18.03.2023 5 z 5

Vesničanka Vesničanka Mirka Skočílková

Cíleně jsem začala tuto knihu číst, protože jsem potřebovala něco "lehčího" a to se mi taky dostalo. Vesničanka je čtivá jednohubka na dvě odpoledne, oddechovka jak má být.
Asi nebudu zdaleka jediná žena (matka, manželka, kamarádka), která se s Karin v mnohém ztotožní. Život není peříčko.

11.03.2023 5 z 5

Seriál Přátelé je u nás doma "bestoffka", jedeme ho pořád dokolečka a Chandler je moje oblíbená postava v něm. Takže přečíst si tuhle knížku byla pro mě jasná věc.
Pro Matthewa bylo určitě těžké takhle otevřeně psát o svém zpackaném životě, zdraví, kariéře, o promrhaném talentu a celé té hromadě prášků a alkoholu. Mám z toho smíšené pocity, na jednu stranu je mi ho líto a doufám, že zůstane čistý, ale moc mu to nevěřím a (asi to je ode mě hnusné a omlouvám se) přijde mi, že tu knihu napsal hlavně proto, že mu začaly docházet ty jeho miliony. Navíc mi fakt dost vadilo to přeskakování v čase.
Takže Chandlere, Tebe miluju a Matty, Tebe teda ne. Ale držím Ti palce!

27.02.2023 3 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Truman Capote

Knihu jsem četla poprvé někdy v -nácti letech, kdy jsem postupně probírala mamčinu knihovnu, v době, kdy jsem přecházela od knížek pro děti a mládež ke knížkám pro dospělé. Nechápu, jak jsem se jí tehdy mohla prokousat, protože to teda není žádná lehká četba. No - asi právě proto.
Teď jsem si koupila nové vydání do své vlastní knihovny. Jde o klasické dílo, které v ní má právem své místo.

27.02.2023 4 z 5

Město snů Město snů Kate O'Hara

No...dočetla jsem, ale nadšená nejsem.
Děj se točí střídavě kolem bohaté dcery rejdaře a obyčejného, ale cílevědomého průkopníka kin v San Francisku. Jejich cesty se přibližují, střetávají a zase vzdalují, přesně podle očekávání. Nijak zvlášť mě ale jejich míjení a opětovné shledávání nebavilo. Nejsem si jistá, jestli chci číst pokračování.

12.02.2023 3 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

Příběh manželství, ve kterém jsou tři: žena, muž a milenka. Upřímně, vůbec nechápu, proč Hynka obě milovaly, myslím, že to byl sebestředný pitomec.
Mě kniha zas tak moc nenadchla. Nelíbily se mi hlavně dialogy, působily na mě ztuhle a neuvěřitelně...kdo takhle mluví? Kdyby tam občas nebylo peprnější slůvko, myslela bych si, že se příběh odehrává před padesáti lety..
No a jazyková korektorka taky moc dobrou práci neodvedla.
U mě dobrý, takže za tři.

07.02.2023 3 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Knížečka o pár desítkách stran na jedno odpoledne na nelehké téma, o kterém se radši moc nemluví ani nepíše. Petra Dvořáková má takový zvláštní syrový způsob vyprávění, který mi k tématu sedí. Stejně jako Vrány, tohle není kniha, na kterou bych mohla zapomenout.
Hodně zajímavé, doporučuju!

05.02.2023 5 z 5

Trosečníci Trosečníci Lucy Clarke

To bylo tak napínavé! Kdybych brzy ráno nevstávala do práce, četla bych celou noc a rozhodně bych u toho neusínala, jak se mi často stává.
K obsahu knihy už všechno napsali čtenáři přede mnou, já se jen přidávám k nadšeným a dávám pět hvězdiček.

03.02.2023 5 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Krásný historický příběh s detektivní zápletkou vyprávějící o mladém policejním inspektorovi Leopoldovi, který do svého nového působiště ve Vídni přináší nové moderní kriminalistické metody. Potkáme se taky s tajemným hrobníkem Augustinem a mladou telefonistkou Julií..
Kniha je skvělá, výborně a čtivě napsaná, nechybí jí napětí, vtip ani jemná romantická linka. Jsem nadšená a těším se na druhý díl. Pokud máte rádi historické romány se skvěle vykreslenou atmosférou, moc vám knihu doporučuju!

30.01.2023 5 z 5