boeink boeink komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Když mi bylo asi čtrnáct, přečetla jsem i pár knih Remarquea. Tehdy se mi ty knihy moc líbily, celkově jsem tehdy drancovala mamčinu knihovnu. Nedávno tuto knížku četl syn v rámci povinné četby, tak jsem po ní sáhla taky.
Nevím, jak tehdy, ale teď jsem sama cítila tu beznaděj, marnost, bolest a touhu po životě, po tom, o který ti mladí muži navždy přišli.
Výborná kniha, klasika a taky povinná četba. Ale taková, která neotravuje a stále má co říct.

16.01.2024 5 z 5

Tajnůstkáři Tajnůstkáři Sandra Brown

Dávka romantiky, větší dávka napětí. To jsou dvě ingredience, které Sandra míchá do svých románových koktejlů a tak se to nám, jejím čtenářům líbí. Tajnůstkáři nejsou výjimkou. Poznáváme sympatickou dvojici, kterou to k sobě táhne jako protipóly magnetu, proti nim padoucha a další obyvatele malého texaského městečka.Všechny je spojuje dávné tajemství..Za mě příjemné, odpočinkové čtení.

13.01.2024 4 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Malé ženy jsem poprvé četla, když mi bylo asi čtrnáct. Dlouho jsem odsunovala dobu, kdy si ji přečtu znovu. Bohužel, vydání, které se mi dostalo do rukou, je plné překlepů, a ty mi čtení dost narušovaly. Taky nechápu, proč jsou přeloženy osobní jména, i to mi vadilo.
Nicméně dílo, které napsala paní Alcottová, je přes všechny nedostatky překladu, klasikou, která je stále skvělým, milým čtením.

07.01.2024 4 z 5

Minutky Minutky Veronika Jonešová

Minutky jsem začala číst hned po Hodinkách. Opět jde o příjemné, oddechové čtení, místy vtipné, místy smutné. Děj se vrací do dětství Samuela (matka opravdu na kopanec), točí se i kolem života jeho synů, takže se časově stále pohybujeme tam a zpět, což mi v prvním díle trochu vadilo, tady už méně. Příběh o lásce, rodině, přátelství, ale i o smrti, která k životu taky patří.
Na několika místech mě kniha dojala.

04.01.2024 4 z 5

Hodinky Hodinky Veronika Jonešová

Krásný příběh o znovunalezené lásce se ni celkem líbil, napsaný byl pěkně, ale bohužel mnoho situací v knize je nepravděpodobných.
Nejvíc teda láska, která vydrží třicet let..jak už psala EvikU., to je moc. My, které už máme něco za sebou, na tohle úplně nevěříme. Nechápu, proč se ti dva více nehledali, zejména on ji přece najít mohl, kdyby chtěl, v dnešní době je přece spousta možností. Taky mi nesedělo to s adopcí, myslím si, že takhle jednoduše to nefunguje.
Nicméně se mi i tak knížka líbila, navíc se hodí do výzvy, takže se pouštím do Minutek.

02.01.2024 4 z 5

Každý z mé rodiny někoho zabil Každý z mé rodiny někoho zabil Benjamin Stevenson

Kdybych dala na zdejší komentáře, pravděpodobně bych si tuto originálně napsanou detektivku nepřečetla. Styl, jakým je napsána mě moc bavil, autor v ní mezi řádky promlouvá ke čtenáři i ke svému literárnímu agentovi, místy dokonce spojleruje, takže dopředu víte, na které straně můžete očekávat mrtvolu. Pravda, místy se mi vyprávění trochu táhlo a lehce jsem se ztrácela, ale kniha se čte snadno, neměla jsem problém se začíst. Navíc autor v pravou chvíli čtenáře upozorní, že by měl zbystřit, aby mu neuteklo něco důležitého.
Chytré, vtipné. Možná ne pro každého čtenáře, ale mě se to líbilo.

31.12.2023 4 z 5

Matčino vyznání Matčino vyznání Kelly Rimmer

Bolestný, hodně emotivní příběh dvou žen, manželky a matky, jež se ve vyprávění střídají. Nad Ivy mi zůstával rozum stát, nad její zvrhlou logikou, slepou, opičí mateřskou láskou. To jak popisuje Davidovo dětství, mládí, to mi bylo proti srsti, vůbec není divu, že z něj vychovala to, co z něj bylo.
To rozuzlení jsem opravdu nečekala, myslím, že ve mě v okamžiku poznání hrklo úplně stejně, jako v Olivii.
Závěr knihy jsem svoje emoce neudržela, opravdu velmi se mě to dotklo. Epilog sice vyzněl optimisticky, ale ten jsem stejně četla přes slzy zamlženýma očima.
Kniha je dobře, citlivě napsaná, kdo ji ještě nečetl, můžu doporučit. Autorku si tímto dávám do oblíbených a vyhledám další knihy.

27.12.2023 5 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Když jsem Pomocnici zahlídla poprvé, myslela jsem si, že půjde o banální thriller, jakých jsou mraky. Nadšené ohlasy mě ale přesvědčily si knihu přečíst a nezbývá, než se k nim přidat.
Od první do poslední strany to byla neskutečná jízda, nedokázala jsem knihu odložit.
Po dlouhé době mě něco chytlo tak, že jsem ji dala na dva zátahy. Super!

21.12.2023 5 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Je mi trochu líto, že moje děti už odrostly, protože tuhle kouzelnou knížku bych jim četla moc ráda. Svět fantazie mě tak pohltil, že jsem se v něm pohybovala i po usnutí. Rozhodně to není čtení jen pro děti. Já se v téhle pohádce cítila moc dobře.

19.12.2023 5 z 5

Mezi mlýnskými kameny Mezi mlýnskými kameny Milly Johnson

Kniha, která vás zaujme krásnou obálkou na první dobrou. Přestože není o ptáčcích, je fakt trefná.
Na Shay je toho naloženo opravdu hodně, naštěstí čtu anotace jen tak letmo, takže dopředu jsem nevěděla nic podstatného. V této knize se může najít každá žena, protože je opravdu ze života. Navíc je tak poutavě napsaná, mě se líbila od prvního písmenka až po to poslední.

07.12.2023 5 z 5

Vánoce na skotském hradě Vánoce na skotském hradě Donna Ashcroft

Už se stalo mým zvykem v předvánočním čase sáhnout po nějakém tom vánočním příběhu. Tento mě ale až tak nevtáhl a nevyvolal ve mě to správné předvánoční těšení. Nicméně kniha o plnění vánočních přání, sousedské sounáležitosti a samozřejmě taky o lásce se mi četla dobře. Pro navození Vánoc si možná přečtu něco dalšího..pokud to stihnu:-).

29.11.2023 4 z 5

Kéž bys tu byl Kéž bys tu byl Jodi Picoult

Jak už jsem víckrát psala, Jodi pro mě bývá sázka na jistotu. To je důvod, proč má většina jejích knih pevné místo v mojí knihovně.
Ani tentokrát mě Jodi nezklamala. Anotaci jste všichni četli, takže víte, že hrdinka knihy Diana v době první vlny covidu uvízla skoro sama na ostrově. S druhou částí knihy ale přichází tak trochu šok, překvapení, děj se zdramatizuje a vy nemůžete přestat číst. Nechci nic prozrazovat, knihu si přečtěte sami. Podle mě se moc povedla.
Mimochodem, ta obálka je skvostná.

24.11.2023 5 z 5

Knihovna malých zázraků Knihovna malých zázraků Sara Nisha Adams

Tato kniha je takovým pohlazením čtenářské duše. Milé zamyšlení o knihách a proč je vlastně čteme.
Ze seznamu jsem četla Pýcha a předsudek a hodně dávno Malé ženy.

19.11.2023 4 z 5

Žena v ohni Žena v ohni Lisa Barr

Kniha mi dala docela zabrat. Pokaždé, když jsem ji brala do rukou, měla jsem problém se začíst a často jsem se musela vracet pár stránek zpátky. Když se mi konečně podařilo začíst, pak už se mi četlo dobře. Nejvíc se mi líbil závěr, který jsem dočítala večer, ten mě tak pohltil, že se mi úplně přestaly klížit oči a spánek šel stranou.
Téma knihy i její zpracování se mi líbilo, problém se soustředěním je plně na mojí straně, takže ty tři hvězdičky jsou možná trochu nespravedlivé. Celou dobu jsem si říkala, že film by byl fajn.

14.11.2023 3 z 5

Osudný okamžik Osudný okamžik Suzanne Redfearn

Já půjdu proti proudu, ale nesdílím nadšení ostatních čtenářů. Mě se kniha nelíbila, nedokázala jsem se do ní ponořit, špatně se mi četla. Předchozí autorčina kniha Ve vteřině se mi docela líbila, i když, pamatuju si, že se mi taky nečetla dobře. Nevím proč, možná překladem, ale mě to místy připadalo krkolomné.

05.11.2023 2 z 5

Hrobník a dívka Hrobník a dívka Oliver Pötzsch

Bravo! Opět jsem se při čtení skvěle bavila, z knihy vyloženě dýchá atmosféra staré Vídně, takže jsem měla opět pocit, že tam s Leem, Julií, hrobníkem Rothmayerem jsem taky. Leo je sympaťák, sice trochu tvrdá palice, hlavně ve vztahu k Julii,ale to se časem poddá, možná už v příštím díle.
Co bych vytkla, jsou gramatické i jiné chyby v textu, za ty ale pan Pötzsch nemůže, ten odvedl skvělou práci.
Těším se na další shledání.

02.11.2023 5 z 5

Stíny nad Pecan Hollow Stíny nad Pecan Hollow Caroline Frost

Kniha mě nalákala krásnou obálkou hned, když jsem ji poprvé viděla. Líbivý je i její název. Říkala jsem si, že příběh v ní ukrytý určitě bude stát za to.
Nespletla jsem se, stál za přečtení. Je ale poněkud temný a tíživý, o zvrácené lásce, slepé důvěře a touze, ale taky o síle mateřské lásky. Čtenáři nezbývá, než otáčet stránku za stránkou a držet Kit a její dceři pěsti..

22.10.2023 5 z 5

Ibka Ibka Petra Braunová

Vůbec jsem netušila, že se pouštím do autobiografické knihy, to mi došlo až v druhé části, kdy už je Petra dospělá a sama má děti. Trochu víc se mi líbilo vyprávění o jejím dětství, to bylo kouzelné.
Milé pohlazení, moc jsem si čtení užila.

15.10.2023 5 z 5

Ztracené dívky z Willowbrooku Ztracené dívky z Willowbrooku Ellen Marie Wiseman

Psycho.
Příběh skvěle napsaný, ale otřesný. O to otřesnější, že si ho autorka nevycucala z prstu, ale v mnohém se zakládal na pravdě. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Super mrazivé čtení, přes všechen ten hnus a popisovaná zvěrstva mě to moc bavilo.

11.10.2023 5 z 5

Když přišlo zlo Když přišlo zlo Ivar Leon Menger

Z této knihy nejsem úplně nadšená. Četla se dobře, to jí nelze upřít. Ale z námětu se dalo dostat víc, takto mi to přišlo tak neuvěřitelné, až padlé na hlavu.

05.10.2023 3 z 5