BlackBlade BlackBlade komentáře u knih

Čtvrtý protokol Čtvrtý protokol Frederick Forsyth

Dobrá špionážní kniha z Anglie a prostředí tajné služby (MI5, MI6 a další složky). Čte se to dobře, ale dávám jednu hvězdu dolů za občas až příliš podrobné popisy detailů (např. volební právo atd.).

11.07.2016 4 z 5

Penězoměnci Penězoměnci Arthur Hailey

Vzhledem k tomu, že jsem pracoval v bance, byl jsem o to více vtažen do děje. Opět typický konec od Arthura Haileyho, kde se těšíte na to, co bude následovat, a on ukončí knihu :( Klidně bych si rád přečetl druhý díl, kde bude nový prezident banky (nebudu spoilovat jméno pro ty, co to ještě nečetli) pozvedávat image banky 1. americké komerční. Také by mě zajímalo, jak dopadla zápletka s únosem (opět nechci spoilovat více než je potřeba).
Ale jinak pěkný příběh a dobře zvládnutý "Run na banku" ;)

20.06.2016 4 z 5

Maraton a jiné pošetilosti Maraton a jiné pošetilosti Luboš Brabec

Knihu bych zařadil, jako ideální "záchodové čtení". Tím rozhodne neshazuji obsah, ale díky krátkým a vtipně napsaným kapitolám o běhání se dobře čte právě na oné místnosti, kde je každý nejraději sám.
Mně se kniha moc líbila, protože jsem se v ní, jakožto hobby běžec, často poznával.

09.06.2016 4 z 5

Můj dlouhý běh Můj dlouhý běh Luboš Brabec

Pro české běžce, hobíky i profíky, je to naprostá nutnost. Čte se to velmi dobře!
Úryvek z mojí recenze:
Dan (skrze Lubošův diktafon, poznámky a stylistiku) popisuje, jak se sportem začínal. Na vesnici jsou jen dva uznávané sporty – fotbal a závody dobrovolných hasičů (na beton stejné, jako u nás na vesnici, odkud pocházím) a ani v jednom se Dan nechytil (stejně jako já). Asi začínáte chápat, proč se mi Danovo vyprávění tak líbilo. :)

09.06.2016 5 z 5

Dvanáctá karta Dvanáctá karta Jeffery Deaver

Dobře strukturovaný příběh, který byl napínavý od začátku až do konce. A finální rozuzlení? Paráda :) Jak může historie zamíchat osudy lidí v současnosti...

20.05.2016 4 z 5

Hory shora 2 Hory shora 2 Radek Jaroš

I když je tato kniha vzhledově lepší, nenašel jsem tam nic jiného, než v prvním díle Hory Shora = přijeli jsme, problémy před BC, v BC, při výstupu, počasí, dal jsem / nedal jsem vrchol. Líbí se mi krátká historie o každé hoře, na rozdíl od jiných mi vůbec nevadí přesné názvy použitého materiálu, ba naopak alespoň vidím, do čeho profík jde a jaké materiály jsou na horolezectví v takových brutálních podmínkách vhodné, ale "něco" tomu chybí. Navíc použitý font v této knize není ideální, hůře se čte.
Ale to nic nemění na mém bezbřehém obdivu na výkon Radka. Byl jsem na jeho přednášce a na živo to bylo ještě lepší, než v knihách. Líbí se mi, že se dotkl problematiky, jací jsou lidé v horách = tam se pozná, kdo je dobrák a kdo bez prominutí ko*ot, který nepomůže nikomu, kromě sebe (příběhy, jak Radek a jeho parťáci občas pomohli jiným členům expedice, zatím co jejich vlastní kamarádi je odepsali). To bych blil.
A také se mi líbí, že skrze Radka a pár dalších se k této krásné činnosti dostala i mass-média, které začalo zajímat, zda dorazí K2 a bude mít Korunu Himalájí. Že se konečně začalo psát a mluvit i o něčem jiném, než o mrtvých horolezcích a Radkových umrzlých prstech.

20.05.2016 3 z 5

Hotel Hotel Arthur Hailey

Po knihách "Konečná diagnoza" a "V nejvyšších sférách" se mi příběh Hotel četl mnohem lépe, takže 5/5. A opět jsem se dozvěděl mnoho věcí z provozu hotelu, o kterých jsem neměl ani potuchy :)

19.04.2016 5 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Skvělé pokračování příběhu s HH, kde se vše obrací k nevlastnímu synu Olegovi a dále se zamotává situace okolo Michaela Bellmana, Trulse atd. Napínavé, rozvíjí to celý příběh do nových větví, takže za mě zcela jednoznačně: 5/5
PS: vůbec nechápu, jak to lidi mohou číst napřeskáčku, vždyť jim musí unikat spousta detailů... ? Opravdu se přimlouvám k tomu, najděte si ten čas, buďte trpělivý a čtěte to od jedničky pěkně popořadě. První tři díly jsou možná slabší, ale pro příběh jako celek velmi důležité. Román je velmi komplexní a dostanete z něj naprosté maximum, které pozvedne celý obraz HH na novou úroveň.

15.04.2016 5 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Vyústění 10tidílného detektivního románu? Doufám, že NE! :D Souhlasím s komentářem uživatelky Clara del Valle, je tam moc otevřených konců, aby to takhle skončilo. Podle mě si Jo Nesbo potřeboval dát trošku pauzu a psát chvíli o něčem jiném, ale věřím a doufám, že se s legendárním HH ještě setkáme. Z marketingového hlediska je to tak moc dobré, že pokračování určitě bude.
Ke knize samotné - opět zajímavě postavený román, ale jak psala Clara, je možná zase až moc překombinovaný, jak tomu bylo v dřívějších knihách. Takže jen 4/5.
PS: vůbec nechápu, jak to lidi mohou číst napřeskáčku, vždyť jim musí unikat spousta detailů... ? Opravdu se přimlouvám k tomu, najděte si ten čas, buďte trpělivý a čtěte to od jedničky (Netopýr) až sem. První tři díly jsou možná slabší, ale pro příběh jako celek velmi důležité. Román je velmi komplexní a dostanete z něj naprosté maximum, které pozvedne celý obraz HH na novou úroveň.

15.04.2016 4 z 5

Pytel kostí Pytel kostí Stephen King

Typická "Kingovka"... prvních 100 stran kýbl keců o ničem, takže odloženo na neurčito. Přečetl jsem od Kinga asi 15 knih, ale poslední dobou už mířím jiným směrem (třeba Deaver, kde to odsýpá hned od první stránky), takže čekat 3/4 knihy, než to všechno vyvrcholí na posledních 30 stranách? Děkuji, ale někdy jindy...

24.03.2016 1 z 5

Ďáblova slza Ďáblova slza Jeffery Deaver

J. Deaver je v mých očích mistrem detektivního napětí. Kniha má perfektní rychlé tempo, kde se "pořád něco děje" a čte se jedním dechem. Líbí se mi i to lehké propojení se sérií detektiva Lincolna Rhyme.
Kde ale vidím slabé místo, je samotný konec (abych nedával spoiler, nelíbí se mi řešení: kdo, jak a v jaké situaci zabil záporáka). Přišlo mi to, že autor sám neví, jak ten příběh zakončit, tak si vymyslel trochu nepochopitelný konec. Za to hvězda dolů, jinak skvělé čtení a pro milovníky detektivek nutnost :)

22.03.2016 4 z 5

V nejvyšších sférách V nejvyšších sférách Arthur Hailey

Chtěl jsem dát 4/5, protože to pookrývá roušku studené vály z pohledu Kanady a jejích čelních představitelů tehdejší doby, což mi přišlo lepší a napínavější téma, než "Konečná diagnóza". Ale hvězda dolů za ten useknutý konec!

10.03.2016 3 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Kniha mě dostala tím, jak v ní někdo krásně popsal to, co sám cítím = naše planeta není nafukovací a lidi se množí jak králíci exponenciální rychlostí a spějeme do stavu, že se bude muset něco změnit a nebude to tak dlouho trvat. A ano, v plném rozsahu souhlasím s tím, co se na konci v knize stalo a doufám, že se to opravdu někdy stane.
A vše ještě krásně zabaleno do napínavého příběhu Roberta Langdona z krásných italských měst Florencie a Benátek. Příběh ale už nedosahoval těch kvalit, co předchozí díly, za mě někde na 70 %, ale jak jsem zmínil = za tu myšlenku a nástin řešení dávám 5/5

27.01.2016 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Psal jsem to už u předchozích dílů = od Pentagramu to nabralo ten správný spád a Levharta jsem přečetl jedním dechem. Ano, děj tak akorát zamotaný, aby se v tom čtenář neztratil, ale dostatečně dobře napsaný, aby přinesl mnoho nečekaných zvratů.
Opět je zde několik typických prvků, které se objevují v knihá s HH: nová holka, nová destrukce Harryho, stálé problémy s pitím, politické machinace ve vedení policie, staří kámoši, část děje v nové exotické destinaci (Afrika), zase HH vyvázl z ohrožení života (v tomto dílu několikrát) atd. A vše krásně namícháno s notnou porcí napětí = za mě 5/5

27.01.2016 5 z 5

Konečná diagnóza Konečná diagnóza Arthur Hailey

Zaznělo to tu několikrát = perfektní znalost prostředí. Tato kniha mi otevřela oči v tom, co všechno dělá oddělení patologie v nemocnici, ale jinak je to pro mě osobně jen průměrná kniha. Příběhy jsou sice napínavě napsané, ale jinak jsou z běžného života. A to čist nemusím, to zažívám sám :) Mám rád v knihách trochu toho nevšedního, co si moje bujná fantasie musí představovat... a to mi tu chybělo.

06.01.2016 3 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Někde mezi 3 a 4 hvězdami, ale nakonec se přikláním ke 3. Tuším, že to bude mít další pokračování, je tam dost otevřených konců, Milénium a Lisbeth Salanderová má dobrý potenciál i do budoucna. Jak píší ostatní, je to dobré a důstojné pokračování, doplňuje to střípky z dětství Lisbeth, ale nemá to tu kvalitu / náboj, jako původní trilogie. Nicméně - pokud se vám líbily původní tři knihy, přečtěte si i tohle :D

07.11.2015 3 z 5

Drsný spasitel Drsný spasitel Miroslav Žamboch

Začal sem to číst jen z důvodů, že se to začalo natáčet, ale chytlo mě to a dočetl jsem to poměrně rychle. Jen je tam spousta otevřených příběhů a klidně by to sneslo rozvětvenější příběh. A nebo pak napsat knihu o tom, co se stalo předtím, než C.R. "ztratil" paměť, kdo je... :)

02.11.2015 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Výborná oddechovka, poslouchal jsem to jako audioknihu a lidé ve městě okolo mne nikdy nechápali, čemu se tak "tlemím" :D
"No prosim!" - legendární hláška a kliku už taky raději zkouším 3x.
Hlavního hrdinu, muže jménem Ove, bych přirovnal spíše k Clinu Eastwoodovi ve filmu Grande Torino. Jinak souhlasím s dalšími, že je to úplně jiný příběh, než 100letý stařík, a za mě je Ove lepší. Konec krásný a smutný zároveň. Dávám 90 % ... a nevím proč, ale něco ve mně převažuje, že dávám označení 5/5 (než 4/5).

22.10.2015 5 z 5

Vyjednavač Vyjednavač Frederick Forsyth

Přečetl jsem Afghánce a teď jsem při běhání doposlouchal Vyjednavače. Zcela jiný příběh, dobrá konstrukce a když jsem si myslel, že je vše OK a je to jasně dané, jak to bude pokračovat, přišel skvělý nečekaný zvrat!
Bohužel autor FF má na můj vkus až moc smysl pro detaily (např. přesné očíslování letadel atd.), což občas trochu odvádí od rychlého děje. Proto dávám "jen" 4/5

22.09.2015 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Jednoznačně nejlepší díl série (vyšší jsem zatím nečetl, ale těším se) Ano, souhlasím, že děj celé série nabírá na otáčkách a zcela jasně tomu pomáhá právě tato kniha, která je propracovaná do posledního detailu. Dále se mi líbí, že čtenář pochopil a poznal vraha někde v 80 % knihy (čtu to na Kindlu), což mnohem více vtáhne do děje, než u prvních knih, kde HH (Nesbo) vše objasnil na posledních 10-20 stranách.

02.09.2015 5 z 5